Jump to content
IGNORED

Kako su Batutove bazadzije zajebale stvar


3opge

Recommended Posts

ukratko ovde:

Primary keys should never be exposed, even UUIDs

A primary key is, by definition unique within its scope. It is, therefore, an obvious thing to use as a customer number, or in a URL to identify a unique page or row.

Don’t!

I would argue that using a PK in any public context is a bad idea.

The original issue with simple auto-incrementing values is that they are easily guessable as I noted above. Botnets will just keep guessing until they find one. (And they may keep guessing if you use UUIDs, but the chance of a correct guess is astronomically lower).

Arguably it would be a fool’s errand to try to guess a UUID, however Microsoft warns against using newsequentialid() because by mitigating the clustering issue, it makes the key more guessable.

Link to comment

 

 

Jeste Sammel...

 

Ma postoje pravila kako se relacione baze prave, bukvalno uzmes i pratis uputstvo oko dizajna...

 

I onda, u nekom trenutku počneš da radiš sa najvećim ERP sistemom na svetu i shvatiš da baza ispod ne prati 30 posto tog uputstva, da se iz nekih istorijskih razloga neke tabele ne drže u sistemu uopšte kao klasične tabele, da mantra oko koje su te jebali da je jedan podatak uvek na jednom mestu, da se ne bi narušio ni slučajno integritet, ne mora da bude uopšte tačna...

 

I onda shvatiš da se sve može fleksibilno... :fantom:

 

i samo nebo postane granica...

Link to comment

Scena iz mladosti : hej mali, ti se razumeš u kompjutere, evo ti ova baza, ajde izbaci mi sve koji su mladji od 18 god…

 

Pogledam bazu, datum rodjenja je fucking string/character polje, unosio ga ko je kako hteo, sve varijante su bile zastupljene, meseci slovima, mešana latinica i ćirilica, skraćenice itd itd 

 

Prvo sam napravio pravo datum polje i onda ručno “prevodio”… tri dana sam izgubio za nešto što bi trebalo da traje 10 sekundi 

Link to comment
3 minutes ago, braca said:

Scena iz mladosti : hej mali, ti se razumeš u kompjutere, evo ti ova baza, ajde izbaci mi sve koji su mladji od 18 god…

 

Pogledam bazu, datum rodjenja je fucking string/character polje, unosio ga ko je kako hteo, sve varijante su bile zastupljene, meseci slovima, mešana latinica i ćirilica, skraćenice itd itd 

 

Prvo sam napravio pravo datum polje i onda ručno “prevodio”… tri dana sam izgubio za nešto što bi trebalo da traje 10 sekundi 

Ja se između ostalih stvari, ponekad bavim data cleasingom...

 

Nekad imam problem samo da objasnim kako da počnemo da člistimo smeće koje su uspeli da unesu u bazu... Nekad ima skriptetina koje čiste samo jedno jebeno polje...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...