Jump to content
IGNORED

Правни факултети, живот и судбина


Hamlet Strašni

Recommended Posts

Ај да отворимо и топик о факултету. Данас сам нешто гледе Антића и Пака размишљао који су то стварно најбитнији предмети на факултету - када би морало да се изабере неколико предмета који дају генерални преглед права и најважнији су да можеш генерално да се крећеш у правном свету. Моја листа је: увод у право, увод у грађанско, облигације, кривично процесно, управно право. Други ниво је римско, грађанско процесно, сварно, кривично општи део. И онда иду кривично посебни, наследно, радно, породично, финансије, трговинско. 

 

Ај и неки доживљаји. Јунски рок, друга година, педесет степени, испит заказан у 15,00. У 17,00 се појављује Антић кога чекамо и са глумљеном збуњеношћу каже: А ви чекате некога. Говно. Тад ме оборио. У септембру ми је дао неку књигу да подметнем под концепт, па сам му је случајно мазнуо када сам завршио одговарање. Ишао да му вратим па га нисам нашао. Сада ми је негде у канцу књига, има и бизарну неку посвету аутора.

 

Лутам по анексу и тражим некога, из буџака испада неки лик и сав озарен ме гледа: Јел сте ви дошли на предавња из полемологије? Лик је раније држао одбрану и заштиту на прве две године целом факсу. Сада, тј. тада је држао предавање у свом кабинету величине 2 са 2 (у питању је изборни предмет).

 

Јунски рок 2000, полажем код Шешеља. Завршавам и он мени и осталима дели неки стручни часопис СРС. Лик поред мене тражи да му се Шешељ потпише. Шешељ каже - када положите испит, сада сте слушали. Овај лик одговара - ја и не полажем овај испит дошао сам да се напајам Вашим знањем. А испред кабинета лик који нам пре испита каже - уђите слободно у кабинет, провесор Шешељ је као и сви други професори.

 

Последњи испит ми био опција - црквено право код покојног Димше Перића који ми је у том тренутку био и парох и долази ми је у кућу. Имао сам трему као да полажем облигације а тај испит се падао само са столице.

 

Кад споменух облигације, дошао код Орлића на испит и сео да одговарам. Њему вањада неко објасни да треба да опути студенте пред испит па је почео са неким дебилним читчетом пре испита. Мене питао коју музику слушам, са неком девојком разоварао о салати од маслачка. Наравно, не да нас није опустио него нам је удвостучио напетост. Срећом, положио сам иако ми моја тадашња девојка није давала ни промил шансе јер сам прекратко спремао. А спремао сам по књизи коју је мој кум систематично подвукао у две боје што ми је омогућило максималну ефикасност.

 

Једино нисам зано асигнацију како треба, али ме срећом није питао. И меницу увек морам да понављам шта значи шта.

 

Ај сад остали.

 

Има ли некога са Униона, доживљаји са чекање броја за одлагање испита, слепи миш у петици и ненормално грејање, шв 20 прошлогодишњи који нема да се набави, физичко на Ташу…

 

 

Link to comment

Panov me pitao koje pravne poslove mogu da zaključe maloletnici. Kažem poslove male vrednosti, on dodaje: "Dakle, dete ne može da kupi fudbalski klub Partizan", ja pomažem: "Ali može Crvenu zvezdu, to je jeftino", on kreće da se smeje, ostalo me nije ni pitao, pa sam položio iz zezanja, iako su me pre ispita naplašili njim.

 

Drugar polaže sociologiju kod Bovana u junskom roku 2008. godine, ovom zvoni telefon usred ispita, javlja se i samo drekne: "Štaa? Jeremić da mi sastavlja vladu?Jeste li vi normalni??? Dolazim odmah!", ispituje 60 studenata za sat vremena i odlazi.

 

Gašo Knežević je bio gospodin, svima koji su polagali MPP kao poslednji ispit bi nakon uspešnog odgovaranja pružio ruku i poželeo sreću u životu.

 

 

  • Haha 3
Link to comment

Hamlete, kakav je bio Šešelj kao ispitivač? Kad je reč o političarima-profesorima, ja sam kod Labusa polagao Osnove ekonomije. Taj predmet mi nikako nije legao, većinu ispitnih pitanja sam naučio tako što sam pisao sažetak na papiru i onda bubao napamet. Srećom, kod njega je za prolaz bilo sasvim dovoljno da izdeklamujem osnovno, nije tražio da crtam grafikone.

 

Najduže sam čekao kod Branka Rakića iz Uvoda u pravo EU (dobio desetku preko kolokvijuma, čekali smo ceo dan da nam upiše ocenu, stalno izlazio iz kabineta i pravio stogodišnje pauze) i kod Zorana Stojanovića iz Međunarodnog krivičnog prava (stigao u 11h, u 18:30h je još uvek bilo 15-ak ljudi ispred mene, nikad sporije ispitivanje, svako se više od pola sata zadržao u kabinetu, na kraju sam morao da izađem jer sam išao na rođendan; za sledeći rok sam birao Škulića, kod koga je sve išlo mnogo brže).

 

Najpozitivniji utisak je na mene ostavio Dobrosav Milovanović iz Upravnog. Saslušao me, dao mi 10-ku, i još me pohvalio što sam rešio da popravim prosek (za razliku od pojedinih kretena koji su prepisivali sedmice).

Edited by Locust
Link to comment

Ja u NS polagao obligacije kod Pajtica, dok je jos bio mudo. Usao s 2 telohranitelja na ispit... U hodniku jos dvojica.

Na sajtu fakulteta u tom periodu CV svih profesora, svi minimum po 5 knjiga, gomila naucnih radova/ucesca po seminarima, itd. - odes na njegov profil: autor je 2 clanka i 1 prikaza. :laugh:

Nisam bio zadovoljan kako sam spremio, neckam se da li da izadjem ili ne, i na kraju ipak odem na user i dobijem 10. 

 

  • +1 1
Link to comment

 

15 minutes ago, napadaj said:

Je l' istina da su u NS najzajebaniji radno i upravno? Znam dosta ljudi koji su studirali na tom fakultetu, svi to tvrde.


Treca godina je pakao cela (upravno, radno, obligacije, finansije (poresko+budzetsko), kpp 1 i kpp 2, prva 4 su dvosemestralna, a za kpp-ove ti je uslov da polozis materijalno krivicno iz druge, mnogo ljudi (me included) se tu zakoci i zajebe.

Sve ostalo je natenane, uz po jedan tezak ispit po godini (na prvoj je u moje vreme™ sociologija bila pakao, na drugoj krivicno (u NS se polaze u cugu, nema opsteg i posebnog odvojeno, samo su udzbenici odvojeni, ali ispit ne), i na cetvrtoj gpp i trgovinsko).

Ja ga nisam jos zavrsio, vucem upravno vec jako dugo i nikad da se smilujem, poceo da radim pre diplome, zivot jbg. :D 

U sustini, mislim da je stvar afiniteta - ja sam obligacije, finansije, krivicno, uvod u gradjansko, stvarno pravo voleo da ucim, dok sam povracao od radnog, socijalnog i celokupnog privrednog (mpp, ppd, trgovinsko).

Edited by Plajvi
Link to comment
3 minutes ago, Plajvi said:

na drugoj krivicno (u NS se polaze u cugu, nema opsteg i posebnog odvojeno, samo su udzbenici odvojeni, ali ispit ne)

 

I u BG-u su spojili (ranije su to bili odvojeni predmeti). 2 pitanja iz opšteg, jedno iz posebnog dela.

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, gospa buba said:

sheshelj je predavao na fakultetu? :ohmy:

to mi je bash izvetrilo.

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

 

Da. Neki profesori su tada napustili fakultet, pa se vratili kad je džukela najurena, a neki nisu, nego su osnovali Union.

 

6 minutes ago, Plajvi said:

 


Treca godina je pakao cela (upravno, radno, obligacije, finansije (poresko+budzetsko), kpp 1 i kpp 2, prva 4 su dvosemestralna, a za kpp-ove ti je uslov da polozis materijalno krivicno iz druge, mnogo ljudi (me included) se tu zakoci i zajebe.

Sve ostalo je natenane, uz po jedan tezak ispit po godini (na prvoj je u moje vreme™ sociologija bila pakao, na drugoj krivicno (u NS se polaze u cugu, nema opsteg i posebnog odvojeno, samo su udzbenici odvojeni, ali ispit ne), i na cetvrtoj gpp i trgovinsko).

Ja ga nisam jos zavrsio, vucem upravno vec jako dugo i nikad da se smilujem, poceo da radim pre diplome, zivot jbg. :D 

 

 

U Beogradu ne možeš da izađeš na ispite iz godine na kojoj si dok ne položiš sve prenete.

Edited by napadaj
  • +1 1
Link to comment




 
 
Da. Neki profesori su tada napustili fakultet, pa se vratili kad je džukela najurena, a neki se nisu vratili, nego su osnovali Union.
dada, znam neku ekipu sa uniona. tj, bili su, sad su penzosi, bash dobri prijatelji. sad sam se i ja setila. mi smo mnogo zaboravili kako je zapravo bilo grozno za vreme milloshevica. bar se nekad tako chini, ovi skakavci stvaraju taj utisak unsure.gif

kako je bilo.polagati kod sheshelja blink.png

shta je taj uopshte predavao?



sent from novi mnogo jak bubamoto.


Link to comment

ja sam odgovarao nasledno pravo kod Antića. za vreme ispita u kabinetu je bio tadašnji ministar pravde valjda, Janković neki. i tako sam ja pričao, a u isto vreme i njih dvojica. pričali su o nekom službenom putu u Švedsku valjda, između ostalog i o nekoj Šveđanki sa impresivnim prsima. na kraju sam dobio 7, ne znam zašto pošto sam imao utisak da me nije ni slušao. mogao sam podjednako da dobijem 6 ili 10.

 

inače sam bio u vezi sa koleginicom pred kraj prve i u toku druge godine i tad sam zaređao sa sedmicama. kako smo se razišli, do kraja faksa nisam išao ispod devet. a nisam ni imao devojku, mislim imao sam neke veze bez veze po par dana, nedelja, čak i meseci, ali ništa stvarno i ozbiljno. stalna veza ubija prosek, to je moje iskustvo. :D 

 

polagao sam i kod Vesne Rakić Vodinelić, porodično pravo, menjala je nekog profesora koji je bio odsutan. ono što pamtim da je u toku ispita ušao neko da traži Vodinelića, profesora i njenog muža valjda. i ona ladno kaže, kabinet taj i taj, to vam je onaj ćelavi i ružni ne možete da omašite. smejao sam se, jedva sam završio odgovaranje.

 

prva dva ispita kod Sime Avramovića, rimsko i opšta pravna istorija. to pamtim dobro jer sam pre toga nastradao u saobraćajci (teža povreda glave), ležao u bolnici dva meseca. toliko sam zapeo da izađem na te ispite da su me bukvalno doveli tamo, još uvek nisam bio siguran na nogama i uzimao sam neke lekove na svaka četri sata valjda. nisam čekao, rekli su Simi o čemu se radi, odmah ušao, odgovarao, položio oba.  

Edited by Ted
  • +1 1
Link to comment

 

Ја сам код Шешеља полагао изборне системе - то је са смера предмет ваљда из 4. године. То је потпуно бизарно. Предмет се учио из књиге Еврокомунизам и левица коју је написала једна потпуно луда жена код које сам био на једном предавању и која је без престанка причала неке своје личне приче и излагала нам проблеме. Та књижица је имала на крају једно поглавље о изборним системима које наравно нема никакве везе са остатком приче о италијанској и француској КП. Мој испит је била нека прича генерално, где је он рекао нешто као видим да вас занима тема и увалио ми Српску политичку мисао.

 

Али питао је и Увод у право и ту је био баш ђубре. Кажу да је усао на испит у јунском року(то је прва година и на испиту има стотину људи) и рекао - ко је спремао по књизи Чавошког, може одмах кући да иде. При томе је та књига чиста теорија и филозофија и нема никакве идеолошке или политичке испаде. При томе је испит тежак за спремити и захтева доста муке, поготово јер је на првој години. Олош

  • +1 2
Link to comment
20 minutes ago, Hamlet Strašni said:

 

Ја сам код Шешеља полагао изборне системе - то је са смера предмет ваљда из 4. године. То је потпуно бизарно. Предмет се учио из књиге Еврокомунизам и левица коју је написала једна потпуно луда жена код које сам био на једном предавању и која је без престанка причала неке своје личне приче и излагала нам проблеме. Та књижица је имала на крају једно поглавље о изборним системима које наравно нема никакве везе са остатком приче о италијанској и француској КП. Мој испит је била нека прича генерално, где је он рекао нешто као видим да вас занима тема и увалио ми Српску политичку мисао.

 

Али питао је и Увод у право и ту је био баш ђубре. Кажу да је усао на испит у јунском року(то је прва година и на испиту има стотину људи) и рекао - ко је спремао по књизи Чавошког, може одмах кући да иде. При томе је та књига чиста теорија и филозофија и нема никакве идеолошке или политичке испаде. При томе је испит тежак за спремити и захтева доста муке, поготово јер је на првој години. Олош

 

I pri tom je knjiga čavoškog odlična. to mi je bio jedan od dražih predmeta

Edited by nautilus
  • +1 2
Link to comment

Seselj je tezak kompleksas.

Citao sam negde, valjda u Republici, mislim da je pisao Bozidar Jaksic, kad je Seselj poslao neke njegove clanke i zvao neke ljude, cini mi se Mihaila Markovica, kako bi usao u Praxis.

Zagorka Golubovic mu je odgovorila i odjebala ga u troskocima, rekla da je davno zavrsen pocetni letnji kurs u Korculi i da clanci ne zadovoljavaju minimum metodoloskih osnova koje je ovaj trebao bolje da nauci kod Radomira Lukica...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...