Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

mirko ilic
:fup:
i jedna izgovara predivnu recenicu, tako razocarano da mi je doslo da joj, kad bih mogla, ponudim stipendiju na nekom pomo kursu: "zasto onda sebe smatra umetnikom ako dozvoljava da mu prljavim cipelama gaze po radovima?"
:wub:slicno, tata srcetg7.gif, kad sam ga odvela u galeriju msu da vidimo izlozbu whw 'kolektivna kreativnost'. stoji, mota se... i onda se nasloni na stub uz reci: 'evo, sad sam i ja ovde delo. svi mogu da me vide nesnadjenog'edit: whw Edited by kingmaker
Link to comment
Nista.
nista bi moglo skupo da te kossta <_< gi debor tuj klicce? :unsure:
:wacko: elitni uzorak - bogati ljudi, laici, koji drustveni status sticu novcem a ne znanjem.
da li se ovde govori o art hipsterima ili pseudo-intelektualnim p?osvecjenim japijima i njihovoj deformisanosti u zakulisno keshiranoj kapadebilitetnosti da plate najvishe za statusno-obnevidele u simbolicckom poretku razmazanije od kravljih fekalija (sa nekim smrtonosnim agensima pride, da ne zaboravimo tu prenplitanje eros i tanatosa u ambigvitetnoj konstataciji modern art is shit ) otherwise, nerazumevalo. od dadaistichkih anti-poduhvata sellavy (c'est la vie) disana i humanistickog cage-a naovamo - uvukao se neki "zloduh" demistifikacije, deelitizacije, telo konaccno sa svim neromantizovanim mu izluchevinama - jer kako bi priglili ljubavnicki corpus te umetnicke defekacije- a glede crvljivog drustvenog angazmana na ushicjeno-raspojasani individualni ssok - u tako manipulativnoj napravi kao shto je ovaj purgatorni kenjoar
Pitam se kakav bi utisak na tebe ostavilo sedmoro ljudi u visednevnom grupnom koitusu i koji se pri tom valjaju u visednevnom sopstvenom izmetu, dok se oko njih na platnima projektuju najbrutalniji filmovi iz Aushvitza
pretpostavljam isti koji bi ostavili i gg allin u punk kontekstu (sa devojchinom enemom na pomfritu :wub: i on-stage infamnim anticsima), veronica moser sa svojim anti-civilizacijskim toilet slave martirizmom (kako ono, koprofilija cjen uvek ostati underground, dok meta-koprofilija provejava diskurzivnim ontoloskim projektom lepe nashe) ili reality tv u svom tom jackass egzibicionizmu.samo shto sun se becki akcionisti u tom svom skarednom komunalnom orgijanju opasno priblizili smradu koncentracionih logora, uz sve wagnera na gramofonu :fashisto: auto-ironija=auto-destrukcija? :unsure: romanticarsko sublimirani ideal. konceptualna umetnost je opasno izuhodila spectatora over-ceremonijalnosti spektakla histerikuma ovaplocjenih umetnUtih-frustracija, ponegde se transformishucji u halapljivu zver koja bi da ireverzibilno konzumira neccije (kolektivno) nesvesno u iskusnim lobotomizacijama pratecjih mu pi(j)ete(ta)tkdj ne vidim ovde predznake neke preterane iluminatorske autisticnosti (goran paskaljevicj-eksploatatorske? )jamie said:
savremena umetnost je u posmatracu, tj. u tebi, mnogo vise nego u umetnickom objektu, koji je mesto konceptualizovane iluzije o svetu.ne postoji pozeljno i nepozeljno u umetnosti, postoji samo pozeljno i nepozeljno u tebi - tj. u gledaocu.i ma koliko [nam se cinilo da] se drustvo menja ono i dalje od umetnosti trazi da predstavlja statusni simbol. ali ovde vec pricamo o umetnosti kao robi, protiv cega se borila upravo konceptualna umetnost, u raznim fazama i kroz razne forme [narocito kroz performans]proces stvaranja umetnickog dela, ispoljavanje emocija, razmisljanje, formiranje i predstavljanje ideja je bitnije nego sam krajnji proizvod
Edited by palfoot
Link to comment
i jedna izgovara predivnu recenicu, tako razocarano da mi je doslo da joj, kad bih mogla, ponudim stipendiju na nekom pomo kursu: "zasto onda sebe smatra umetnikom ako dozvoljava da mu prljavim cipelama gaze po radovima?"
a dobro, i to je ljudski, da svoj posao smatraš vrlo važnim, uzvišenim te ozbiljnim. za umjetnike mislim da su isto ljudi, za povjesničare umjetnosti nisam sigurna. :D
Link to comment
konceptualna umetnost se, kao sto joj i ime kaze, zasniva na ideji, konceptu, i stavljanju u kontekst tog istog posranog wc-a ili neceg drugog.
... sve je koncept. Ovaj svet oko nas je koncept. Stoga, praviti koncept unutar koncepta je teska prevara i prodavanje magle. Ja ne mogu da shvatim zasto je ovo nejasno vecini ljudi.
Link to comment
... sve je koncept. Ovaj svet oko nas je koncept. Stoga, praviti koncept unutar koncepta je teska prevara i prodavanje magle. Ja ne mogu da shvatim zasto je ovo nejasno vecini ljudi.
svaka magla vredi onoliko koliko je kupac spreman da je plati.ne znam zasto je tebi toliko tesko da ovo prihvatis.edit. pokusaj edita propao. Edited by Leia
Link to comment
ali u dilemi oko vrijednosti nekog umjetničkog djela mi svakako neće jednako pizat ocjena teoretičara umjetnosti i onkologa. jednako, kao što će mi u slučaju sumnje na karcinom mišljenje ovog drugogo biit važnije.
Sto je nastalo prije; teorija umjetnosti ili umjetnost sama?
konceptualna umetnost se, kao sto joj i ime kaze, zasniva na ideji, konceptu, i stavljanju u kontekst tog istog posranog wc-a ili neceg drugog.bez ikakve namere da velicam konceptualnu umetnost kao takvu, samo zelim da objasnim neke elementarne stvari.tako da kad pljujes barem znas zasto pljujes.
Nemam ja problem s definicijom konceptualne umjetnosti ali mi to ne znaci mnogo ukoliko ju ne prepoznam kao takvu.
znaci mozes reci da je ideja izlaganja wc-a u cilju kritike drustva - jedna banalna ideja, aline mozes kritikovati umetnika koji izlaze wc a ne ulje na platnu jer time totalno mashish poentu.
Potpuno nebitno pricamo li o ulju na platnu ili instalaciji, ti tvrdis da smijem kritizirati djelo, ali ne i samog autora. Postoji li uopce umjetnik bez svog djela, tj. sto je to sto ga cini umjetnikom?
svaka magla vredi onoliko koliko je kupac spreman da je plati.ne znam zasto je tebi toliko tesko da ovo prihvatis.
Meni se cini da CowBoy upravo o tome i prica cijelo vrijeme, ali moguce je da grijesim. :)
Link to comment
svaka magla vredi onoliko koliko je kupac spreman da je plati.ne znam zasto je tebi toliko tesko da ovo prihvatis.
Ma ja to prihvatam, to se zove sistem slobodnog trzista. Ono sto ne mogu da prihvatim je da se ta trgovina carevim odelom naziva umetnoscu. Ok, to sa Dishanom je proslo jer je bilo u duhu vremena - "novo vreme, nove ideje", ali da se tim pisoarom i dan-danas pravdaju Marina Abramovic ili Koons - malo je suvise za zdrav razum (a i za zdravo percipiranje stvari). Vise nije novo vreme, nije nikada ni bilo, ako cemo pravo. Zakoni fizike su jos uvek isti. Zlatni presek je tu gde jeste milionima godina unazad, od postanka sveta. Zagubio se negde kod Dishana i klozeta.
Link to comment
Sto je nastalo prije; teorija umjetnosti ili umjetnost sama?
kokoshka? jaje? zbun? :D pa cak su i ti vise puta spominjani bikovi iz altamire imali iza sebe neku pricu, ritual...huh
Nemam ja problem s definicijom konceptualne umjetnosti ali mi to ne znaci mnogo ukoliko ju ne prepoznam kao takvu.Potpuno nebitno pricamo li o ulju na platnu ili instalaciji, ti tvrdis da smijem kritizirati djelo, ali ne i samog autora. Postoji li uopce umjetnik bez svog djela, tj. sto je to sto ga cini umjetnikom?
ne znam sta podrazumevas pod kritikom samog autora. losu mu frizuru? :P mogu se kritikovati odredjeni postupci, zivotni izbori, moral itd. umetnika (handke, ginter gras...), ali to opetodvojeno od njegovog dela. ili mislis da dobar umetnik mora biti i osoba visokih moralnih vrednosti, porodicni covek, role model for the society? pa ko bi nam onda pretek`o? :D
Meni se cini da CowBoy upravo o tome i prica cijelo vrijeme, ali moguce je da grijesim. :)
meni se cini da cowboy ne moze da se pomiri sa tim da je i art market naposletku - market, gde postoji ponuda i potraznja. uvek bilo i bice.isto tako konceptualna umetnost sa svojim wc-ima daleko od toga da je jedino sto se nudi, tako da ne znam cemu drama, ne lezi ti - ok.+prodaja magle i kitcha sigurno nije izmisljena u 20. veku, od strane konceptualista.mada verujem da je u ovako ociglednom obliku malo vise iritantna :D
Link to comment
Ok, to sa Dishanom je proslo jer je bilo u duhu vremena - "novo vreme, nove ideje"...
Mislim da smo vec pricali o tome... mozes Duchampa da shvatis kroz meditaciju, zen.... Imao je zapis kada se zamislio nad jednim tanjirom: "Kako je beo, sav je iz jednog komada!" ...mozda ga je i pisoar impresionirao na slican nacin. Pogledaj ga novim ocima, kao da si dete i ne znas cemu sluzi :)Ponekad covek zeli da se oslobodi ropstva, boga, realnosti, sebicnih gena, zlatnog preseka, drustva, politike... svega. I da vrati ono detinje, sto smo nekad svi imali.
Link to comment
kokoshka? jaje? zbun? :D pa cak su i ti vise puta spominjani bikovi iz altamire imali iza sebe neku pricu, ritual...huh
Lol, bojim se da se ne razumijemo bas najbolje, pa tako ispada da su teoreticari umjetnosti izmislili umjetnost, dok ja vidis mislim da je obrnuto.
Link to comment
Lol, bojim se da se ne razumijemo bas najbolje, pa tako ispada da su teoreticari umjetnosti izmislili umjetnost, dok ja vidis mislim da je obrnuto.
vrlo moguce da se ne razumemo... al ja stvarno ne umem da pojednostavim vise od ovoga...:(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...