Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий — специздание

Krošek
Message added by Krošek,

Ovaj topik je za diskusiju o društvenim i političkim dešavanjima u Rusiji u ovom periodu, tj. u vezi sa ratom. Ovde se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale). Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

21 minutes ago, Weenie Pooh said:

Leveling down argument. Šta ima veze ako smo vam iščupali svu industriju iz provincije, ako vam je životni standard duplo niži nego ovamo, ako vam je školstvo katastrofa - bar možete da skoknete do glavnog grada gde su stvari bolje i lepše - nije mnogo daleko a i ne treba vam pasoš.

Dakle, ako vam se ne sviđaju regionalne razlike i brutalna eksploatacija, ne brinite - u Rusiji je to sve još gore :yawn2:

Pa sama cinjenica da je moguce menjati mesto zivota umanjuje regionalne razlike, jer sto bi neko nadnicio za nikakve pare i u korist povlastene klase u glavnom gradu u provinciji ako moze doci u glavni grad. U rusiji to nisi mogao, bez dozvole u internom pasosu do pre 20ak godina. Sada su to ukinuli, al prosto je zivot skuplji 10 puta u moskvi, pa nije lako.

U Americi (a tek u evropi i sl) nema ni priblizno tolikih prepreka da ljudi odu u veci grad. Npr. u Nemackoj, Berlin je čak jeftiniji od mnogih regionalnih centara sirom Nemacke.

Prema tome, sve price kako u bilo kojoj drugoj razvijenoj drzavi postoji interni kolinizam na nacin na koji to postoji u Rusiji su glupost.

Ne zaključujem, upravo govorim zašto to ne bi trebalo da se radi.

Problemi se rešavaju tu gde postoje. Upiranje prstom na drugu stranu kontinenta/planete je samo relativizacija problema sa kojima se sam suočavaš.

Pa ok, al u cilju realnijeg sagledavanja cinjenica, neke stvari treba nazvati pravim imenom. Ta ruska 'распутица' je nesto sto se ne moze porediti ni sa cime u civilizovanom svetu.
Verujem da sirom planete postoje i gori uslovi zivota, ali ako pricamo o iole civilizovanim, sekularnim drzavama, uslovi zivota u Rusiji, kad iskljucis vece gradove nisu nesto sto covek koji ceni obican zivot i svoje slobode moze relativizovati i opravdavati.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

1 minute ago, Spooky said:

U Americi (a tek u evropi i sl) nema ni priblizno tolikih prepreka da ljudi odu u veci grad.

Ali čoveče, rešenje za raspad provincijalnih regiona, za "flyover country" fenomen, ne može da bude lakša tranzicija u velike gradove. To sistemski problem individualizuje, teši čoveka stavom, "nema veze, ti ćeš se već nekako valjda snaći, šta ostaviš iza sebe nije bitno." 

Apsolutno ne može cela Srbija da živi u Beogradu, ni Amerika u Njujorku/Kaliforniji, ni Rusija u Moskvi/Petersburgu, to nije rešenje ni za šta. Odumiranje periferije je dobro poznata pojava, posledica akumulacije kapitala i centralizacije prozivodnih procesa. Dakle u pitanju je feature, nikako bug. Zvati tu eksploataciju kolonijalizmom je bizarna zamena teza - više bi imalo smisla svu eksploataciju, internu i eksternu, zvati kapitalizmom (ipak to niko normalan ne radi jer bi bilo zaglupljujuće pojednostavljavanje).

Regionalnih nejednakosti je uvek bilo i biće ih. One mogu ili da se kako-tako rešavaju (decentralizacione inicijative itd.) ili da se ignorišu (sleganjem ramenima jer "u Rusiji je gore").

• +1 2

zabranjeno je pisanje o forumu kao forumu, postoji citav dijapazon opcija za sukobljavanje misljenja a da to ne bude metadiskusija koja se vodi preko ledja foruma.

• -1 1

Žena iz video-snimka obraćajući se predsedniku Burjatije prepričava kako su joj digli 38-godišnjeg muža i oca 5-oro dece, koji nije u rezervi niti je uopšte služio.

Izvor videa: https://t.me/asiansofrussia/4260

Prevod obraćanja:

„Moj muž ima 38 godina, nije u rezervi, nije služio. On radi u našoj hrabroj urbanoj hitnoj pomoći (prim. Odeljenje za vanredne situacije u kabinetu gradonačelnika Ulan-Udea), kolege ga zovu - druže [zamenik šefa hitne pomoći Dmitrij] Fjodorov - i pitaju: „Gde si? Sada ćete dobiti poziv. Devojka će pozvati i sve objasniti. I na kraju pita: „Imaš petoro dece?“ [Muž] se nasmejao, kaže da, petoro dece. „Pa, sačekajte poziv za mobilizaciju“, citirala je razgovor Nimajeva.

Kasnije se javila devojka koja je pozvala na „hitni sastanak” u DK „Rassvet” u četiri ujutru. U 14:00 već je bio zakazan voz za Čitu.

„Razumem da imamo planove. Naša republika treba da okupi 4.000 vojnika“, rekla je Nimajeva. „Ali neki parametri i principi ove delimične mobilizacije moraju se poštovati.

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NQFhcJmuGpMJ:https://tayga.info/179228

Edited by vememah
15 minutes ago, MeanM@ said:

Pa ok, al u cilju realnijeg sagledavanja cinjenica, neke stvari treba nazvati pravim imenom. Ta ruska 'распутица' je nesto sto se ne moze porediti ni sa cime u civilizovanom svetu.
Verujem da sirom planete postoje i gori uslovi zivota, ali ako pricamo o iole civilizovanim, sekularnim drzavama, uslovi zivota u Rusiji, kad iskljucis vece gradove nisu nesto sto covek koji ceni obican zivot i svoje slobode moze relativizovati i opravdavati.

Nije mi ni namera da relativizujem i pravdam ruski tretman provincija - da sam hteo, svakako bih pomenuo da u tom nesrećnom Sibiru živi manje od 1% populacije. (Dok na raspalom jugu Srbije npr živi skoro 20% nas, tek nešto malo veći procenat nego u američkom flyover regionu.)

Namera mi je samo da ilustrujem koliko je lakše uočavati trun u tuđem oku nego gredu u svom, i da naglasim da je u pitanju jedan te isti problem. Svaki pokušaj partikularizacije tog globalnog problema, svaki pokušaj da se on prebaci na neki apstraktni kulturni plan ("pa znate, to je u stvari zato što oni mrze kosooke Azijate"), samo doprinosi da se ne uradi ama baš ništa po pitanju rešavanja.

Nije mi ni namera da relativizujem i pravdam ruski tretman provincija - da sam hteo, svakako bih pomenuo da u tom nesrećnom Sibiru živi manje od 1% populacije. (Dok na raspalom jugu Srbije npr živi skoro 20% nas, tek nešto malo veći procenat nego u američkom flyover regionu.)

Namera mi je samo da ilustrujem koliko je lakše uočavati trun u tuđem oku nego gredu u svom, i da naglasim da je u pitanju jedan te isti problem. Svaki pokušaj partikularizacije tog globalnog problema, svaki pokušaj da se on prebaci na neki apstraktni kulturni plan ("pa znate, to je u stvari zato što oni mrze kosooke Azijate"), samo doprinosi da se ne uradi ama baš ništa po pitanju rešavanja.
Nije rec o Sibiru, pricam o utiscima evropskog dela Rusije, zapadno od Msk. Jug Srbije vrlo dobro znam, a poprilicno sam se vozao i tim zapadnim delom Rusije, ka Smolensku, gore ka Letoniji, a nije nista bolje ni kad krenes ka Piteru. Kad krenes recimo ka Poljskoj, prodjes i Belorusiju, udjes u Poljsku, ozari te sunce, trava je jbno zelenija. Ona nesrecna sela nemaju asfaltirani put, bukvalno 50 metara skrenes sa magistrale, krece kaljuga.
I nije to samo pitanje tog vizualnog utiska. Malo ti treba da skontas u kojim uslovima ti ljudi tu zive.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

• Hvala 1

idemo dalje ... 

nije dovoljno sto su nacisti koji prave masovne grobnice zabijajuci krstove na njih

sada i sibir radi dok se moskva gradi

jednog dana ce  sibirom bolje upravljati amerikanci

• +1 3
  • Haha 1

Predsednik Burjatije na Telegramu kaže zaigrala se deca.

Dragi zemljaci! Dobio sam puno pitanja o mobilizaciji onih koji nisu služili vojsku ili imaju mnogo dece. Oni koji iz bilo kog razloga nisu služili vojsku ne podležu delimičnoj mobilizaciji. 
Višečlane porodice – četvoro i više maloletne dece, takođe ne podležu mobilizaciji. 
Juče i danas su raspisivani pozivi, uključujući i takve regrute. Ali onda im je, provere razjašnjenja podataka, dozvoljeno da odu kući. Jutros je sedamdesetak takvih ljudi koji su dobili pozive poslato kući. Kako sa zbornih mesta, tako i iz vojnih jedinica.
Dakle, ako je neko iz ove kategorije regruta dobio poziv, onda jednostavno obavestite predstavnike vojnog odseka na zbornom mestu sa pratećim dokumentima.
Na republičkoj radnoj komisiji skrenuta je pažnja odgovornim licima da pažljivije šalju pozive. Ako je neko po vašem mišljenju pozvan greškom, možete postaviti pitanje na jedinstveni broj 122.
Sutra, 23. septembra, od 10 časova na ovom broju počinje sa radom mobilizacioni pozivni centar.

Budite jaki!

https://t.me/alexeytsydenov/953

Edited by vememah
4 hours ago, cedo said:

idemo dalje ... 

nije dovoljno sto su nacisti koji prave masovne grobnice zabijajuci krstove na njih

sada i sibir radi dok se moskva gradi

jednog dana ce  sibirom bolje upravljati amerikanci

Pa mora da se objasni kako se ostatak Rusije Sibir mora osloboditi dekadentne preskupe Moskve. Ista prica kao kod nas. A i zasto menjati dobar recept.

Nije do nafte. Nego covecno je da se svrgne dikatura (i poseje seme demokratije). blah.

- - -

On 22.9.2022. at 4:42, banecare1 said:

na ovom podforumu uglavnom prenose novosti i intervjui iz pro-zapadnih izvora sto daje iskrivljenu sliku o pravom raposlozenju u ruskom drustvu. @barba ili neko drugi sa sa terena ce bolje znati da prokomentarise, ali koliko sam ja skontao iz moje korespondencije sa rusima vecina ima stav ako smo vec usli da ratujemo daj da ratujemo kako valja, a ne ovako na kasicicu. istina, prilicno sam zauzet ovih nedelja pa ne stizem da se druzim

To je verov generacija koji nisu prvopozivci. Ove muske omladine nije bilo da se vidi nigde po Moskvi od kad su objavili mobilizaciju. Ocigledno im se bas ne ide, sta god mislili da bi trebalo raditi.

1 minute ago, Mel said:

Pa mora da se objasni kako se ostatak Rusije Sibir mora osloboditi dekadentne preskupe Moskve. Ista prica kao kod nas. A i zasto menjati dobar recept.

Nije do nafte. Nego covecno je da se svrgne dikatura (i poseje seme demokratije). blah.

Pa čekaj, je li Amerika sad pokušava vojskom srušiti Putina, ili Rusija Zelenskog? Iz ovog što pišeš izgleda kao da je prvo slučaj. "Ukrajina napala Rusiju".

• +1 1
1 minute ago, Otto Katz said:

Pa čekaj, je li Amerika sad pokušava vojskom srušiti Putina, ili Rusija Zelenskog? Iz ovog što pišeš izgleda kao da je prvo slučaj. "Ukrajina napala Rusiju".

Rusija napala Ukrajinu, nista ovo nema veze sa Sibirom. Amerika/zapad se mesaju samo zato sto srce ne moze da im podnese da gleda SIbir u ruskim rukama nepravdu. Nadam se da je Marici sve jasno sad.

12 minutes ago, Mel said:

Rusija napala Ukrajinu, nista ovo nema veze sa Sibirom. Amerika/zapad se mesaju samo zato sto srce ne moze da im podnese da gleda SIbir u ruskim rukama nepravdu. Nadam se da je Marici sve jasno sad.

Niko ne ne napada Sibir u cilju njegove anexije. Rusija napada Ukrajinu. Slanje vojne, financijske i humanitarne pomoći napadnutoj zemlji je potpuno razumljivo i opravdano. Ako bi trebalo ja da sam ta Marica, nejasno je zašto potežeš imaginarni napad na Sibir u kontextu ruske agresije na Ukrajinu. Neshvatljivo trolovanje teme. 

A da, pardon, ipak je napisano. 

nista ovo nema veze sa Sibirom

Utoliko manje jasno koja je svrha potezanja Sibira i osjećaja američkog srca s njim u vezi. 

Edited by Otto Katz
  • +1 1
26 minutes ago, Otto Katz said:

Niko ne ne napada Sibir u cilju njegove anexije. Rusija napada Ukrajinu. Slanje vojne, financijske i humanitarne pomoći napadnutoj zemlji je potpuno razumljivo i opravdano. Ako bi trebalo ja da sam ta Marica, nejasno je zašto potežeš imaginarni napad na Sibir u kontextu ruske agresije na Ukrajinu. Neshvatljivo trolovanje teme. 

A da, pardon, ipak je napisano. 

Utoliko manje jasno koja je svrha potezanja Sibira i osjećaja američkog srca s njim u vezi. 

Pa ako ti nije jasno ja ti tu ne mogu pomoci.

• +1 2
  • Create New...