Jump to content
IGNORED

Najplaćeniji u Srbiji


Spooky

Recommended Posts

24 minutes ago, bags said:

@Lezilebovich

Ovo plate su vise nego duplo vece u odnosu na Austriju/Nemacku...

Bila je tema na redditu skoro:

https://teddit.net/r/cscareerquestionsEU/comments/w0kpml/arent_eu_salaries_are_too_low_compared_to_eastern/

 

 

Dupolo veće?

 

Ok pričali smo @Ros i ja svojevremeno, pa sam zaključio da bi u Minhenu manje zarađivao nego ovde, ali baš nisam bio stekao utisak da je tolika razlika...

 

Ovde su juniori precenjeni sa platama, ali i sa mišljenjem o sebi samima... ALi je jako teško naći nekog kvalitetnog i onda firme preplaćuju kao long term investment i tako se pravi balon... To će morati jednom pući, ali dok traje dobro je...

  • +1 2
Link to comment

To sa juniorima je tek pakao ... nama traze 1000e da im placamo praksu ... ej, praksu za resenja koja nisu videli u zivotu ( jer ovo gde sam ja nije "klasicno" programiranje, nego je slicno ovome sto radisa i ros rade), a nisu ni zavrsili faks. Na kraju nismo platili 1000, ali nismo ni drasticno manje :(

a jos je zajebanije to sto radimo sa domacom privredom (small medium segment), pa ne mozes bas da proguras mnogo jake cene sata

 

edit : mada kontam da ovo nije za ovu temu i da smo ove stvari vec pisali ...

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Ja sam ove godine  prosao tri intervjua sa firmom koju svi znaju na poziciji Head of Development u Minhenu. (Vodis 4 team po 10ak ljudi)

 

Kad sam video da planiraju jos intervjua, resio sam da proverim kakva je situacija oko plate. :)

 

Oni su tu nesto zatezali kao da ja dam okvirno neku cifru. Kad sam rekao da je apsolutni minimum 150k (oko 8k neto) ostali su zateceni kao da sam rekao da hocu hotel u centru sa batlerom ili tako nesto. Meni je bilo cak zanimljivo i pokusao sam malo diskutovati sa njima da bi rekli da im je budzet oko 90k. hahaha

Pri tom se usrali od para zadnjih par godina... Ovu platu bih pre dobio kod nas nego sa stipsama u Nemackoj.

 

Beograd je meka i medina za IT.

 

 

Link to comment

@radisa

U Austriji ( a i u vecini Nemacke)  ni Fabrice Bellard ili recimo Gennady Korotkevich ne bi dobili 100k ( 4k mesecno neto).

 

U Dynatrace imaju ljude koji su neverovatan kvalitet  i maksimalna plata je neto 3300.

 

EU je katastrofa za developere i bilo kakve inzinjere...

 

Zanati su place to be...

Edited by bags
Link to comment

@Lezilebovich

Ako uzmemo neto platu od 3k racunaj da je to 5k bruto.

Onda uzmemo tradicionalnih 14 plata (ove dve preko dvanaest placas manje poreza i ne placas zdravstveno) u Austriji dodjemo na 70k.

 

Poslodavac placa jos 20k za tebe (14k socijalno, ostalo su neki porezi i osiguranja).

 

Znaci za nekoga sa 3k neto poslodavac mora da spremi 90k godisnje. 

 

Jos jedna bitna informacija ovaj deo sto placa poslodavac preko bruto ne raste linearno sa platom, nego puno sporije!

 

Sto se tice prakse plata je godinama ista oko 480 eur. :)

 

 

 

 

 

Edited by bags
Link to comment
57 minutes ago, Lezilebovich said:

 

edit : mada kontam da ovo nije za ovu temu i da smo ove stvari vec pisali ...

Obećao je @Svarog uvod u temu IT u Srbalja... Čekam još... :mad:

 

Šalu na stranu, možemo otvoriti na računarima ili ekonomiji temu platama i stanju u IT-ju, pa da preselim postove uveče tamo?

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Obećao je @Svarog uvod u temu IT u Srbalja... Čekam još... :mad:

 

Šalu na stranu, možemo otvoriti na računarima ili ekonomiji temu platama i stanju u IT-ju, pa da preselim postove uveče tamo?

Ma cekamo Svaroga da pootpusta kolege, pa da vidimo kako su se snasli :D i onda nek otvori temu

  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, bags said:

Ja sam ove godine  prosao tri intervjua sa firmom koju svi znaju na poziciji Head of Development u Minhenu. (Vodis 4 team po 10ak ljudi)

 

Kad sam video da planiraju jos intervjua, resio sam da proverim kakva je situacija oko plate. :)

 

Oni su tu nesto zatezali kao da ja dam okvirno neku cifru. Kad sam rekao da je apsolutni minimum 150k (oko 8k neto) ostali su zateceni kao da sam rekao da hocu hotel u centru sa batlerom ili tako nesto. Meni je bilo cak zanimljivo i pokusao sam malo diskutovati sa njima da bi rekli da im je budzet oko 90k. hahaha

Pri tom se usrali od para zadnjih par godina... Ovu platu bih pre dobio kod nas nego sa stipsama u Nemackoj.

 

Beograd je meka i medina za IT.

 

 

 

Head of nešto je u Beogradu od 4.5k, realno od 5k, pa negde do 7.5k.

Neto.

U bruto, pričamo o rasponu: 6,5k do 9.5k. Za ljude koji nemaju povlastice kao bivši paušalci.

Dakle, na godišnjem nivou, ako nema bonusa, a za te pozicije bi trebalo nešto da bude bar stockoptions: 80-114k.

EUR, naravno.

 

To je plata koja je u rangu sa nekim marketima tipa Berlin.

 

1 hour ago, radisa said:

Obećao je @Svarog uvod u temu IT u Srbalja... Čekam još... :mad:

 

Šalu na stranu, možemo otvoriti na računarima ili ekonomiji temu platama i stanju u IT-ju, pa da preselim postove uveče tamo?

 

Brate, pun sam negativne energije. Ko zna na šta bi to ličilo.

Al ajd, možda i uradim, večeras ili sutra.

Edited by Svarog
  • Hvala 3
Link to comment
1 hour ago, Lezilebovich said:

Ma cekamo Svaroga da pootpusta kolege, pa da vidimo kako su se snasli :D i onda nek otvori temu

 

1 hour ago, radisa said:

Šalu na stranu, možemo otvoriti na računarima ili ekonomiji temu platama i stanju u IT-ju, pa da preselim postove uveče tamo?

 

Treba napraviti 1point3acres na srpskom !

Link to comment
5 hours ago, bags said:

Ja sam ove godine  prosao tri intervjua sa firmom koju svi znaju na poziciji Head of Development u Minhenu. (Vodis 4 team po 10ak ljudi)

 

Kad sam video da planiraju jos intervjua, resio sam da proverim kakva je situacija oko plate. :)

 

Oni su tu nesto zatezali kao da ja dam okvirno neku cifru. Kad sam rekao da je apsolutni minimum 150k (oko 8k neto) ostali su zateceni kao da sam rekao da hocu hotel u centru sa batlerom ili tako nesto. Meni je bilo cak zanimljivo i pokusao sam malo diskutovati sa njima da bi rekli da im je budzet oko 90k. hahaha

Pri tom se usrali od para zadnjih par godina... Ovu platu bih pre dobio kod nas nego sa stipsama u Nemackoj.

 

Beograd je meka i medina za IT.

 

 

Sve se slažem, potvrđujem i bruto cifre. Jedino si svuda malo smanjio neto osim sebi za onih 150k gde si povećao :D

 

70k bruto je 3.5k neto, ne 3k

100k bruto je 5k neto, ne 4k

150k bruto je 7k neto cirka, preko 7

 

Takođe, nije baš ni tačno da te svetske face ne bi dobile 100k. Kod mene key principal engineer ima 150k lagano. Nekog superstara bi platili 200k sigurno. 

 

Prinicipijelno si sve u pravu. 70k (3.5k) za čoveka koji samo programira, pa makar jeo malu decu je neki maksimum. 

 

70-100k eksperti - sistem arhitekte, enterprise arhitekte, key eksperti. Tu već mora da se ima i određeno razumevanje biznisa i dobra prezentacija pored izuzetnog tehničkog znaja. 

 

Preko su već menadžerske plate.

 

100-120k je head of nešto, do 20 ljudi i onda se povećava kako imaš imaš više ljudi i principali (recimo 10 top eksperata na lupam 10k ljudi)

200k (10k bruto) je brutala, nemoguće za eksperte osim superstarova. Teško i za srednji medžment. 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...