Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Jedno pitanjce (pitao sam to i Julijanu u slicnoj raspravi): jesi li ikada nacrtala/naslikala/izvajala nesto? Znas li koliko je tesko napraviti nesto zaista dobro? Hocu reci, u odnosu umetnik-medij nema mesta za patrona. Patron mu tu dodje nesto kao nuzno zlo.
Recimo da nisam. Ne znam koliko je teško, pretpostavljam da za neke umetnike zaista jeste. Mikelanđelo ima jedan crtež Raspeća, na kom je ispisan stih iz "Raja", u prevodu otprilike - ne znaju koliko krvi to košta. Verujem da se reči ne odnose samo na predstavljenu temu, već i na samog umetnika.Nisam patrona pomenula samo u smislu finansijske podrške, već i u smislu predodređenih tematskih okvira u kojima Leonardo stvara. Kada vidim neku sliku, najpre se zapitam šta je na njoj predstavljeno, zašto i za koga. A na to Leonardo nije u potpunosti uticao. Formalna analiza dela me ne zanima mnogo. Verujem da je ona komponenta, koja neko delo čini umetničkim, da je ona neuhvatljiva racionalnom diskursu. Nešto jednostavno jeste umetnost. Ne ni zato što je bilo teško ili lako to napraviti, ne ni zato što se nekome sviđa ili ne sviđa, ne ni zato što je prodato za basnoslovno mnogo funti ili nije prodato uopšte. Umetnost je za mene i svet ideja, i način njihove relizacije je svakako značajan, ali sam po sebi nije dovoljan.Vrednovanje umetnosti je sasvim druga tema, i zavisi od mnogih, sasvim neumetničkih, faktora.
Ako zelis da uporedis Bojsa sa nekim prohujalim covekom - uzmi nekog astrologa ili okultnog teoreticara - gde se bas uhvati za umetnika?
Može ovako, ja da primetim da je Leonardo, između ostalog, verovatno bio i astrolog i okultni teoretičar, pa da ne moram da pravdam poređenje? I što je too much, too much je, priznajem. Sada mi nekako izgleda kao da se podsmevam Aci Popoviću, a to nikako nisam htela. :( (na stranu što je štos ispao glup)
Link to comment
Goran Djoredjevic je verovatno za mene najznacajnija umtenicka pojava u poslednjih 30 godina i jedan susret s njim u potpunosti menja neciji pogled na umetnost (i to ne samo savremenu).
Uh, uh, uh - prosto fenomenalno :)
Meni je samo bitno da se kritika Marine Abramovic postavi na pravo mesto odnosno da se izvede iz kruga SKC resentimana. To su te price da je ona jedina sa te scene ostvarila uspeh zbgog toga sto je zensko. Carsijska naklapanja kakvih ima na svakoj sceni pa i ovoj.
Meni te price nisu poznate. Zakljucak o njoj i njenom radu sam izveo bez ikakvih privatnih poznanstava, verziranih individua, kamoli nekog blizeg uvida u inace opskurni krug 70es SKC-a, vec iskljucivo iz svima dostupnih resursa: Pirate Bay, Emule, ponesto snabdeveni drugari, ponesto DKSG.
No, ozbiljno u pitanju je video/konceptualna umetnica iz Srbije koja je najvecu popularnost ostvarila na prelasku iz XX u XXI vek. Poznata po svojim navodno beskompromisnim levicarskim stavovima i bavljenjem mehanizmima zaborava i potiskivanja traumaticnih 90tih. Mnogi je optuzuju kao jednog od vodecih predstavnika Soros-realizma (kovanica Miska Suvakovica koja je jako problematicna).
Soros-realizam, ha ha ! Misko je prosto genijalan kad ubaci tako neki witty, kemp momenat u svoje deadpan serious oldschool teoreske sprehe, tako karakteristicne za Akademiju u komunistickom Ostblock-u. Covek koga je milina slusati.Pa, kako se ona brani od toga? Kod takve nedvosmislne dijagnoze cini se da tu nema puno prostora za kakvo teoretsko-konceptualno vrdanje. Nego, pade mi napamet. Mislim da znam sta je Soros-realizam. Na proslom oktobarskom salonu video sam najneprovokativnije parce djubreta koje se usudilo nazivati umetnoscu. Bio je to rad savremene kosovske umetnice koja se bavila pitanjem nemogucnosti tako nekih prostih, jednostavnih stvari kao sto su zvanicna zabrana intoniranje albanske himne i nosenje albanske zastave, njima svima tako drage, u novoj im blagorodnoj drzavi. Ona je osetila gnev svog naroda i resila to problematizovati u art galeriji tako sto ce na poljani usred noci, naga-umotana u albansku zastavu pevati albansku himnu i time prkositi Kosovskim institucijama i iskazati svoj protest usled ovog neverovatnog apsurda. Da li je to primer Soros-realizma? Ako jeste, moje je pitanje sledece: da li su Obrazovci nesto pogresno protumacili kad su odjednom zadnjih par godina poceli da iskazuju interesovanje za kulturu [dakle ne pricam o Gabrijelu Savicu, vec predstavljanju kosovskih umetnika u galeriji Kontekst] ili ljudima u savremenoj umetnosti - a tu sve skupa ubrajam i domace kustose i albanske umetnike i njihove finansijere - jednostavno nije mesto u umetnosti ? Ja bih rekao da je ovaj "umetnicki" poziv koji je stigao na pogresnu adresu, tj. ta [ne]svesna provokacija Obrazovaca, kao i celokupnog navijackog, kriminalnog, klerofasitickog, ratnohuskackog miljea zapravo pokazatelj tragicne nemoci i tragicne jalovosi umetnika, kao i celokupnog domaceg art establishmenta koji iza njih stoji da isprovocira bilo koga sem ovih zgubidana, idiota i ortodoksnih morona.
Na raskrinkavanju Marininog lika i dela hvala, sasvim je u kontekstu ove teme, pošto se ja zapitah na osnovu čega se nešto vrednuje kao umetničko, a ne pade mi na pamet da tu gossip column igra ogrooomnu ulogu. Kad ne pratim. Zaista nisam imala nameru da promovišem Marinu, pogrešan izbor linka, ništa drugo.
Informaticko doba pre sve nas predstavlja nove standarde znanja i informisanosti, tako da vise nema izgovora ne pratim, nisam videla kad je pisalo u novinama i slicno. A to svakako nije mala stavka za trac kolonu, vec ja bih rekao presudna za njenu biografiju. Ti novi zahtevi koji se postavljaju pred nas svakako nose svoje opasnosti, ali pre svega ako hocemo pricati, primera radi o Koshuthu i ako hocemo priacti o performance artu mora se znati da kad Koshuth zakaci jednu stolicu na jedno particularly odredjeno mesto na zidu, a drugu stolicu na drugo particularly odredjeno mesto na zidu - da to mesto nije izabrano eto tako, proizvoljno, vec da postoji podebela lista razloga zbog cega je ta stolica bas tu, a ne 20 santimetra levo, gore ili dole.Drugim recima, bez pravilnog konteksta cesto nema pravilnog citanja cak ni najizgled najcitljivijih gut-performansa. Lepo je ne biti opterecen kontekstom i osloniti se na instinkt, intuiciju i usredotociti se na citanje svima zajednickog prajezika, al plasim se da za jednu takvu regresiju i kompletan reset celokupne kulturne prakse treba podebeo, podebeao razlog koji se bojim da nemamo.
Link to comment
Recimo da nisam. Ne znam koliko je teško, pretpostavljam da za neke umetnike zaista jeste.
Nisam mislio na tezinu kao takvu (Pikaso se "igrao" linijom, stekao bi se pogresan utisak da se opusta dok radi) vec na samu interakciju izmedju umetnika i medija (drvo, kamen, boja) - to je zaista interesantan odnos, probaj - kupi glinu i pokusaj (skoncentrisi se) nesto da napravis, artikulises - osetices da se javlja veza izmedju tebe i medija.Zato sam i rekao: nema tu puno prostora za "patrona". Osim ako ne pravis grncariju po mustri svog pradede/grncara gde generacije stavljaju hiljade identicnih drski na hiljade identicnih posuda.
Nisam patrona pomenula samo u smislu finansijske podrške, već i u smislu predodređenih tematskih okvira u kojima Leonardo stvara.
Tema je umetniku samo izgovor za kompoziciju. Sta je tema? Da li to znaci da je svako raspece po difoltu vrednije od sezanovih jabuka?Tu dolazimo do poente - tema je danas krucijalna stvar, najbitnija - a artikulacija je postala tehnikalija (daj tri kila zecetine i bravara da sklepa tesku cipelu - nadji mi 100 kvadrata satena i dve kile eksera, ponesi cekic pa idemo u akciju)
I što je too much, too much je, priznajem. Sada mi nekako izgleda kao da se podsmevam Aci Popoviću, a to nikako nisam htela. :( (na stranu što je štos ispao glup)
Suvise si stroga prema sebi.
Link to comment
  • 5 months later...

Каква, бре, бунтовница? Девојче све лепо по правилу службе, може и министарка културе да постане ако овако настави.

Link to comment
КОНТЕЈНЕР: Такође, реконструкција злочина који су припадници НАТО починили над заробљеним талибанским ратницима. У новембру 2001. године транспортовали су их из Мазар-и-Шарифа у затвор Шерган карго-контејнерима. У те контејнере величине два са десет метара, без отвора, угурали су 200-250 људи. Све време пута који је трајао око осам дана контејнери су остали запечаћени. Људи су вриштали, молили за кап воде, залогај хране, за ваздух. То је криминални чин, злочин који превазилази обичаје и законе рата и 2009. Барак Обама је решио да испита цео случај. На суду ће се, као доказни материјал, користити документарни филм Џејмија Дорана. Заједно са Бранимиром Стојановићем спремала сам се за Америку и хтели на његов предлог да произведемо новине које би дискутовале о перманентном рату. Визуелни материјал требало је да произведемо јер у медијима не постоји ниједна слика злочина у Мазар-и-Шарифу. На тај начин смо направили реконструкцију злочина, али нажалост не и новине. Годину дана касније вратила сам се материјалу реконструкције и схватила да суштина тог рада није фотографија коју смо добили, већ сам процес реконструкције. Испоставило се да сви предмети које смо користили имају своје „биографије“. Меци којe смо користили да бисмо пробили дебели метал контејнера произведени су у Босни 1988, дакле у бившој Југославији, да би 1989. године били однети на Косово и 1999. Са повлачењем армије пренети су у Београд - историја метка тачно говори о путањи насиља. Тиме што смо реконструисали злочин који се догодио у Авганистану, у Београду смо учинили видљивом мрежу продукције насиља које егзистира локално. Лепо се види како преко тих објеката, одређена политика у једној земљи заправо учествује у политици глобалног рата и зато сам пројекат „Контејнер“ извела не само у Београду већ и у Сиднеју, Џумрију, а сада га припремам зa Рим
... prisralo mi se.Boldovao: to je ona veza izmedju "moderne umetnosti" i religije o kojoj sam govorio. Svaka Crkva ima svoje Moshti, na osnovu kojih bilduju neku svoju "realnu" vrednost odnosno pravovernost.Jedni se razmecu klinovima iz hristovog krsta, drugi mecima sa "biografijom" obavezno pomenutom u recenziji, da se neko ne zajebe pa da pomisli da su meci iz tunguzije i tiime umanji znacaj i vrednost :isuse: jebenoumetnickog dela.Jebeni fetisisti. Edited by CowBoy
Link to comment

ima nesto privlacno u tome sto radovi milice tomic izazivaju histeriju mediokriteta. ne znam da li zbog tapije na ideologiju ili sta (to mi uvek deluje kao primarni okidac - ko se prvi setio a ko kapitalizovao), ali je bas zanimljivo za gledati ta presamicenja od ljubavi do mrznje.

Link to comment
ima nesto privlacno u tome sto radovi milice tomic izazivaju histeriju mediokriteta. ne znam da li zbog tapije na ideologiju ili sta (to mi uvek deluje kao primarni okidac - ko se prvi setio a ko kapitalizovao), ali je bas zanimljivo za gledati ta presamicenja od ljubavi do mrznje.
kakva umetnost takve i reakcije <_<
Link to comment
ima nesto privlacno u tome sto radovi milice tomic izazivaju histeriju mediokriteta.
Pa ti si sve samo ne histerican na ovoj temi. Moras bolje da pokazes histeriju, dzemper je bas anemicna zelja.A sta rece da ti se sem nabavke dzaba dzempera svidja kod ove menadjerke?
Link to comment

Na ovoj temi je manje-vise jasno kakvu savremenu umetnost njeni protivnici ne zele. Medjutim nije jasno za kakvu se savremenu umetnost oni zalazu. Znaci, ako ne Marina i Milica, sta onda?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...