Jump to content
IGNORED

Ratovati ili se predati?

Krošek
Message added by Krošek,

Ovaj topik nije toliko vezan za tekuća dešavanja, već služi za samo jednu stvar: diskusiju o ukrajinskom izboru između borbe i predaje (postovi moraju iznositi argumente za jednu ili drugu tezu, i ako niste zainteresovani za manje-više dihotomni pristup ovom pitanju, verovatno je najbolje da preskočite ovu diskusiju). Ovde se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale). 

Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

Just now, x500 said:

Ako svi ocekujemo da ukrainci brane Evropu i svet od zlih Rusa, i zrtvuju sve - vojnike, civile, kuce, industriju, infrastrukturu. Onda moze i OTAN da zrtvuje jedan bataljon inzenjerije i jedan puk PVO.

Ako su USSR piloti ratovali u Korejskom ratu i 73 iznad Sinaja, i US piloti u Kini 40tih. Sta je danas problem?

Imao si OTAN instruktore, ukljucujuci i Nacionalnu gardu Floride, u onoj mirotvornoj bazi izmedju Lviva i PL granice kad su Rusi poslali Kondzal. I niko nije pravio problem od toga. To je rat i ratu vojnici ginu. 

Možda ti nešto očekuješ, ja ne očekujem ništa.

Pitao sam šta misliš da bi se desilo. Da li bi Rusija reagovala nekako protiv NATO-a kao takvog, ukoliko bi NATO trupe zvanično sada ušle u Ukrajinu?

27 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Мислим да то све зависи од извора које гледаш :) Ја више гледа руске телеграме и имам управо супротан први утисак. А капирам да је истина негде на средини...

Slažem se, zavisi od ugla gledanja. Opet, sa ruske strane, mislim da oni vojnici DNR/LNR itekako više izgledaju motivisano od regularne vojske koja je poslata krajem febrara. Kod njih kapiram da nema baš puno dezertera i onih koji tek tako napuste tenk i zbrišu negde.

Poenta posta je moj utisak da Zelenski nema čvstu komandu u svojim rukama kao putin, ni izbliza. Stvarno mi je teško da zamislim da on sad može bilo šta da naredi direktno onima u Mariupolju na primer.

• +1 1

I tako smo u dva poteza dosli do zakljucka da je ipak najbolje da se Ukrajina ne naoruzava da bi Rusija mogla da ih sto pre vojno osvoji, stavi na vlast ukrajinsku verziju Lukasenka i zavrsi tu pricu. Rusiji Ukrajina, istocnoj Evropi svi iz Ukrajine koji nece da se denacifikuju.

Problem je sto su Ukrajinci tvrdoglavi i nikako im se ne dopada da ucine svetu uslugu i da skrate rat tako sto ce da se predaju. 

To šta bi bilo bolje na tebi je da sam proceniš u skladu sa tvojim interesima i afinitetima.

Ono što je objektivno i neporecivo - naoružavanje slabijeg nikako ne ide u prilog *skraćenju* ratnog stanja, već *produženju*.

Ukrajina se ne naoružava u cilju što bržeg okončanja ratnog stanja. Ko tvrdi drugačije samo reprodukuje najprostiju propagandu.

Ukrajina se naoružava u cilju *pobede*, tj. ostvarenja strateških ciljeva. Sad, to što za nekog taj cilj predstavlja odbranu slavne domovine a za nekog drugog samo podizanje cene koju će agresor morati da plati, to su detalji.
  • +1 3
1 minute ago, Sammael said:

Možda ti nešto očekuješ, ja ne očekujem ništa.

Pitao sam šta misliš da bi se desilo. Da li bi Rusija reagovala nekako protiv NATO-a kao takvog, ukoliko bi NATO trupe zvanično sada ušle u Ukrajinu?

Nista, samo bi se i dalje tukli. Problem je OTAN nije voljan i nece da uce KOV snagamantamo gde nema prevlast u vazduhu. Takva im je doktrina. 

Promena bi nastala ako bi avioni iz PL napali Ruske snage u UA ili na RU avione. Onda bi se desio udar po PL, koji bi mozda ukljucio i upotrebu taktickog nukleranog udara.

E vidiš, ja mislim da bi Putin potencijalno izvršio taktički nuklearni udar u slučaju da na bilo koji način NATO snage direktno uđu na teritoriju Ukrajine u ovom momentu. Ne bih da špekulišem gde bi se udar desio, neuskusno je. Možda bi samo roknuo negde neutralno u znak upozorenja, a možda ne bi bio samo znak upozorenja.

Doktrina NATO naravno jeste obezbeđivanje prevlasti u vazduhu, ali ovo bi bio scenario gde se ne tuče NATO nego poklanjaju Ukrajini svoj PVO. No, i da bi ga poklonili, moraju da ga unesu nekako. I naravno, morali bi da ili obuče Ukrajince (neizvodljivo) ili da nađu ex-NATO trupe spremne da rade kao plaćenici.

Poenta je da ne možemo da znamo. Ne može ni NATO. Niko nema pojma šta je u Putinovoj glavi.

• Hvala 1

Postoji i nešto između kapitulacije i borbe do posljednjeg daha.

Može se potpisati sporazum nepovoljniji od Minska 2 ali ni to ne bi bila predaja.

Ni blizu.

• +1 3
Just now, BWA said:

Postoji i nešto između kapitulacije i borbe do posljednjeg daha.

Može se potpisati sporazum nepovoljniji od Minska 2 ali ni to ne bi bila predaja.

Ni blizu.

Pa to smo mi uradili u Kumanovu. I bila je klasična kapitulacija, izgubili smo deo teritorije, a pritom je bilo nepovoljnije nego prethodni sporazum koji nam je nuđen (Rambuje).

11 minutes ago, Sammael said:

Pa to smo mi uradili u Kumanovu. I bila je klasična kapitulacija, izgubili smo deo teritorije, a pritom je bilo nepovoljnije nego prethodni sporazum koji nam je nuđen (Rambuje).

Po tom sporazumu i UN rezoluciji koja je nakon tog sporazuma usvojena teritoriju nismo izgubili, a po sporazumu su valjda  i neke trupe trebale da se vrate (granicari, policija)...

Edit: Samo ko je tada znao da ce se zapad popisati po UN rezoluciju....

Edited by assignment
  • +1 6
24 minutes ago, Sammael said:

Slažem se uz napomenu da je Minsk 2 kudikamo povoljniji za Ukrajince nego što je bio Rambuje za SRJ.

• Hvala 1
23 minutes ago, assignment said:

Po tom sporazumu i UN rezoluciji koja je nakon tog sporazuma usvojena teritoriju nismo izgubili, a po sporazumu su valjda  i neke trupe trebale da se vrate (granicari, policija)...

Edit: Samo ko je tada znao da ce se zapad popisati po UN rezoluciju....

Svi koji nisu operisani od realnosti?

Nijedne sekunde nisam mislio da će biti dozvoljeno bilo kakvo vraćanje naših organa na Kosovo pod tadašnjim okolnostima.

• +1 1
4 minutes ago, Sammael said:

Nijedne sekunde nisam mislio da će biti dozvoljeno bilo kakvo vraćanje naših organa na Kosovo pod tadašnjim okolnostima.

slazem se ...

nagradno pitanje: da li je ok pisati po UN rezoluciji ?

2 minutes ago, cedo said:

slazem se ...

nagradno pitanje: da li je ok pisati po UN rezoluciji ?

ne, ali taj čin je manje više obesmislio sve UN rezolucije za budućnost i UN kao takve

• +1 1
  • Hvala 1
4 minutes ago, Sammael said:

To vracanje nije bilo planirano za mesec - dva... Ali nebitno, bitno je da ti nisi operisan od realnost :D

6 minutes ago, Sammael said:

ne, ali taj čin je manje više obesmislio sve UN rezolucije za budućnost i UN kao takve

sto ce ti ali :) 

sto sta je obesmisljeno na ovome jebenom svetu

juce sam gledao film Kopilot ... nemacki ... fikcija ... govori o mladom paru, libanac i nemica ... studenti ... kao sav normalan svet

u jednom momentu momak se menja i zavrsava u njujorskim kulama ... zasto ?

kazu rusi su krivi za azov ... tu mogu da se izjasnim da su ga omasovili posto znam da su postojali i u ww2

koliko su amerikanci krivi za kule ? za isis ? ... koliko je bio jak islamski terorizam po svetu pre svih isporucenih milosrdja ? ozbiljno pitam ... ne znam (znam za minhen 72. izrael - palestina)

ili ti ... sta je starije kokoska ili jaje .... evo candra odgovorio na drugoj temi (dinosaurusi :isuse: )

a nevini ljudi ginu koliko hoces

19 minutes ago, x500 said:

Zavisi ko piša i ko pridrzava pišu dok se piša na rezoluciju OUN.

kako kazu ... sto je dozvoljeno bogu/demokratskom svetu nije volu/onom drugom

• +1 2
  • renne locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • renne unlocked this topic
  • Create New...