Jump to content
IGNORED

Post-covid


Svemir Zeka

Recommended Posts

Nije ovo za brigu kad mozak malo zakuca. Evo meni malopre neki majstori u kombiju NS table prisli i pitaju gde ima gvozdjara, setio se dve glavne u delicu sekunde, jedna blizu druge, gledam levo desno kuda najblize da ih posaljem, 5-10 sekundi smisljam i kazem im. Cim su krenuli skontao da sam ih poslao najduzim putem, klasika. Ono sto je sreca u nesreci kod tih brejn fogova i fartova je da mi se obicno desavaju u tako manje bitnim situacijama a kad je nesto frka panika onda se cesto iznenadim kako odreagujem smirenije i racionalnije od ostalih a npr. u kladionici mi je mozak radio 300 na sat, nazalost. Naravno, nije pravilo, imao sam gluposti zescih tipa kad nisam zakljucao supermarket u centru grada preko noci dok sam radio kao sekjuriti, i slicno.

Svakako mislim da to nije od kovida, nekome godine, nekome preopterecenost a neki smo rodjeni kao dileje.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

  • +1 2
Link to comment

Zaboravih da kažem da sam i ja imao taj momenat jednom, gde sam ja ovo, šta bi i tako to. Ali tu je bila čista situacija, stres u Urgentnom kada sam vodio nekog i nije valjalo i gomila teških slučajeva koju sam video.

Nisam čitao da li su odlučili da li je to neurološki ili psihički kad je post kovid u pitanju. Verovatno nisu jedinstveni u mišljenjima jer je sve ovo novo.

 

Ali ako nekome pupupu potraje (ne verujem) ili ako je neko u lakoj depri zbog svega ovoga, da se ne uvredite, imate psihologe REBT usmerenja. Neće biti ni stresno ni dugo. Samo je malo nju ejdž, da gledate stvari iz lepšeg ugla, tehnike opuštanja, da racionalno (ponekad za neke i malo robotizovano) sagledate stresne situacije, korak po korak napred i tako to. Ništa odrastanje i mama, tata i eventualne njihove greške, nego samo simptomi i pogled u budućnost.

Edited by Malkmus
  • +1 2
Link to comment
12 hours ago, Milosh76 said:

Gotovo, vec zakazano, ide sutra. A opet, kad gledas biografije, Radjen je nacelnik Internog odeljenja bolnice Medigrup ...valjda zna nesto :D

Jebo Medigrup, čovek je 100 godina bio načelnik kardiologije na VMA, ja sam za njega odavno čula. Sad vidim da mu je jedan od stručnih radova upravo u vezi sa kardiološkim smetnjama kod žena tako da je super što gospođa kod njega baš ide.

 

 

Mi što smo nevakcinisani ležali Alfu nemamo tako izražen postkovid, ili mi se čini. Osim očekivanog i prolaznog zamaranja, ne bih rekla da me je nešto dodatno tako intenzivno puklo. 

Link to comment
1 hour ago, Plajvi said:

To je kad se Milojko Pantic ozdere pa tera pogresnom stranom mosta. 

umela sam ja da vozim levom stranom ulice, neožderana, ali zahtevan posao+tezge+dvoje svojeglavih adolescenata+menopauza+kućni poslovi.

rešilo se tako što su se adolescenti samoinicijativno latili varjače i usisivača+udomili smo mačku.

povremeno, što malkmus reče, treba zatražiti pomoć terapeuta da se čovek malo osnaži. jadanje prijateljima i familiji ne pomaže mnogo. više od jedne kuknjave po komadu je neukusno i opterećujuće za bližnje, koji često ne razumeju ili ne umeju da pomognu ili su objektivno u goroj situaciji.

 

 

  • +1 2
Link to comment
40 minutes ago, Malkmus said:

Samo je malo nju ejdž, da gledate stvari iz lepšeg ugla, tehnike opuštanja, da racionalno (ponekad za neke i malo robotizovano) sagledate stresne situacije, korak po korak napred i tako to. Ništa odrastanje i mama, tata i eventualne njihove greške, nego samo simptomi i pogled u budućnost.

 

Izvini, moram malo da se nadodam na ovo. 

 

Pre neki dan sam držala radionice u koje uključim i deo tog REBT pristupa. I onda dobijem odgovor jednog učesnika da nikad ne može da razmišlja na taj način, jer mu liči na pozitivnu psihologiju, bla truć new age. To nije to. Lajfkoučizam zastupa nerealni optimizam, devizu "sve mogu kad hoću", "sve je u glavi". REBT nigde to ne kaže, i ima vrlo umeren pristup: prihvatanja neminovnosti da život nije prava linija, na primer, da ne mora sve da bude u skladu s našim očekivanjima. Pozitivni pogled na stvari tu se uključuje kao re-framing, dakle kao uticaj na katastrofične pretpistavke, na kojima opstaje većina anksioznih i depresivaca. 

Nije terapija za sve vrste problema, ali to nije nijedna sasvim. Fokusira se najčešće na strahove i bazične postavke koje vode u depresiju. 

 

Off kraj (samo malo pojašnjenja, ne zameri)

  • +1 7
Link to comment
On 15.3.2022. at 10:36, Valkyrie said:

Jebo Medigrup, čovek je 100 godina bio načelnik kardiologije na VMA, ja sam za njega odavno čula. Sad vidim da mu je jedan od stručnih radova upravo u vezi sa kardiološkim smetnjama kod žena tako da je super što gospođa kod njega baš ide.

 

 

 

Elem, bila je kod prof.Radjena, odradila pregled, UZ i sve sto treba. Ukratko, ne zna sta je uzrok visokom pritisku (i kod njega je imala 175/90), dao joj je neki multilek (3 u 1, zaboravih ime) da pije 2 nedelje, pa ce imati holter jedan dan, pa ce videti dalje.

 

UZ joj je bio dobar, nepromenjen u odnosu na pre godinu dana, pomenuo je i njene godine (sto joj se nije bas svidelo :D ) ali generalno je dobro prosla, posto je problem na samom zacetku. Ne tvrdi da ima veze sa kovidom, moguce, ali s obzirom na dijabetes i tako to. Ona inace nikad nije imala problema sa pritiskom, srcem i sl.

 

 

  • +1 3
Link to comment
13 minutes ago, Milosh76 said:

UZ joj je bio dobar, nepromenjen u odnosu na pre godinu dana, pomenuo je i njene godine (sto joj se nije bas svidelo :D )

 Zato ima tebe da sredis tu neprijatnost :)

  • +1 2
Link to comment
On 14.3.2022. at 23:35, Malkmus said:

Moja tetka je do kovida imala konstantno visok pritisak. Sad ima ogromne oscilacije i nije dobila objašnjenje lekara koje bi je zadovoljilo, pošto je i ona bila lekar, ali ne kardiolog. Kad joj je loše, stane sa aktivnostima.

 

jos ce na kraju da se ispostavi da esencijalna hipertenzija nastaje nakon virusne infekcije :mellow: Mene sve vreme cudi kako je virusologija jedna krajnje zapostavljena disciplina s obzirom da je vrlo mlada (oko pedesetak godina, tj pronalaska elektronskog mikroskopa), u smislu da se ne razmislja puno o virusu kao uzroku (karcinom grlica materice jedva covek dokazao HPV jer je bio uporan, EBV kao kljucni za multiplu sklerozu itd)

 

elem, moze biti da covid uzrokuje disautonomiju... ja imam uzorak od oko 300 ljudi koji nikako da obradim jer sam lenja buba, ali ono sto otprilike vidim je da je los oporavak frekvence nakon napora sto pokazuje losu autonomnu regulaciju, ima i specificnijih varijabli..

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...