Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

16 hours ago, Sammael said:

 

Skoro bio u Zajecaru tj selu pored istog nedelju dana, kod ljudi koji zive od mizernih penzija. Ne moram da zamisljam. 

 

Po gradu u kome nema prakticno nikakve privredne aktivnosti i gde ljudi ozbiljno promisljaju na sta ce svakih 100 din da potrose istovremeno divljaju i nafurani klinci od 20tak god u BMW/Audi dzipovima. A nisu gastosi.

Eto Budjo ovako izgleda ozbiljna ekonomska analiza, a ti kacis neke grafike, pa nesto GDP, SLJM, kurce palce...

 

Prijatelju, ja sam iz Zajecara rodom, mozda si bio u mom selu. Situacija u Zajecaru je teska i danas, a bila je teska i pre 10 i pre 20 godina. Slom ekonomije se desio pocetkom 90tih kada su pozatvarani giganti Kristal, Porcelan, Kablovi, kao posledica pre svega sankcija i gubitka trzista,. Zajecar je "slepo crevo", 90km daleko od auto puta i to je problem. Investitor ce uvek pre doci u Jagodinu, Paracin, Cupriju... Bosko Nicic po cisto politickoj liniji izboksovao da dodje Gorenje, pivara zahvaljujuci Heinekenu razvaljuje (jer je Heineken prepoznao kvalitet sirovina, pa su presli preko infrastrukturnih problema) i to je to. Nijedna vlast u poslednjih 30 godina nije uspela da ekonomsku situaciju drasticno popravi. Izvlaciti bilo kakve ekonomske zakljucke na osnovu primera Zajecara ili licnih iskustava je kafanska prica.

Link to comment
13 minutes ago, Pexa said:

Eto Budjo ovako izgleda ozbiljna ekonomska analiza, a ti kacis neke grafike, pa nesto GDP, SLJM, kurce palce...

 

Prijatelju, ja sam iz Zajecara rodom, mozda si bio u mom selu. Situacija u Zajecaru je teska i danas, a bila je teska i pre 10 i pre 20 godina. Slom ekonomije se desio pocetkom 90tih kada su pozatvarani giganti Kristal, Porcelan, Kablovi, kao posledica pre svega sankcija i gubitka trzista,. Zajecar je "slepo crevo", 90km daleko od auto puta i to je problem. Investitor ce uvek pre doci u Jagodinu, Paracin, Cupriju... Bosko Nicic po cisto politickoj liniji izboksovao da dodje Gorenje, pivara zahvaljujuci Heinekenu razvaljuje (jer je Heineken prepoznao kvalitet sirovina, pa su presli preko infrastrukturnih problema) i to je to. Nijedna vlast u poslednjih 30 godina nije uspela da ekonomsku situaciju drasticno popravi. Izvlaciti bilo kakve ekonomske zakljucke na osnovu primera Zajecara ili licnih iskustava je kafanska prica.

 

Znam odliöno situaciju u tom kraju pošto sam poreklom iz Negotina i imam rodbinu u oba grada i u Boru, dobar deo 90ih sam i proveo tamo, pa mogu i da pravim paralele i kontraste. Nije Zaječar ništa posebno po pitanju sloma ekonomije koji se tad dogodio, ima samo tu nesreću da je malo podalje od bugarske i rumunske granice pa stanovništvo 90ih nije moglo da tako lako švercom nadomešćuje bar deo prihoda i obezbedi sebi kakvu-takvu egzistenciju.

 

Naravno da su to sve kafanske price i anegdotski primeri. Samo... jel ti više veruješ svojim očima ili naštelovanim grafikonima?

 

Boško je, po tvom mišljenju, pozitivan lik?

Edited by Sammael
Link to comment
17 hours ago, Sammael said:

Budjo, ja prvi imam trenutno 100% veca bruto primanja nego 2016. Ali to nema veze s AV nego s cinjenicom da sam u IT industriji.

 

U Beogradu je fakat bolje, ne zahvaljujuci ovoj vlasti. Ostatak Srbije je u uzasnijem stanju nego tada.

Tacno tako. Nema veze sa AV, kao sto ne bi imalo veze ni sa npr Djilasom. Ali covek koji je imao godinama, decenijama 0e, a sada mota kablove za 300e i te kako opravdano percipira da ima tacno 300e vise zahvaljujuci Vucicu. Problem nastaje sto ljudi koji samaraju hiljade eur mesecno ne razumeju kako covek sa 300e mesecno glasa Vucica. Pa lepo.

Link to comment

Čovek koji je godinama i decenijama imao 0e, dakle nije imao apsolutno nikakve prihode, bio bi mrtav.

 

Ti ljudi su imali neke prihode na crno i progutali su Vučićevu priču o prosperitetu i stranim investitorima i sad rade za marginalno veće (prijavljene) plate i obećanje da će za 2, najviše 2 i po godine biti bolje. Plus, naravno, neki od njih dobijaju nekakve benefite jer su se učlanili u SNS.

Link to comment
1 minute ago, Sammael said:

 

Znam odliöno situaciju u tom kraju pošto sam poreklom iz Negotina i imam rodbinu u oba grada i u Boru, dobar deo 90ih sam i proveo tamo, pa mogu i da pravim paralele i kontraste. Nije Zaječar ništa posebno po pitanju sloma ekonomije koji se tad dogodio, ima samo tu nesreću da je malo podalje od Bugarske i Rumunske granice pa stanovništvo 90ih nije moglo da tako lako švercom nadomešćuje bar deo prihoda i obezbedi sebi kako-takvu egzistenciju.

 

Naravno da su to sve kafanske price i anegdotski primeri. Samo... jel ti više veruješ svojim očima ili naštelovanim grafikonima?

 

Boško je, po tvom mišljenju, pozitivan lik?

Zajecar je na 10km od Bugarske granice. Naravno da je sverc cvetao.

 

Zemo, ekonomija je ekzaktna nauka, tu nema prostora za metodu "verovati svojim ocima". Budjini grafikoni nisu Vucicevi grafikoni.

 

Ja lokalne politicare cenim iskljucivo po onome sto vidim. Da li je dobro sto je Bosko namaknuo Gorenje (i to ako se dobro secam dok je bio sa Dinkicem)? Pa naravno. Da li se ugradjuje? Sigurno, kao i svi pre njega. Na lokalu je tako.

Link to comment
5 minutes ago, Sammael said:

Čovek koji je godinama i decenijama imao 0e, dakle nije imao apsolutno nikakve prihode, bio bi mrtav.

 

Ti ljudi su imali neke prihode na crno i progutali su Vučićevu priču o prosperitetu i stranim investitorima i sad rade za marginalno veće (prijavljene) plate i obećanje da će za 2, najviše 2 i po godine biti bolje. Plus, naravno, neki od njih dobijaju nekakve benefite jer su se učlanili u SNS.

Pa ok. Imali su npr 500e od rada na crno, a sad imaju 300e vise i prijavljeni su. Na minimalac, al su prijavljeni. Nema tu obecanja, covek pogleda u novcanik i vidi jel ima vise ili manje. A ima vise.

Link to comment

A pa eto, tripovao sam se da je Vrška čuka ipak malo dalje. Greška.

 

Za razliku od Budje, ja mislim da je Boškovo ugrađivanje najmanje bitno u celoj priči. Ali SVI koje poznajem iz Zaječara ga organski ne podnose i najebali su na neki način zahvaljujući njemu. Verovatno su malo slani jer nisu hteli da se sližu s njim i pokupe kajmak... pa sad jedva preživljavaju.

 

Najiskrenije, ne umem da odgovorim na tvoj poslednji argument. Dakle, sve što opozicija treba da uradi da bi pobedila je da dovede fabrike kablova koje će isplaćivati 400e?

Link to comment
4 minutes ago, Sammael said:

A pa eto, tripovao sam se da je Vrška čuka ipak malo dalje. Greška.

 

Za razliku od Budje, ja mislim da je Boškovo ugrađivanje najmanje bitno u celoj priči. Ali SVI koje poznajem iz Zaječara ga organski ne podnose i najebali su na neki način zahvaljujući njemu. Verovatno su malo slani jer nisu hteli da se sližu s njim i pokupe kajmak... pa sad jedva preživljavaju.

 

Najiskrenije, ne umem da odgovorim na tvoj poslednji argument. Dakle, sve što opozicija treba da uradi da bi pobedila je da dovede fabrike kablova koje će isplaćivati 400e?

Tako je. Ali to nije lako. To se zovu investicije. Ljudi nikako da prihvate da je Srbija siromasna evropska zemlja sa slabom infrastrukturom, sa devastiranom privredom kao posledica ratova, sankcija, zastarele tehnologije...pritom van EU, van NATO, stalne trzavice zbog Kosova... Nece niko da dodje u Srbiju da placa fizikalca npr 600e. Za te pare ce da ga placa u Bugarskoj, Rumuniji (clanice EU i NATO)...

 

Kazes da si iz Bora. Jel znas da je drzava (svaka vlast u zadnjih 30god) upumpala stotine miliona evra da ljudi ne bi ostali na ulici jer niko zivi to nije hteo da kupi. Onda se nekako nahvataju Kinezi. I ljudi se cude sto ih boli patka za ekologiju. Pa zato sto znaju da im je pregovaracka situacija jaka ko zemlja. Necete nas? Ok, mi odosmo, smanjice se zagadjenje, a ljudi mogu da jedu i korenje.

 

 

Link to comment

Nisam iz Bora, imam rodbinu u Boru.

 

Ono što je meni lično najvidljivije da je ova vlast uradila kao rešenje socijalnog problema je da je dala investitorima subvencije po radnom mestu. Dakle, umesto da država isplaćuje novac direktno ljudima kroz socijalne programe, ona ga je dala investitorima jer su tako svi mogli lepo da se ugrade. Pa kad subvencije prestanu, investitor se pakuje i ide dalje, a nama se stvara privid rasta BDPa kroz kvazi izvoz koji ne donosi dodatnu vrednost državi.

 

Znam naravno da mnogo država to isto radi, i mislim da je pogrešno na svaki način, pošto ovo niti funkcioniše kako treba niti vodi bilo kakvom dugoročnom oporavku ekonomije a rezultuje dodatnim zaduživanjima i korupcijom. I imam utisak da je u svim ovim državama koje pokušavaju tom strategijom da reše socijalne probleme slična situacija.

 

Pre sam za to da se isplaćuju minimalci kroz socijalni program i da se ulaže u edukaciju/prekvalifikaciju i daju subvencije za poljoprivrednu proizvodnju strateških proizvoda.

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, Sammael said:

Nisam iz Bora, imam rodbinu u Boru.

 

Ono što je meni lično najvidljivije da je ova vlast uradila kao rešenje socijalnog problema je da je dala investitorima subvencije po radnom mestu. Dakle, umesto da država isplaćuje novac direktno ljudima kroz socijalne programe, ona ga je dala investitorima jer su tako svi mogli lepo da se ugrade. Pa kad subvencije prestanu, investitor se pakuje i ide dalje, a nama se stvara privid rasta BDPa kroz kvazi izvoz koji ne donosi dodatnu vrednost državi.

 

Znam naravno da mnogo država to isto radi, i mislim da je pogrešno na svaki način, pošto ovo niti funkcioniše kako treba niti vodi bilo kakvom dugoročnom oporavku ekonomije a rezultuje dodatnim zaduživanjima i korupcijom. I imam utisak da je u svim ovim državama koje pokušavaju tom strategijom da reše socijalne probleme slična situacija.

 

Pre sam za to da se isplaćuju minimalci kroz socijalni program i da se ulaže u edukaciju/prekvalifikaciju i daju subvencije za poljoprivrednu proizvodnju strateških proizvoda.

Subvencije nisu idealno resenje, ali je neophodno, jer je za investitora zbog vec navedenih razloga od Srbije eventualno Albanija nepovoljnija za ulaganje. Nije ova vlast uvela subvencije, nego DOS vlast, konkretno Dinkic dok je bio ministar. Ova vlast je sa tim nastavila. Ajmo ovako. 10.000e po radnom mestu je subvencija. Neka bude da je plata 300e mesecno. Dakle, investitor ima pokrivene plate za 3 godine ali posle vise nema. Dalje on nastavlja da placa radnike. Ali od prvog dana je neka proizvodnja pokrenuta, za sve sto se proizvede se placa porez, tih 10.000e nije bacanje para u bunar kao sto je to slucaj sa vestackim upumpavanjem drzavnih para u propala preduzeca radi kupovine socijalnog mira.

Drzava takodje daje subvencije i za poljoprivrednu proizvodnju i za gomilu drugih stvari ljudima i preduzecima u Srbiji. To se naravno ne pominje jer nema potencijala da se politicki eksploatise.

Link to comment
1 minute ago, Pexa said:

Drzava takodje daje subvencije i za poljoprivrednu proizvodnju i za gomilu drugih stvari ljudima i preduzecima u Srbiji. To se naravno ne pominje jer nema potencijala da se politicki eksploatise.

Dabogda ti na takvim politicki neisplativim subvencijama poljoprivredno proizvodio...

A nama ned'o bog da se od te i takve proizvodnje najedemo... :fantom:

Link to comment
4 hours ago, nezvanova said:

xaxaxa... eto mene tamo, u pozadini buvljaka :D (redovna sam)

 

ali ajde da pokusam da odgovorim budji, sa kojim se uglavnom slazem (ajd i da kazem i da sam ja mozda u bubbleu, mogu samo da komentarisem ono sto vidim i cujem, nije da sam ekonomista i da sam se jako udubljivala u ekonomsku tematiku). i da se suprotstavim zemljaku kenjiju. naime, i ja bih rekla da je generalno ekonomska situacija bolja, po broju kola ispred svake zgrade, po nedostatku mesta za parkiranje u gradu, po broju slepera koji krstare svakog dana kroz grad, po statistici izvoza zrenjaninske privrede, po vrednosti projekata koje sprovodimo u gradskoj upravi, po recima preduzetnika koji imaju proizvodnju (znam da su neke usluge problematicnije, pogotovo u vreme korone), po budzetu grada i izdvajanjima za projekte, po broju novoizgradjenih stanova, po kiriji koja se sada placa za iznajmljivanje stanova... dakle, nije da sam strucna za to, ali rekla bih da bi to bilo i mnogo bolje da su ostali neki nasi na vlasti. prosto, to je kao kada neko kaze da je u vreme tita bilo sjajno, a bilo nam je, najvecem broju ljudi mnogo bolje i u drustvenom i ekonomskom pogledu. no statistika i brojke bi pokazale da je to smejurija. i ne samo brojke,  kada se setim koliko smo tada trosili za klopu za praznike ( jedna flasa koka kole, jedna torta, jedno prase, ruska i sarma... a danas to nekima, prosecnima, ni za dva obicna dana nije dovoljno), koliko za poklone, koliko za letovanja, zimovanja, tehniku, garderobu, kozmetiku.... generalno, to je smesno u odnosu na danasnju potrosnju. nas, forumski, babl je nekako usmeren na ljude koji su trebali biti po tim nekim uobicajenim merilima srednja klasa, neki visa, ali manje vise to je to... i mi jesmo u ovom turnusu najebali, pogotovo prosveta, zdravstvo, uprava. ali moje komsije iz zgrade koje rade po fabrikama i kod preduzetnika, koji su sns glasaci i bili na rubu siromastva pre ove vlasti, sada zive mnogo bolje. dakle, ne pricam o nekom ko je vlast, vec o prosecnim sns clanovima i glasacima. oni zive znacajno  bolje nego pre i ja zaista nekada ne mogu da nadjem argumente da ih ubedim da je sada lose, jer je njima zaista bolje. skoro pa otplatili stan, a o ekologiji i remu, ustavu i referendumu ih bas zabole....  na zalost, moja zapazanja su takva, ali ja nekako mislim da je to jednostavno inercija po kojoj funkcionise kapitalizam, da jednostavno protokom vremena mora biti nesto bolje po pitanju tih ekonomskih parametara. e, sad da li je moglo jos bolje, pravednije, bez rasprodaje resursa, sa mnogo vecom o ekologiji itd... naravno da je trebalo, moralo, moglo... opet, ovo je samo interna prica i pokusaj da budem objektivna, sa svescu da je onima koji su na minimalcima i minimalnim penzijama, jako lose, kao i malim poljoprivrednicima, mada cak i tu vidim neko poboljsanje, jer su ljudi shvatili da sem ekstenzivne poljoprivrede leba nema, pa su se neki, istina jos uvek malo broj njih, prebacili na neke druge aktivnsoti... prepelice, morke, koze, specificne povrcke, pravljenje zimnica.... kako rekoh, ne mislim da je ova vlast zasluzna za to, daleko bilo, prosto je to neka neminosvnost, kako vreme protice a zemlja je bila nerazvijena, taj pocetak mora dati neke rezultate... za svaku strucnu i realnu, naucno utemeljenu analizu, nisam uopste kompetentna. ovo su samo moji utisci. i znam koliko statistika i brojke mogu biti uvredljivi za neke kojima je bas jako lose, zaista saosecam sa njima i zaista mrzim sto jos uvek nema nekih novih ideja i uredjenja koja bi bila pravednija za, prirodnim bogatstvima i siromasnim i bogatim zemljama, za afriku i za sve one koje je ovakvo ekonomsko uredjenje trovalo,  osiromasilo, izrabljivalo, porazboljevalo.... 

Zapravo, moja zapažanja se ne razlikuju od Nezvanovljevljine (kako ovo? :) ) Razlika je verovatno u analizi, koja opet zavisi od sopstvene pozicije, što i ona naglašava. 
Moja analiza kreće od istorijskog konteksta koji je obeležio 2000-te. Zaista je teško posmatrati ZR bez da se okreneš na ono šta je on bio i predstavljao u industriji regiona kao i čitave one, danas zabranjene zemlje. Ta decenija surove tranzicije obeležio je sentiment nade da se ZR može vratiti na samo delić onoga što je bio. Sa gradjanima koji su i dalje verovali u kvalifikacije koje su ih definisale i kao ljude i kao stručnjake, bilo da su agrotehničari, viljuškaristi, mehaničari, hemijski inženjeri ili prehrambeni tehnolozi. Bilo je potrebno vreme da prihvatiš sopstvenu bezvrednost. Da se okreneš i shvatiš da si rob, jer eto, nisi imao "sreće" da se rodiš kao takav. A svaka sledeća generacija je imala tu olakšicu.

 

Kako je sećanje na tu zemlju bledelo tako su izbledeli i ti ljudi. Penzionisani, istrošeni, prestrašeni. A na stojeće trake fabrike kablova stala su nova deca. Rame uz rame stoje diplomirani biolog, tehničar hortikulture, turizmolog, ekonomski tehničar, saobraćajni tehničar itd. Stoje i motaju kablove. Za život.

 

Pa sad posle ove moje poetike ide i osnovno pitanje, postoji li ekonomski napredak. DA postoji! Postoji nezasit ekonomski sistem koji je zasnovan na rastu i postoji politička piramidalna šema koja u svojoj osnovi mora imati manjinu koja malo i profitira. Mamac koji je dovoljan da te drži u anesteziji i osećaju ćuti može i gore. Kabladžijama pokažeš svoje robove i daš im subvencije. Oni se useru od sreće i profita i alavo hoće još. Usisaju i okolna sela jer su i tamo seljaci shvatili svoju bezvrednost bez obzira što imaju SVOJU zemlju. Plate počnu i da rastu. Dobiješ i 6l pepsija za 200din, čajnu, dobiješ i more. Privrednici, sitni proizvodjači, uslužne delatnosti, svi bliski vrhu piramide jer drugi i ne postoje, uzimaju taj krvavo zaradjeni novac sa trake. Isti ti grade i stanove za one koji su prikupili glasove 196 mlada čoveka. Ima i tržni centar, tamo ti je društveni život, razgledaš. Prodješ pored restorana lokalnog partijskog bosa i sanjaš da i ti tako jednog dana. Onda odeš u kineski tržnjak za superdry trendžu. Voze se i autovi. Neki voze moderne automobile 2004. - 2005. neki x6, q7. Ekonomija fercera sama od sebe. Vlažni libertarijanski san o samoregulaciji tržišta u realnosti.

 

2021. godine kabladžije su otišle u Moldaviju, došli su kinezi otvaraju gumaru i grade stanove za hiljade radnika iz Kine, Vijetnama, Laosa.. većina radnika sa trake, krcka otpremnine i češe uz piramidu ne bi li dobili nekakvo mesto makar kod privrednika bliskom vrhu. "Ćuti dobro je. Snašli smo se. Nije li to osnovna razlika nas i naših bezvrednih roditelja. Ta poslovična snalažljivost." Mladih ljudi ima taman do srednje škole a onda demografska rupa. Novi Sad, Beograd usisava. Fakultet je postao privilegija onih koji imaju da plaćaju sobu u NS 300e. Dakle privilegija pobednika.
 

A ostali? Oni stručni, beskompromisni, neki malo i srećni.. odoše! I neću nikakvu statistiku ni brojke jer u njih više niko ne veruje. Oko mene mnogo.

Za ostale grad je uložio u kozmetiku, 2 godine preslagan milionski behaton, ima cveće. 3 kružna toka po glavi stanovnika, projekte i 3 kulturne manifestacije.

 

Moja pozicija? Stanujem u ZR, živim i radim u NS. Statistička greška. Nisam pobedio jer sam usput mnogo izgubio. I ne mirim se stim.

 

Nije Zrenjanin ništa drugačiji ni u mojoj ni analizi drage Nezvanove.
Kao i svaki drugi grad, Zrenjanin je grad pobednika.

  • +1 4
  • Hvala 5
Link to comment
2 hours ago, Sammael said:

Nisam iz Bora, imam rodbinu u Boru.

 

Ono što je meni lično najvidljivije da je ova vlast uradila kao rešenje socijalnog problema je da je dala investitorima subvencije po radnom mestu. Dakle, umesto da država isplaćuje novac direktno ljudima kroz socijalne programe, ona ga je dala investitorima jer su tako svi mogli lepo da se ugrade. Pa kad subvencije prestanu, investitor se pakuje i ide dalje, a nama se stvara privid rasta BDPa kroz kvazi izvoz koji ne donosi dodatnu vrednost državi.

 

Znam naravno da mnogo država to isto radi, i mislim da je pogrešno na svaki način, pošto ovo niti funkcioniše kako treba niti vodi bilo kakvom dugoročnom oporavku ekonomije a rezultuje dodatnim zaduživanjima i korupcijom. I imam utisak da je u svim ovim državama koje pokušavaju tom strategijom da reše socijalne probleme slična situacija.

 

Pre sam za to da se isplaćuju minimalci kroz socijalni program i da se ulaže u edukaciju/prekvalifikaciju i daju subvencije za poljoprivrednu proizvodnju strateških proizvoda.

 

Kolike su danas subvencije investitorima u odnosu na Fiat i Dinkaru? Da li ima neka cifra?

 

Sto se tice socijalnog programa u odnosu na subvencije, sa cime se slazem, postoji tu i nesto van ekonomije sto politicari iskoriscavaju. Da li se ti bolje osecas ako ti neko da milostinju od 300 evra bez nade da ces skoro nesto naci ili ako ides svaki dan na posao za tih 300 evra, pa makar motao kablove? Ekonomski neefikasno ne vodi dugorocnom boljitku ali smanjuje socijalnu tenziju.

 

Sto se prekvalifikacija tice, tu sam skeptik. Ko, kako i u sta prekvalifikovati? Ocemo svi u IT ili vozace ili medicinsko osoblje? Nisam siguran da je to negde funkcionisalo, morao bi da proguglam neke papire.

Edited by Budja
Link to comment

U kojoj zemlji koja je uspešna i gde je ekonomja super, država reguliše cene ulja, brašna i kakav će hleb da se pravi za minimalnu cenu da bi ljudi imali kakav da kupe? Jel' ima tako nešto?

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...