Jump to content
IGNORED

Ratovati ili se predati?

Krošek
Message added by Krošek,

Ovaj topik nije toliko vezan za tekuća dešavanja, već služi za samo jednu stvar: diskusiju o ukrajinskom izboru između borbe i predaje (postovi moraju iznositi argumente za jednu ili drugu tezu, i ako niste zainteresovani za manje-više dihotomni pristup ovom pitanju, verovatno je najbolje da preskočite ovu diskusiju). Ovde se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale). 

Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

6 hours ago, Krampa said:

kako zamisljas da se od ukrajine napravi protivnik koji moze da parira rusiji?

Meditacijom i molitvama.

4 hours ago, black mirror said:

pa nije bas tako, tramp je forsirao evropljane da ulazu vise u odbranu i da ne budu uvek zavisni od amerike ali njima to nije odgovaralo jer su navikli da se ponasaju kao paraziti. vecina evropskih drzava je imala zdraviju ekonomiju od us ali i dalje su cekali da samo usa masovno ulaze u odbranu da bi branio i njih.

I to je tačno što kažeš.

4 hours ago, black mirror said:

bas pre neki dan razmisljam sta bi se desilo da je tramp potus danas i mogu da zamislim trampa koji se na pocetku ustrucava ali posle prozivki navijaca sisa/kukavica/putinova pudlica tramp odluci da preskace no-fly zone i migove i direktno napada ruske trupe u ukr

Prvo bi rekao “nemamo mi ništa sa tim, nek vidi Evropa kako da reši taj problem”, a onda bi stavio kineske zastave na F-22 i udri. 

• +1 1
5 hours ago, black mirror said:

pa nije bas tako, tramp je forsirao evropljane da ulazu vise u odbranu i da ne budu uvek zavisni od amerike ali njima to nije odgovaralo jer su navikli da se ponasaju kao paraziti. vecina evropskih drzava je imala zdraviju ekonomiju od us ali i dalje su cekali da samo usa masovno ulaze u odbranu da bi branio i njih. da su tada slusali trampa mozda danas ne bi ni doslo do ruskog napada. sada je mozda malo kasno ali 5 godina posle trampa nemacka pocinje da uvecava vojni budjet, kljuc za stabilnost u evropi je jaka nemacka vojska ili jos bolje i sa nuklearnim naoruzanjem

Ovo je jedino u čemu je riđokoso govedotm bio u pravu - licemerje ostatka zapada pri oslanjanju na američku vojnu moć i američke vojnike. Lako je ostatku zapadnog sveta (sa izuzecima Izraela, Švajcarske i Tajvana) da ima uravnoteženija društva kada ne mora da pokuša da privoli talentovanije mladiće da idu u vojsku. Za to je potrebno ili veće raslojavanje društva (onako kako ga ima US) ili potpuno drugačija politika i obrazovanje, počevši od tog očiglednog većeg izdvajanja za vojsku.

SaE

Edited by Gojko & Stojko
kucanje
8 hours ago, laser lotus said:

2019-2020 je vrijeme pred/nakon izbora u Ukrajini na kojima je postojala šansa da se Porošenko zamjeni znatno umjerenijim Zelenskim i period dok je Zelenski vodio politiku u skladu sa platformom na kojoj je izabran. 

Te superbrze rakete ni sad ne predstavljaju neki faktor, mnogo više Iskandera i Kalibra je ispaljeno nego Kinžala. 

Pretpostavljam da su Iskanderi jeftiniji, sigurno ih imaju mnogo više, a sem toga na Kinžale sam mislio pre svega u varijanti nuklearnog obračuna. 

10 hours ago, Redoran said:

Stvar je jednostavna: i jedan i drugi izbor su legitimni.

Stvar je jednostavna kada se ovako pojednosatvi.

Ono u sta sam siguran je da je bombardovanje 1999te trajalo tacno onoliko koliko je Milosevic zeleo - jer predaja (zbog rejtinga) nije bila opcija. Koliko se secam, zahtev MZ nije bio da se cela Srbija okupira neko da se Kosovo demilitarizuje i organizuje referendum? (prastajte ako nije sasvim tacno, bilo je ovo pre 23 godine).

Ishod (neminovan poraz) se znao mnogo pre nego sto je prva bomba pala na Srbiju, Kasapin je prosto rekao "bomb us" i to je bilo vrlo neodgovorno, bez obzira na sraman ultimatum druge strane. Ovde su palili narod da neki ruski brod ide ka sredozemlju i to putovanje je trajalo dva meseca (ili bese zaustavljen na Bosforu?)

Nije svaki rat isti niti je odnos snaga u svakom ratu isti niti su ciljevi rata uvek isti, niti su diplomatski izlazi iz rata isti. Da je tako, ratovi se ne bi vodili nego bi dve strane sele i izracunale ko koliko ima vojske i oruzja te na osnovu toga zakljucivale cija ce vojska (i vlast) na se seli na tudju teritoriju.

Preporuka svim forumasima je da ne pocinju spominju ovaj topic u drustvu Ukrajinaca.

Ja sam se danas dobro za*ebao...

• +1 1
  • Hvala 1
3 hours ago, Gojko & Stojko said:

Ovo je jedino u čemu je riđokoso govedotm bio u pravu - licemerje ostatka zapada pri oslanjanju na američku vojnu moć i američke vojnike.

Zašto bi ostatak NATOa finansirao američke avanture po svijetu? Evropa svoju odbranu može sasvim fino da finansira i sa 1% izdataka, ono što ne može da se finansira jesu ekspedicije po svijetu, beskonačni ratovi i proizvodnja neprijatelja. 

5 minutes ago, Caligula said:

Stvar je jednostavna kada se ovako pojednosatvi.

Ono u sta sam siguran je da je bombardovanje 1999te trajalo tacno onoliko koliko je Milosevic zeleo - jer predaja (zbog rejtinga) nije bila opcija.

Nema teorije da je želeo/mislio da će trajati i odvijati se na taj način, slično kao i ukrajinska vlada danas mislio je da će velike sile uleteti u sukob, ali od tog nije bilo ništa

• +1 1
7 minutes ago, Time Crisis said:

Nema teorije da je želeo/mislio da će trajati i odvijati se na taj način, slično kao i ukrajinska vlada danas mislio je da će velike sile uleteti u sukob, ali od tog nije bilo ništa

Nisam ja rekao da je on imao dobru procenu nego da je mogao da izadje iz bombardovanja svakog trenutka.

On je katastrofalno procenjivao sve opcije koje su mu bile na stolu od 1989te do 2000te. Kazu da je bio inteligentan a zapravo je mediokritet.

Edited by Caligula
  • +1 1
34 minutes ago, Caligula said:

Nisam ja rekao da je on imao dobru procenu nego da je mogao da izadje iz bombardovanja svakog trenutka.

Dobro, verovatno ne baš svakog trenutka (osim bezuslovnom predajom) plus što verovatno nisu ni znali šta će se i na koji način dešavati, dok Ukrajinci po svemu sudeći su tačno znali već duže vreme šta će se desiti i svejedno su to prihvatili, ne znam koja je tu logika

Brt onaj Nesrecni Holbruk je u vise navrata dolazio da Milosevica privoli na pregovore i cuveni Rambuje (koji je bio 10X bolji od druge opcije koja je na stolu), najavljivali su bombardovanje nekoliko puta, znalo se da ce bombardovati.

Ovaj ruski kepec je nagomilao vojsku na granici i mesec dana pricao kako nece napasti. Mislim da tu ima neke razlike jbg izmedju "ne verujem da ce upasti" i "sami kazu da ce upasti".

Edited by Caligula
  • +1 1
1 hour ago, bags said:

Preporuka svim forumasima je da ne pocinju spominju ovaj topic u drustvu Ukrajinaca.

Ja sam se danas dobro za*ebao...

oće l' se predati il bi da ratuju? :fantom:

On 28.3.2022. at 9:10, Meazza said:

Mislis da NATO ne bi unistio Rusiju kad bi Putin napao NATO zemlju?

moldavija.

31 minutes ago, dillinger said:

bi da ratuju?

Cvrsto su ubedjeni da ako se rat produzi mogu samo dobiti.

Cak i sa ovim paketom sankcija Rusija je dobro pogodjena, veruju u svoj cilj.

Verovatno ces me pitati zasto onda ne ostave posao u Becu i krenu na liniju.

Ne znam odgovor na to pitanje ali verovatno su procenili da su korisniji ovde.

Inace je jedan od najpovucenijih developera stigao danas u Kijev sa punim kombijem pancira koje je sam nabavio ovde u Austriji.

• +1 1
  • renne locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • renne unlocked this topic
  • Create New...