Jump to content
IGNORED

Međunarodni odgovor i ek. posledice

Krošek
Message added by Krošek,

Na ovom potforumu se pored pravila foruma primenjuje i kućni red potforuma "Politika - Svet" (vidi naročito pravilo 5.2), a moderisanje u svemu prati uobičajeni obrazac – u vezi s tim, pročitajte ovaj post, a proučite malo i istoriju objava moderatora (kako se iste ne bi ponavljale). Tema o događajima i kretanjima u regionu i oko regiona u kontekstu ovog rata nalazi se na potforumu Politika.

Recommended Posts

16 minutes ago, Meazza said:

Kakve uopste veze ima kakva je valuta. Daleko bitnije je koliko narod ima u dzepovima i da li ima posla. Plus rat kosta boga oca svaki dan.

Stvarno misliš da kurs valute nije mnogo bitan?

Mi smo imali milijarde po džepovima, samo valuta nije baš najbolje stajala. Skoro sam u ormanu našao 100 milijardi.

U ovom ratu slabo šta ide kako je  očekivano. Rusima u ratu ide prilično kilavo, a nikad jače sankcije i ne funkcionišu baš najbolje. Amerima je zinulo dupe da zarade što više na LNG u, pa EU mora da uredno kupuje gas od Rusa, sve preko ruske centralne banke.

• +1 1
1 hour ago, Meazza said:

Jeste li vi uopste procitali tekst?

Mislim da si ti slabo razumeo tekst.

Danas sam video zanimljiv podatak - prema nekim procenama u Ukraini se nalazi oko 22 miliona tona psenice. Trenutna trzisna vrednost, ako je tona 450 EUR, je oko 10 milijardi EUR.

Uuu, disonantni tonovi se sad baš upadljivo javljaju u mejnstrimu :jerry:

Ali CNBC ne bi bio CNBC da ne postavlja stvari naglavačke. Apsurdna je teza da je Zelenski problem a ne ljudi koji ga instruiraju da radi to što radi, koji mu daju lažnu nadu, koji besramno tvrde da se milijarde sipaju u Raytheon džepove kako bi se pomoglo ukrajinskim izbeglicama. 

Nije to nego eto tako, ispostavilo se da je Zelenski nešto ratoborniji nego što nama na Zapadu odgovara. Možda treba naći neke moderate rebels da preuzmu kormilo umesto njega i ispregovaraju nešto sa Putinom, dokle više da skaču cene energenata, polako brate...

• +1 1

Ovo je vec besramno ponasanje. Sad je odjednom "Ukraine's refusal to cede teritory" umesto "Russia's war of aggression". Koja su to cinicna govna.

• +1 1
  • Haha 1

Pa jel i nas Slobodan prvo bio balkanski kasapin a onda faktor mira i stabilnosti 

Ja ne znam cemu se vi cudite :fantom:

• +1 6
13 minutes ago, Meazza said:

Ovo je vec besramno ponasanje. Sad je odjednom "Ukraine's refusal to cede teritory" umesto "Russia's war of aggression". Koja su to cinicna govna.

Ja sam sokiran, to je iznenadjenje veka.... za svakog ko je juce rodjen ili svako jutro formatira licni hard disk.

• +1 5
  • Haha 2
31 minutes ago, Weenie Pooh said:

Uuu, disonantni tonovi se sad baš upadljivo javljaju u mejnstrimu :jerry:

Ali CNBC ne bi bio CNBC da ne postavlja stvari naglavačke. Apsurdna je teza da je Zelenski problem a ne ljudi koji ga instruiraju da radi to što radi, koji mu daju lažnu nadu, koji besramno tvrde da se milijarde sipaju u Raytheon džepove kako bi se pomoglo ukrajinskim izbeglicama. 

Nije to nego eto tako, ispostavilo se da je Zelenski nešto ratoborniji nego što nama na Zapadu odgovara. Možda treba naći neke moderate rebels da preuzmu kormilo umesto njega i ispregovaraju nešto sa Putinom, dokle više da skaču cene energenata, polako brate...

Disonantni tonovi mogu upadljivo da se čuju van Rusije, u Rusiji za glasnije disonantne tonove koriste...prigušivače.

• +1 2
Posted (edited)

A u stvari se radi o tome da je "zapad" vec dobio ovaj rat, da ima Rusiju tacno tamo gde im i odgovara, da je NATO prema istoku kompletiran ulaskom Svedske i Finske i da sve dok Rusija drzi teritorije u Ukrajini sankcije mogu da se uvodu po potrebi i na auto-pilotu, sto ishod politickog rata sa Rusijom cini skoro potpuno izvesnim. Svaki sledeci dan rata u Ukrajini je savrseno nepotreban jer je tesko verovati da ce se ici do kraja a ako se ne ide do kraja onda rat svejedno mora da se sporazumno zavrsava. Ali zato sada treba vratiti duh ukrajinskog nacionalizma u bocu, objasniti im da biti u pravu nije dovoljno i da su sve zrtve koje su podneli i pomoc koju su dobili trebalo da ih dovedu do polovicnog resenja koje ce se nazvati kompromisom a njihovo "slava Ukrajini" i "sve ce biti Ukrajina" moze samo govna da jede. Sto nimalo nece ici lako jer je Ukrajina, za razliku od prethodnih zapadnih pesadija, zemlja od 40 miliona stanovnika koju ne mozes da vuces za nos kako ti se cefne bez posledica.

A sad se vratite na moju tezu od pre skoro tri meseca da je Zelenski mogao isto da dobije tako sto bi povukao vojsku i administraciju na zapadnu stranu Dnjepra, bacio sve snage na odbranu Kijeva ili izbegao s vladom u Poljsku i postigao skoro isto ovo sto se i sada postize samo bez zrtava i razaranja, koje na kraju nece postici nista osim sto ce dodeliti nekoliko ekstra bodova propagandi o ruskoj krvolocnosti i brutalnosti, kao da to nismo znali i pre Mariupolja. Uzgred, uopste se ne treba zanositi nekim taktickim uspesima tipa "bar smo sacuvali Harkiv", jer ako Ukrajinci odbiju scenario dogovora sa Rusijom i budu ostavljeni da se sami izbore s njihovom agresijom, borbeni zanos ce ishlapeti i reakcija lokalnog stanovnistva koje ce shvatiti da se ginulo uzalud bi imala krajnje nepredvidiv ishod.

No, sto kaze nas narod - dok je ovaca bice i shishanja. Tako to biva kad se u politici razmislja kurcem a ne glavom.

Edited by harper
  • +1 3
  • Hvala 2

Mislim da je bas bas prerano za takve zakljucke. Videli smo 1 tekst i 1 post na instagramu koji se ne uklapa u mejnstrim, nije kao da su Bajden ili Stoltenberg nesto izjavili. Da, tacno je da je strah od krize opipljiv u Zapadnoj Evropi ali uvek moze nesto da se desi sto ce ponovo dati zamajac pro-ukrajinskom raspolozenju.

• +1 1
Just now, Meazza said:

Mislim da je bas bas prerano za takve zakljucke. Videli smo 1 tekst i 1 post na instagramu koji se ne uklapa u mejnstrim, nije kao da su Bajden ili Stoltenberg nesto izjavili. Da, tacno je da je strah od krize opipljiv u Zapadnoj Evropi ali uvek moze nesto da se desi sto ce ponovo dati zamajac pro-ukrajinskom raspolozenju.

Samo prati trendove, uopste ne moras da pratis i tumacis izjave. Top politicari ionako poslovicno ne daju izjave koje mogu da ih ujedu za dupe dok nisu potpuno sigurni da ce te izjave leci kako treba onde gde se plasiraju. Ovo sto sada vidis nije samo jedan tekst i jedan post na instagramu, takve stvari se po politickim kuloarima dugo kuvaju i o njima mudruje pre nego sto uopste stignu u javnost. Javnost ih uglavnom sazna poslednja.

Jedino sto sada moze da se desi da bi "dalo zamajac pro-ukrajinskom raspolozenju" je neka senzacionalna ukrajinska kontraofanziva koja bi slomila ruske okupacione snage. Rusi ce gledati da izbegnu neki novi Mariupolj jer im je jedan bio dovoljan za slanje poruke, Ukrajinci ce takodje izbegavati taj scenario jer su videli koliko koristi od silne propagande su imali branioci tog grada, tako da su male sanse da postoji opasnost da ce neki novi masovni ruski zlocin da se desi i znacajno promeni raspolozenje u Evropi. Na kraju, sve i da se tako nesto desi, strasne vesti u ratu notorno vremenom postanu samo obicne vesti jer se ljudi naviknu na njih i izgube kriterijum sta tacno te vesti znace u realnom zivotu. Ne postoji neki treci scenario koji bi dao taj "zamajac" o kojem govoris jer su sve velike propagandne karte vec ispucane. Kao sto rekoh, "zapad" ima Rusiju tacno onde gde je zeli, ova tri meseca rata koliko je proslo mogu da eksploatisu beskonacno i ne treba im vise nijedan jedini dodatni dan da bi dobili nesto vise. Pitanje je samo kada ce ovo Ukrajinci shvatiti.

• Create New...