Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

A pa kontam, čuveni "biznis model" , vrhunski Caligula argument u kojem je M.A sebi "dozvolila" da zaradjuje od svoje umetnosti.
Nemam ja problem da ona zarađuje, treba da zarađuje.
Samo onda ide i sve ostalo, ne vidim zašto ne...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
47 minutes ago, Kenjeee said:

A pa kontam, čuveni "biznis model" , vrhunski Caligula argument u kojem je M.A sebi "dozvolila" da zaradjuje od svoje umetnosti.

 

Ja sam X puta rekao da joj skidam kapu na sposobnosti da shisha iskjljucivo skolovane ovce :hail: 

 

dakle nista nemam protiv toga sto zaradjuje™ al da ga jebem, valjda mozemo malo da opljunemo po tom hohstapleraju tim kombinacijama

 

 

 

 

Edited by Caligula
Link to comment
31 minutes ago, Frank Pembleton said:

Nemam ja problem da ona zarađuje, treba da zarađuje.
Samo onda ide i sve ostalo, ne vidim zašto ne...



... Shiit has hit the fan...
 

 

A šta potpada pod sve ostalo što ide uz zaradu?

 

Sad vidim dva puta u kojem se diskusija nastavlja.

 

1.  Pitanje novčane vrednosti njene izložbe, ovaj put vodi ka besciljnim nagvaždanjima o vrednosti nečega, bilo to fubalera, glumca ili performera.

 

ili ono što pretpostavljam da je ipak svima na umu:

 

2. To nije umetnost i ne vredi ni pišljiva boba!

Link to comment

Ima i treci, samo ga ti slucajno zaobilazis: prica o polozaju i ulozi umetnosti u savremenom svetu, mozda razmatranje njenih najmodernijihtm i najcenjenijih dostignuca kao odraza dogadjanja u tom istom svetu, opsta drustvena atmosfera ciljane male, minimalne trajnosti proizvoda poput tostera ili sezonskog modela mobilnog telefona do umetnickog dela kao artefakata prilagodjenih brzoj konzumaciji i jos brzem zaboravljanju i besomucnoj (trzisnoj) trci da se nadje, provali nesto po svaku cenu novo, sokantnije.

Moderna umetnost kao roba Made in China.

Ali 'ajde...

Link to comment
55 minutes ago, Kenjeee said:

A šta potpada pod sve ostalo što ide uz zaradu?

 

Jbg, kada bi sedela u galeriji/na terzijama/na dnu mora i stavila lonche da ljudi ubacuju novac, to bi vec bilo posteno. Ovako, svoju nematerijalnu shamansku bezvezariju unovcila je tako sto je ispregovarala da neko da narodni novac njoj, kraj price.

 

Izvoli idi u MOMAu i kazi da ces da eshumiras Morisona i osisas ga na tjelavo, ne znam da li bi ti odobrili milionche za to (a garantujem da bi bilo poseceno). Jer da je tako, ispred MOMAe bio bi pozamasan red onih koji se osecaju kao umetnici a zeljni su para, svako sa po pet genijalnih ideja, mnogo boljih (bez zezanja) od sedenja u crvenoj haljini. Ali jebiga, nisu napravili brend od sebe. Zato je onaj gosa tresnuo Marinu njenim portretom, pravi sebi portfolio bas kod takvih kao sto si ti. Pravi od sebe brend. Samo tako ce moci da udje u masinu.

 

Nastavi da branis Trziste, lose ti ide :heart:

Edited by Caligula
Link to comment

@namenski

O da ima i taj put samo trenutno neće niko sa vama dvojicom jer ili gurate ljude u žbunje sa strane

ili ste jako bučni pa ih sramota. Ali ajte vi nogu pred nogu..

E da, ne čekajte Leju, ona je krenula ali je triput skrenula levo pa završila desno!

Link to comment
1 minute ago, Kenjeee said:

O da ima i taj put samo trenutno neće niko sa vama dvojicom jer ili gurate ljude u žbunje sa strane

Mislis na etikete u diskusijitm poput staljinisticara, podmetanje Poljuskog polja, Tatlina i Maljevica....

Imao si sansu, dao sam ti je, ti si umesto argumenata potegao post sa osvrtom na mene licno, obaska uvreda glede odnosa prema oruzju gvozdjuriji.

Nista od toga nema veze ni sa temom, jos manje sa umetnoscu, posle se pojavio i onaj histerik ne secam mu se nika, onaj sto se dere i bolduje... :D 

 

Ne ide to tako... ;)

Link to comment

Sećam se te prijatne jesenje šetnje po bašti od hiljadu cvetova kada si u društvo uleteo oznojan i urlao kako smo isprazni glupaci klimavci i svašta ponešto spočitavao.. I sad ostade sam sa Caligulom u tom parku pa te zbog toga sramota. 

Link to comment

 

4 minutes ago, Kenjeee said:

Sećam se te prijatne jesenje šetnje po bašti od hiljadu cvetova kada si u društvo uleteo oznojan i urlao kako smo isprazni glupaci klimavci i svašta ponešto spočitavao.. I sad ostade sam sa Caligulom u tom parku pa te zbog toga sramota. 

Zajebi poeziju i ponovno ucitavanje poput mog znojavog uletanja u finu, pristojnu pricu u kojoj se svi vole, ljube i tapsu po ramenima srecni sto su medju istomisljenicima koji razumejutm...

Uostalom:

On 17.9.2019. at 14:29, namenski said:

Roksi, a da ti malo - izvini, ali ne postoji drugaciji nacin da se ovo kaze - sjases sa pomodnog пезења* modernom u umetnosti po svaku cenu: takozvane kanone su izmislili zaludni takozvani teoreticari: Univerzalno itekako postoji, mozes da pitas bas Ajnstajna kada si ga se vec drznula da uvedes u pricu.

Postoji u vecitom Traganju, trazenju Odgovora, cilju i nauke i umetnosti ako im je iole stalo do toga da budu nauka i umetnost.

Postoji u samilosti prema bolesnom stenetu, ljudskoj dobroti pa i zlu u coveku, postoje u onoj ulaznici Ivana Karamazova koja ce biti vracena ukoliko je njena cena za vecitu srecu covecanstva jedna jedina decja suza.

Postoji u jos toliko toga, univerzalna da univerzalnija ne moze biti, pogotovo u smutnim vremenima kada ih se stavlja na probu i kada je umetnost, cak i jacetm od nauke na njihovom braniku.

Zatrpavate recima bez ikakvog znacenja sustinu covekovog Traganja i podmecete modernu umetnost koja se postapa tehnologijom i sposobnoscu liberalnog kapitalizma da apsorbuje sve i svasta, pretvori u robu, sposobnoscu koja - prati samo - svakim danom postaje sve manja.

Zatrpali ste i Subverzivnost, Pobunu kao bitne odrednice umetnosti: da je ova upisulja - mislim na marinu - iole, u tragovima subverzivna, ne bi ga majci primirisala ni parama ni skupim eventimatm posle kojih ce u sreci i veselju da uz sampanjaca caska sa establismentom, dal kolekcionarskim, dal politickim, dal kriminalnim, svejedno.

Shvatanje umetnosti koje je dovelo do obaveznog i sverazumevajucegtm klimanja glave na svaku glupost koja se pod umetnoscu danas potura je ako ne dovelo, ono barem dobrano pridonelo razgolicavanju praznine i bezidejnosti takozvane moderne umetnosti.

Negde si napisala, mrzi me da trazim, da ne postoji Deda Mraz.

Postoji.

Kad to skontate, mozete na Ajnstajna.

Umetnost dolazi posle, nadovezuje se, dopunjava uzajamno jer jedno bez drugog ne ide niti moze da ide niti je ikad islo.


 

Kojoj bre istoriji? :D 

Istoriji pisanoj poslednjih 20-ak godina, istoriji koju pisu tabloidi, a guta takozvana publika koja u naslovima najave vidi samo iznos od koliko ono bese: 25 miliona evra.

Da je toj upisulji iole do Performansa, demonstrativno i glasno ne bi dosla u danasnji Beograd ili bi se - dosavsi - demonstrativno popisala na stanje u jednom drustvu ciju situaciju sumnjam da ne poznaje.

Ovako je svela sebe - kao da je ikada i bila nesto vise - na gostovanje bilo koje silikonske estradne zvezde s tom razlikom sto je silikonkatm daleko intelektualno postenija.

 

 

*) пезити, pogledati u recnik stranih reci.

Ovaj post je, kakav god bio i kakva god pitanja pokusao da pokrene, dobio odgovor:

On 17.9.2019. at 23:02, Kenjeee said:

A evo i Namenske, teške inženjerije :D rame uz rame u očuvanju praaaavih vrednosti u umetnosti, opipljivih, čulnih i nadasve racionalnih.

Vrednosti koje moraju biti izmerene, kvanitifikovane i pretvorene u Ikea manual za sklapanje umetničkog dela. I oba iz pozicije moralnih bregova.

 

Sa jedne strane Caligula, primenjeni umetnik, kreativac iz "kreativne industrije" koji nije našao za shodno da se pozabavi licemerjem njegovih tržišnih komunikacija, koje nastadoše direktno iz psihologije, humane nauke, a sve u službi mrskog? mu kapitalizma. Takav pregalac nema kritički odnos prema korišćenju psiholoških, kognitivnih mehanizama u uvaljivanju robe ali ga umetnost M.A. kao roba, koju niti plaća niti konzumira, jako svrbi. Za ovakvog kreativca najveća je kazna što ne prepoznaje ted talk genijalce koji mu kasape "kreativnost" sa raznim divergentnim razmišljanjima, jer kreativnost se uči, to je samo jedan zanat koji "kreativci" mistifikuju. Za koju godinu account menadžer (koji mu takođe ne smeta) će preuzeti njegov posao jer već ima dovoljno templejtova za banke, praškove i supermarket akcije. (da, u svim templejtovima se igra i peva, loše) Caligula komunicira poruke, kroz ciljne grupe, wayfinding-e, digital-e, gerile, virale a u isto vreme kune mrsku tehnologiju što Marina nije gospodjica iz Avinjona.

I na kraju to što nije prepoznao Kejt Blanšet, najlepšu ženu u svijet, opraštam ali to što nije provalio da je parodija mi govori da nije ni pogledao doku Umetnik je prisutan.

 

I Namenski, iskusni buldožer klasne borbe :D Lepo piše o večitom traganju, o emocijama, o dečijim suzama. Umetnik mora da pati a umetnost postoji da ofarba nebo po kom lete naši avioni, da oblikuje blato pod gusenicama naših tenkova da peva poljuško polje!! Iza tebe sam Namenski aaaaaaaaa!

Isto moralna starešina, ali mu ne smeta fetiš prema mašinama za ubijanje.. Smeta mu tehnologija i generalno mladi, ali mu ne smeta da bilo kome pa i svojoj generaciji kaže da je upišulja. Svoju najgoru kaznu već je doživeo, a Ajnštajna nije ni razumeo pa mu nepomirljivost kvantne gravitacije neće teško pasti. Neće ostati upamćen kao digitalni ratnik za očuvanje kulturnih i opštih dobara jer.. tehnologija.

 

Njih dvojica na topiku kritika savremene umetnosti a vini na černobilu,

mada bi ih pre stavio pred Marinu u onu stolicu, da se malo gledaju.

 

I bez uvrede!

:fantom:

Obaska sto sam posebno osetljiv kada mi neko poput tebe sere o tehnologiji i mom odnosu prema njoj.

Naravno:

Quote

 

I bez uvrede!

:fantom:

 

 

 

Dobismo u tvom odgovoru :isuse: otpor prema tehnologiji, nerazumevanje Ajnstajna, dijagnozu fetisizma...

Samo ne bese ni reci o umetnosti.

Mozda zato sto je i - nema, a?

Ili si samo zauzet u basti u kojoj cveta tisucu cvetova koje mirises uzivajuci u marininim uradcima...

Link to comment
 
A šta potpada pod sve ostalo što ide uz zaradu?
 
Sad vidim dva puta u kojem se diskusija nastavlja.
 
1.  Pitanje novčane vrednosti njene izložbe, ovaj put vodi ka besciljnim nagvaždanjima o vrednosti nečega, bilo to fubalera, glumca ili performera.
 
ili ono što pretpostavljam da je ipak svima na umu:
 
2. To nije umetnost i ne vredi ni pišljiva boba!
Pa uz zaradu, da uprostim, ide i poreklo novca tj te zarade...
Ili o tome ne može da se priča jer umetnost[emoji769]?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

hoće seljanija koja je došla do para da bude nobles, pozvali marinu, ona ih odvalila ih od kinte, oni ostali seljanija

 

jedino je dobro što je nisu platili na muci zarađenim, šta je godišnji budžet i kome je bitan lol

 

 

 

 

Link to comment

@namenski

Ju baš sam ti lepo onomad odgovorio. I svaki triger je okinuo baš gde treba. Boli i dalje vidim. Pričao si o svom vidjenju umetnosti i pretpostavljao da te mi gledamo kroz monokl dok pijemo vrući konjak ali je tvoj nastup bio za skupljanje bicoša i ispred zadruge uz "ju što je dockan valja se leći".. 

 

@Frank Pembleton

Pa naravno da može, štaviše.. 

Mada se plašim da je onda priča kao i na npr. izgradnji autoputa, novac naš džepovi njihovi.

Link to comment
1 minute ago, Kenjeee said:

Ju baš sam ti lepo onomad odgovorio. I svaki triger je okinuo baš gde treba. Boli i dalje vidim. Pričao si o svom vidjenju umetnosti i pretpostavljao da te mi gledamo kroz monokl dok pijemo vrući konjak ali je tvoj nastup bio za skupljanje bicoša i ispred zadruge uz "ju što je dockan valja se leći".. 

Jesi, nema sta :isuse: 

I iznad svega ti bilo stalo da me trigerujes, moracu da trazim od moderacije da mi promeni nick u Hepo kockica...

Samo si iskusno obisao umetnost kao temu, cak i naznaku tvog vidjenja, zapljunuo i podvrisnuo na radost prisutnih devojcica obozavateljki...

Evo, obilazis je i sada, i to je valjda od vruceg konjaka.

 

Znas kako Kenjo: dockan je, valja se leći, bye :fantom:

Link to comment
On 16.9.2019. at 15:24, Kenjeee said:

Iako ću uskočiti i u Caligulinu diskusiju suštinski odgovaram na priču sa @roksi

 

Moja teza o uvredi upravo i jeste kao obzervacija na ovde pročitan odnos prema Marininim delima. Uvreda svakako postoji ali ona nije od strane umetnika niti umetničkog dela već od trećeg činioca kojeg ću prosto nazvati art establišment. Sav teret ove frikcije u posmatračkom delu (zovem ga tako jer smatram da je publika zapravo aktivni uživaoc ali ovaj pojam proširuje to i na pasivni deo, na opštu javnost) je posledica nedovoljno iskomunicirane evolucije umetnosti od početka 20. veka, pa i svojevrsnog nastavka elitizma umetničke zajednice. Dok se unutrašnja borba sa klasičnim pogledom na umetnost vodila za i kroz društvo, početne pozicije, nazovimo ih institucionalne privilegije, se nisu menjale. Institucije i tada i danas u najvećoj meri odredjuju šta je prhvatljivo kao umetnost. I dok se ta relaksacija, kao posledica rovova npr Dade, Avangarde, ogledala u unutrašnjoj promeni spolja je sve više udaljavala umetnost.. od posmatrača. Pa zato roksi sa pravom pita da li je cilj što veći broj ljudi a Caligula naziva to univerzalnošću. 

 

Stava sam da univerzalnost nije krajnji cilj i da naučni i matematički principi pojednostavljivanja prirodnih zakona nisu paralela u umetnosti. Umetnost svoj prostor širi u kosmogonalnost ali zbog te činjenice nije neprijatelj nauci već upravo deo iste misli.. Misli koju ja nazivam borbom protiv entropije. 

 

Pojednostavljeno, prestanite se vredjati svim pa i Marinom.

Vidiš ovaj stav, i mnogo više, bi čuo da si lepo prišao, učtivo rekao dobro veče, slušao neko vreme i prišao diskusiji na jedan lep način, koji priliči i ispred zadruge i u parku. Ovako mi ostaje misterija što si bio znojav i od koga si bežao! 

Link to comment

Kenjo, stvarno izvini, ali nemam ja ni vremena ni zivaca za opsta mesta zapakovana u fraze o  univerzalnost, entropiji, frikcijama, kosmogonalnosti i ostalim ' zaseniti prostotu' trigeraskim trikovima pomesanim sa obaveznim uvodjenjem u igru seoske prodavnice kao krunskog argumenta.

Bas kao ni za duhovite upadice o znojavosti i bezanju...

Bez uvrede sto bi ti rekao, imas rosu, vojvoda, serdar, taj rad, a neki su se tako i smuvali...

Uzivaj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...