Jump to content
IGNORED

Protjerivanje 'Folksdojčera' - Nikada ispravljena nepravda


Kursadžija

Recommended Posts

Quote

Prije Drugog svjetskog rata, Apatin je bio čisti njemački grad, piše njemačka novinska agencija dpa. Takozvani Podunavski Švabe su, poslije ratova s Turcima u 17. i 18. stoljeću, ovu pustu i nenaseljenu regiju pretvorili u poljoprivredno i industrijsko središte. Apatin je imao 14.000 imućnih stanovnika. Razvili su brodogradnju, proizvodnju opeka, svile i imali pivovaru koja je postala poznata i izvan granica svoje regije. U svim tim djelatnostima služili su se najmodernijom europskom tehnikom. I otništvo je bilo prilično razvijeno.

.....

Danas u Apatinu i oko njega još uvijek puno ljudi velika rastojanja prelazi pješke ili na biciklima. Posvuda se mogu vidjeti siromašno odjeveni mještani koji na obalama rijeke ili po šumama sakupljaju drva za ogrijev. To je znak da im ne ide baš najbolje. Većina tvornica je uništena. Nema posla. Broj stanovnika već godinama opada. Sustav navodnjavanja, nekada hvaljen kao veliki europski projekt isušivanja močvara i stvaranja novih plovnih prolaza, danas je potpuno propao.

:sad:

 

https://www.dw.com/hr/sjećanje-na-podunavske-nijemce/a-16662060

Link to comment
24 minutes ago, Kursadžija said:

Grubo govoreći zaključujem da su komšije u Jasenovu ipak preživele 4 godine nemačke vlasti a nemci nisu dobacili baš dugo u SFRJ.... osim pradede Johana Milera

 

Mozda su svi coporativno otisli u Sumarice i tamo im je puklo srce od tuge...mozda

Link to comment
2 hours ago, Kursadžija said:

 

Ne samo tamo....

I ne razumem zašto nekima smeta da se rasvetle te sudbine i to istorijsko vreme uopšte....  razmeri tog zločina...

Odgovara im da postoji kolektivna krivnja? 

Šta nam to govori o tim ljudima?

 

sta ima tu da se rasvetli u senci najveceg pokolja u istoriji covecanstva.

jebiga, nije ni prvi put ni poslednji.

zbog zlocina matice platili su i nevini. 

mozemo tako do besvesti.

ako ces da izvlacis nekakve paralele onda to i otvoreno reci.

ovako samo podgrevas mastu raznim wannabe likovima.

mozda to i ciljas ali to je shity cilj ako je tako

 

Link to comment
2 minutes ago, bradilko said:

sta ima tu da se rasvetli u senci najveceg pokolja u istoriji covecanstva.

jebiga, nije ni prvi put ni poslednji.

zbog zlocina matice platili su i nevini. 

mozemo tako do besvesti.

ako ces da izvlacis nekakve paralele onda to i otvoreno reci.

ovako samo podgrevas mastu raznim wannabe likovima.

mozda to i ciljas ali to je shity cilj ako je tako

 

 

eh sad šta ima da se rasvetli... da su koske tvog dede negde ispod deponije šuta u okolici Zrenjanina možda ne bi tako govorio

Evo o tome piše DW piše i NG piše i Vreme....

Ko hoće da diskutuje o Zadruzi i Janjušu, Mikiju, Maji ima drugi pdf

 

Konkretno ja bih želeo između ostalog da neko da svoju primedbu o arhitekturi i uopće o toj gradnji i formiranju sela i ulica... koju su Nemci ostavili u nasledstvo.... i da li od toga valja šta učiti. Dok se vozim kolima kroz ta mesta ne mogu da ne razmišljam o tim vrednim i ljudima koji su izgradili te kuće i ta sela.

Link to comment
12 minutes ago, levi said:

da opravda oluju?

 

Oluju najbolje opravdavaju oni sa stavom na ovom topicu  "ko ih jebe, izgubili su rat"

 

A ja u uvodnom postu kažem da nije baš sve crno belo kako su nas učili.... 

Link to comment
54 minutes ago, Kursadžija said:
Umesto sažetka
Završetkom Drugog svetskog rata, to jest ulaskom Crvene armije na područje Vojvodine, započinje nešto
što bi se moglo nazvati početkom kraja za Podunavske Nemce u Jugoslaviji. Fatum kolektivne krivnje,397 kako je
nazvao Geiger, pokazao se u svoj svojoj težini. Započelo je nasumičnim, ali i masovnijim ubistvima, pljačkanjima,
maltretiranjima, silovanjima, samoubistvima, a nastavilo se organizovanjem prinudnog rada, uspostavljanjem
logora, konfiskacijom imovine i oduzimanjem svih građanskih prava Podunavskih Nemaca.
Računa se da je stradalo 8049 civila – Podunavskih Nemaca – još pre interniranja u logore (ubijeni, izvršili
samoubistvo, nestali), odnosno 48.667 u logorima odnosno tokom bekstva, te njih 1.994 koji su bili deportirani
u sovjetske logore. To sve zajedno daje brojku od 58.730 stradalih Podunavskih Nemaca sa teritorije Jugoslavije,
od kojih je veliki broj dece i nemoćnih.398
Odnos države prema Podunavskim Nemcima, pored odluka i donetih zakona, ogleda se i u retorici, kao i
poricanju da se bilo šta loše dešava s tim Nemcima, da uopšte postoje logori, a da je tretman u „radnim kolonijama“
dobar. Dosta su retki izveštaji i dopisi iz kojih se može videti stvaran odnos države prema Podunavskim Nemcima.
Država je pokušavala da ih se reši, odnosno da „iseli“ svoje Nemce, i to svim mogućim sredstvima. Kasnije je
nailazila na otpor savezničkih sila, pa je mnoge transporte realizivala na crno. S druge strane, jugoslovenski
Nemci, koji su prethodno bili evakuisani, transportovani ili izbegli, pokušali su da se vrate u Jugoslaviju, svojim
imanjima, svom domu i porodicama. To je bilo skoro nemoguće, a država se trudila svim silama da te ljude
nikako ne primi. Međunarodne humanitarne organizacije pokušavale su da nešto urade. Učestvovale su u
pružanju pomoći jugoslovenskim Nemcima, ali prošlo je puno vremena dok se to nije i ostvarilo, pre svega u
vidu repatrijacije, prvo dece, pa onda i ostalih.
Nakon velikih muka i trauma, bez imovine, i dalje omalovažavani, mada na drugi način, suptilniji ili manje
suptilan, često živeći u uslovima potpune bede, mnogi pripadnici/e nemačke etničke manjine u Jugoslaviji,
odnosno Vojvodini, odlučili su da napuste zemlju, što je bilo izvodljivije pedesetih godina XX veka.
Praznina koju su jugoslovenski i vojvođanski Nemci ostavili za sobom brzo se „popunila“: na njihovo mesto
i u njihove kuće došli su drugi nesrećnici. Nemci koji su ostali nosili su beleg, tišinu i traumu. Oni koji su otišli,
uz olakšanje što su pobegli i izvukli se, nosili su i teško breme praznine u srcu. Vraćaju se ponekad, sa svojim
potomcima, da pokažu gde je bio njihov dom

 

Epilog rada kojeg sam okačio u PDF-u

 

8049 civila ubijeno pre odlaska u logore - znači na kućnom pragu

48667 ubijeno ili umrlo po logorima

...nešto poslato u CCCP kojima se tamo gubi trag

 

Ukupno 58.730  velik broj dece i staraca nije uspelo da "pobegne" u Nemačku   - malo li je?   A štaćemo sa kućama i njivama?

Ostaje da se izvinio Nemcima zbog genocida i platimo im odštetu.

Pustiš ga da botuje za Vučić I Mila, a on počne da. propagira revizionizam. Mogu da razumem bednike, za koje ovaj botuje, što prave spomenike Nemcima i s kancelarkama obilaze mesta na kojim su stradali Nemci, ali ne mogu da se ne gadim. 

 

Link to comment

Meni je zao sto u Zemunu, Vojvodini i Srbiji vise nema Nemaca. Cesto pricam koliko bi Beograd bio svetskiji i zanimljiviji da i dalje u Zemunu i dalje ima neka nemacka varos, a da su Jevreji i dalje na Donjem Dorcolu i tamo oko Tasa. Malo me zaprepastila ova cifra stradalih. Ne negiram je, ali pristupam joj oprezno. Imajuci u vidu kontekst, kao i praksu u Ceskoj i Poljskoj, nije bilo realno ocekivati da ce nasi Nemci ostati u vecem broju, ali ubistva su se svakako mogla izbeci.

Link to comment
11 minutes ago, Kampokei said:

Meni je zao sto u Zemunu, Vojvodini i Srbiji vise nema Nemaca. Cesto pricam koliko bi Beograd bio svetskiji i zanimljiviji da i dalje u Zemunu i dalje ima neka nemacka varos, a da su Jevreji i dalje na Donjem Dorcolu i tamo oko Tasa. Malo me zaprepastila ova cifra stradalih. Ne negiram je, ali pristupam joj oprezno. Imajuci u vidu kontekst, kao i praksu u Ceskoj i Poljskoj, nije bilo realno ocekivati da ce nasi Nemci ostati u vecem broju, ali ubistva su se svakako mogla izbeci.

 

I treba oprezno...

generalno u bivšem sistemu glorifikacija pobednika je bila na maksimumu - realno

 

Ali pitam se koliko su pobednici bili surovi? 

S obzirom da poznajem mentalni sklop regiona i pobednika veoma ali veoma sumnjam da su bili nežni, pre bih rekao da su bili surovi, balkansko surovi.

OK pobednici su - njihova stvar, uživali su u pobedi i rezultatima surovosti dovoljno dugo

Ali mene sad zanim i druga, ona prava realna istina....  šta se zaista i kako dogodilo....

 

Edited by Kursadžija
Link to comment
9 minutes ago, Kampokei said:

Meni je zao sto u Zemunu, Vojvodini i Srbiji vise nema Nemaca. Cesto pricam koliko bi Beograd bio svetskiji i zanimljiviji da i dalje u Zemunu i dalje ima neka nemacka varos, a da su Jevreji i dalje na Donjem Dorcolu i tamo oko Tasa. Malo me zaprepastila ova cifra stradalih. Ne negiram je, ali pristupam joj oprezno. Imajuci u vidu kontekst, kao i praksu u Ceskoj i Poljskoj, nije bilo realno ocekivati da ce nasi Nemci ostati u vecem broju, ali ubistva su se svakako mogla izbeci.

Meni je sramota da se stradanje Jevreja i Nemaca spominju u istom postu. 

 

  • +1 1
Link to comment

I meni je zao sto je moj Banat proglasen za prvu Judenfraj regiju u Evropi. 

 

Ne zvuci lepo za nas koji poticemo odatle. 

 

E sad mozemo da pogadjamo ko je pomogao da se sve to izvede.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, duma said:

Meni je sramota da se stradanje Jevreja i Nemaca spominju u istom postu. 

 

 

Spominju se u istom postu bas zato sto kad razmisljamo o stradanju folksdojcera nemoguce je ne setiti se njihove neslavne uloge u holokaustu koji je gotovo sasvim istrebio jednu vrednu zajednicu i tako zauvek promenio identitet nasih gradova. To sto smo izgubili svoje Jevreje smatram jednom od vecih srpskih tragedija. A kao coveku koji voli razlicitosti na malom prostoru, da, zao mi je sto tu vise nema ni Nemaca. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...