Jump to content
IGNORED

Правни факултети, живот и судбина


Hamlet Strašni

Recommended Posts

On 22.2.2022. at 13:50, Hamlet Strašni said:

Pfff. Kod nas nisu pohapsili pola faksa zbog kupoprodaje diploma

Иначе са београдског правног су тад ухапшени баш Антић и Панов :D

Link to comment
On 19.2.2022. at 18:50, Hamlet Strašni said:

Ај да отворимо и топик о факултету. Данас сам нешто гледе Антића и Пака размишљао који су то стварно најбитнији предмети на факултету - када би морало да се изабере неколико предмета који дају генерални преглед права и најважнији су да можеш генерално да се крећеш у правном свету. Моја листа је: увод у право, увод у грађанско, облигације, кривично процесно, управно право. Други ниво је римско, грађанско процесно, сварно, кривично општи део. И онда иду кривично посебни, наследно, радно, породично, финансије, трговинско. 

 

Ај и неки доживљаји. Јунски рок, друга година, педесет степени, испит заказан у 15,00. У 17,00 се појављује Антић кога чекамо и са глумљеном збуњеношћу каже: А ви чекате некога. Говно. Тад ме оборио. У септембру ми је дао неку књигу да подметнем под концепт, па сам му је случајно мазнуо када сам завршио одговарање. Ишао да му вратим па га нисам нашао. Сада ми је негде у канцу књига, има и бизарну неку посвету аутора.

 

Лутам по анексу и тражим некога, из буџака испада неки лик и сав озарен ме гледа: Јел сте ви дошли на предавња из полемологије? Лик је раније држао одбрану и заштиту на прве две године целом факсу. Сада, тј. тада је држао предавање у свом кабинету величине 2 са 2 (у питању је изборни предмет).

 

Јунски рок 2000, полажем код Шешеља. Завршавам и он мени и осталима дели неки стручни часопис СРС. Лик поред мене тражи да му се Шешељ потпише. Шешељ каже - када положите испит, сада сте слушали. Овај лик одговара - ја и не полажем овај испит дошао сам да се напајам Вашим знањем. А испред кабинета лик који нам пре испита каже - уђите слободно у кабинет, провесор Шешељ је као и сви други професори.

 

Последњи испит ми био опција - црквено право код покојног Димше Перића који ми је у том тренутку био и парох и долази ми је у кућу. Имао сам трему као да полажем облигације а тај испит се падао само са столице.

 

Кад споменух облигације, дошао код Орлића на испит и сео да одговарам. Њему вањада неко објасни да треба да опути студенте пред испит па је почео са неким дебилним читчетом пре испита. Мене питао коју музику слушам, са неком девојком разоварао о салати од маслачка. Наравно, не да нас није опустио него нам је удвостучио напетост. Срећом, положио сам иако ми моја тадашња девојка није давала ни промил шансе јер сам прекратко спремао. А спремао сам по књизи коју је мој кум систематично подвукао у две боје што ми је омогућило максималну ефикасност.

 

Једино нисам зано асигнацију како треба, али ме срећом није питао. И меницу увек морам да понављам шта значи шта.

 

Ај сад остали.

 

Има ли некога са Униона, доживљаји са чекање броја за одлагање испита, слепи миш у петици и ненормално грејање, шв 20 прошлогодишњи који нема да се набави, физичко на Ташу…

 

 

 

Sećam se svog iznenađenja kada sam izašao u grad jedno majsko veče i prolazeći pored faksa u dva ujutru provalio da gomila ljudi čeka ispred, uključujući dve drugarice iz odeljenja. To je bio moj prvi susret sa tzv. promenama. Posle sam od starijih studenata slušao priče kako je umesto jutarnjeg stampeda ranija praksa bilo bacanje deljenje papirića koji su omogućavali promenu, oko kojih su se ispred  grabili studenti.

 

Prvi ispit Rimsko kod Žike, sećam se da nisam spavao pošto je to bilo jutro nakon srceparajućeg poraza Kingsa u šestoj (?) utakmici kada je Hori pogodio trojku. Setio me se sa vežbi i dao mi "sintetičko" pitanje - pomorsko pravo u rimskom pravu, prva desetka. Baš me razočaralo kada sam video njegovo ime na onom SNS spisku.  Jedan od top tri predavača koje sam slušao (Žika - rimsko, Marko Đurđević - obligacije, Dušan Kitić - mpp/arbitražno).

 

Kod Dimša Perića dao nacionalnu i to bez menjanja. Ne znam da li je on tada bio jedini koji je davao ocenu nakon položenih kolokvijuma, čovek je bio pionir.  Na vežbe išao kod Zorana Mirkovića, ostali mi u sećanju njegovi pažljivo osmišljeni kolokvijumi.

 

Uvod kod Budimira Košutića. Čovek je jedan od najsmirenijih ispitivača koje sam imao. Koleginica pre mene kreće da odgovara, Košutić je prekida, bez ironije u glasu: " Koleginice, ja se izvinjavam, ne bih da Vas poremetim, ali bih Vas zamolio da, ako Vam to ne predstavlja problem, izbacite žvaku iz usta".

 

Druga godina, otvara se Merkator, Olivera Vučić drži predavanje iz Ustavnog i desetominutnu tiradu o (za Srbiju, nju i sve nas na predavanju) ponižavajućem čekanju za jeftiniji kupus ljudi koji su otišli na otvaranje tog slovenačkog behemota. Trebalo je već te godine da se prebacim na Union umesto što sam čekao deceniju i po.

 

Kod Antića sam bez problema položio nasledno, nakon što sam se kod Đurđevića totalno blokirao iako sam pokidao onaj njegov pismeni. Standarno "Diko, reci ti meni...recimo da ima ostavilac ima petoro dece...što želim svima vama...".

 

Što se tiče grejanja i slepih miševa, s obzirom da sam bio večiti student,  mogu da posvedočim o nizu infrastrukturnih poboljšanja na fakultetu tokom godina. :)  Jedno vreme je prostor koristila banka pa se dešavalo da vidiš kako privatno obezbeđenje sa sve automatskim oružjem ulazi pravo na glavni ulaz faksa.

 

Ipak, mislim da su dve najznačajnije promene zabrana pušenja i uvođenje e-studenta. Muka mi je kad se setim onih gusto zadimljenih hodnika u sred roka kada stotine ljudi ide hodnicima gore dole sa cigaretom u ustima i nekom skriptom dok se preslišavaju pred ispit.

 

 

 

Link to comment

 

On 20.2.2022. at 13:26, Valkyrie said:

Petrov je bio na pripremama za pravosudni na koje sam išla davne 2012 (?) i išao je redom po ispitnim pitanjima i naglašavao šta je bitno za onu najgoru komisiju i šta obavezno moramo da znamo. Mislim da je tad bio u DSS. Vidim da je sad on lično u komisiji. Sad možda i izađem napokon da polažem :lolol:

 

Izađi, dobar je Petrov, iz priča (kukanja) kolega koji su dobili drugu/treću komisiju zaključujem da je prva komisija definitivno najbolja, iako je svakako, što reče Ted, najgori stres, neuporediv sa bilo kojim ispitom, ulljučujući jurnjavu za uslovom i čišćenjem godine.

 

On 20.2.2022. at 7:49, napadaj said:

Autonomno pravo je bio najzabavniji ispit od tih sa smerova. Ispitivao, tj. "ispitivao" Mitrović sa uvoda u pravo. Zasedne u četvorci, pored njega čaša viskija, a studenti formiraju red od vrha amfiteatra do njega i redom prilaze, on pita šta su imali iz uvoda i da li su radili seminarski. Ko je radio seminarski dobija ocenu za dve veću od one koju je dobio na uvodu, ko nije za jednu. Došao moj red, iz uvoda imao sedmicu, ni za kakav seminarski nisam ni znao da postoji. Rekao mu da sam imao devetku, on upisao 10 i prijatno kolega. I danas se pitam šta bi tako pripit uradio da je okrenuo moj indeks na početak i video da ga lažem.

 

Rakićevi ispiti su bili odvratni. Isto ladovina, svi dobiju devetke i desetke bez učenja, ali to traje do pola noći i jako je dosadno.

 

Kad sam bio na trećoj ili četvrtoj godini, uveli su da za ispite za koje postoji više udžbenika već prilikom prvog prijavljivanja može da se bira profesor, što je humano u poređenju sa ludilom da od čiste sreće zavisi da ćeš moći da polažeš po zvaničnom udžbeniku prvi put kada si prijavio ili će te neka budala oboriti zato što nisi čitao knjigu na koju se ona loži.

 

Kako sam mrzeo takve ispite, posebno to čekanje kod Rakića do jedan ujutru.  Sećam se njegovih lektira za višu ocenu - Čomski, Sun-Cu, Bžežinski. :D

Link to comment
  • 4 months later...

Pravni u NS, smenjen dekan, smena tempirana dan pred kolektivni godišnji odmor fakulteta.

 

Krenuli u "rat" saopštenjima, a šta je u pozadini i pravi razlog smene jbmlg, i koja struja će sada doći na čelo faksa.

 

Procena reputacionog rizika po Visoko obrazovnu ustanovu im baš ne ide najbolje.. Prvo blamaža sa ukidanjem/poništavanjem doktorata Beljanskom, te prenemaganje sa studentom kojem ne daju ispisnicu i ostatak španske serije (slučaj stedent Karanović), sad i ovo...

 

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/310719/Dekan-Pravnog-fakulteta-nakon-smene-U-ambasadu-Rusije-sam-slao-studente-koji-su-zeleli-stipendije.html

Edited by Miguel
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...