Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

7 minutes ago, I*m with the pilots said:

Pogledaj program unazad..Karte jesu izuzetno skupe za naš standard, a iste te predstave gostuju/igraju po celoj Evropi i u svetu, za dosta više para, i karte npr. u Nemačkoj umeju da nestanu odmah, a isto tako dobro se piše o njima kao i u najavama za BFI. I ne samo to, nego je dosta aktuelno, ne izvlace se koreografije iz naftalina. Na ovogodišnjem festivalu je bila jedna (valjda izraelska) koreografija koju sam mogla da gledam nekih mesec dana pre ili posle toga kod mene u Nemačkoj, da sam se na vreme iscimala da kupim karte za neka normalna mesta a ne za zadnji red, čisto primera radi. Holandski NDT je čest gost na BFI a uvek su senzacija, gde god da se pojave.

Mislim da ljudi kod nas generalno gledaju na, hajde da kažemo, moderni ples (mada je bilo i nekih klasicnijih postavki), ili sa nipodaštavanjem ili nekako odmah svrstavaju to kao da je za neku otmenu klasu. Dodatno ne pomaže odbojna i napadna Aja (mada je na početku delovala OK), ukacila sam verovatno samo malo od onog ljigavog što se sa njom dešava. U svakom slučaju dovoditi takve stvari kosta jako, jako puno, i tu i pored preskupih cena ulaznica mora da se dobije mnogo sa strane.
 

super, samo nek potraje. 

 

Link to comment

Dokle god vucic tovari pare za festival, toliko ce i potrajati, ne krevelji se Aja sa kartama nepostojeceg metroa za nista. Zato karte i jesu drasticno jeftinije nego u svetu, ko bi u Srbiji uopste isao da kostaju kao u Nemackoj.

Naravno bolje da spuca za taj festival nego za raznobojnu fontanu, ali...da ne pocinjem opet istu pricu

 

Link to comment
8 hours ago, Budja said:

 

Ja bih tako nesto voleo da vidim, ali da li ima kustosa i resursa da se to dobro uradi?

 

Ja pokusao da gledam onaj pobacaj od dokumentarca o posleratnoj jugoslovenskoj umetnosti i odustao. Primer kako jedna savrsena tema moze da se upropasti samozadovoljavanjem scenarista i naratora koji o temi pojma nemaju vec vrte opsta mesta.

 

Jedino relevantno pitanje je da li tu vucic ima neki interes da se uslika, a s obzirom na to da je prvo najavio pa ispalio i za otvaranje Narodnog muzeja, cisto sumnjam

Link to comment

meni je to sto radi aja jung sjajno... odlicne plesne trupe, puno holandjana, najbolji frajer u svet - ohad, gaga balet tj batseva ansambl, ameri, savremena muzika, savrsene produkcije.... i to zaista mora de bude  veoma skupo. e sad da li mora toliko njih u jednoj godini, ili da bude manje pa da i nas balet i nase trupe dobijaju pare jer ih ovaj festival sve izvuce i nasima ne ostaje gotovo nista - nisam pametna. u svakom slucaju, aja jeste alava, grozna, ovakva i onakva, ali u balet se doznaje i zna sta je kvalitetno i aktuelno u tom svetu.

i sasvim sigurno, uzima doooobar deo love za sebe, ali jebiga, malo ljudi bi se iscimalo sa svom tom organizacijom, trupama, kolicinom ljudi koje treba primiti, placati im avione, smestaje itd... velik posao, ogroman zalogaj ali ocigledno ona ipak uspeva sa tim da se izbori. 

no opet kazem, sama aja je jedna prica a festival druga!

 

Link to comment
6 hours ago, gospa buba said:

ako je boris miljkovic, ima sve epizode sve sezone. meni nije toliko strashan, uopshte i naprotiv, plus volim da vidim da neko bavi. a neko mora da pochne.

sent from bubamoto
 

 

Postapalice, anegdote, digresije, nigde sadrzaja...

Link to comment
Quote

Postoje ekstremni stavovi o Marini Abramović. I manje me čude ovi što joj pridaju natprirodne moći od onih koji i dalje dovode u pitanje umetnost performansa ili uopšte konceptualnu umetnost u širem značenju kao ključnu paradigmatsku promenu u jeziku umetnosti u poslednjih pedeset i više godina. Vidim da je napisano dosta pogrdnih tekstova u kojima se autori koji se inače time nikada ne bave utrkuju da omalovaže njen rad, ismeju ga, uporede ga sa pražnjenjem creva. Između takve neduhovite kritike – nalik onoj kada je sedamdesetih u "Ježu" njena umetnost nazvana "nabodi art" – i egzaltacije na stranama lajfstajl magazina, kao da nema mesta za neku ozbiljnu recepciju ove značajne izložbe. Donekle i sama umetnica podgreva takav ambijent svojim patetičnim izjavama da ju je Srbija bila zaboravila a da je ona srpska umetnica, iako je pre nekoliko godina u Crnoj Gori, kada je primala državni orden, izjavila da je crnogorska umetnica… Kada umetnica počne da se obraća partiji očekujući da se patrija obrati njoj, tu nešto ne može biti u redu. Jedino što stičem utisak da je ovog puta bila vrlo oprezna da ne bude izmanipulisana od strane političke elite u Srbiji na način na koji se to dogodilo u Crnoj Gori. Njen boravak je protekao bez državnih počasti i time je ipak sačuvala svoj umetnički integritet.

 

 

na ceo tekst +1000

Link to comment

moj utisak je da se, pored ovih svih profesionalnih i komercijalnih drama, koje stoje i jesu tema, zanemaruje neshto bash ochigledno, shto je pricha za sebe, i pozadina na kojoj se slika ova radnja. a to je da zena izgleda pokushava da se vrati kuci. shta se u medjuvremenu desilo sa kucom, gde je kuca, koliko je tachno ima... nije to prvi put u poznatoj istoriji da se neko nenadano i sushtinski protiv sebe vraca kuci, zato ima tu neke trapavosti koja se pripisuje otudjenju, aroganciji, parama i chemu sve ne. i mi isto pokushavamo da odreagujemo na taj chin, odbijajuci pri tome da se zachudimo nad istim pitanjima, gde je kuca i shta joj se desilo. ima naravno ljudi koji nemaju taj problem (imaju ga i oni zapravo, ali izvrnut), oni samo unose dodatnu konfuziju u neshto shto ne razumeju, a osecaju da ih nekako ugrozava.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

moj utisak je da se, pored ovih svih profesionalnih i komercijalnih drama, koje stoje i jesu tema, zanemaruje neshto bash ochigledno, shto je pricha za sebe, i pozadina na kojoj se slika ova radnja. a to je da zena izgleda pokushava da se vrati kuci. shta se u medjuvremenu desilo sa kucom, gde je kuca, koliko je tachno ima... nije to prvi put u poznatoj istoriji da se neko nenadano i sushtinski protiv sebe vraca kuci, zato ima tu neke trapavosti koja se pripisuje otudjenju, aroganciji, parama i chemu sve ne. i mi isto pokushavamo da odreagujemo na taj chin, odbijajuci pri tome da se zachudimo nad istim pitanjima, gde je kuca i shta joj se desilo. ima naravno ljudi koji nemaju taj problem (imaju ga i oni zapravo, ali izvrnut), oni samo unose dodatnu konfuziju u neshto shto ne razumeju, a osecaju da ih nekako ugrozava.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

bas nepredocavanje nikakve 'pozadine na kojoj se desava radnja' mi je metodoloski najveca zamerka sto se tice izlozbe. mozda je namera bila da se ne raspline fokus sa izrazajnosti njenih performansa, ali  je ona  ionako atrofirana jer to sto je prikazano su prakticno dokumenti, bilo da su predstavljeni kroz video bimove, objekte ili re-performere. dve video instalacije,' balkan epic' i 'racunajte na nas' su jel zbog  karaktera svoje forme, originalni radovi.

mozda citanje  tekstova s panela zamara i  za to sluzi i katalog ali sve je predstavljeno bez ikakvog drustveno istorijeksog i licnog konteksta i taj segment fali, pogotovo jer je u pitanju osvrt, retrospektiva. jedini tekst mimo legendi je njen manifest, sto ne cudi i imam nekako utisak da je ona u ovakvoj koncepciji izlozbe imala presudnu ulogu, cela je u 'prvom licu'

 

tehnicka zamerka br 1- jeste moj vid oslabio ali one slabo osvetljene i fontom 10 pisane 'legende' pored radova su totalni fejl i napor za svakog

iybor predstavljenih radova je logican i dobro su poznati svakom ko iole preati savr.um.  ono sto je manje poznato i izlagano su njene skice za performanse, ideje i rezrade, crtezi,  komentari, fotografije i nekoliko stafelajnih slika iz perioda kansih 60ih- 1 portret i neke asocijativne apstrakcije

obezbedjenje, privatno, sveprisutno, re-performeri nisu lokalni i vrlo doslovno shvataju ulogu - nema ulaska/izlaska u trenutku 'smene straze' na dovratnicima u 'zivim vratima' 

Link to comment

Steta sto necu ici da vidim pa ne mogu da opljunem iz ugla posmatraca.

 

Inace je toboznja promena DNK umetnickog stvaralastva koje nam je doneo dvadeseti vek jos 1 metastaza trenda sveopsteg zaglupljivanja.

Link to comment

pa menjaju se, budu i dva muskarca

ja kad sam bila bila neka mala istetovirana i neka malo visa od mene

pri izlazu bile neke druge, valjda se menjaju na sat,il koliko je trajao performans u oridjinalu

logicno je kao da se okrenes ka nizoj da ti ne ide lice na lice, oci u oci, jel

nije meni smetalo sto su nage nego sto ne mozes proci, vise sam bila frustrirana sto mi neko zagradjuje ulaz, to sto su gole njihova stvar

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...