Jump to content
IGNORED

Ratovati ili se predati?

Krošek
Message added by Krošek,

Ovaj topik nije toliko vezan za tekuća dešavanja, već služi za samo jednu stvar: diskusiju o ukrajinskom izboru između borbe i predaje (postovi moraju iznositi argumente za jednu ili drugu tezu, i ako niste zainteresovani za manje-više dihotomni pristup ovom pitanju, verovatno je najbolje da preskočite ovu diskusiju). Ovde se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale). 

Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

5 minutes ago, ObiW said:

Ta logika je pukla 2x u Avganistanu za 40 godina, poslednji put prosle godine.

Ima malo i do toga kolika ti je zemlja, sa kim se granicis, i da li mozes da racunas na vojnu/materijalnu pomoc. Onda ima i do motivacije lokalnog stanovnistva da pruza otpor.

Da, ali to je bila gerila.

S 300 i MIG 29 nema veze sa partizanskim načinom ratovanja.

10 minutes ago, Caligula said:

Problem kod ovakvih formulacija je sto se zlocinac predstavlja kao neka slepa sila bez odgovornosti, a jedina odgovornost pada na zrtvu tog zlocinca.

Naravno, ispod svega je cista racionalnost (prakticnost) koja kaze da je zivot bitniji od slobode. Ima i ona stara japanska poslovica (parafraziram) "ako vidis da je silovanje nemoguce izbeci. ti onda lezi i prepusti se". To jeste svakako jedan nacin da se bira izmedju dva zla.

ponasas se kao da je ovo sve pocelo pre mesec dana ... i nisi jedini

nije

nije ni 2014

pocelo je 2008 u bukurestu

nisi ti vise empatican od mene sto vristis ovde na rusiju u svakom postu

• +1 1
2 minutes ago, cedo said:

ponasas se kao da je ovo sve pocelo pre mesec dana ... i nisi jedini

Ne razumem, sa cime se ne slazes od ovoga sto si citirao? Sta je netacno?

Jesam li ja ikada ovde napisao da su Rusi u Donjecku krivi sto se ljute kada ih Azovi tuku ili ubijaju? Da nije bas pametno da se brane?

Edited by Caligula
  • +1 1
2 minutes ago, ObiW said:

avioni kamioni... procitaj ponovo sta si napisao. Nemaju aerodrom, ne mogu da koriste radare jer ce da ih spici krstareca raketa, a ne cekaj ako im daju NATO avione to ne vazi, a ne vazi to ni za NATO PVO. 

Pa to i jeste problem. Daje im se taman toliko koliko je potrebmo da se rat produzi i da bude krvav. Ali ne i dovoljno da mogu da pobede.

Otprilike malo trudan.

U vreme ww2 USSR i UK su dobijali sve sto im je potrebno, a ne samo lagani sistemi da se brane. 

Nisu im slali svoje krseve spremne za bacanje, ko kesa sa starim lebom okacena na kontejner, vec pravo novo oruzje.

• +1 1
1 minute ago, x500 said:

Pa to i jeste problem. Daje im se taman toliko koliko je potrebmo da se rat produzi i da bude krvav. Ali ne i dovoljno da mogu da pobede.

Otprilike malo trudan.

U vreme ww2 USSR i UK su dobijali sve sto im je potrebno, a ne samo lagani sistemi da se brane. 

Nisu im slali svoje krseve spremne za bacanje, ko kesa sa starim lebom okacena na kontejner, vec pravo novo oruzje.

Koje bi po tvom mišljenju bile posledice da se u Ukrajinu sada ušeta NATO inženjerija i krene da montira Patriot sisteme?

1 minute ago, Партибрејкер said:

Meni onako laički izgleda da se veliki deo ukrajinskih snaga ne bi predao pa makar danas Zelenski potpisao bezuslovnu kapitulaciju cele države i priznanje Krima kao dela Rusije i DNR/LNR kao nezavisnih država. Mislim da bi bio proglašen za izdajnika i da bi mu život visio o o koncu. Ne ratuju oni za njega nego za sebe, velikom većinom, koliko ja vidim po onim telegram kanalima, twiterima itd. A možda i grešim, možda je Zelenski zaveo takvu strahovladu i diktaturu da mu niko ne sme odbiti poslušnost i da svi oni vojnici ratuju samo zato što moraju.

S druge strane, deluje mi da je prosečan ruski vojnik svestan da ne ratuje za sebe i bezbednost svoje dece kod kuće nego zarad ciljeva svog supreme leadera koji mnogima od njih nisu baš najjasniji.

Мислим да то све зависи од извора које гледаш :) Ја више гледа руске телеграме и имам управо супротан први утисак. А капирам да је истина негде на средини...

8 minutes ago, Caligula said:

Ne razumem, sa cime se ne slazes od ovoga sto si citirao? Sta je netacno?

Jesam li ja ikada ovde napisao da su Rusi u Donjecku krivi sto se ljute kada ih Azovi tuku ili ubijaju? Da nije bas pametno da se brane?

ne slazem se jer 2008 nije bilo zla

nije bilo ni donbasa, ni krima, nije bilo ni ovoga rata

ako me ubedis da je silovanje to sto ukrajina ne moze da ide u nato ... onda cemo se sloziti

Vojnici u ogromnoj većini ratuju samo zato što moraju.

To da neko ide u rat pun elana i poleta je bajka.

Izuzetaka naravno ima.

• +1 7
  • Hvala 1
8 minutes ago, ObiW said:

Da je Nikola Pasic tako razmisljao, Srbija bi se predala u jesen 1915. 

Ali ne mozes reci da predaja nikad nije opcija. Svaka zemlja se nekad predala (osim USA i Velike Britanije valjda). Cak i ta Rusija se predala u Prvom svetskom ratu i pristala na katastrofalne uslove kapitulacije. Nemacka se predala dva puta. Francuska se predala dva puta Nemcima. Kina se predala, Japan se predao, Austrija se predala, stari Grci su se predali. Despot Stefan Lazarevic je ne samo prihvatio tursku nadmoc vec je i ratovao na strani Turaka. Milosevic se predao posle 78. dana bombardovanja. 

Svaki od tih izbora je nosio posledice i svaki od tih izbora je bio drugaciji, donet u drugacijim okolnostima. Zaista mislis da je dovoljno da kazes da se Nikola Pasic nije predao i da to mozes da primenis na bilo koji rat?

• +1 4
23 minutes ago, Caligula said:

Problem kod ovakvih formulacija je sto se zlocinac predstavlja kao neka slepa sila bez odgovornosti, a jedina odgovornost pada na zrtvu tog zlocinca.

Naravno, ispod svega je cista racionalnost (prakticnost) koja kaze da je zivot bitniji od slobode. Ima i ona stara japanska poslovica (parafraziram) "ako vidis da je silovanje nemoguce izbeci. ti onda lezi i prepusti se". To jeste svakako jedan nacin da se bira izmedju dva zla.

Svako, ama bas svako bi se slozio sa sustinom tvog posta. Ali zamisli ovu situaciju.

Ti imas porodicu i zivis u kuci sa dvoristem. Imas zenu i decu. I onda ti se u komsiluk useli Toni Soprano. I svaki dan ti parkira kola ispred kapije tako da ti ne mozes da izadjes. Ti odes da ga zamolis da to ne cini, a on se naljuti i kaze ti da ides biciklom na posao ako ti se ne svidja gde on parkira auto.

Sta radis? Ulazis u sukob sa Tonijem Sopranom znajuci da bi tvoja porodica mogla da nastrada, selis se iz kuce ili pokusavas nesto trece?

• +1 3
21 minutes ago, Sammael said:

Rusija nije isto što i Nemačka. Ali... 

Ukrajina je jedna duboko podeljena, siromašna i po svemu sudeći duboko korumpirana država sa ozbiljnim tendencijama ka skretanju u ekstremnu desnicu/fašizam. Uprkos tome, Ukrajina je većinski opredeljena ka Evropi, ima smenjivu vlast i makar kakav izborni proces.

S druge strane, Rusija je 20+ godina autokratska diktatura pod kontrolom 1 čoveka i njegove klike odabranih oligarha, sa još većim kontrastima i korupcijom nego Ukrajina. U Rusiji se za verbalni delikt ide u zatvor, novinari i politički protivnici se ubijaju, pruža se utočište kriminalcima i diktatorima (Mira i Marko, ne treba nam bliži primer). 

Nikada ne bih odabrao da živim u Rusiji. Da sutra Srbija padne pod rusku vlast, istog sekunda bih potražio azil drugde.

sve to si imao i u srbiji dok je bio rat. da li u okruzenju, da li u njoj. rusija je ocigledno (barem meni) u ratu od 2008.

ni ja ne bih ziveo u takvoj drzavi. doduse moj prag tolerancije je nesto visi (zelje da se borim za bolje u zemlji koju sam odabrao za svoju) pa sam doziveo smenu.

poslednju nadu mi je ubilo ubistvo djindjica.

Spoiler

mnogo puta sam pomislio da su svi oni koji su otisli kukavice. bilo bi lakse sa njima. a nisam u pravu. svi imamo razlicite poglede na svet i svima nam je nesto drugo prioritet. jedan je zivot. kako starim, opet mi se motaju po glavi misli da je srbija mogla biti mnogo bolja da je ljudi nisu napustali vec se malo vise borili za drustvo u koje su otisli.

• +1 2
30 minutes ago, Sammael said:

Koje bi po tvom mišljenju bile posledice da se u Ukrajinu sada ušeta NATO inženjerija i krene da montira Patriot sisteme?

Ako svi ocekujemo da ukrainci brane Evropu i svet od zlih Rusa, i zrtvuju sve - vojnike, civile, kuce, industriju, infrastrukturu. Onda moze i OTAN da zrtvuje jedan bataljon inzenjerije i jedan puk PVO.

Ako su USSR piloti ratovali u Korejskom ratu i 73 iznad Sinaja, i US piloti u Kini 40tih. Sta je danas problem?

Imao si OTAN instruktore, ukljucujuci i Nacionalnu gardu Floride, u onoj mirotvornoj bazi izmedju Lviva i PL granice kad su Rusi poslali Kondzal. I niko nije pravio problem od toga. To je rat i u ratu vojnici ginu. Nisu izabrali bastovanstvo kao profesiju.

Edited by x500
  • renne locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • renne unlocked this topic
  • Create New...