Jump to content
IGNORED

Protjerivanje 'Folksdojčera' - Nikada ispravljena nepravda


Kursadžija

Recommended Posts

1 hour ago, Kursadžija said:

 

Bilo kako bilo, Nemaca više nema...

U njihovim palankama, selima, kućama imanjima su neki drugi ljudi....

 

 

 

A u kućama tih ljudi su isto neki drugi ljudi, a u njihovim, pak, drugi. Svi svuda da se vrate. To se mora obezbediti.

 

Znači, kako sad, da se vrati sve?

 

Ali, pre toga, treba sve popisati, pa videti ko je bio u nemačkoj službi, onda retroaktivno, a po zakonima onog doba, sve procese pokrenuti, sprovesti i retroaktivno postreljati koga je zapravo trebalo, i one koje su nečinjenjem te pravde nastali, da se poravnamo kako treba, i odužimo valjano, a ostalima vratiti oteto. Pa nije njih Marija Terezija doseljavala da bi ih neki drugi dođoši dvesta godina kasnije tako stramno istrebljivalji sa vekovnih ognjišta. Ali da budemo skroz pošteni prijatelju Kursadžijo, na nekim mestima je Marja iseljavala rumune da bi doselila nemce, a utvrdili smo da smo na rumune sad najosetljiviji. Kada tim nemcima vratimo njihovo, onda da oduzmemo i vratimo rumunima pre njih, je l može?

 

I ne samo nemci, i mađari isto, nisu svi bili za crne strele, nisu svi ukazivali na komšije, nisu svi stojali mirno i gledali kako im bese, streljaju, kolju i hapse komšije, nisu, neki su i skretali poglede, nekima je sigurno bilo i žao, bilo je ljudi, kao i na svim stranama. I na sreću nema više zle krvi, niti ko da se seti niti ko da pita. Tako da i tu može isti princip. Ali isto do kraja nazad

 

 

E e ali onda, 12 hiljada porodica da vratimo u bosnu, a 7k u hrvatsku. 

 

Pa da se ponovo saberemo, oduzmemo, poravnamo i lepo vratimo dalmaciju i deo federacije gde je pripadao, a vojvodina bi mogla biti deo budesrepublike. I svi srećni i nema više nikakvih problema, pošteno.

 

  • +1 1
Link to comment

 

Ria Šnajder živi decenijama u Minehnu. Rođena je 1935. u nekadašnjem Parabuću, današnjem Ratkovu. Kada je imala tri godine porodica se preselila u Novi Sad, a 1944. kada joj je bilo 12, godina, morala da ode - tako da nikada nije živjela u Socijalističkoj Jugoslaviji.

U filmu, ona šeta kroz Novi Sad i pripovijeda o tome kako je taj grad izgledao nekada, šta se sve promijenilo.

 

https://www.dw.com/bs/podunavske-švabe-u-vojvodini-u-dokumentarcu-igra-sudbine/a-59616153

 

 

 

Link to comment
52 minutes ago, Kursadžija said:

 

Ria Šnajder živi decenijama u Minehnu. Rođena je 1935. u nekadašnjem Parabuću, današnjem Ratkovu. 

oko Ratkova, kod Odžaka, Karavukova, Gračaca i svuda po tom kraju još uvek pronalaze masovne grobnice u koje su 44 i 45 sahranjivali ubijene Švabe

Link to comment
6 minutes ago, omiljeni said:

oko Ratkova, kod Odžaka, Karavukova, Gračaca i svuda po tom kraju još uvek pronalaze masovne grobnice u koje su 44 i 45 sahranjivali ubijene Švabe

 

Ne samo tamo....

I ne razumem zašto nekima smeta da se rasvetle te sudbine i to istorijsko vreme uopšte....  razmeri tog zločina...

Odgovara im da postoji kolektivna krivnja? 

Šta nam to govori o tim ljudima?

 

Link to comment
Quote

A kako je izgledao dolazak jednih u ove krajeve i percepcija odlaska drugih svedoči M. C. (1936) iz Kljajićeva.
Iako je bila mala kad se doselila ovde sa roditeljima, seća se kako je to izgledalo.


„Došli smo vlakom bez voznog reda (smeh). Došli smo baš ovde u Krnjaju, tad je bila Krnjaja, i tu smo mi izašli
iz voza, i onda su nas dočekali. Najpre su nas prašili zbog ušiju, vozovi što stoku voze, i tu su nas raspoređivali. A
moj otac, moj stric je bio prvoborac i imao je pravo da bira kuću. Bilo je prvo par prvoboraca. Moj je otac ranije
doša’, i izabrao je kuću našu dole, prošla si ti odozdo, imaju plugovi na ulici i onda smo pravo došli u tu kuću. [...]
Mi smo se obradovali. Kuće šarene, jao kako smo se obradovali, kako su ono molovale Švabe kuće, to nije bilo
k’o sada. To je bila najlepša kuća u Kljajićevu. Pita moja svekrva mog svekra ima li tu kuće ruže, a imala je svaka
kuća. A moja kuća koju je moj otac izabrao bila je jako velika, sa pet velikih soba, pa posle tamo još bila jedna
velika prostorija kojom se išlo na tavan, pa štala za konje, pa sledeća štala za krave, pa šupa, letnja kuhinja i svaka
imala špajz, i bunar bio ispred, ispod bunara česma i korpa, bilo sređeno, bio bogat neki. A vrata i prozori bili
bijeli, visoki, lijepi. Sve bilo u bijelome a zidovi šareni. Jako, jako lijepa kuća. Dobili smo onda namještaj, bio je
magazin, bilo je to što su oduzimali od tih Švaba, pa su nam tako dijelili, dobili smo po jedan ormar i svaka soba
po jedan krevet. Ništa drugo. Bilo je tu nekih dunja, jastuka što smo dobili, uglavnom mi smo svoje sve tkano
donijeli odozgo, sve se tamo tkalo od vune, i tako.“

 

 

...i tako....

Link to comment
7 hours ago, SNARC said:

Izgubili su rat i mars u picku materinu.

 

 

Vidjao sam već ovaj argument, uglavnom po ekstremnim hrvatskim i albanskim (kosovskim) sajtovima, samo što su tamo u pitanju bili Srbi, a ne Nemci...

 

 

  • +1 2
Link to comment

Pa isto tako su/smo prošli, kao podunavske Švabe. Nema više Srba tamo.

Samo, to poređenje građanskog rata u ex SFRJ devedesetih i Drugog svetskog rata je onako malo promašeno.

Edited by Filozof manijak
  • +1 3
Link to comment
Quote

Možda prvi i najveći korak jednih ka drugima učinjen je kad se prvi put organizovala poseta Gakovu i Kruševlju.
O pripremama govori Rudolf Weiss: „Početak obeležavanja stratišta nije bio lak. Počeli smo od Gakova. Najpre
smo zakazali susret sa rukovodstvom njihove mesne zajednice. Na njemu smo se susreli sa predsednikom mesne
zajednice, predsednikom Izvršnog odbora mesne zajednice i direktorom osnovne škole u Gakovu. Mi smo tada
otišli kod njih i bez okolišenja izložili ono što nas boli. Iskreno smo im rekli: ’Ljudi, tu se nalaze masovne grobnice!
Najmanje osam i po hiljada Nemaca leži u njima! Na tom mestu su počinjene strahote! Znamo da vi niste krivi za
njih i da ste dekretom doseljeni u Gakovo!

 

Sve ovo iz knjige što sam okačio link u PDF-u

 

Srazmeri ubijenih samo na jednom mestu (Gakovo)   osam i po hiljada.....

pa da su kokoške čovek bi se zamislio.... :sad:

Link to comment
6 hours ago, SNARC said:

Da..a Lazarfeld je dobilo ime po cuvenom nemackom junaku Lazaru. 

 

U Banatu je ostalo vrlo malo Nemaca posle '45. Tacnije, ostali su samo oni za koje su komsije bile spremne da se zakunu da nisu okrvavili ruke niti imali familiju pri Hitlerovoj vojsci. 

 

Kada si vec dokon..istrazi odakle su mahom pripadnici Prinz Eugen divizije i kakva su sve dobrocinstva te jajare uradili..jebem mater i njima i onima koji ih brane.

po toj logici trebalo je proteratu u tursku balije zbog handžar divizije, šipce preko prokletija zbog zločina 50k  balista a i hortijevce preko horgoša zbog bacanja pod led u dunav....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...