Jump to content
IGNORED

Ratovati ili se predati?

Krošek
Message added by Krošek,

Ovaj topik nije toliko vezan za tekuća dešavanja, već služi za samo jednu stvar: diskusiju o ukrajinskom izboru između borbe i predaje (postovi moraju iznositi argumente za jednu ili drugu tezu, i ako niste zainteresovani za manje-više dihotomni pristup ovom pitanju, verovatno je najbolje da preskočite ovu diskusiju). Ovde se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale). 

Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

3 minutes ago, ObiW said:

Jel se racuna S-300 u tih 1% opreme? Mig-29? 

Ovde se prica da ne sme Ukrajini nista da se da jer ce to da naljuti Ruse pa ce jos jace da biju. Jos bolje bi bilo da se lepo odmah predaju pa da se ne sekiramo dal' ce neurovnotezeni Rus da baca takticke nuklearke. 

Nije tacno da se to prica, vec da vise oruzja dovodi do duzeg rata i vise mrtvih na sve strane....

Ukrajinski vojnici koji ne žele da se bore uvek imaju opciju da se predaju Rusima.

Ne može niko da me ubedi da su NATO propaganda + nekakvi fiktivni komesari za moral + strah od nadređenog dovoljni da ta vojska već više od mesec dana odoleva agresiji jedne od najmoćnijih armija na svetu. Ljudi su odabrali da brane zemlju, i to je njihova odluka. Isto je legitimno da traže pomoć u toj odbrani gde god mogu, ali je jednako legitimno i da im drugi tu pomoć ne daju zbog toga da se sukob ne bi prelio van Ukrajine. 

Da li će Ukrajina kapitulirati? Niko ne zna. Može da se desi danas, može sutra, a može i nikada. Ko bi rekao '99 da će Srbija 78 dana da trpi bombardovanje NATO-a pre nego što će potpisati kapitulaciju. 

Edited by Sammael
  • +1 6
6 minutes ago, ObiW said:

A kad ti rat dodje pred kucu imas izbor da ga zaustavis tako sto ces da se predas, jel tako?

pa majku mu valjda uradis sve da ti rat ne dodje u kucu, posebno ako ti je protivnik amrika, rusija ?

nevezano za to, ima ovde i video

"Prioriteti Ukrajine na sljedećem ukrajinsko-ruskom krugu pregovora u Turskoj ovog tjedna bit će suverenitet i teritorijalni integritet", rekao je Volodimir Zelenskij. "Naši prioriteti u pregovorima su poznati: suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine su nedvojbeni", rekao je ukrajinski predsjednik.

pored citiranog, osvrnuo se da su mu rusi blokirali prikazivanje intervjua sto je dao ruskim medijima

prica takodje o globalnom maratonu po trgovima sveta gde ce se vrsiti pritisak na vlade da ne zaglavljuju u birokratskim kabinetima kada je rec o pomoci ukrajini

1 minute ago, cedo said:

pa majku mu valjda uradis sve da ti rat ne dodje u kucu, posebno ako ti je protivnik amrika, rusija ?

Nisam te ispratio, sta si bese rekao, sta treba da se radi kad ti rat ipak dodje pred kucu? 

• +1 2
2 minutes ago, Sammael said:

ta vojska već više od mesec dana odoleva agresiji jedne od najmoćnijih armija na svetu

i mi smo odolevali vise od dva meseca nato paktu pa smo zavrsili u jarku. problem je sto kada ratujes protiv mocnika, rezultat je izvesan pre nego sto je rat poceo. zavrsice se onako kako oni kazu. 

• +1 4
6 minutes ago, ObiW said:

Nisam te ispratio, sta si bese rekao, sta treba da se radi kad ti rat ipak dodje pred kucu? 

zasto na pitanje odgovaras pitanjem ?

Spoiler

ukrajinci neka rade sta hoce ... to je njihovo

ja sam se odavno odredio prema ovom ratu

oni nisu smeli da dozvole da dodju u ovu situaciju

sve im je bolje od ovoga, a misljenja sam da nisu doziveli ni deseti deo onoga sto ce da dozive nastave li ovako

• -1 3
  • Tužno 1
4 minutes ago, ObiW said:

Istorija nas uci da ne postoji jedan odgovor. Razlicite zemlje u razlicitim istorijskim periodima su donosile razlicite odluke u takvim situacijama.

Isto tako, na individualnom planu, kroz istoriju razliciti ljudi su donosili razlicite odluke: neki ljudi odluce da beze iz zemlje, neki se dobrovoljno prijave za njenu odbranu, dok neki bivaju prisilno mobilisani.

• +1 2
  • Hvala 1
18 minutes ago, ObiW said:

A kad ti rat dodje pred kucu imas izbor da ga zaustavis tako sto ces da se predas, jel tako?

Politici je to prvi i osnovni zadatak - ocuvanje perspektive naroda i drzave.

UKR vodjstvo je moglo da vodi mnogo pametniju politiku za poslednjih 10 godina.

4 minutes ago, Krampa said:

i mi smo odolevali vise od dva meseca nato paktu pa smo zavrsili u jarku. problem je sto kada ratujes protiv mocnika, rezultat je izvesan pre nego sto je rat poceo. zavrsice se onako kako oni kazu. 

Ta logika je pukla 2x u Avganistanu za 40 godina, poslednji put prosle godine.

Ima malo i do toga kolika ti je zemlja, sa kim se granicis, i da li mozes da racunas na vojnu/materijalnu pomoc. Onda ima i do motivacije lokalnog stanovnistva da pruza otpor.

• +1 2
4 minutes ago, ObiW said:

Jel se racuna S-300 u tih 1% opreme? Mig-29? 

Ovde se prica da ne sme Ukrajini nista da se da jer ce to da naljuti Ruse pa ce jos jace da biju. Jos bolje bi bilo da se lepo odmah predaju pa da se ne sekiramo dal' ce neurovnotezeni Rus da baca takticke nuklearke. 

S-300 u ovim uslovima je sviranje ... Onog trenutka kada ukljuce radar da vide sta ima na nebu stize u roku od nekih 10 min Kh-58, tebi poznatiji kao Kilter. Ostatak sistema je posle neupotrebljiv.

O MiG29 smo vise puta pricali, trenutno UA nema aerodrom gde bi mogla da ih stacionira niti da ih koristi.

1% OTAN oruzja je malo vise od od nekih Sojetskih krseva (30+ godina starih) koji bi i ovako i onako isli da otpad. Steta da se baci kad moze da se napravi pasteta.

1% je mnogo ozbiljnija lista, je recimo 300 tenkova, 300 hubica, barem 200 savremenih aviona i isto toliko helica, oprema za elektronsko dejstvo, 1/4 nosaca aviona i td.

Zelenski je to trazio, i ako je on spreman da zrtvuje celu zemlju i narod za odbranu Slobode u celoj Evropi i svetu sta se onda jajari.

Svako treba da se pita sta se stvarno zeli: da rat (pre)stane ili da se ide na totalni sukob. Ne moze da bude lav vegetarijanac - ili je lav ili je koza, trece nema.

Ako je opsti konsezus da bude rat onda neka bude onako bas krvav, kao stejk koji je 1 min pecen na rostilju.

• +1 1
4 minutes ago, cedo said:

zasto na pitanje odgovaras pitanjem ?

Hide contents

ukrajinci neka rade sta hoce ... to je njihovo

ja sam se odavno odredio prema ovom ratu

oni nisu smeli da dozvole da dodju u ovu situaciju

sve im je bolje od ovoga, a misljenja sam da nisu doziveli ni deseti deo onoga sto ce da dozive nastave li ovako

Problem kod ovakvih formulacija je sto se zlocinac predstavlja kao neka slepa sila bez odgovornosti, a jedina odgovornost pada na zrtvu tog zlocinca.

Naravno, ispod svega je cista racionalnost (prakticnost) koja kaze da je zivot bitniji od slobode. Ima i ona stara japanska poslovica (parafraziram) "ako vidis da je silovanje nemoguce izbeci. ti onda lezi i prepusti se". To jeste svakako jedan nacin da se bira izmedju dva zla.

• +1 6
  • -1 1
Just now, Friend said:

Politici je to prvi i osnovni zadatak - ocuvanje perspektive naroda i drzave.

Da je Nikola Pasic tako razmisljao, Srbija bi se predala u jesen 1915. 

Just now, Friend said:

UKR vodjstvo je moglo da vodi mnogo pametniju politiku za poslednjih 10 godina.

Mogao je i Petar Karadjordjevic onih 10 godina pred WW1, pa nije. Ali kad je Svaba napao, branio se. 

• +1 1

ŠBBKBB je zanimljivo za neke topike o alternativnoj istoriji, rat se desio, traje. 

Šta god da je, nisu samo Zelenski i SAD doneli odluku da se brani zemlja, očigledno je iz priloženog da postoji dovoljan broj ljudi koji veruju u to. Isto kao što su kod nas mnogi ljudi 78 dana bili na položajima pod bombama i vatrom.

• +1 3
1 minute ago, x500 said:

S-300 u ovim uslovima je sviranje ... Onog trenutka kada ukljuce radar da vide sta ima na nebu stize u roku od nekih 10 min Kh-58, tebi poznatiji kao Kilter. Ostatak sistema je posle neupotrebljiv.

O MiG29 smo vise puta pricali, trenutno UA nema aerodrom gde bi mogla da ih stacionira niti da ih koristi.

1% OTAN oruzja je malo vise od od nekih Sojetskih krseva (30+ godina starih) koji bi i ovako i onako isli da otpad. Steta da se baci kad moze da se napravi pasteta.

1% je mnogo ozbiljnija lista, je recimo 300 tenkova, 300 hubica, barem 200 savremenih aviona i isto toliko helica, oprema za elektronsko dejstvo, 1/4 nosaca aviona i td.

avioni kamioni... procitaj ponovo sta si napisao. Nemaju aerodrom, ne mogu da koriste radare jer ce da ih spici krstareca raketa, a ne cekaj ako im daju NATO avione to ne vazi, a ne vazi to ni za NATO PVO. 

1 hour ago, Friend said:

Sve je kudikamo bolje nego rat, nesreca i razaranje kod svoje kuce.

20 minutes ago, ObiW said:

Vidi ovo:

Ja ovo shvatam da je bolje da se predas nego da ti razaraju kucu. 

imho ... pogresno shvatas ... ali neka se izjasni autor

ja shvatam bas onako kako sam ti i replicirao

ne nosis bedu u kucu (uz ogradu: ako ne moras)

misljenja sam da nisu morali

i tu se delim i od andurilovih postova o nasim dedama partizanima u ww2 ... oni su morali ratovati i ginuti

rusija nije isto sto i nemacka

ona je amerika u malom (i da budem sasvim precizan, mislim na geopolitiku) tj. u obimu u kojem je dovoljno mocna, u komsiluku

Edited by cedo
  • +1 2
  • renne locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • renne unlocked this topic
  • Create New...