Jump to content
IGNORED

Šta se bre ovo dogadja?


namenski

Recommended Posts

1 hour ago, dragance said:

Pa “samoupravljacka” vozila će upravo morati da ocene čiji život je vredniji/bitniji ako se auto susretne sa naprasno iskočenim pešakom i mora brzo da izračuna da li da zgazi pešaka ili skrene u drugi traku na kojoj nailazi kamion, a vremena za kocenje nema. 

A kako bi to vozac resio? 

 

Link to comment
4 hours ago, mlatko said:

Mašina ne može da oseti to sažaljenje ali može biti programirana da "sažaljeva" tj. trpi sva bića... još smo dobri ako se ne ostavi izbor mašini da selektuje ko/šta treba da se uništi/preskoči/toleriše, a prema tome se ide u vojnoj a malo-malo i ostalim automatskim mehanizacijama. Ljudi koje vaspita elektronika su industrijalizovani, ne može se reći da su nekulturni već (samo) apatični.

Da se prvo (ne)slozimo oko pojma sazaljenja i trpljenja: nije isto.

Ljudi koje vaspita elektronika nisu ljudi, izvini... :) 

 

Inace, mislim da se temeljno ne razumemo: problem se svodi na dilemu da li je tehnologija cilj ili sredstvo.

A tu stvari postaju vec malo zakovrtnije, obaska sto smo kao civilizacija upali u mrtvu petlju i sve vise gledamo na tehnologiju kao panaceju...

37 minutes ago, Friend said:

Moze li pribliznije kako su programeri mesavina prirodnog i drustvenog ekosistema..

Ne moze!

Moraces sam da se snadjes... :) 

Link to comment




Da se prvo (ne)slozimo oko pojma sazaljenja i trpljenja: nije isto.
Ljudi koje vaspita elektronika nisu ljudi, izvini... [emoji4] 

Inace, mislim da se temeljno ne razumemo: problem se svodi na dilemu da li je tehnologija cilj ili sredstvo.
A tu stvari postaju vec malo zakovrtnije, obaska sto smo kao civilizacija upali u mrtvu petlju i sve vise gledamo na tehnologiju kao panaceju...



Namerno sam stavio sažaljenje u navodnike da bi predstavio trpnu funkciju VI (ili kako je već skracenica u srpskom za AI). IoT je u funkciji čoveka i do te mere je programiran da trpi njegove hirove da je prinuđen da se reprogramira konstantno, ali čovek postaje do te mere zavistan i skoro nemoćan bez tehnologije da ona mora da ga dresira... Ti sad kažeš da takvi ljudi nisu ljudi? Istina je da nisu normalni ljudi kako ih mi zamišljamo, ali jesu ljudi (ili će to postati) koji imaju poremećene ideale stvarnosti jer ne percepiraju ljudima neumrežena bića. Više vredi jedan simbol od jednog čoveka.

Prošli smo odavno zenit dileme Ericha Fromma "biti ili imati", rekao bih grubo 20-30 godina... sad nam se vratilo šekspirovsko biti ili ne biti (korisnik).

Tehnologija je još uvek samo sredstvo, ali je postala neophodno sredstvo za postizanje cilja, koji je u službi tehnologije.


Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
9 minutes ago, mlatko said:


 

 


Namerno sam stavio sažaljenje u navodnike da bi predstavio trpnu funkciju VI (ili kako je već skracenica u srpskom za AI). IoT je u funkciji čoveka i do te mere je programiran da trpi njegove hirove da je prinuđen da se reprogramira konstantno, ali čovek postaje do te mere zavistan i skoro nemoćan bez tehnologije da ona mora da ga dresira... Ti sad kažeš da takvi ljudi nisu ljudi? Istina je da nisu normalni ljudi kako ih mi zamišljamo, ali jesu ljudi (ili će to postati) koji imaju poremećene ideale stvarnosti jer ne percepiraju ljudima neumrežena bića. Više vredi jedan simbol od jednog čoveka.

Prošli smo odavno zenit dileme Ericha Fromma "biti ili imati", rekao bih grubo 20-30 godina... sad nam se vratilo šekspirovsko biti ili ne biti (korisnik).

Tehnologija je još uvek samo sredstvo, ali je postala neophodno sredstvo za postizanje cilja, koji je u službi tehnologije.


Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

Voleo bih da se vratimo na temu AI i sve probleme u vezi s njom koje si pomenuo: na tragu si, barem sto se mog misljenja tice.... :)

 

Ali, najvaznije, uzimajuci u obzir ne samo temu topika, bold: pitanje svih pitanja - koji cilj, kakav cilj, za koga cilj?

Molim te da me ne shvatis pogresno u smislu da teram mak na konac, ali ono staro ovestalo pitanje smo ostavili ne samo bez odgovora, nego smo - u zasopljenoj zurbi da stignemo negde - potpuno zaboravili na njega: ko smo, sta smo, kuda idemo, kuda bismo to da stignemo...

Vec se danas vidi, korona je samo ubrzala stvari, da smo kao civilizacija poceli da licimo na onog psa koji juri ne bi li ujeo, uhvatio sopstveni rep....

  • +1 1
Link to comment

@mlatko pade mi na pamet, dal' kao ilustracija reakcije na prejaku tehnologizaciju, dal' mozda simptom dekadencije: kako smo, u sred nevidjenog procvata tehnologije i porasta njenog znacaja, dosli na modu epske fantastike ili kako se vec sve to dzumle zove, sa junacima koji se bore macevima, jasu konje vrane, na carobnjake, itd, itd...

Kud se dede ona naucna fantastika oslonjena i posvecena tehnologiji, osvajanju novih svetova, najevcim delom optimisticki orijentisana...

Na stranu sto je potpuno nestala antiutopija kao drustvena kritika u rangu jednog Orvela i 1984 i Zivotinjske farme, ili Hakslija sa Vrlim novim svetom koji je izasao, ako se dobro secam neke 1932. godine...

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, radisa said:

Po mom skromnom mišljenju, za 20+ godina biće mnogo manje programera nego sad... Programiranje će raditi druge mašine, a korisnici će samo slagati algoritamske kockice i to će se zvati programiranjem...

 

Pravi programeri, koji će programirati mašine koje programiraju, biće retki kao sad ljudi koji znaju C++ ili Cobol... Ako i toliko...

 

A inače, jako puno mladih programera ne razme dalje od tehnikalija koje treba da rade... I ne zanima ih previše... No, opet i to je normalno, a u većini firmi i poželjno...  ALi je problem, što zbog prilično velikih plata imaju mišljenje™ i misle da znaju™ sve...

 

naravno da ce ih biti manje. to se zove napredak. presmijesne su bile one teze da svako treba da nauci da programira. jeste, sad cu sebi da isprogramiram fotosop. bliska buducnost su fleksibilni korisnicki programi. daleku naravno ne znam da predvidim.

Link to comment
2 minutes ago, morgana said:

 

naravno da ce ih biti manje. to se zove napredak. presmijesne su bile one teze da svako treba da nauci da programira. jeste, sad cu sebi da isprogramiram fotosop. bliska buducnost su fleksibilni korisnicki programi. daleku naravno ne znam da predvidim.

Pa naravno... mene kad klinci pitaju šta da studiraju, ja kažem da pojma nemam, ali da što god završe, moraće da uče posle nešto novo, jer to što će učiti  biće zastarelo....

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Friend said:

Jbg namenski, preleteo si na sustinska pitanja covecanstva koja jedino biblija moze da objasni. :)

Jesam. :D 

Em dosadno, em malo, malo, al' otprilike svakih pa tako 50-ak godina se nekoj generaciji namesti da pocne da ih resava u praksi...

I bogami kako izgleda nije valjalo, svejedno dal' je bila Biblija, dal' Kapital, dal Ayn Rand... :D 

 

A i najebavalo se poprilicno....

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Pa naravno... mene kad klinci pitaju šta da studiraju, ja kažem da pojma nemam, ali da što god završe, moraće da uče posle nešto novo, jer to što će učiti  biće zastarelo....

:sleep:

9 hours ago, namenski said:

...sudeci po dosadasnjem razvoju, u najmanju ruku umanjuje znacaj i vrednost formalnog, akademskog obrazovanja ili vodi radikalnom preispitivanju samog znacenja i znacaja obrazovanja u klasicnom smislu.

I, naravno, potrebe da se traze i nadju bitno novi odgovori na ova pitanja.

 

 

:D 

Link to comment

 

37 minutes ago, Friend said:

Jbg namenski, preleteo si na sustinska pitanja covecanstva koja jedino biblija moze da objasni. :)

 

Ali, da ne bude zabune, nije mi do zezanja, naprotiv.

Jer, kada dodje(mo) dovde, bogami:

22 hours ago, vememah said:

Evo i u Holandiji se antivakseri namerno zaražavaju da bi došli do važećih kovid propusnica.

 

 

 

Link to comment
10 hours ago, radisa said:

Po mom skromnom mišljenju, za 20+ godina biće mnogo manje programera nego sad... Programiranje će raditi druge mašine, a korisnici će samo slagati algoritamske kockice i to će se zvati programiranjem...

Da, tu negdje zajedno sa fuzijom ;)

 

Evo jedan primjer iz prve ruke - u posljednjih godinu dana odokativno mislim da sam ispod 10 linija koda po danu kad su u pitanju stvari koje se pišu od nule. Najbolje od svega je što mi je posao čisto programerski, dakle sem sat-dva koje provedem na zumu ne gubim vrijeme ni na šta drugo. Drugim riječima, ostvariće se i tvoje predviđanje, al onog dana kad se ostvari i AGI.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...