Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

kauboje, mrzis li u ovoj meri svu konceptualnu umetnost ili samo marinu abramovic i njoj slicne umetnike?

 

ja ponekad odem na retrospektivnu izlozbu cak iako nisam veliki fan, delom zato sto me zanima kakva je postavka, a delom i zato sto se gotovo uvek iznenadim i pronadjem nesto zanimljivo i/ili lepo. i u svakom slucaju ne bih govorila ljudima da ne idu ukoliko je besplatno, jer ako ne moraju da plate onda nema zasto da im bude zao sto su iskusili nesto novo, pa makar im i bilo neprijatno/bezveze, razmisljace o necem novom i moci o tome da pricaju s drugima.

 

ko ne voli da prolazi izmedju performera, ne mora - npr mi kad smo bili oni su se namestili igrom slucaja tek posto smo mi usli u taj deo izlozbe, ko nije hteo da se provlaci samo bi trebalo da kaze cuvaru i oni bi ga propustili sa strane. zanimljivo je bilo gledati reakcije ljudi a i same mlade umetnice koje su to izvodile, videlo se da se tresu ne znam da li od hladnoce ili neprijatnosti u samome startu. no i bez toga izlozba je odlicna i vredi je posetiti.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Habemus papam
 

Viktor Kiš novi v.d. direktora MSUB-a
 

Quote

Viktor Kiš je rođen 1973. godine u Beogradu, gde je završio Fakultet primenjenih umetnosti – Odsek za keramiku. Najpoznatiji je kao osnivač festivala Dev9t u prostoru Stare ciglane, na kojem je i sam izlagao skulpture. Učestvovao je, između ostalog, i na “Gala internacionalnom simpozijumu savremene umetnosti” koji je umetnica Gala Čaki organizovala prošle jeseni u Novom Sadu.


 

http://www.seecult.org/vest/viktor-kis-novi-vd-direktora-msub

Link to comment

ne znam nista ni o ciglani a ni o umetniku. ali samo podatak da je ucestvovao na simpozijumu moje sugradjanke, inace prelepe i divne osobe i sjajne umetnicke menadzerice, govori da je taj postavljen direkt iz brnabinog sovjeta. no, mozda covek bude i dobar, sta ga 

ja znam. ali nije ok da se tako postavljaju direktori (pored branislava dimitrijevica npr. kao kandidata)

Link to comment
On 16.1.2020. at 19:28, BraveMargot said:

kauboje, mrzis li u ovoj meri svu konceptualnu umetnost ili samo marinu abramovic i njoj slicne umetnike?

 

Objasnio vec nekoliko puta, "konceptualna umetnost" je za mene (a i logicki) pleonazam jer umetnost bez koncepta ne postoji, niko to dvoje nije razdvojio od Altamire na ovamo.

 

Razvojem masmedija stvorio se vakuum koji je trazio da se popuni sadrzajem i tu je upala konceptuala i jos dosta drugog smeca koje se uglavnom bavi tabuima i tako stice publicitet. Dakle nuzno zlo.

 

Veruj, prosao sam pored muzeja u poslednjih par meseci sigurno desetak puta (moj potez za setnju, sam ili porodicno) - nisam osetio zrno zelje da udjem tamo. Prosto, ne radi me, jeftino mi je, povrsno, glupo. I gomila kamenja je interesantna ako zelimo da verujemo da je intresantna, cesto gledam u random interesantne stvari stavljene u neki koncept, bilo u gradskom prevozu ili u cekaonici kod lekara, parku, obali reke i djubretu po njenim obodima - izmisljanje "konceptualne umetnosti" mi je peti tocak na kolima. Ako me priroda i pojavni svet ne intrigiraju i ne okidaju, zar ce neka Marina da me nauci gledanju?

 

To je moj iskren i u praksi proveren stav. I na tih par dogadjanja na koja sam se naterao da udjem u (studentskom jos) zivotu, vise me interesovala sama tehnicka strategija postavke i karakteri koji se tu okupljaju nego sam performans. Osecao sam se kao da me neko vuce za nos i usmerava reflektor moje paznje na nesto sto se vec podrazumeva, otkriva mi toplu vodu.

 

A onda udjem (prvi put) u rimski Panteon i ona tavanica me, ćutke, u tisini, i ne posmatrajuci me, ravnodusna na reakciju - razvali.

 

Ima tu nesto.

 

 

1 hour ago, morgana said:

Habemus papam
 

Viktor Kiš novi v.d. direktora MSUB-a

 

 

Dobar je momak, neverovatan izbor u Srbiji 2020te :hail:

 

Ne znam ga licno, pratimo se preko fejsbuka&instagrama, ali deluje kao inteligentan, pun energije, svakako nekonvencionalan. Sto se samih njegovih skulptura tice, meni je to realno predimenzionirani steampunk ali boze moj, stvar ukusa. Inace nisam znao da je zavrsio isti odsek kao ja :lol: inace moju prvu profesionalnu ljubav :heart: koja je potpuno neisplativa (svi na kraju rade nesto drugo)... imam u zavicaju grncarski tocak i dobru pec, cekaju me kada se penzionisem, ne vidim kako i kad drugacije mogu da se vratim keramici.

Edited by Caligula
  • +1 1
Link to comment
Dev9t je simpa, prosle godine im je drzava ocigledno uletila pare, tako gledajuci nisam iznenadjena da je Kis dobio neku poziciju.
Sad, da li je za MSUB, ne znam.
 
 
Dev9t je kombina čede jovanovića za grande pranje para, uvek je od države isisavao pare...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...