Jump to content
IGNORED

Ratovati ili se predati?

Krošek
Message added by Krošek,

Ovaj topik nije toliko vezan za tekuća dešavanja, već služi za samo jednu stvar: diskusiju o ukrajinskom izboru između borbe i predaje (postovi moraju iznositi argumente za jednu ili drugu tezu, i ako niste zainteresovani za manje-više dihotomni pristup ovom pitanju, verovatno je najbolje da preskočite ovu diskusiju). Ovde se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale). 

Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

6 minutes ago, Weenie Pooh said:

Šta bi tačno bilo namensko trošenje dok traje rat, i kako bi se to uopšte odrazilo na siromaštvo?

Pa dobro ima i prihodovnatm strana: otvoris granice vojnim obveznicima koji mogu da se otvore za 5,500 evra...

• +1 3
26 minutes ago, Weenie Pooh said:

Šta bi tačno bilo namensko trošenje dok traje rat, i kako bi se to uopšte odrazilo na siromaštvo?

Bespredmetne su sve statistike ovog tipa u vanrednom stanju.

Dnevnice,pogotovo za rezervni sastav koji je mobilisan.Ne mozes samo da proglasis mobilizaciju odvuces ljude na front I to je to.Mnogi medju njima imaju porodice,pa jos ako samo on radi od cega njegova porodica da zivi kad izgubi prihode?

Toga je bilo i kod nas,samo sto je sistemski radjeno da sto manje njih dobije te dnevnice,mnogi su tu osteceni.

• +1 1
3 hours ago, Weenie Pooh said:

U ratnim uslovima je tesko organizovati transparemtne nabavke za drzavu i vojsku, vecinom se ide na direktnu pogodbu. Tu se direktno zavisi od drzavnih cinovnika i koliko su orni za mitarenje. 

Slicno je sa prodajom strateske (i akcizne robe) poput goriva, cigara, kafa/caj, meso, mleko, brasno, secer, ulje, ... Da li je ima u prodavnicama u delovima Ukrajine koje su daleko od fronta ili se takva roba nalazi na crnoj berzi.

Druga vazna stvar su ratne dnevnice. Ima vise nezvanicnih (i neroverenih) informacija da vojnici na frontu ne dobijaju plate/nadoknade. Cak i strani placenici govore o tome. 

Pitanje je da li MO Ukrajine nema para da plati, ili su pare poslate prema jedinicam i nestale na putu do vojnika. 

Siguran sam da @vememah ili @omiljeni imaju vise informacija o isplatama vojnicima.

Treca vazna stvar je kako se trosi novac koji vlade Zapadnih zemalja izvajaju kao pomoc Ukrajini. Naprimer, kada Nemacka proda stokove DDRa, da li to ide direktno ili su umesane neke cudne privatne firme. Slicna stvar je sa SAD isporukama oruzja, koliko ide preko vojske a koliko se radi preko civilnih firmi.

• +1 1

Poželjno je da zaboraviš da postojim posle onog lajkovanja uvreda da ne bi dobio isto što i njihov autor svaki put kad me spomene.

• +1 1
  • Hvala 1
15 hours ago, Weenie Pooh said:

Ima ovde jedan zaboravljeni dodatak: em je u jadnim ostacima medjunarodnog prava Rat zabranjen sto je delimicno objasnjenje sto od WW2 nismo videli prakticno ni jednu zvanicnu objavu rata, ono, dakle ultimatum, nota, sve po propisu.

A glavni razlog je sto zakonodavstva svih zemalja deklarisano/proglaseno ratno stanje izbegavaju k'o zmiju: ratno stanje znaci citav niz obavezujucih mera koje bukvalno zadiru u svaki segment drustva, a sto je sve zakonom regulisano do u tancine.

Vojnu obavezu, pa i mobilizaciju, kako je vec gde regulisana, suspenziju gomile prava, stavljanje medija pod drzavnu kontrolu, preuzimanje svih resursa zemlje, pa i privatnih pod drzavnu kontrolu sa sve automobilima na primer, racionisano i kontrolisano snabdevanje stanovnistva, promene voznih redova, zamrzavanje/kontrolu rada banaka, itd, itd..., nema smisla ni nabrajati...

U praksi, narocito novijoj, a Ukrajina je odlican primer, proglaseno ratno stanje i tvrdo sprovodjeno, bilo bi mera koja bi pokazala da drzava ima nameru da stvari (is)tera do kraja, a buduci da je situacija oko podrske i uopste odnosa prema ratu poprilicno konfuzna, proglasiti ratno stanje znacilo bi isterati na cistinu sve razlike i rizikovati moguce drustvene sukobe.

• +1 1

SAu'99 je kod nas proglaseno ratno stanje,dok recimo u sukobima pocetkom 90ih nije ili je delimicno.Zato danas ima puno pripadnika rezervnog sastava do dan danas ostalo bez ratnih dnevnica.I to je sistemski radjeno sto bi rekli sa vrha.Mnoge jedinice su slate na vojnu vezbu dok su u realnosti te jedinice imale borbena dejstva.Pogtovo je bilo malverzacija kod raketnih jedinica koje su formacijski rasporedjivane u0 pozadini,navodno izvan podrucija ratnih dejstava,Ali su izvrsavali borbene zadatke,pa su cak imali i marsevske promene polozaja koje su zalazile duboku unutar teritorije zahvacene sukobima.

Moja jedinica je recimo '91 u Sloveniji bila u ratnom rasporedu i u pripravnosti broj 1,a da ratno stanje nikad nije bilo ni proglaseno.

'99 je drugacije bilo.Po proglasenju ratnog stanja po prioritetima se zaposedaju polozaji i materijala sredstva kako privrede tako i civilnog stanovnista.Tako da ako je proglaseno ratno stanje vojska komotno moze da zaposedne neciji visak stambenog prostora recimo ili da postavi tehniku u dvoristu.Ali za to nema naknade.

Naknade ima recimo za prevoznicke firme koje se angazuju po potrebi.

• +1 2
  • Hvala 1
  • 1 month later...

/mod edit, napomena: nedostaje kontekst/

Vratismo se na sta je starije, koka ili jaje
Aukurac

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Edited by Krošek
mod edit
  • +1 2
Just now, Rumpelstiltskin said:

Vratismo se na sta je starije, koja ili jaje
Aukurac

Ne, apsolutno ne.  Stvar je toliko prosta da nema potrebe za tim, u stvari, nikad nema potrebe za kokoš-jaje raspravom. Rusija je napala Ukrajinu, tačka. Obrnuto je bilo samo na naslovnici Informera.

• +1 1
7 minutes ago, Rumpelstiltskin said:

Vratismo se na sta je starije, koka ili jaje

Da i ne. Eskalacija rata je mac sa 2 ostrice. Recimo unisteni, ili ostecen, Krimski most moze doneti neke prednosti na terenu. Ali moze da povuce i kontra meru druge strane. Ponekad nije lose razmisliti sta su presnosti, ali i mane, pojedinih aktivnosti. 

Siguram sam da ima pametnih i iskusnih ljudi koji su sve to odmerili na pravi nacin. Ili im je bas postojeca eskalacija bila cilj.

Edited by x500
  • +1 1
4 minutes ago, x500 said:

Eskalacija rata je mac sa 2 ostrice.

Eskalacija rata je posledica pokretanja rata kao takvog. Sve ostalo, i onaj što je ubijen jer je ličio na Čečena i propucane noge ruskih zarobljenika i ruske mačke koje ne mogu na takmičenja, su posledica rata kojeg je, napadom na Ukrajinu, pokrenula Rusija.

Edited by fikret selimbašić
  • +1 1
  • -1 2

Povod/uzrok, hronologija, poistovećivanje
Nije baš sve tako crno i belo

• +1 2
  • -1 1
1 hour ago, fikret selimbašić said:

Eskalacija rata je posledica pokretanja rata kao takvog. Sve ostalo, i onaj što je ubijen jer je ličio na Čečena i propucane noge ruskih zarobljenika i ruske mačke koje ne mogu na takmičenja, su posledica rata kojeg je, napadom na Ukrajinu, pokrenula Rusija.

Rusija je ovde u ulozi NATO koji napada Srbiju da spreci genocid nad Albancima.

Ono sto je simpaticno je kako oni koji su na 'i tacka' fazonu za krivicu Rusije za nicim izazvan napad na Ukrajinu, nemaju takav 'i tacka' odnos kad je u pitanju innvazija NATOa nicim izazvana na Srbiju pre 20 god.

A 'simpaticno' je i to sa Putlerom, mislim ko normalan ne zeli da spreci novog Hitlera, jel tako tako je i tacka.

Edited by Mel
  • +1 3
  • Haha 2
1 hour ago, Mel said:

Rusija je ovde u ulozi NATO koji napada Srbiju da spreci genocid nad Albancima.

Ono sto je simpaticno je kako oni koji su na 'i tacka' fazonu za krivicu Rusije za nicim izazvan napad na Ukrajinu, nemaju takav 'i tacka' odnos kad je u pitanju innvazija NATOa nicim izazvana na Srbiju pre 20 god.

A 'simpaticno' je i to sa Putlerom, mislim ko normalan ne zeli da spreci novog Hitlera, jel tako tako je i tacka.

Tačka od koje može i treba da ide rasprava, ne tačka na priču o ratu koji još uvijek traje. Vidim da si nov na forumu i smatram da treba da te obavijestim da imaš topik o hladnom ratu i vrelim ratovima koje su njegova posledica na istorija pdf, o bombardovanju SRJ na pdf politika, tu su takođe i svi ratovi i krize iz zadnjih petnaestak godina. Možeš i da otvoriš novi topik ukoliko nema teme o kojoj bi pisao i polemisao. Vijetnamski, korejski, izraelsko-arapski i ostali ratovi kao paralela sa ukrajinskim ne mogu izdržati više od tri posta, nakon toga se već jasno vidi koliko je to kilava i beskorisna stvar. Lično sam to provjerio pa ako hoćeš, vjeruj.  Ima i gora opcija, kad se tim  ratovima pokušava da relativizuje ruska agresija a ukrajinski rat da se prihvati kao nešto podrazumijevajuće i jedino moguće rešenje jer je Putin ostavljen bez alternative. A ja se u tu vrstu rasprave ne bih da upuštam.

3 hours ago, fikret selimbašić said:

Ovo je neki baš težak oblik moralnog idealizma. 

Kad neko drugi započne rat, onda ja kao učesnik u tom ratu imam pravo da radim šta god hoću, sve ide na dušu onom što je počeo?

Pucam u nogu zarobljeniku i kažem "ko te jebe, žali se onom što te je poslao"?

Izvučem svog sugrađanina iz autobusa i streljam ga jer mi liči na Čečena, odgovaran je Putin?

• +1 3
13 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ovo je neki baš težak oblik moralnog idealizma. 

Kad neko drugi započne rat, onda ja kao učesnik u tom ratu imam pravo da radim šta god hoću, sve ide na dušu onom što je počeo?

Pucam u nogu zarobljeniku i kažem "ko te jebe, žali se onom što te je poslao"?

Izvučem svog sugrađanina iz autobusa i streljam ga jer mi liči na Čečena, odgovaran je Putin?

Kakvo jeftino podmetanje. Izvini, na ignoru si mi od ovog posta, ne tehnički jer nikad nikog nisam stavio na ignor, čitaću te i dalje ali u bilo kakvu raspravu sa tobom ne planiram da ulazim. Prejadno ti je ovo, a što je još gore, znam da je uzrok namjera, prljava i pokvarena, a ne glupost za koju bih i imaora zumijevanja .

• James Marshall locked this topic
  • renne unlocked this topic
  • Create New...