Jump to content
IGNORED

Najplaćeniji u Srbiji


Spooky

Recommended Posts

@Heaviside

Ovih 150k je u Nemackoj. Trebalo bih da sam u grupi 3 za porez plus nema crkve... :)

 

Zurio sam pa nisam pretvarao ovu 13. i 14. koju ljudi ionako najcesce odmah spiskaju...

 

Moja poenta je bila da su plate na zapadu u IT ekstremno tanke u poredjenju sa istocnom evropom i cak Indijom.

Jos gore je ako uzmes cost of living u formulu...

 

Edited by bags
  • +1 2
Link to comment

Da, da. Apsolutno se slažem sa glavnom porukom. Nisam se izgleda dobro izrazio. 

 

Uhvatio sam se za detalje da bi ljudi imali tačan info ako nešto vagaju. 

 

Finansijski se ali nikako ne isplati odlaziti ako si programer. Još ako imaš neku nekretninu od babe, ma kakvi. Nema stana u jebenom Gracu da valja ispod 4k kvadrat, u Beču neću ni da komentarišem. 

 

@bags al si lakom, 90k smešna cifra, okrenuo se i otišo :D

Link to comment
17 minutes ago, Heaviside said:

al si lakom, 90k smešna cifra, okrenuo se i otišo :D

 

Jesi li gledao skoro cene stanova u Minhenu? :cry: Bec ima da ide jos puno ka gore.

 

Znam da nije za poredjenje ali recimo onih tvojih 200.000.EUR za superstarove dobijaju ljudi sa 2 god iskustva u Americi u gradovima kudikamo jeftinijim nego Grac.

 

Moja teorija je da u nemackom govornom podrucju jednostavno se IT ne ceni i to se odrazava i na plate.

 

@radisa

Ovaj offtopic je verovatno najbolje prebaciti na ovu novu IT temu.

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, bags said:

Ja sam ove godine  prosao tri intervjua sa firmom koju svi znaju na poziciji Head of Development u Minhenu. (Vodis 4 team po 10ak ljudi)

 

Kad sam video da planiraju jos intervjua, resio sam da proverim kakva je situacija oko plate. :)

 

Oni su tu nesto zatezali kao da ja dam okvirno neku cifru. Kad sam rekao da je apsolutni minimum 150k (oko 8k neto) ostali su zateceni kao da sam rekao da hocu hotel u centru sa batlerom ili tako nesto. Meni je bilo cak zanimljivo i pokusao sam malo diskutovati sa njima da bi rekli da im je budzet oko 90k. hahaha

Pri tom se usrali od para zadnjih par godina... Ovu platu bih pre dobio kod nas nego sa stipsama u Nemackoj.

 

Beograd je meka i medina za IT.

 

 

 

kod tih firmi koje svi znaju se ne dobijaju pare. njihova je logika da budes kod njih i imas uh u CV-u, pa onda zaradi posle neke pare. 

bolje se pare dobijaju kad radis IT u industriji ili bankama

Link to comment
1 hour ago, bags said:

 

 

 

Moja teorija je da u nemackom govornom podrucju jednostavno se IT ne ceni i to se odrazava i na plate.

 

 

Izgleda nije samo IT.

 

Ja sam pomagala jednom durgaru da pregovara sa Nemcima za posao mašinskog inženjera.

 

15 godina iskustva na velikim projektima, sve moguće licence ima i ponudili mu platu koju imaju početnici.

 

Naravno da se nisu dogovorili.

 

Sad me ovo tvoje podseti na to, a mi smo se tada čudom čudili.

 

Da li stvarno neke struke ne cene dovoljno, nisam pametna.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ovo cifre koje sam navodio i nisu iz klasičnog IT-a nego iz OT-a. Slično je i u auto-industriji. Dobar deo inženjerskih disciplina je na otprilike takvom nivou. Arhitektura je dosta slabija od toga na primer. 

 

Za non-IT inženjerske struke je velika prednost u odnosu na Srbiju to što ima mnogo više zanimljivih poslova. Možeš da razvijaš novi model električnog automobila, da projektuješ energetske sisteme, da se baviš arhitekurom najmodernih telekom sistema, proizvodnja komplikovanih građevinskih mašina, industrijskom automacijom, robotima...pa naučni rad ko voli. Ma šta ti srce ište. Jako je teško ne naći nešto što ti se sviđa i zbog čega rado ideš na posao.

  • +1 3
Link to comment
59 minutes ago, Ros said:

bolje se pare dobijaju kad radis IT u industriji ili bankama

 

hm, banke uglavnom tretiraju IT kao idiote. :) Nema tu dobrih para u EU.

1 minute ago, Heaviside said:

Za non-IT inženjerske struke je velika prednost u odnosu na Srbiju to što ima mnogo više zanimljivih poslova.

 

Ovo je kljuc i stabilnost EU. To je nacin na koji Austrija jedino privlaci ljude...

Recimo software koji se moze naci u OBB je apsolutno neverovatan, ali moras biti spreman da gulis za 40k. :(

  • +1 1
Link to comment

To je to. Insitute isto imaju odlične što se tema tiče. Moj prvi posao je na državnom institutu i radio sam na projektima za evropsku svemirsku agenciju. Fantazija, ali plata objektivno bezobrazluk posle 5 godina. Opet, ne bih nikada menjao tih 5 godina za 5 godina front end devolpmenta android aplikacija. Cenim skill izuzetno, alo ovo mi je mnogo lepše. Naravno, moraju se i ovde praviti kompromisi, ali izbor tema je i dalje fantastičan.

  • +1 5
Link to comment
9 minutes ago, Heaviside said:

Ovo cifre koje sam navodio i nisu iz klasičnog IT-a nego iz OT-a. Slično je i u auto-industriji. Dobar deo inženjerskih disciplina je na otprilike takvom nivou. Arhitektura je dosta slabija od toga na primer. 

 

U Londonu (gde su plate generalno vise nego u ostatku zemlje) mozes da imas kvalifikovanog arhitektu za £35k bruto :sad:

Link to comment
On 18.7.2022. at 0:07, theanswer said:

Moja sestra radi kao pratilac, toliko je plaćena dobro da radi posle posle u igraonici. 

Jel se secas kada sam napisao o Smailaginom smrkanju koke sa kurvinog dupeta, gde si ti uleteo sa caletom koji podrzava Vucicevo bacanje para u dva paradrzavna projekta, e sad lepo objasni sestri da je ok da su pratioci i roditelji dece sa posebnim potrebama u ovoj usranoj drzavi na dnu liste kome se treba dodeliti neka sredstva. 

Link to comment
7 minutes ago, djeneralche said:

, e sad lepo objasni sestri da je ok da su pratioci i roditelji dece sa posebnim potrebama u ovoj usranoj drzavi na dnu liste kome se treba dodeliti neka sredstva. 

Ono što je žalosno u ovoj tačnoj opservaciji je to da se sutra prestane davati i jedan državni dinar u sport&narodnu razonodu, opet bi sistemska briga o deci s posebnim potrebama, njihovim roditeljima i pratiocima bila na nekoj 19.rupi svirale.

Edited by Filozof manijak
Link to comment
On 19.7.2022. at 1:09, Spooky said:

Nova fora umanjenja doprinosa je da ti se plata isplaćuje pulsno. Dobijaš npr. 1000 evra 5 meseci (svi iznosi i intervali su stvar dogovora) i onda u 6. 1000 evra i 18000 bonusa. Od ovih 19000 evra ti doprinosi na zdravstvo i penziono idu na maksimalno 400 000, a preko toga samo porez 10%.

Nije ni nova fora, ja u prethodnoj firmi (pre jedno 6-7 godina) bio prebačen na taj način isplate u nekom trenutku.

 

Inače zanimljiv spisak, firme gde ima dosta "menadžera" baš nabijaju prosek. Očekivao da se moji malo bolje kotiraju, sad ćemo još teže da privlačimo kadrove.

Edited by Zabalujev
Link to comment
On 19.7.2022. at 20:53, Heaviside said:

To je to. Insitute isto imaju odlične što se tema tiče. Moj prvi posao je na državnom institutu i radio sam na projektima za evropsku svemirsku agenciju. Fantazija, ali plata objektivno bezobrazluk posle 5 godina. Opet, ne bih nikada menjao tih 5 godina za 5 godina front end devolpmenta android aplikacija. Cenim skill izuzetno, alo ovo mi je mnogo lepše. Naravno, moraju se i ovde praviti kompromisi, ali izbor tema je i dalje fantastičan.

Čini mi se da malo nipodaštavaš projekte u Srbiji i "obične" android aplikacije. Ja sam potpuno zadovoljan projektima koji su prošli kroz moje ruke. I frontend i android se koriste i kao "embeded" platforme (mislim kao neke specijalizovane sisteme cesto sa custom senzorima, gde je softver deo tog sistema i ne mozes ga dobiti izvan tog sistema) za raznorazne zanimljive stvari. Radio sam softwer za Flight enterteinment i jos neke non-critical delove avio-softvera, sto softverski ne bi bilo tako zanimljivo, da pored toga zbog avio pravila nismo morali testirati produkt u pravim uslovima, u centrali firme u USA smo imali simulaciju dela kabine, sa sve faradejevim kavezom okolo, da bi se ispitivali uticaji EM i WiFi zračenja i tako to. Kolega koji sedi do mene je radilo softver koji je pratio povrede američkih fudbalera na osnovu zapisa sa akcelerometra u kacigi. Čak i jednostavnije aplikacije koje sam radio su imale neki video streaming zasticen DRMom sa mogucnoscu offline downloada, imale su veliku publiku pa si morao paziti da sve bude skalabilno prema backendu, npr. ako se aplikacije zbog nekog schedulinga ili marketing push poruke probude u isto vreme, a ti tad trazis neku inicijalizaciju sa servera, requesti preplave server porukama.

 

Space x u svojim Spacex dragon ima upravljački interfejs zasnovan na web frontend tehnologijama. I taj isti interfejs je koristila da bi napravila ovaj realistični simulator upravljanja kapsulom (u proceduri manuelnog dockovanja sa ISS)
https://iss-sim.spacex.com/

Hocu da kazem da se mogu raditi i zanimljivi poslovi za dobre pare i ne treba pristati na tu laznu dihtomiju da ako hoces da radis nesto zanimljivo pomiri se sa dzeparcem za platu.

 

A Nemačka je bedna sa platama genralno u svim sektorima osim finansijskog (a i to za top managment i bas dobre inženjere) i uvozom radne snage sa istoka se i trude da radnu snagu održe jeftinom za svoju industriju... U Evropi vrede samo Svajcarska i donekle Holandija (a i Holandija samo zbog manjih poreza na imigrante - prvih 8 godina placas znatno manje poreze i doprinose na plate, posle toga selidba ponovo).

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...