Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Iskreno, Luche je 1 Einstein za Britney ili Kristinu, a i muzika joj je umetnichkija.Znachi, bijemo ih po svakom kriterijumu.Uopshte, zar tebe ne nervira klinac koji kazhe za 1 Draghanu da je "seljancura" a posle toga ukljuci black eyed peas? Dragana je umetnicki, ljudski, civilizacijski, na svaki nachin ispred americkog popa.
ovo je vec neozbiljno, no comment.
Link to comment
Shto bre, ja stvarno mislim tako... Ti mislis da je 1 amerikanski teenager na Britney sofisticiraniji od nasheg na Ceci?Meni to isto...
uopste o tome i ne govorim, a jos manje mi pada na pamet da pravim ovakva poredjenja.samo jedna stvar me zanima, zasto za taj performans nije angazovana prava i najveca diva turbofolka, a onda da se pokrene rasprava o tom nepravedno nipodastavanom "muzickom" pravcu i njegovom mestu u drustvu,profilu publike, a narocito o sistemu vrednosti iz kog je potekao (na koji se i mirkovicka pozalila, sa pozicije ikone undergrounda naravno :D ) mislim... dno.(edit.typo) Edited by Leia
Link to comment
cowboy savremenoj umetnosti zamera pomeranje fokusa sa likovnih sredstava izrazavanja na neka druga.
... zapravo ne bas. Ja sam kritikovao pomeranje fokusa sa umetnickog izraza na jeftino filozofiranje.Kada je Dishan izlozio taj pisoar, napisano je Novo Jevandjelje, i Nova Religija je mogla da krene u sirenje pastve. Znas kako se kaze, blago siromasnima duhom... ... dakle, dovoljno je nesto izloziti. Automatski postaje umetnicki predmet. Zato sto je neko tako rekao.
... a najvaznije od svega shvatiti da michelangelo i duchamp nisu iz istih razloga nasli tu svoje mesto.niko i ne tvrdi da pisoar i sikstinska kapela imaju istu likovnu vrednost.
Slazem se. Kao sto si rekla, ne treba mesati frogs and grandmothers.
Link to comment

khm...taj topicj treba biti rilajvovan samo zbog josh malo konsensuz-ugursuz wubova na lik i delo balkan heroic & epic jedne i jedine marine abramovitj, anyone? :Hail:skorasnji naklon valie export via akcije genitalpanikMarina_Abramovic_Valie_Export_-_Genitalpanik.jpg

Edited by palfoot
Link to comment
indi :o plasis me.
Nema veze s citiranim, nego mi se nije dalo da sad trazim ono da Thompson ima sise. Ima, u glavi, pa mlati kao Ceca i jos mnogo gore. (Cisto kao autor da pojasnim ZASTO ovaj ima sise) Btw, srpski turbo folk je odraz mentaliteta, afiniteta, (ne)obrazovanja, temperamenta, pa se sasvim razumljivo prosirio i na sve bivse (bratske) narode i nema nikakve veze s ratom, osim ako ne uzmemo u obzir da copor uvijek slusa ono sto i alfa muzjaci a sto da ne duljim, opet ima veze s genetskim kodom. Ja npr. poludim kad cujem ruske cigane. Nema tu pomoci, odmah se penjem na stol. Krv nije voda kaze narod, a znanost prevodi - geni. Raspojasani, oslobodjeni, tuzni, bijesni, sretni, ljudi (masa) slusaju ono sto im uhu godi. Mediji se tome klanjanju zarad zarade. So Simple.
Nisam rekao da ne poznajem. Svako zna sta je govno, ne treba ti fakultet za to.
Naravno da zna, samo nije lako reci da je car gol. Slikarstvo je, za razliku od npr. modernog plesa ili kazalista daleko zajebanije jer de facto nema apsolutno nikakve neverbalne komunikacije (ako ima, brzo prijedje u klasiku u smislu da je stvarno dobro) osim one koju namece sam autor odabran od elite (koja uglavnom pojma nema o umjetnosti) da postavi posranu staru zahodsku skoljku nasred ulice. Ja kao naivni promatrac (i donekle inteligentan stvor) mogu jedino pomisliti da je danas odvoz krupnog smeca i nista drugo. Ali elitni uzorak nikad nece priznati da de facto gleda u posrani WC nasred ulice. Oni ce svrsavati u svojim postmod. filozofijama da upravo gledamo proces ljudskog razvoja, ili, bla, bla. I naravno da ce pojedince biti sram reci "ali ja tu ne vidim nista". Uostalom, na istoj potki se temelji i kompletna moda, statusni simboli i sl. Uvijek je bitan netko drugi, bolji i pametniji da nam kaze sto i kako. Tako smo izgleda skrojeni, tj. vecina nas.
Link to comment
Naravno da zna, samo nije lako reci da je car gol. Slikarstvo je, za razliku od npr. modernog plesa ili kazalista daleko zajebanije jer de facto nema apsolutno nikakve neverbalne komunikacije (ako ima, brzo prijedje u klasiku u smislu da je stvarno dobro) osim one koju namece sam autor odabran od elite (koja uglavnom pojma nema o umjetnosti) da postavi posranu staru zahodsku skoljku nasred ulice. Ja kao naivni promatrac (i donekle inteligentan stvor) mogu jedino pomisliti da je danas odvoz krupnog smeca i nista drugo. Ali elitni? ( :wacko:) uzorak nikad nece priznati da de facto gleda u posrani WC nasred ulice. Oni ce svrsavati u svojim postmod. filozofijama da upravo gledamo proces ljudskog razvoja, ili, bla, bla
a shta bi onda rekla na ovo? <_<
by Bghost, fb92Pre pet godina je cistac (ko bi rekao da cistacica moze da bude i muskog pola?) jedne londonske galerije nasao na podu pepeljaru punu pikavaca i postupio po profesionalnoj savesti ;-> Ispostavilo se da je pepeljara, zapravo hrpa smeca u kojoj je bilo praznih pivskih flasa i jos kojekakvih gluposti, ad hoc instalacija Damiena Hirsta koji je aranzirao predmete "zaostale" posle zurke u tom prostoru.Spektakularna izjava autora performansa sve objasnjava ;-)Cistacc: "I didn't think for a second that it was a work of art - it didn't look much like art to me. So I cleared it all into binbags and dumped it."Ni U(?)metnik se nije osramotio u svojoj oceni ovog cina:elem, umetnik: "The cleaner obviously ought to be promoted to an art critic of a national newspaper. He clearly has a fine critical eye and can spot rubbish, just as the child could see that the emperor wasn't wearing any new clothes," Hirst said.
Edited by palfoot
Link to comment

Ima u nekom blesavom novom srpskom filmu kad par novokomponovanih gradjana dolazi na (pseudo)umetnicku postavku gde su eksponati mesne preradjevine, te se istima ozderavaju (dok im ne pripadne muka, jer to bas i nisu proizvodi od "mesa" kao takvoga)...

Link to comment
Ja kao naivni promatrac (i donekle inteligentan stvor) mogu jedino pomisliti da je danas odvoz krupnog smeca i nista drugo. Ali elitni uzorak nikad nece priznati da de facto gleda u posrani WC nasred ulice. Oni ce svrsavati u svojim postmod. filozofijama da upravo gledamo proces ljudskog razvoja, ili, bla, bla. I naravno da ce pojedince biti sram reci "ali ja tu ne vidim nista". Uostalom, na istoj potki se temelji i kompletna moda, statusni simboli i sl. Uvijek je bitan netko drugi, bolji i pametniji da nam kaze sto i kako. Tako smo izgleda skrojeni, tj. vecina nas.
ne vidim po čemu je to umjetnost toliko različita od drugih ljudskih djelatnosti pa o njoj svi božjom/genskom providnošću znamo jednako? jednostavno, onaj tko se bavi nekim područjem vrlo vjerojatno zna više od onga tko se ne bavi. u tom smislu nije nužno slijepo slušanje autoriteta, ali u dilemi oko vrijednosti nekog umjetničkog djela mi svakako neće jednako pizat ocjena teoretičara umjetnosti i onkologa. jednako, kao što će mi u slučaju sumnje na karcinom mišljenje ovog drugogo biit važnije. Edited by Nicol
Link to comment
Nema veze s citiranim, nego mi se nije dalo da sad trazim ono da Thompson ima sise. Ima, u glavi, pa mlati kao Ceca i jos mnogo gore. (Cisto kao autor da pojasnim ZASTO ovaj ima sise) Btw, srpski turbo folk je odraz mentaliteta, afiniteta, (ne)obrazovanja, temperamenta, pa se sasvim razumljivo prosirio i na sve bivse (bratske) narode i nema nikakve veze s ratom, osim ako ne uzmemo u obzir da copor uvijek slusa ono sto i alfa muzjaci a sto da ne duljim, opet ima veze s genetskim kodom. Ja npr. poludim kad cujem ruske cigane. Nema tu pomoci, odmah se penjem na stol. Krv nije voda kaze narod, a znanost prevodi - geni. Raspojasani, oslobodjeni, tuzni, bijesni, sretni, ljudi (masa) slusaju ono sto im uhu godi. Mediji se tome klanjanju zarad zarade. So Simple.
:D ma to sam ja rekla (u shali) da thompson nije popularan kao ceca na celom balkanu samo zato sto nema sise.u hrvatskoj i ne postoji pandan turbofolku da bismo mogli da se poredimo, vec imate samo ovaj fashisticki kicheraj.koji iz razumljivih razloga nije prijemciv za nase primitivce.a mislim da ekspanzija turbofolka itekako ima veze sa ratom, beznadjem, raspadom sistema vrednosti, jer je ranije ipak bio marginalna pojava.dok su 90tih citave generacije odrastale uz pink tv jer je bas to bio mainstream.slabo to ima veze sa genetikom, dear...
Naravno da zna, samo nije lako reci da je car gol. Slikarstvo je, za razliku od npr. modernog plesa ili kazalista daleko zajebanije jer de facto nema apsolutno nikakve neverbalne komunikacije (ako ima, brzo prijedje u klasiku u smislu da je stvarno dobro) osim one koju namece sam autor odabran od elite (koja uglavnom pojma nema o umjetnosti) da postavi posranu staru zahodsku skoljku nasred ulice. Ja kao naivni promatrac (i donekle inteligentan stvor) mogu jedino pomisliti da je danas odvoz krupnog smeca i nista drugo. Ali elitni uzorak nikad nece priznati da de facto gleda u posrani WC nasred ulice. Oni ce svrsavati u svojim postmod. filozofijama da upravo gledamo proces ljudskog razvoja, ili, bla, bla. I naravno da ce pojedince biti sram reci "ali ja tu ne vidim nista".
konceptualna umetnost se, kao sto joj i ime kaze, zasniva na ideji, konceptu, i stavljanju u kontekst tog istog posranog wc-a ili neceg drugog.bez ikakve namere da velicam konceptualnu umetnost kao takvu, samo zelim da objasnim neke elementarne stvari.tako da kad pljujes barem znas zasto pljujes. znaci mozes reci da je ideja izlaganja wc-a u cilju kritike drustva - jedna banalna ideja, aline mozes kritikovati umetnika koji izlaze wc a ne ulje na platnu jer time totalno mashish poentu.
Uostalom, na istoj potki se temelji i kompletna moda, statusni simboli i sl. Uvijek je bitan netko drugi, bolji i pametniji da nam kaze sto i kako. Tako smo izgleda skrojeni, tj. vecina nas.
pa sad, i to je stvar izbora, niko te ne tera da budes fashion victim.i ja kojoj je moda profesija (a i vecina mojih kolega cije misljenje uvazavam) daleko vise cenim nekog ko ima neki svoj osoben stil, nego budale koje kampuju ispred louis vuitton-a ne bi li se tapacirali od glave do pete.mada, istina je, bas od njihove gluposti najbolje zaradjujemo :s_p: Edited by Leia
Link to comment
Ima u nekom blesavom novom srpskom filmu kad par novokomponovanih gradjana dolazi na (pseudo)umetnicku postavku gde su eksponati mesne preradjevine, te se istima ozderavaju (dok im ne pripadne muka, jer to bas i nisu proizvodi od "mesa" kao takvoga)...
hihi.davno davno bila sam na nekoj izlozbi u domu omladine, bile su izlozene skulpture od obojenog testa, recimo hleb plave boje itd.believe it or not, ljudi su ladno shtrpkali i jeli :mellow:
Link to comment

a i poznata je instalacija nenada rackovica, tzv koprofagija, kada je sva sila izlozenih kaka bila na meniju urbanih posetilaca, koji su, videvsi njega kako gura prstic i lize, ponovili to isto.izraz lica kada im je culo ukusa otkrilo da se radi o cokoladi je prajsles. steta sto rackovic nije profitirao od toga.pre neki dan slusam razgovor dve mlade studentice istorije umetnosti dok izlaze iz galerije u kojoj je mirko ilic izlozio svoje radove od 80-tih naovamo. izlozio po zidovima, ali dosta toga i po podovima, te se lepo moze gaziti po naslovnicama tajma, politike i kvadrata, sto nekako izaziva pomalo perverzno zadovoljstvo.i jedna izgovara predivnu recenicu, tako razocarano da mi je doslo da joj, kad bih mogla, ponudim stipendiju na nekom pomo kursu: "zasto onda sebe smatra umetnikom ako dozvoljava da mu prljavim cipelama gaze po radovima?"

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...