Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Kol'ko ja shvatam, uglja više nema, dok se ne otvori nova grana/žila/kop, kako već.

To nije problem nastao prekjučerašnjim snegom, samo je (konačno) eskalirao toliko da više nije moglo da se laže i maže.

 

Znači ne treba da se ugalj uveze, nego da se u kontinuitetu uvozi ne znam koliko, pola godine verovatno, dok Kolubara ne krene, ali to podrazumeva šut u bulju svoj partijskoj kamarili od Mićetm naniže (i naviše, a girl can dream) i da dođu ljudi koji znaju posao (ili makar pitaju kad ne znaju).

  • +1 4
Link to comment
Just now, Skyhighatrist said:

Kol'ko ja shvatam, uglja više nema, dok se ne otvori nova grana/žila/kop, kako već.

To nije problem nastao prekjučerašnjim snegom, samo je (konačno) eskalirao toliko da više nije moglo da se laže i maže.

 

Znači ne treba da se ugalj uveze, nego da se u kontinuitetu uvozi ne znam koliko, pola godine verovatno, dok Kolubara ne krene, ali to podrazumeva šut u bulju svoj partijskoj kamarili od Mićetm naniže (i naviše, a girl can dream) i da dođu ljudi koji znaju posao (ili makar pitaju kad ne znaju).

A koliko mi još imamo tih što znaju? Bojim se da smo pkceli ozbiljno da oskudevamo...

  • +1 1
Link to comment

Verujem da ih ima još, premda sigurno sve manje. Deo njih je skrajnut kad su ovi žohari preuzeli Kolubaru posle poplava, da srede stvar i pokrenu proizvodnju. Vrlo brzo su se čuli glasovi da se to tako ne radi, pa čini mi se i ovo za ne otkopavanje novog sloja, što je rezultovalo pomeranjem tih ljudi i dovođenjem proverbijalnih Mića, Kebara i Langura na sva iole bitna mesta...

 

Realno, dosta je sistem i opstao, verovatno po inerciji.

Edited by Skyhighatrist
  • +1 2
Link to comment

@Boris

 

Pa ne mogu to da pogase na prekidac, osim da isele ljude skroz sa celog Balkana. Odakle ce da dobiju el. energiju i po kojoj ceni?

 

Prelazak sa jednog na drugo resenje u tehnologiji bez koje savremeni svakodnevni zivot ne moze da se zamiisli je traznijentni, startegijski proces, ne binaran. (pali - gasi) 

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment
1 minute ago, Friend said:

Sta kazu kacemo u Kolubari da nadjemo tu novu zilu?

Opet, ako sam dobro popamtio iz tih tekstova posle poplava, a i sad neko iz Kolubare reče, tačno se zna gde je ugalj, ali kop mora da se pripremi, da se skloni, ne znam, 50 metara zemlje u dubinu i 500 u širinu, lupam, da se pripreme prilazni putevi, obezbedi komplet logistika za one ogromne kopače i trake i štajaznam šta sve, ali to je posao koji mora da se planira i izvodi mesecima ako ne i godinama unapred, a to se jednostavno nije radilo.

  • +1 3
Link to comment

Ok nisam se mozda dobro izrazio. Na zadnjem samitu o ekologiji (COP na fr) masa zemalja se izjasnila da ce ugasiti termoelektrane (na ugalj) do 2030., najkasnije do 2040. Ne znam koji je stav srbije. Dosta zemalja se isto tako obavezalo da vise nece graditi ni finansirati nove elekttane na ugalj. 

Na to sam mislio, da se ubrza taj proces u srbiji.

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Filozof manijak said:

A čime da se zamene?

 

Pa upravo to je problem, kažu neki da je hidroenergija skoro maksimalno iskorišćena, vetar i solar su ćudljivi i treba im balansiranje nečim drugim pošto ne proizvode konzistentno preko celog dana, tako da kao opcija ostaju nuklearke ili nove termoelektrane.

 

2d1Dvc1.png

 

 

Link to comment
13 minutes ago, borris_ said:

Ovo bi bila prilika da se ubrza gasenje tih ekoloskih bombi ali naravno, to se nece desiti.

 

Ekoloske bombe mozda nisu bile tolike bombe dok su, kako cujem, ugalj kopali tamo gde treba i gde su ljudi, koji imaju nesto predznanja o tome, pretpostavljali da ga ima.

Imam kolegu iz Lazarevca koji mi prica da su poceli da kopaju ugalj motivisani time gde su pojedinci odranije kupili neku povrsinu i izgradili nesto na njoj pa istu prodali EPS-u za mnogo vece pare..a tu nisu nasli ugalj nego ono blato koje sad loze. Od tada su nam rezultati zagadjenosti vazduha otisli u bas crveno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...