Jump to content
IGNORED

Rat i Mi

Tribun_Populi

Recommended Posts

1 hour ago, Ted said:

kao što sam rekao, ovde očigledno nije bitno šta Srbija hoće ili neće i kakav je njen interes. traži se da postupimo na određeni način bez obzira na posledice i interese uz pretlju silom (ne nužno ratom, može biti i nekim drugim pritiscima). a to se zove ultimatum. i to je sredstvo koje se u praksi koristi prema neprijateljima. a pristajanje na ultimatum se obično zove kapitulacija. činjenica da se to radi u rukvicama ne menja suštinu. ultimatum-neprijatelj-kapitulacija, to su ti ovde ključne reči u našim trenutnim odnosima sa "zapadniim prijateljima".

Tu dolazi do punog izražaja šizofrenost zemlje i politike gde se zapad smatra ultimativnim neprijateljem Srbije, pravoslavlja i svega što je lepo i dobro, bukvalno neka vrsta zlog demona, a opet kao idemo u neke evropske integracije i šatro se usklađujemo sa tim istim zapadom. Naravno da će se takva pozicija pre ili kasnije naći u ćošku

• +1 9

Kad treba pristati na ucene?

Odgovor: onda kad nepristajanje nosi vecu cenu nego pristajanje.

Sta je zivot nego niz ucena? Na neke pristanes, na neke ne pristanes.

Cemu takva drama?

Ko ima pravo da ucenjuje?

Odgovor: onaj ko je u poziciji da to radi.

Kad ne treba pristati na ucenu?

Onda kad pristajanje nosi vecu cenu nego nepristajanje.

Da smo vise citali Makijavelija a manje oponasali Kalimera bili bismo u boljoj poziciji. U poziciji gde ne bi mogli ovako lako da nas ucenjuju.

• +1 3
10 minutes ago, Heaviside said:

saveznici im pomažu da se odbrane od agresora

I sada dolazimo do vaznog dela - da li su ti saveznici postali tako pravdoljubivi preko noci, ili su voleli (pokazivali empatiju) ljude u Iraku, Avganistanu, Pakistanu, Libiji i cak i Srbiji kada je neko vrsio agresiju na njihove zemlje?

Uzmi samo za primer Poljsku. Prosle jeseni kada su im se na granici pojavile izbeglice iz Iraka i Avganistana, sta se desilo? Uzgred, Poljska vojska je bila prisutna u te dve zemlje pre toga. 

Poljaci su podigli zid :(

Da ne bude zabune, meni je drago sto su se Poljaci poneli humano prema velikoj vecini izbeglica iz Ukrajine. Ljudi u nevolji moraju da dobiju pomoc.

Vidis, bas ti saveznici koje pominjes, to su oni "navijaci" iz mog posta. To su bas oni koji i u ovom ratu gledaju/ostvaruju svoj interes. Isto kao sto i Rusija u ovom ratu gleda svoj interes. Preciznije, interes bogatih ljudi i ljudi na vlasti. 

Mala digresija, da si kojim slucajem ziveo pre 105 godina u jednoj Svajcarskoj. Da li bi bio na strani Nemaca zato sto im je Amerika objavila rat.

Ili da si ziveo u Braziju pre, 79 godina, da li opet bio na strani Nemaca zato sto je Amerika objavila rat Nemackoj. Pritom je razlog za objavu rata Nemackoj bio Japanski napad na Havaje.

Vidis kako ideologija moze da pomogne da covek bude na strani napadaca i da nema empatiju prema napadnutom.

• Haha 1
  • Tužno 1

Normalniji i mikro talentovaniji državnik bi znao kome se prilagoditi i “ko je jači”. A ne da, kao sada, idemo na poziciju kada je em kasno, em nikakve koristi neće biti, jer je jasno da je SNS i dosta debila u Srbiji Putinoljupci, ali moraju da se pretvaraju da nisu jer…bonton.

• +1 3
12 minutes ago, Meazza said:

Kad treba pristati na ucene?

Odgovor: onda kad nepristajanje nosi vecu cenu nego pristajanje.

Sta je zivot nego niz ucena? Na neke pristanes, na neke ne pristanes.

Cemu takva drama?

Ko ima pravo da ucenjuje?

Odgovor: onaj ko je u poziciji da to radi.

Kad ne treba pristati na ucenu?

Onda kad pristajanje nosi vecu cenu nego nepristajanje.

Da smo vise citali Makijavelija a manje oponasali Kalimera bili bismo u boljoj poziciji. U poziciji gde ne bi mogli ovako lako da nas ucenjuju.

A bas u svakoj situaciji mozes da predvidis kakva ce cena biti ako pristanes, a kakva ako ne?

• +1 1

Daj bre @x500, pre pola sata sam napisao da mislim da je krajnje vreme da se priče o principima skinu sa dnevnog reda i ti mi sada napišeš da konačno dolazimo do važnog pitanja! Koliko je iskrena pravdoljubivost NATO pakta? Nemoj me zajebavati čoveče. 

• +1 1
  • Hvala 2
11 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

A bas u svakoj situaciji mozes da predvidis kakva ce cena biti ako pristanes, a kakva ako ne?

Ja ne bih mogao ni za 10% situacija da tačno predvidim, vrhunski državnik bi mogao za veliku većinu ili u biznisu vrhunski menadžer ili u životu generalno neki pobednik života. 

Edit: što se konkretno nedvosmislenog svrstavanja na zapad tiče, tu smo u poslednjih trideset godina imali situacija u kojoj bi retard umeo ispravno da izabere ali mi to nismo uradili. I dalje je to očigledno pravi potez. 

Edited by Heaviside
  • +1 5
3 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Ne mozes da predvidis, zato i snosis posledice losih procena :(

svaka skola se placa, ali je skolovanje besplatno.

Postoji i ona druga opcija (#2) gde uvedes gomilu sancija koje su besplatne ili su jeVtine, a za sve ostalo kukas i molis. Orban stajl, samo sto je on unutra pa moze da se qurci.

Malo da budemo kao Nemci, jos uvek kupuju uranijum od Rusa pa ga onda malo srede, fabrika blizu NL granice, i prodaju po Evropi.

Ili kao Poljaci koji su napravili 7 ili 8 logistickih centara na Beloruskoj strani granice gde se pretovaruje roba iz Rusije za EU. Kakve li ironije vecina novih sofera za PL tegljace su Ukrajinci izbeglice.

Ali kao sto rece @dragance - Normalniji i mikro talentovaniji državnik bi znao kome se prilagoditi i “ko je jači

37 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Ne, naravno. Samo kazem da se obe (pro)cene moraju uzeti u obzir, a ne da se uvek srlja glavom u zid. Ko je bolji u predvidjanju i analizi sopstvenog polozaja taj bolje prolazi. To je sve. 

• +1 4
2 hours ago, Time Crisis said:

Tu dolazi do punog izražaja šizofrenost zemlje i politike gde se zapad smatra ultimativnim neprijateljem Srbije, pravoslavlja i svega što je lepo i dobro, bukvalno neka vrsta zlog demona, a opet kao idemo u neke evropske integracije i šatro se usklađujemo sa tim istim zapadom. Naravno da će se takva pozicija pre ili kasnije naći u ćošku

nisi me razumeo. ili nisam bio dovoljno jasan. nisam ja rekao da se zapad ovde smatra neprijatejllem Srbije, nego da on to objektivno jeste, odnosno objektivno preduzima radnje koje se mogu smatrati neprijateljskim, da se manemo pravoslavlja sada, mada nije ni to irelevantno. a i zlog demona (nisam siguran da dobar postoji ;)). neprijateljstvo nije nužno vezano za oružani sukob i ratno stanje, niti odsustvo oružanog sukoba i ratnog stanja automatski znači da su odnosi prijateljski.

a ljudi svašta smatraju. neko smatra da Zemljom vladaju reptili, neko misli da je Zemlja ravna ploča, da su Hitler i Elvis Prisli još uvek živ, da je Tito bio ustaša ili da nije ni postojao itsl. neko/mnogi su smatrali da, samo da maknemo Miloševića i biće bolje. neko sigurno smatra i su tzv. zapadne zemlje naši prijatelji, prirodni saveznici, da smo mi ovde budale koje večito nešto oponiraju bez ikakvog razloga i sami sebe uvlačimo u glib. mislim, nije loše da ljudi smatraju i misle u skladu sa svojim mogućnostima, samo što je problem ako se dogmatski drže svojih stavova i ne obaziru se na ono što zaista jeste. odnosno na tu objektivnu stvarnost. pa kad onda uzmeš u račun da je ta realna situacija dinamična i sve dinamičnija, zaista nije ni lako biti objektivan u punom smislu (često i nedostaju relevantne informacije, a utiče ovaj vihor od smeća koji se pod imenom vesti i analiza potura kroz medije i sakriva se iza slobode štampe, koja svakao ne podrazumeva i pravo da se ljudi sluđuju, posmatraju kao objekti manipulacije a ne subjekti prava na istinitu informaciju itsl).

o našem usklađivanju sa zapadom sam ranije pisao. negde, na nekom topiku. priča je suštinski osuđena na propast od samog početka (a od 2008. naročito) pošto su uslovi za integraciju nemogući. što opet ne znači da ne može da se egzistira i bez tog članstva. nije to priča ili ćemo biti u EU ili nas biti neće. mi nismo ni jedan dan bili članovi, verovatno je da nikada nećemo ni biti, pa postojimo, živimo, radimo, putujemo, sarađujemo na ovaj ili onaj način sa tim državama. pri ovakvom stanju stvari miroljubiva koegzistencija  je maksimum. ne sarađujemmo mi sa njima šatro nego stvarno, tamo gde postoji obostrani interes i nema otvorenog sukoba. šatro bi bilo naše svrstavanje u ovom trenutku na tu stranu, kako posledica (pred)ratnog stanja zapada i istoka. niti njima treba naša neiskrena podrška, niti nama treba ulaz u njihovu kolektivnu histeriju i ludilo. rđav posao sa obe strane.

Edited by Ted
  • +1 7
2 hours ago, pbg12345 said:

krajem 20 veka mi srbi/srbija/u nase ime smo sravnili vukovar do temelja, proterali sve nesrbe iz rsk, pobili ono nesto baba i djedova sto je ipak ostalo, onda sve to jos detaljnije ponovili u bih/rep srpskoj, drzali sarajevo pod blokadom 3 godine, u srebrenici izvrsili masovno streljane nekoliko hiljada muskaraca starijih od 14 godina,, da bi u konacnici na kosovu satirali cele familije/sela u znak odmazde za terosticke napade ovk, a potom tela ubijenih razvolizili hladnjacama vise stotina kilometara daleko

Treba nas sve pobiti.

• +1 1
  • Haha 1
30 minutes ago, Ted said:

nisi me razumeo. ili nisam bio dovoljno jasan. nisam ja rekao da se zapad ovde smatra neprijatejllem Srbije, nego da on to objektivno jeste, odnosno objektivno preduzima radnje koje se mogu smatrati neprijateljskim, da se manemo pravoslavlja sada, mada nije ni to irelevantno. a i zlog demona (nisam siguran da dobar postoji ;)). neprijateljstvo nije nužno vezano za oružani sukob i ratno stanje, niti odsustvo oružanog sukoba i ratnog stanja automatski znači da su odnosi prijateljski.

To je sad već jel starija kokoška ili jaje, da li se oni ponašaju neprijateljski zato što su nas pravilno identifikovali kao neprijatelje ili smo mi neprijatelji jer se oni ponašaju neprijateljski :D

• +1 1
  • Create New...