Jump to content
IGNORED

Mleko i mlečni proizvodi


igoraki

Recommended Posts

Pošto sam video da pričate o kefiru na drugom mestu, rekoh da otvorim topic i o toj temi.

 

Ja pravim domaći, imam kefir zrna koja idu u mleko, držite ih tako 24h (može više ili manje, kako ko voli) i kad fermentira procedite i ponovite postupak, sve u svemu oduzima 15 minuta a mislim da je neuporedivo zdravije nego kupovni, tj sumnjam da je taj kupovni upšte pravi kefir već da su smuljali nešto što podseća na kefir i sad to ako valjaju.

 

Dakle preporuka da probate domaći.

Edited by igoraki
Link to comment
Pošto sam video da pričate o kefiru na drugom mestu, rekoh da otvorim topic i o toj temi.
 
Ja pravim domaći, imam kefir zrna koja idu u mleko, držite ih tako 24h (može više ili manje, kako ko voli) i kad fermentira procedite i ponovite postupak, sve u svemu oduzima 15 minuta a mislim da je neuporedivo zdravije nego kupovni, tj sumnjam da je taj kupovni upšte pravi kefir već da su smuljali nešto što podseća na kefir i sad to ako valjaju.
 
Dakle preporuka da probate domaći.
Čuo sma za to, ali ne znam kako i gde da nabavim...







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Daću ti ja ako ne možeš da nabaviš, ako znaš bilo koga da pravi domać kefir možeš od njega da uzmeš, pošto se zrna umnožavaju i moraš da ih bacaš povremeno.

Kefir ne "voli" metal, pa ti treba i cediljka i ka[i;ica koji su od nekog drugog materijala, plastike, drveta, keramike.

 

Link to comment

Ja imam te gljivice godinama. Pravim kefir neko vreme pa kad mi dosadi zaledim i tako u krug. I uvek ostavim par rezervnih gljivica u zamrzivac, za svaki slucaj. Zaledi se s malo mleka, koliko da pokrije gljivicu. Aktivira se tako sto se ponovo ubaci u mleko i saceka da odradi svoje. I nikako toplo mleko, cak ni mlako, uvek hladno. Hoce gljivica da ugine od toplog. Kao i od metala. 

 

A stvarno je jako jednostavno. Ubacim gljivicu u teglu, dodam mleka, pokrijem tacnom i kad krenu vazdusni klobuci po zidovima, znaci da je spreman. Procedim kroz plasticnu cediljku u flasu koju ubacim u frizider a teglu isperem hladnom vodom, vratim gljivicu i sipam novu turu mleka.  Fazon je da posudu ne napunite i ne zacepite nego samo poklopite jer ima gasa u kefiru. I to je sva mudrist. Gljivica se razmnozava dosta brzo a od njene kolicine zavisi koliko ce brzo trajati proces tako da je bitno odstraniti visak. Visak se baca, ponesto zamrzne a ponesto deli okolo. 

 

Ja bih ga se do sad sto puta resio da se ne moze zalediti. Dosadi... al kad se navikne covek na domaci kefir, jako je tesko preci na kupovni. Zato se i bakcem. Uglavnom pravim u poznu jesen i zimi a kad otopli, zaledim do daljnjeg. 

  • +1 3
Link to comment
37 minutes ago, adam said:

kad se navikne covek na domaci kefir, jako je tesko preci na kupovni.

 

Meni se svidja ovaj obicni u zeleno belim flasama sto ima u Sainsbury's, Tesco ...ali nije jeftin (£2.40 za pola litre).

 

Probao sam jos neki (mislim da je poljske proizvodnje) sto prodaju po turskim radnjama i to mi je nekako resko, pa mi ne lezi bas.

Link to comment
9 minutes ago, jms_uk said:

 

Meni se svidja ovaj obicni u zeleno belim flasama sto ima u Sainsbury's, Tesco ...ali nije jeftin (£2.40 za pola litre).

 

Probao sam jos neki (mislim da je poljske proizvodnje) sto prodaju po turskim radnjama i to mi je nekako resko, pa mi ne lezi bas.

Da, taj belo-zeleni je i meni najbolji al opet mi je bolji domaci. A jeste i poskup. Ostali koje sam probao su uglavnom razni poljski i nesto mi tu smeta. 

Naravno, ima odlican kefir u selfridzisu u fud holu, u finim staklenim teglicama od 2dl al tek taj je papren. 

Link to comment

U mojoj kući može da nema ničega ali kefir je pod must. I ja sam pravio nekad a onda malo me mrzelo (nije se postizavalo popiti za dan i po) malo gljivice prošle kroz sito pa i nisam imao gde da nabavim najnovije. 

Ovde je zastupljen i viši nivo hipsterluka - kefir od kokosovog mleka. Glupos' - jer preferiram prevreli, eksplozivni samo-detonirajući a ovaj je baš za osetljivu omladinu (ne za nas autentične Kozake sa Urala)

Edited by centrifuga
Link to comment

bavio sam se 2013-2019 promocijom i prodajom ruskih startnih kultura za kislo-mlecne proizvode u kini. kulture sa zivim kefirnim gljivicama ne mogu da se legalno uvezu u kinu posto ih nema u spisku dozvoljenih mikroorganizama.

 

danas se vecina kefira proizvodi iz kultura gde su gljivice u vidu liofiliziranog (freeze dried-ne znam kako se kaze na srpskom) praska za direktno unosenje u mleko. tehnolozima su gljivice velika glavobolja posto ako kontaminiraju proizvodnju ode sve u majcinu. zato su linije za proizvodnju kefira su obicno izdvojene, ili kao bolje resenje moze da se proizvodi lazni kefir bez gljivica, tu se koriste se aromaticni sojevi. na ukus je tesko pogoditi, ja sam cesto  maltretirao mikrobiologe da radimo slepu degustaciju sa klijentima i pogadjamo da li je laboratorni uzorak kefira sa ili bez gljivica. 

 

koliko mi je poznato samo rusija, japan i kanada imaju licencu za proizvodnju kefira iz gljivica. slusao sam pricu kako su pre 40ak godina rukovodioci energoinvesta krijumcarili gljivice iz SSSR-a za sarajevsku mlekaru, kako su te gljivice prezivele rat devedesetih i dan-danas se odrzavaju u zivotu (tzv adamovska rutina :D).

 

u kini smo napravili dobar posao sa nekim drugim kislo-melcnim proizvodima, ali kefir nije prosao. previse egzoticno za njih. probali smo da dodajemo secer, ali dok sam ja vodio taj projekat nista nije prodato. 

 

deo informacije uzeti sa rezervom jer pisem po secanju sa prezentacija, moguce da smo negde malo ulepsali i romatnizovali podatke da bi prodali kulture

 

evo i nekoliko fotografija koje docaravaju promociju kefira i drugih kiselo-mlecnih proizvoda u kini. ogroman posao. nismo uspeli sa kefirom, ali smo uspesno uveli par drugih proizvoda u proizvodni asortiman kineskih mlekara i  supermarketa. 

 

IMG_6404.JPG

 

Spoiler

IMG_7017.JPG

 

IMG_7777.JPG

 

IMG_20191218_152511.jpg

 

006.jpg

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
19 hours ago, Fakundo Sava said:

I kupujte domaće mleko

ako pravite sa mlekom iz tetrapaka i nema preterano smisla, bolja odmah gotovo  

Slažem se da je siguno bolje praviti kefir od domaćeg nego od ovog iz radnje, samo što to onda dosta komplikuje stvar. Morao bi svaki dan idem na pijacu, ako uopšte ima svaki dan domaćeg mleka, pa da ga kuvam pa da čekam da se ohladi da bi ga stavio sa zrnima.

 

Mislim da sasvim lepo imaš koristi i od kefira pravljenog sa mlekom iz radnje, pošto je glavni benefit uupravo da popiješ te probiotske baktarije, a njih kefir zrna naprave tako što pojedu laktozu iz mleka, ovog ili onog svejedno je. Naravno da je domaće mleko zdravije pa bi bilo idealno da se radi tako kako ti kažeš.

 

18 hours ago, adam said:

. I uvek ostavim par rezervnih gljivica u zamrzivac, za svaki slucaj. Zaledi se s malo mleka, koliko da pokrije gljivicu. Aktivira se tako sto se ponovo ubaci u mleko i saceka da odradi svoje.

Nisam znao da mže da se zaledi, to je lepa i korisna informacija, hvala. Koliko treba gljivama da profunkcionišu, pošto kontam da im je zamrzavanje ipak neka vrsta šoka pa da im treba vremena da se oporave.

 

16 hours ago, banecare1 said:

kao bolje resenje moze da se proizvodi lazni kefir bez gljivica, tu se koriste se aromaticni sojevi. na ukus je tesko pogoditi, ja sam cesto  maltretirao mikrobiologe da radimo slepu degustaciju sa klijentima i pogadjamo da li je laboratorni uzorak kefira sa ili bez gljivica.

Ovo potvrđuje ono što sam ja rekao, da je kefir iz radnje možda ukusan ali nije zdrav kao domaći.

Link to comment
2 minutes ago, igoraki said:

Nisam znao da mže da se zaledi, to je lepa i korisna informacija, hvala. Koliko treba gljivama da profunkcionišu, pošto kontam da im je zamrzavanje ipak neka vrsta šoka pa da im treba vremena da se oporave.

moze, moze. gljivica hibernira bez frke dok je zaledjena. mora biti u mleku i zalediti se s mlekom. pa tu kockicu (ili sta vec) prelijes mlekom kao sto bi regularnu gljivicu i cekas da odradi svoje. traje duze ali ne predugo. recimo, ako ostavljas 24 sata, trebace ti oko 36 all videces i sam. al pazi da je negde na relativno hladnom (ne bas frizider al ne ni letnji dan) jer ako je dosta toplo, moze mleko da se pokvari pre nego sto gljivica proradi pa smrdi kao kuga. ako se to desi, isperi hladnom vodom pa stavi ponovo. gljivica ce biti odledjena i sve kul. 

 

desilo mi se par puta u desetak godina da gljivica ne proradi, valjda ugine, al kao sto vec rekoh, uvek imam zaledjenih par rezervi pa se odrzalo.

 

a super je prestati na neko vreme. ja biram leto jer se zbog visokih temperatura kerif prebrzo pravi pa se nagomila pa me nervira. a i manje vremena se provodi u kuci leti. pa jos odmor... leti je nekako vishe obaveza. zimi je usput.

Link to comment
2 minutes ago, adam said:

desilo mi se par puta u desetak godina da gljivica ne proradi, valjda ugine...

 

to su zivi mikroorganizmi, tako da mogu i oni imati los dan.  tehnolozi su regularno znali pricati i motivisati ih.  kada imas test sa 10 tona mleka nije ti svejedno da li ces iz mleka dobiti jogurt ili mleko. posto fermentacija zna da potraje i preko 8 sati, drama se znala odvijati do u sitne sate. u gradu Yinchuan nam je vlasnik mlekare doneo u laboratoriju jagnje sa raznja da zamezimo dok smo cekali rezulate fermentacije.

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, banecare1 said:

 

to su zivi mikroorganizmi, tako da mogu i oni imati los dan.  tehnolozi su regularno znali pricati i motivisati ih.  kada imas test sa 10 tona mleka nije ti svejedno da li ces iz mleka dobiti jogurt ili mleko. posto fermentacija zna da potraje i preko 8 sati, drama se znala odvijati do u sitne sate. u gradu Yinchuan nam je vlasnik mlekare doneo u laboratoriju jagnje sa raznja da zamezimo dok smo cekali rezulate fermentacije.

moja keva je pricala cvecu a ja cu, kako vidim, gljivicama. bitno je da se tradicija nastavi. :D

  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...