Jump to content
IGNORED

Правни факултети, живот и судбина


Hamlet Strašni

Recommended Posts

10 hours ago, nautilus said:

 

I pri tom je knjiga čavoškog odlična. to mi je bio jedan od dražih predmeta

 

Meni je ta knjiga bila grozna, tada na prvoj godini, teška za razumevanje nakome ko se tek ušetao na fax. Teorija i filozofija, nije ni bio klasičan udžbenik već zbirka nekakvih tekstova i radova koje je on objavljivao tokom vremena. Bila je i neka druga knjiga, Radmile Vasić valjda, kod koje sam ja i polagao i položio. Sam uvod u pravo sam učio i iz Lukićevog udžbenika, koji je keva sačuvala još iz svojih studentskih dana.

 

Međunarodno privredno pravo kod Vladimira Stojiljkovića. sina Vlajka Stojiljkovića, ministra policije kod Slobe (izvršio samoubistvo ispred skupštine, mislim da je bilo onog dana kada je usvojen zakon o saradnji sa Haškim tribunalom i da je protiv njega bila već podignuta optužnica u Hagu). i Vladmir je izvršio samoubistvo, tamo negde 2004 ili 2005, par godina pošto sam završio fax. bio je nervčik, sećam se ispita dobro. uhvatio je neku koleginicu pre mene kako prepisuje dok pravi koncept, napravio neviđenu dramu, dernjava, izbacivanje. ja sam trebao sledeći da nastupam i već sam se oprostio sa bilo kakavim uspehom. i onda neverovatna promena posle te gužve. kao da se smirio posle toga, bio je med i mleko i relativno lako sam položio, mislim da mi je dao 10 čak, ili 9, ne sećam se.

 

Stvarno pravo kod Hibera, koji je ispušio jedno 3 ili 4 cigarete dok sam odgovarao, uspeo je i da prospe kafu po stolu pa je dolazila tetkica da to sređuje. Bio je ok ispitivač, ali je govorio toliko nerazgovetno da mi je najveći problem bio da ga razumem šta je rekao, pitao.

 

Ali ništa ne može da se poredi sa pravosudnim ispitom i tim stresom. Još kad padneš prvi ispit (privredno kod Rulića), a taj prvi ispit bude dva sata pre ostalih ispita, moš misliti. Došao sam u Nemanjinu u pola 2, u dva pao kod Rulića (neki jebeni ugovor o alotmanu), pa onda čekao do 4 pa počne ostatak, koji je malo i kasnio. Do tada sam već bio u opasnosti da imam trovanje nikotoinom. Završio oko pola 9, rezultati oko pola 10. Ostale ispite sam položio, a kod Rulića popravni položio posle dva meseca valjda. Ne ponovilo se. 

Edited by Ted
Link to comment

Polaganje prvog ispita, nacionalna pravna istorija, 2. jun 1999, sirena se oglasi na samom početku kada je prvi student odgovarao. Pokojni Dimša Perić nam kaže da ko hoće, može da siđe dole u "podrum" . Na pitanje jedne koleginice šta će biti onda sa ispitom, Dimša veli "pa ništa, šta da radimo". Niko nije izašao, tada su već svi oguglali na uzbunu. 

Link to comment

Мени је лично некако најтеже било кривично. Онај Стојановићев уџбеник као да нема крај, не знам ни сам како сам успео да положим. Иначе код Стојановића испит почео у среду у 10, ја завршио у четвртак око 19. Каже догодило се чудо, нико од пређашњих колега није хтео да врати питања. Чак су ми и облигације много лакше пале него то.

Иначе, кад се прича о најгорим уџбеницима - Васиљевићев из компанијског је хорор. Ретко неталентован човек за писање.

Од тих изборних сам ишао на парламентарно код Петрова, тренутно судије Уставног суда. 2015. нам причао како му се чини да су се тамни облаци надвили над Србијом, како не зна шта ће са нама као народом бити и сл, да би следеће године, када се формирала прва група за промену Устава, почео на сва уста да хвали АВ и, гле чуда, - доживео метеорски успон. Римско полагао код Вулетића, ретко одвратна сподоба.

Link to comment

Petrov je bio na pripremama za pravosudni na koje sam išla davne 2012 (?) i išao je redom po ispitnim pitanjima i naglašavao šta je bitno za onu najgoru komisiju i šta obavezno moramo da znamo. Mislim da je tad bio u DSS. Vidim da je sad on lično u komisiji. Sad možda i izađem napokon da polažem :lolol:

Link to comment

Meni je građansko i stvarno kod Hibera ostalo u sećanju kao jedan od najlepših ispita, kroz dva pitanja i razgovor me je provukao kroz celo gradivo i dao 10.

 

Ratko Marković je na ispitu bio veoma galantan i korektan, rukovao se sa mnom nakon što sam završio izlaganje, to mi je baš bilo pozitivno iznenađenje - percepirao sam ga kao stereotipnu SPS 90s njušku.

 

Kod pokojnog Gaše isto lepo iskustvo na ispitu - sama materija MPP mi je bila jako logična i zanimljiva, nikad nisam shvatio zašto je to svima živima bio bauk ispit.

 

Kod skoro počivšeg Antića sam polagao nasledno, ok je prošlo, mada me pola pitao Tešić a i ovu drugu polovinu me je Antiç slušao sa pola uha. Nisam nikad imao lepo mišljenje o njemu, delivao mi je naduveno, pokvareno, umišljeno i arogantno. Njegov udžbenik iz naslednog mi je bio ok, ali mi se iz obligacija nije dopadao - svuda je provlačio svoju teorijsku koncepciju pojma obligacije, koja mi je i tada u studentskim danima delovala polupečeno. Na kraju sam učio iz Perovića i Radišića, a položio kod Karanikićke gde sam na ispitu kritikovao Antićevo shvatanje i dobio 10 xD.

 

I moram pomenuti Savića i predavanja i ispit iz sudske medicine. Čovek je imao sjajna predavanja, dolazili su studenti kojima taj predmet uopšte i nije na smeru. Vodio nas i na Institut za sudsku medicinu.

 

 

Link to comment

Nasledno sam polagala kod Antića u junskom roku 1992. g. Samo nasledno je lep i ne pretežak predmet, ali je Antić bio i vrv osao kretenčina na kub. Sećam se da sam došla dan ranije da slušam kako pita. Bilo je jedno 15 studenata, njemu zvoni telefon, priča sa nekim :" ma, imam ih petnaestak, gotov sam za pola sata". Tako je i bilo. Ja sam sutradan dobila 7, mislim da me nije ni slušao, jer je čitao nešto. 

Kod njega sam položila i Obligacije , solidna 8 i po meni najvažniji ispit.  Pitao je to drugačije nego nasledno, morala je da se zna srž, nije puštao da se priča u prazno. Iako mi je posle tog ispita ostalo da položim sve ispite sa četvrte godine, ja sam tog dana završila fakultet, Sve ostalo je bilo izađem, pričam nešto i ne zamaram se ocenama. 

Međunarodno privatno sam položila kod nekog lika koji je menjao Paka u tom ispitnom roku, tako da se nisam susrela sa tom najvećom preprekom na samom kraju studiranja. Inače, ni dan danas ne znam ništa suvislo da kažem o tom predmetu. Bukvalno nemam pojma kako sam to položila.

  • +1 1
Link to comment
On 20.2.2022. at 0:16, Hamlet Strašni said:

Ja sam diplomirao pre 21 godinu, od toga sam se 10+ godine bavio pravom na nekoliko raznih načina i mislim da mi je MPP trebao jednocifren broj puta. Taj predmet ne bi trebalo da u osnovnom kursu bude više od jednog ili dva pitanja u, recimo, par predmeta. Naravno, ko hoće time da se bavi to je druga stvar, sigurno ima prostora i za nauku i za praksu ali jednostavno to nije glavni tok. Ja sam, npr, izašao sa PF bez i reči o intelektualnoj svojini recimo ali sam imao MPP dva semestra. To je lepo rešeno sa društvenom svojinom - nije bila poseban predmet već jedno pitanje u stvarnom pravu. Morao si da stekneš svest o tome jer će njeno poznavanje biti potrebno decenijama nakon što je nestala, ali je za generalno znanje dovoljna okvirna informisanost, a kad naletiš u praksi na nešto iz 74 godine, onda se detaljnije informišeš ako ima potrebe. 

 

Pa kako kome treba. Meni MPP treba na nedeljnom nivou barem jednom, jer imam masu klijenata iz inostranstva, kao i ugovaranja različitih nadležnosti i prava, i raznih drugih prekograničnih situacija. Doduše, nije baš da čitam Zakon o sukobu zakona na nedeljnom nivou jer je većina pitanja i dilema ista, pa sam te neke stvari već naučio napamet i znam ih iz glave, ali desi se i sada tu i tamo da moram da otvorim Zakon.

 

Inače, ja sam MPP na fakultetu položio tek iz 9. (devetog) puta, iako sam već od drugog polaganja znao materiju dovoljno dobro za prolaz, a pred kraj sam znao i šta piše na narednih 10 strana knjige bez da gledam. Moj problem, kao i problem drugih, se zvao Aleksandar Jakšić, koji je jedan neuravnoteženi sadista. Prvi put sam izašao kod nekog profesora iz Kragujevca, ali sam tu realno bio nespreman. Od drugog do osmog puta sam išao kod Jakšića, jer je on jedno vreme jedini pitao MPP, i nisam mogao da ga prođem nikako, iako mi je to bio pretposlednji ispit na fakultetu koji sam znao skoro napamet. Deveti put sam otišao kod Gaše i položio bez problema.

 

Kad sam polagao pravosudni 2005. godine, MPP mi je bio poslednji ispit (ispitivala Vesna Besarević), dok sam čekao da polažem kod nje, izbio je požar u Nemanjinoj na spratu iznad Ministarstva pravde, pa su nas panduri izbacili sve iz zgrade. Ona nam je rekla da neće da čeka da se to sredi, već da ide kući i da dođemo sutra popodne. Tu noć sam sanjao da učestvujem u kvizu Ruski rulet na Pinku, gde takmičari propadaju kroz pod kad pogreše, a da me Vesna Besarević ispituje kao klingonski sudija kapetana Kirka u Zvezdanim stazama 6 (ko zna tu scenu suđenja, zna o čemu pričam, ko ne neka pogleda). Ja naravno ne znam, pod se otvara podamnom i ja padam u jamu punu vatre, kao u srce samog pakla (i budim se u znoju naravno, nisam spavao posle toga). Ispit sam sutradan položio bez ikakvih problema, i time kompletirao ceo pravosudni (onih 6 sam bio položio dan pre toga). 

 

Tako da eto @Valkyrie, da znaš da nisi jedina koja je negde zabagovala.

  • Hvala 2
Link to comment

Ja sam imao sreće da Jakšić nije ispitivao u vreme kad sam polagao GPP i MPP (mislim da je bio neki od skandala aktuelan u to vreme, nije da im nije sklon). Jednom sam ga video na predavanju iz GPP-a gde mi je ostavio utisak kamiondžije alkoholičara, sećam se kajle koju je nosio oko vrata + maljave grudi. Ortakinja i ja posle prvog časa se pogledali i zapalili. 

 

GPP sam položio kod Bodiroge, koji je bio ok, mada je imao nečeg pomalo uličarsko-džiberskog u nastupu.

Link to comment
53 minutes ago, Ayatollah said:

 

Pa kako kome treba. Meni MPP treba na nedeljnom nivou barem jednom, jer imam masu klijenata iz inostranstva, kao i ugovaranja različitih nadležnosti i prava, i raznih drugih prekograničnih situacija. Doduše, nije baš da čitam Zakon o sukobu zakona na nedeljnom nivou jer je većina pitanja i dilema ista, pa sam te neke stvari već naučio napamet i znam ih iz glave, ali desi se i sada tu i tamo da moram da otvorim Zakon.

 

Inače, ja sam MPP na fakultetu položio tek iz 9. (devetog) puta, iako sam već od drugog polaganja znao materiju dovoljno dobro za prolaz, a pred kraj sam znao i šta piše na narednih 10 strana knjige bez da gledam. Moj problem, kao i problem drugih, se zvao Aleksandar Jakšić, koji je jedan neuravnoteženi sadista. Prvi put sam izašao kod nekog profesora iz Kragujevca, ali sam tu realno bio nespreman. Od drugog do osmog puta sam išao kod Jakšića, jer je on jedno vreme jedini pitao MPP, i nisam mogao da ga prođem nikako, iako mi je to bio pretposlednji ispit na fakultetu koji sam znao skoro napamet. Deveti put sam otišao kod Gaše i položio bez problema.

 

Kad sam polagao pravosudni 2005. godine, MPP mi je bio poslednji ispit (ispitivala Vesna Besarević), dok sam čekao da polažem kod nje, izbio je požar u Nemanjinoj na spratu iznad Ministarstva pravde, pa su nas panduri izbacili sve iz zgrade. Ona nam je rekla da neće da čeka da se to sredi, već da ide kući i da dođemo sutra popodne. Tu noć sam sanjao da učestvujem u kvizu Ruski rulet na Pinku, gde takmičari propadaju kroz pod kad pogreše, a da me Vesna Besarević ispituje kao klingonski sudija kapetana Kirka u Zvezdanim stazama 6 (ko zna tu scenu suđenja, zna o čemu pričam, ko ne neka pogleda). Ja naravno ne znam, pod se otvara podamnom i ja padam u jamu punu vatre, kao u srce samog pakla (i budim se u znoju naravno, nisam spavao posle toga). Ispit sam sutradan položio bez ikakvih problema, i time kompletirao ceo pravosudni (onih 6 sam bio položio dan pre toga). 

 

Tako da eto @Valkyrie, da znaš da nisi jedina koja je negde zabagovala.

Све се слажем, али ти си у 1% укупних правника у Србији. Знаш где сам ја био 3 године скоро, па сам тај закон отворио 3 пута можда.  То је специјализована област. 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Све се слажем, али ти си у 1% укупних правника у Србији. Знаш где сам ја био 3 године скоро, па сам тај закон отворио 3 пута можда.  То је специјализована област. 

 

Slažem se i ja sa tobom da većini pravnika kod nas MPP zatreba retko ili nikada, ali isto tako mislim da se i tu stvari menjaju, odnosno da je ulazak Interneta i globalizacija generalno ozbiljan game changer u ovoj oblasti. Masa ljudi sada radi ili kupuje preko neta, ide da radi napolju, njihovi podaci se čuvaju u inostranstvu, itd., mnogo više nego ranije, pa su i prekogranične situacije češće. Naravno, ne u meri da će postati pretežni deo svakodnevnog pravnog života u Srbiji, ali svakako neće biti ni kao u vreme advokature mog oca, koji je otvorio ZMPP možda 10 puta za 30 godina. 

  • +1 3
Link to comment
47 minutes ago, Djuro said:

izgleda da se djubras Antic ubio zbog optuznice za pedofiliju. 

ima li ko iznenadjen? 

 

Mislim da nema.

 

Cimer mi je prije dvadesetak godina studirao pravni i u to vrijeme imao sam kontakt sa tom njegovom ekipom sa faksa. Ja sam stekao utisak da svi oni znaju imena likova, među kojima se isticao ovaj gmaz, koji iskorištavaju svoj položaj na fakultetu u zamjenu za seksualne usluge. Mene sad interesuje je li to stvarno bilo tako, ili su oni samo bili bolje upućeni od ostalih?

Edited by keitel
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...