Jump to content
IGNORED

Najplaćeniji u Srbiji


Spooky

Recommended Posts

Nedavno je izašla krajnje zanimljiva lista 50 preduzeća/pravnih društava sa najvećim prosekom plata.

 

https://biznis.rs/vesti/srbija/koje-kompanije-u-srbiji-najbolje-placaju-svoje-zaposlene/

 

Ima svega, i onih koji su se potpuno zasluženo našli tu, ali i: i jedne humanitarne organizacije koja svojih 26 zaposlenih plaća gotovo 900 000 dinara, i vojvođanskih Mađara, stranih lobista. Tu je i kontrola letenja sa 1500+ zaposlenih, jebote, koliko su eksplodirali sa brojem radnika, sportski klubovi (a navodno po tekstu tu i nisu plate igrača jer su oni po sportskim ugovorima angažovani, već prosek guraju plate rukovodstva)...

Link to comment

He, he, Dečje srce 18. na listi sa platama većim nego Nordeus, Pfizer i IBM, a meni za Uroša nisu mogli pet godina da nađu pratioca do vrtića i škole navodno zbog ograničenog budžeta, pa sam morao godinama sam da angažujem i plaćam pratioca. Kad su se na kraju smilovali da učestvuju u finansiranju pratioca, plaćaju ga 195 dinara neto za sat rada ili tako neki jad, i drkaju da se pravdaju ti sati. Kakva grupa smrdljivih debila. 

Link to comment
2 minutes ago, Ayatollah said:

He, he, Dečje srce 18. na listi sa platama većim nego Nordeus, Pfizer i IBM, a meni za Uroša nisu mogli pet godina da nađu pratioca do vrtića i škole navodno zbog ograničenog budžeta, pa sam morao godinama sam da angažujem i plaćam pratioca. Kad su se na kraju smilovali da učestvuju u finansiranju pratioca, plaćaju ga 195 dinara neto za sat rada ili tako neki jad, i drkaju da se pravdaju ti sati. Kakva grupa smrdljivih debila. 

Nije stvar da oni ne mogu da nadju pratioca, nego oni imaju onoliko pratilaca za koliko im grad plati mesečno. Plaćaju pratioce onoliko koliko im Grad odredi. Cela priča je nastala da bi se zaobišla zabrana zapošljavanja u javnom sektoru posto bi se pratioci koje angažuje direktno Grad računali u ukupan broj zaposlenih. 
 

Ne znam ni jednog roditelja da im je DSrce nalazilo pratioca, uvek ti nadjes onoga koga ti hoćeš, pa on/ona prođu obuku. A sada je jako teško naći pratioca generalno. 
 

Mi smo od 2-5 razreda imali jednog, a u 6 i 7 tri jer odlaze, dolaze itd. Sve smo ih mi našli po preporukama ranijih asistenata i onda odveli Srcu na obuku. 
 

Baš bi nezgodno bilo da Srce samo tebi nameće pratioca. 

Link to comment
28 minutes ago, Ayatollah said:

He, he, Dečje srce 18. na listi sa platama većim nego Nordeus, Pfizer i IBM, a meni za Uroša nisu mogli pet godina da nađu pratioca do vrtića i škole navodno zbog ograničenog budžeta, pa sam morao godinama sam da angažujem i plaćam pratioca. Kad su se na kraju smilovali da učestvuju u finansiranju pratioca, plaćaju ga 195 dinara neto za sat rada ili tako neki jad, i drkaju da se pravdaju ti sati. Kakva grupa smrdljivih debila. 

au jbt

znam odavno da su lopovi koji se kriju iza humanitarnog rada

ali ove cifre su sulude

 

inace, kao sto kazes, pratioci rade za bednih 195 din po satu, koje moraju pravdati, na ugovor o delu

 

@nenad, @mraki da mesecno, sa tim sto su u pitanju bruto zarade

Link to comment

Da li ja onda dobro računam neto, pošto ispada da je za recimo 3lateral prosek preko 900k, na 120 zapsolenih? :unsure:
A kod Žexa u Air Pinku još i više. Mislim, ako su tamo samo visokokvalifikovani inženjeri, ovde definitivno nisu svi piloti, verovatno je više pomoćnog osoblja… :mellow:

HO bolje da ne komentarišem.

 

Nema mi ova lista smisla na mnogo nivoa…

Edited by mraki
Link to comment
15 minutes ago, mraki said:

 

Nema mi ova lista smisla na mnogo nivoa…

Dajte medijane...

 

I dajte koliko ljudi iz svake od tih firimi plaća godišnji porez na dohodak građana i koliko ga plaćaju... Onda možemo da pričamo o platama...

 

Ono što hoću da kažem da ako njih 5 sebi isplati 25K mesečno, a ostalih 45 ima 1K mesečno (karikiram radi lakše kalkulacije), to je 3.400€ u proseku... Nema smisla...

 

 

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, theanswer said:

Moja sestra radi kao pratilac, toliko je plaćena dobro da radi posle posle u igraonici. 

I pratilac mog deteta isto tako (nije tvoja sestra sigurno :) plus joj mi doplaćujemo. Ali ono što dobijaju pratioci ne bi smelo da ulazi u ovo pošto oni nemaju ugovor o radu nego neki ugovor o delu. Meni je ovo sve prosto nevereovatno, pada mi na pamet da je ovo možda neka greška u prikazu u računovodstvu  - da rashode prema pratiocima knjiže kao plate a da ih ne vode kao zaposlene - jer oni to nisu. Svakako imaju drastično više pratilaca nego 26

  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Hamlet Strašni said:

I pratilac mog deteta isto tako (nije tvoja sestra sigurno :) plus joj mi doplaćujemo. Ali ono što dobijaju pratioci ne bi smelo da ulazi u ovo pošto oni nemaju ugovor o radu nego neki ugovor o delu. Meni je ovo sve prosto nevereovatno, pada mi na pamet da je ovo možda neka greška u prikazu u računovodstvu  - da rashode prema pratiocima knjiže kao plate a da ih ne vode kao zaposlene - jer oni to nisu. Svakako imaju drastično više pratilaca nego 26

 

Doplate i njoj ali je bedno da je takav posao toliko plaćen. A ovo nema veze sa pratiocima što se proseka tiče

Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

Dajte medijane...

 

I dajte koliko ljudi iz svake od tih firimi plaća godišnji porez na dohodak građana i koliko ga plaćaju... Onda možemo da pričamo o platama...

 

Ono što hoću da kažem da ako njih 5 sebi isplati 25K mesečno, a ostalih 45 ima 1K mesečno (karikiram radi lakše kalkulacije), to je 3.400€ u proseku... Nema smisla...

 

Kapiram da je medijana bolji pokazatelj, ali i po ovoj računici par ljudi bi moralo imati skroz nerealne plate da bi prosek bio ovaj na 100+ ljudi, svejedno nema smisla.

Edited by mraki
Link to comment
31 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Nije stvar da oni ne mogu da nadju pratioca, nego oni imaju onoliko pratilaca za koliko im grad plati mesečno. Plaćaju pratioce onoliko koliko im Grad odredi. Cela priča je nastala da bi se zaobišla zabrana zapošljavanja u javnom sektoru posto bi se pratioci koje angažuje direktno Grad računali u ukupan broj zaposlenih. 
 

Ne znam ni jednog roditelja da im je DSrce nalazilo pratioca, uvek ti nadjes onoga koga ti hoćeš, pa on/ona prođu obuku. A sada je jako teško naći pratioca generalno. 
 

Mi smo od 2-5 razreda imali jednog, a u 6 i 7 tri jer odlaze, dolaze itd. Sve smo ih mi našli po preporukama ranijih asistenata i onda odveli Srcu na obuku. 
 

Baš bi nezgodno bilo da Srce samo tebi nameće pratioca. 

 

Pa šta radi onda tih 26 zaposlenih tamo, i zbog čega primaju prosečne plate od skoro 8 hiljada evra bruto, što je oko 6,5 hiljada evra neto (ako je to bruto 1 zarada, ne vidi se jasno iz teksta), odnosno šta tu tačno vredi da oni isplaćuju 200 hiljada evra mesečne plate, odnosno 2,5 miliona evra godišnje. Ne traže ti pratioca, već ti moraš sam da ga nađeš, pa mu oni šatro drže neku obuku od 2 dana, i onda administriraju payroll koji plaćaju pratiocima po ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova (čini mi se). Za to što rade im ne treba više od troje ljudi, štaviše takav payroll može da uradi svaka malo ozbiljnija knjigovodstvena agencija kao redovan posao. Šta radi ostalih 23 ljudi je misterija, vidim da se na sajtu hvale nekim projektima koji su rađeni pre 10-15 godina i kafićem na Vračaru, drugih aktivnih projekata izgleda da imaju samo jedan.

 

Btw, ovo je sa njihovog sajta:

 

Quote

Kao što smo naveli, “Dečje srce” je pružalac usluge, dok njeno realizovanje (finansiranje) omogućava Sekretarijat za socijalnu zaštitu grada Beograda. Usled nemanja finansijskih kapaciteta da sva deca automatski počnu sa korišćenjem usluge za koju je procenjeno da im je potrebna lista čekanja. Lista čekanja formira se po kriterijumima, gde prednost imaju jednoroditeljske porodice, porodice koje u svom sastavu imaju više od jednog deteta koje ima smetnje u razvoju, kao i deca sa I i II stepenom podrške, a sve shodno datumu prijavljivanja matičnom Centru za socijalni rad (dužina čekanja). “Dečje srce“ , prilikom kreiranja kriterijuma za prijem dece u uslugu Lični pratilac deteta vodilo se odlukom o Izmenama i dopunama odluke o pravima i uslugama socijalne zaštite pod tačkom 1.2.a Lični pratilac deteta, Član 14v (Službeni list Grada Beograda br.4 iz 08.02.2016. godine).
Svojim dosadašnjim radom i saradjom sa Gradskim centrom za socijalni rad i Sekretarijatom za socijalnu zaštitu uspeli smo znatno da povećamo kapacitete dece koja koriste uslugu. U ovom trenutku preko 500 dece ima ličnog pratioca. Svesni toga da je potreba za uslugom sve veća, i svesni toga da je deci usluga najneophodnija upravo u periodu kada najviše mogu da napreduju, čvrsto verujemo da neće proći puno vremena kada će sva deca koja su na listi čekanja postati korisnici naše usluge. 

 

Dakle, 500 dece ima pratioca, neka ih u proseku plaćaju 300 evra mesečno, to je 150 hiljada evra mesečno za pratioce, a za zaposlene kojih je 20 puta manje se plaća 200 hiljada evra mesečno. Dakle, zaposleni Dečjeg srca dobije oko 25 puta više nego pratilac, tj. kao 25 pratilaca. Drugim rečima, ako bi zaposlenima prepolovili plate na više nego solidnih 4 hiljade evra bruto mesečno i bez otpuštanja, mogli bi odmah da angažuju još 300 pratilaca. I onda imaju obraza da seru na sajtu da nemaju finansijskih kapaciteta, već lista čekanja. Pa jbt...

  • +1 2
Link to comment

Имају гомилу администрације - извештаји сваког месеца, обуке, уговори на 6 месеци, захтеви центрима за социјални рад. Плус организују додатне активности за децу, имају кафић са радионицом у коме раде деца са сметњама. Доста добар посао раде. 

 

Зато ми је ово са просечном платом прилично невероватно. Поприлично сам сигуран да је у питању нека зезанција са извештавањем јер се у буџетском књиговодству и издаци који се издају на оне који нису запослени у неким случајевима књиже као издаци на запослене. Заборавио сам која су конта - имају два један за бруто један исплате а други за бруто два додатак.  Мета за оправдану љутњу су држава и град, не Дечје срце. Они свој посао раде сасвим квалитетно и коректно.

 

Ово око налажења асистента, колико ја знам они нуде да ти пронађу некога ако ти не можеш, али то родитељи раде само када баш не могу да нађу никога јер увек хоћеш сам да изабереш за своје дете.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, mraki said:

I ja se baš to pitam, za mesečni prosek deluje previše, za godišnji premalo.

Prosečna mesečna bruto plata. Nordeus i 3Lateral su malo naduvan (možda još neki) i jer su dobili bonuse zbog prodaje. Znaci, računaju se i bonusi.

 

Da li bruto 1 ili 2 nemam pojma, ali ako su gledali APR izveštaje, tamo stoji trošak za plate ukupni, pa kontam da je pre bruto 2 nego 1.

 

Pouzdane su plate za firme o kojima znam (IT firme). Sve koje su se našle ovde imaju reputaciju da zapošljavaju poprilično jake i iskusne programere (samo seniori).

Edited by Spooky
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...