Jump to content
IGNORED

Protjerivanje 'Folksdojčera' - Nikada ispravljena nepravda


Kursadžija

Recommended Posts

On 15.12.2021. at 11:34, SNARC said:

Kada si vec dokon..istrazi odakle su mahom pripadnici Prinz Eugen divizije i kakva su sve dobrocinstva te jajare uradili..jebem mater i njima i onima koji ih brane.

 

Moj je otac rođen u šumi, na planini, zbog pomenutih. Lako možete zamisliti kako su prošli oni koji se na nisu vreme sklonili, i zašto su ljudi u celoj Semberiji do delimičnog oporavka 70ih živeli kao psi.

U idealnom svetu bi se sa folksdojčerima koji su ostali postupalo kao i s ostalim stanovništvom, a svaki saradnik okupatora procesuiran i osuđen. Nažalost, ne živimo u takvom svetu.

 

16 hours ago, Kursadžija said:

 

Apatin nikada nije bio čisto nemački. Srba jeste bilo u mizernom broju, ali je uvek bilo Mađara.

 

15 hours ago, Kursadžija said:

Ali pitam se koliko su pobednici bili surovi? 

S obzirom da poznajem mentalni sklop regiona i pobednika veoma ali veoma sumnjam da su bili nežni, pre bih rekao da su bili surovi, balkansko surovi.

 

Znaš šta... da se nosim i ja kad padam na svaku bućku.

Link to comment
14 hours ago, Remi said:

Poznajem braću Miler iz Jasenova, išli smo zajedno u teslu. Stariji oženjen kumom mog ortaka, sretnem ga tu i tamo po bc. 

 

U Beloj Crkvi znam za nekoliko nemačkih porodica koje su ostale, ali isto znam da su gotovo svi koji su mogli tada(mladi i sposobni) otišli u princ eugen diviziju, da su i pre toga marširali kroz grad i hajl hitlerovali još 39te godine,isticali zastave. U parku kod nas, kasnije je tu bio dom vojske, je i osnovana divizija. 

 

Tepavac je u svojoj biografiji pisao o tome kako je sve to izgledalo u beloj crkvi, pošto je proveo godinu dana belocrkvanskoj gimnaziji jer je bio izbačen kao komunista iz valjda beogradske. 

 

Sve istina sem boldovanog, duh Kulturbunda je jako rano zatrovao odnose u Banatu. 

 

Princ Eugen je popunjavan negde od 1942., mogu popodne da pronađem tačan period, kad su Nemci počeli da gube na Istočnom frontu, pa je većina rumunskih Nemaca morala tamo, zbog čega su ovde krenule prisilne mobilizacije za popunu jedinica, prvenstveno Princ E (naravno, prvo su mobilisani oni koji su se slizali s novim poretkom, bilo je tu neke izopačene pravde)

Edited by April
Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

 

Moj je otac rođen u šumi, na planini, zbog pomenutih. Lako možete zamisliti kako su prošli oni koji se na nisu vreme sklonili, i zašto su ljudi u celoj Semberiji do delimičnog oporavka 70ih živeli kao psi.

U idealnom svetu bi se sa folksdojčerima koji su ostali postupalo kao i s ostalim stanovništvom, a svaki saradnik okupatora procesuiran i osuđen. Nažalost, ne živimo u takvom svetu.

 

Nisu dzaba govorili dole po Srbiji da su najgori oni Nemci koji dobro govore srpski.

 

  • +1 1
Link to comment

 Potomcima njemačke obitelji koja je živjela u Vojvodini, Agencija za restituciju vratila je zemljište.

 

Ovo je svinjarija i jako smrdi na SNS kadrove i korupciju. 

Kao što napisah u ranijem postu, Nemci su od matične države dobijali grunt prilikom povratka, u približnoj vrednosti zemlje ostavljene u Banatu, utvrđene u katastru. Taj dogovor je uređen sporazumom FNRJ i Nemačke u okviru ratnih reparacija i takav sporazum nisu mogle da prave npr.Mađarska i Rumunija jer nisu bile države pobednice.

Link to comment
54 minutes ago, April said:

 Potomcima njemačke obitelji koja je živjela u Vojvodini, Agencija za restituciju vratila je zemljište.

 

Ovo je svinjarija i jako smrdi na SNS kadrove i korupciju. 

Kao što napisah u ranijem postu, Nemci su od matične države dobijali grunt prilikom povratka, u približnoj vrednosti zemlje ostavljene u Banatu, utvrđene u katastru. Taj dogovor je uređen sporazumom FNRJ i Nemačke u okviru ratnih reparacija i takav sporazum nisu mogle da prave npr.Mađarska i Rumunija jer nisu bile države pobednice.

S obzirom da je vjerovatno desetak miliona Nijemaca protjerano sto iz istocne Evrope sto iz Sudeta, sto iz  istocnih dijelova Njemacke koji su poslije WW2 pripali Poljskoj i Sovjetskom Savezu,vrlo je mala vjerovatnoca da su u onome od cega je kasnije oformljena SR Njemacka,mogli da dobiju zemljiste u zamjenu .To podrucje je i  bilo poznato kao agrarno prenaseljeno..

Navodni sporazum   SRN - FNRJ koji se spominje  koliko znam nikad nije objavljen pa je vjerovatno rijec o izmisljotini.

Isto tako se govorilo i da je ratna steta oprostena  u zamjenu za finasiranje izgradnje nuklearne elektrane Krsko.

 

Edited by KDJ
Link to comment
17 hours ago, Remi said:

Poznajem braću Miler iz Jasenova, išli smo zajedno u teslu. Stariji oženjen kumom mog ortaka, sretnem ga tu i tamo po bc. 

 

U Beloj Crkvi znam za nekoliko nemačkih porodica koje su ostale, ali isto znam da su gotovo svi koji su mogli tada(mladi i sposobni) otišli u princ eugen diviziju, da su i pre toga marširali kroz grad i hajl hitlerovali još 39te godine,isticali zastave. U parku kod nas, kasnije je tu bio dom vojske, je i osnovana divizija. 

 

Tepavac je u svojoj biografiji pisao o tome kako je sve to izgledalo u beloj crkvi, pošto je proveo godinu dana belocrkvanskoj gimnaziji jer je bio izbačen kao komunista iz valjda beogradske. 

Pitanje ko ce od Nijemaca biti protjeran odnosno izgnan a ko ce moci da ostane rijeseno je tako sto  je jednom uredbom pripadnicima njemacke manjine oduzeta kompletna imovina.Izuzetak su bili pripadnici  NOP-u.

Edited by KDJ
Link to comment
2 hours ago, April said:

 Potomcima njemačke obitelji koja je živjela u Vojvodini, Agencija za restituciju vratila je zemljište.

 

Ovo je svinjarija i jako smrdi na SNS kadrove i korupciju. 

Kao što napisah u ranijem postu, Nemci su od matične države dobijali grunt prilikom povratka, u približnoj vrednosti zemlje ostavljene u Banatu, utvrđene u katastru. Taj dogovor je uređen sporazumom FNRJ i Nemačke u okviru ratnih reparacija i takav sporazum nisu mogle da prave npr.Mađarska i Rumunija jer nisu bile države pobednice.

 

Ne razumem kako privatno vlasništvo može da bude predmet nekakvih dogovora komunista sa nemačkom državom bez saglasnosti vlasnika imovine?

Komunisti mogu da raspolažu sa svojom dedovinom ali sa tuđom mukom - NE

 

Link to comment



S obzirom da je vjerovatno desetak miliona Nijemaca protjerano sto iz istocne Evrope sto iz Sudeta, sto iz  istocnih dijelova Njemacke koji su poslije WW2 pripali Poljskoj i Sovjetskom Savezu,vrlo je mala vjerovatnoca da su u onome od cega je kasnije oformljena SR Njemacka,mogli da dobiju zemljiste u zamjenu .To podrucje je i  bilo poznato kao agrarno prenaseljeno..
Navodni sporazum   SRN - FNRJ koji se spominje  koliko znam nikad nije objavljen pa je vjerovatno rijec o izmisljotini.
Isto tako se govorilo i da je ratna steta oprostena  u zamjenu za finasiranje izgradnje nuklearne elektrane Krsko.
 


Pričaš napamet : postoje objavljena svedočenja evakuisanih. Mrzi me da prekucavam na mobilnom, kad se dokopam tastature, objaviću ih u postu.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Link to comment
54 minutes ago, April said:


 

 


Pričaš napamet : postoje objavljena svedočenja evakuisanih. Mrzi me da prekucavam na mobilnom, kad se dokopam tastature, objaviću ih u postu.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 

 

Mozda je bilo pojedinackih slucajeva ali to sigurno nije bilo pravilo.U to ne treba ne treba imati nikakve sumnje jer ni za domace Nijemce nije bilo dovoljno obradivih povrsina ni prije DSR.pa je Njemačka bila veliki uvoznik hrane. ?Upravo je agrarna prenaseljenost bila ono sto je podsticalo njemacki ekspanzionizam odnosno  trazenje "zivotnog prostora".

Uostalom,da postoji nekakav sporazum o prebijanju ratne štete sa imovinom folksdojčera,osnov po kome je folksdojčerima oduzeta imovina ne bi u Zakonu o restiticiju,bio uvršćen medju propise čijom primjenom se oduzeta imovina može vratiti ili ostvariti obeštećenje.Zakon o restituciji  ne propisiju mogućnost vraćanja ili obeštećnje za imovinu za koju je data naknada a kao što smo vidjeli na nekoj od prethodnih strana najmanje u jednom slučaju potomci folksdojčera su uspjeli da vrate oduzetu imovinu.

Link to comment
7 hours ago, SNARC said:

 

Nisu dzaba govorili dole po Srbiji da su najgori oni Nemci koji dobro govore srpski.

 

Možda sam glup ali zaista ne razumem šta je pisac ove izreke hteo da kaže. Mene je oduševio dokumentarac sa babama koje su otišle kao deca od 7-8 godina i  govore srpski bez akcenta, jedino gde su mogle naučiti je igrajući se sa srpskom decom. Obaška što su retko imale prilike da ga pričaju od tada.

Link to comment

FWIW, ovi "moji" su u Nemackoj dobili kucu i imanje / malo zemlje za povrtnjak i da se zapati nesto zivine, izvan samog mesta. Ne znam sta su zemlje imali pre rata ovde, nisu bili neke velike gazde ali nisu ni gladovali, obicni seljaci. U prvo vreme mater i starija deca su radili na rasciscavanju rusevina od rata. Posle su se dali u biznis, stolari, tesari, pokrenuli firmu koju sad vode njihova deca (sta li meni vec dodju, nekavi ujaci jbmliga). Inace u taj kraj gde su ih smestili je naseljeno mnogo dunavskih Svaba, komsija preko puta jednog od dedine brace je isto odavde odnekud, govori srpski a i madjarski (uz ogradu da sam tamo zadnji put bio jos u proslom veku, taj dedin brat je sad vec pokojni a moguce i komsija mu). Takodje sam upoznao tamo coveka ciji su iz Rumunije, otac Svaba mater Madjarica. Tako da neki sistem je postojao, ti ljudi su zbrinuti u Nemackoj.

Link to comment
10 minutes ago, čekmeže said:

Možda sam glup ali zaista ne razumem šta je pisac ove izreke hteo da kaže. Mene je oduševio dokumentarac sa babama koje su otišle kao deca od 7-8 godina i  govore srpski bez akcenta, jedino gde su mogle naučiti je igrajući se sa srpskom decom. Obaška što su retko imale prilike da ga pričaju od tada.

 

To je navodno izreka negde iz Macve..Nemci koji govore srpski su lako mogli da se umesaju medj narod, da saznaju gde ko sta i kako..i onda ga vidis u streljackom stroju.

Link to comment

Pronašao sam.

To je zvanično deo dogovora Tito - Brant iz 68. čija je klauzula o tajnosti istekla 2008., a jedini razlog za neobjavljivanje je mnogo veći problem koji Nemačka ima sa Poljskom u vezi zaostalih ratnih reparacija.

Jugoslavija je reparacije naplatila još sedamdesetih u formi dva kredita koji nikad nisu vraćeni, jer je SR Nemačka još tada odbijala da reparacije plati.

Naravno da nije slučajno što su Nemci u maticu odselili pedesetih, jer se to poklapa sa uvodnim sporazumom iz '53. koji ću takođe naći, niti može biti slučajno da Nemačka ne pominje problem imovine svojih građana.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, SNARC said:

 

To je navodno izreka negde iz Macve..Nemci koji govore srpski su lako mogli da se umesaju medj narod, da saznaju gde ko sta i kako..i onda ga vidis u streljackom stroju.

Prije će biti s obzirom na zločine od strane au trupa u tom kraju da se pod "Nemci koji govore srpski" mislilo na pripadnike južnoslovenskih naroda u  vojsci AU  a ne na etničke Nijemce.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...