Jump to content
IGNORED

Split sa Deutschland 2


bags

Recommended Posts

12 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Jako je cudno, imam utisak da oni koji imaju porodice/decu su za kupovinu a slobodni strelci ne razmisljaju o tome, iz raznih razloga. Moj uzorak su kolege u firmi i prijatelji (bukvalno svi prijatelji i kolege sa decom su kupili stanove ili kuce, ovi ostali nisu, vrtim sad po glavi i mislim da je situacija 1 : 1). Verujem da mnogi ne razmisljaju o kupovini jer nije bilo drasticnih povecanja stanarine godinama/decenijama? mada je konkretno kod nas i kod vas i u citavoj okolini takva potraznja za stanovima (i za najam i za kupovinu) da je blizu gladijatorske borbe.

Klasicni odgovorni Nemac ce za penziju imati i dodatno osiguranje sa strane (sto je, cini mi se, vec neka i zvanicna preporuka od strane Drzave?) pa je mozda i to deo razloga za bezbriznost?

 

 

Sto se tice kupovina stana, mislim da nije bas tako prosto (porodica sa decom kupuje a ovi drugi ne) Bilo je drasticnih povecanja kirije u zadnjih godina i to ne samo u vecim gradovima (ako izuzmemo neke regione, pogotovo u istoku Nemacke, gde prosto niko i ne zeli da zivi, jer ne postoje dobri uslovi za zivot)

 

Vredi pogledati i statistike. U EU, Nemacka ima procentualno najmanju kvotu poseda sopstvene kuce tj stana, oko 40-42%. Prosek u EU je 70%. I nije to zbog toga sto su ljudi glupi i ne umeju da izracunaju da je isplativo. Cak i ako se selis, mozes taj stan izdati pod kirijom, i stanar ce bukvalno odplacivati tvoj kredit. 2/3 stanova koja se izdaje je u privatnim rukama. To opet znaci da u tih 40-42% ima gomila bogatasa koji poseduju vec nekoliko stanova, sto opet defakto realno i manjuje tih 40%, ali ok...

 

Najveci problem su cena stanova, a kada pravis kuci, cena zemljista i naravno uslovi da bi uopste dobijo kredit. Banke pored kamate, traze da vec posedujes min. 20-30% od ukupne sume . Ako se uzme u obzir da bez 100.000€ neces moci kupiti stan, treba ti ustedjevina od nekih 25-30.000€ .

 

Nemci kojima su roditelji vec nesto napravili imaju mnogo bolju poziciju, tu donekle vazi slogan kao u vezi sa novcem, prvi milion je najtezi, ostalo ide mnoogo lakse, sto se vidi pod "2/3 stanova koja se izdaje je u privatnim rukama"

 

I na kraju imas cinjenicu, da je takav poduhvat, ako zivis sam skoro nemoguc, a da nisi neko ko ima bas odlicna primanja, tipa 100.000€ / brutto godisnje. Ok, porodica u danasnje vreme ima 2 plate i tada je lakse doci do kredita.

 

I na kraju imas jos jedan rizik, a to je cinjenica da se razvod braka u Nemackoj krece izmedju 40-50% (zavisi od godine).

 

A ovo sto sam stavio pod bold, bi mozda bolje shvatio ako objasnis sta je to klasicni Nemac? Ko i sa kolikom platom, pored sto placa kiriju, moze sebi da priusti to dodatno osiguranje??? To jesta preporuka drzave, ali je totalno van realnosti normalnog gradjanina. Zbog toga i jeste penzija veliki problem i cela ta tematika... U politici i dalje pricaju da se oslanjaju i na "Betriebsrente" (penzija koju preduzece uplacuje na svoj penzioni fond, u zavisnosti koliko godina si radio) jer ona, cast izuzecima skoro niko vise ne nudi???

Link to comment
24 minutes ago, Ros said:

 

da, to je neto. 5000€ neto imas u poreskoj klasi 5, sa bruto platom od recimo 95,000.

120,000 brutto nije retkost u IT-u, tako da imas dosta prostora.

imas gomilu online gehaltsrechner pa isprobavaj najbolje varijante

 

Preterujete, jeste IT jedan od najbolje placenih segmenta, ali variira od preduzeca od preduzeca, i da li se tim radnikom aktivno zaradjuje novac ili ne.

 

Prosecna plata za System Admin je 50,000 Bruto godisnje, App Developer 60,000

 

Presecna plata u Nemackoj prosle godine je bila 3092€.  Tako da ja ne znam u kakvoj se elitnoj grupi ovde nalazim, ali takve zarade su ono bas krem dela krem....

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, assignment said:

Prosecna plata za System Admin je 50,000 Bruto godisnje, App Developer 60,000

 

To je bilo tako i ovde do korone  Sad su plate bas naglo skocile. Dosta ljudi je dobilo burnout i napustilo IT. Uvoz novih je jako spor zbog procesa oko viza. Na drugoj strani niko ne uzima vise juniore jer im treba neko odmah da odradjuje posao. Kod mene na poslu smo dovlacili mesecno po par Indijaca/Ukrajinaca za 65000-75000, sad je to vec 80.000 - 90.000 i jos na to moras cekati bar 9 meseci...

 

Na lokalnom trzistu ako znas dobro Nemacki, imas 10 god iskustva i hoces da radis ozbiljno bez problema se dobija 100.000. EUR.

Nazalost kao pocetnika i sa manje od 5 god iskustva  pakleno je tesko doci do prvog posla.

 

10 minutes ago, Paul Gompitz said:

Te varijante živim u poluselu ali blizu mi je veći grad, pa tako “pokrivam” sve potrebe i baš mi je super, važe za potez Keln-Dortmund preko Diseldorfa. 

 

Da. Meni samo tu smeta sto kazu ljudi treba ti X minuta (izmedju 20 i 40) ali onda ja ujutru cujem na radiju da je svaki ulaz u veliki grad zacepljen i da ti treba bar nekoliko puta sedmicno 3 puta po X u jednom smeru. Na srecu ima dosta home office pa nije neophodno bas svaki dan ici u kancelariju ali ipak nece ni korona zauvek...

Link to comment

Mozda nece korona zauvek, ali firme nisu glupe jer mogu da ustede na broju/velicini kancelarija ako nakon korone moras u kancelariju samo na par dana, i zavisno od tima, jedni idu ponedeljak/utorak drugi sreda/cetvrtak, itd

 

Znaci home office ftw!

  • +1 1
Link to comment

Pa to je Peugeot (Stellantis) poceo da radi i prije korone. Prodali su masu poslovnog prostora a dosta ljudi je preselilo van Pariske regije. Imaju obavezu da idu minimum jedan dan u kancelariju.

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, bags said:

 

To je bilo tako i ovde do korone  Sad su plate bas naglo skocile. Dosta ljudi je dobilo burnout i napustilo IT. Uvoz novih je jako spor zbog procesa oko viza. Na drugoj strani niko ne uzima vise juniore jer im treba neko odmah da odradjuje posao. Kod mene na poslu smo dovlacili mesecno po par Indijaca/Ukrajinaca za 65000-75000, sad je to vec 80.000 - 90.000 i jos na to moras cekati bar 9 meseci...

 

Na lokalnom trzistu ako znas dobro Nemacki, imas 10 god iskustva i hoces da radis ozbiljno bez problema se dobija 100.000. EUR.

Nazalost kao pocetnika i sa manje od 5 god iskustva  pakleno je tesko doci do prvog posla.

 

 

Da. Meni samo tu smeta sto kazu ljudi treba ti X minuta (izmedju 20 i 40) ali onda ja ujutru cujem na radiju da je svaki ulaz u veliki grad zacepljen i da ti treba bar nekoliko puta sedmicno 3 puta po X u jednom smeru. Na srecu ima dosta home office pa nije neophodno bas svaki dan ici u kancelariju ali ipak nece ni korona zauvek...

 

Radim kao ProductManager za E-Mejl provajdera tako da po kvalifikaciji nisam IT, ali imamo nekoliko njih, i znam koliko ih placamo, zbog toga su mi te cifre deluju malo prejake.

 

Momentalno trazimo dodatnog Admina, naravno sa izkustvom i sef je odredio 60.000 max, i javlaju nam se dosta zainteresovanih.

 

Ovo su najnovije Studije od pre 2 meseca i koliko vidim jedino "Führungskräfte" a to su vec pozije visljeg menedzmenta idu preko 100.000 godisnje. Po njima je plata u IT "skocila" za 1,6 % tokom zadnjih 12 meseci: https://www.compensation-partner.de/de/news-und-presse/it-studie

 

grafik.png.30399625221aa09e44c7e10ec54919ff.png

 

grafik.png.739c8816654534925350a8c0d1d6ebf0.png

  • +1 1
Link to comment

Ovo tabele se cine na prvi pogled prilicno tacne ali imaju jos dve vazne sitnice.

 

1. Razlika izmedju delova Nemacke moze biti bas velika.

2. Ovo su ukupne plate a ne "nove plate". Ipak vecina ljudi nij epromenila posao u zadnje dve godine.

 

Ja imam i primer u zeninoj firmi da traze frontend programera i daju 75.000. Glatko su odbijeni od strane kandidata svaki put. Od 6 ljudi u tom timu najplaceniji koji je vec 5 godina u firmi ima 65.000. Sad je pravo vreme za menjanje posla za seniore. Nekoliko drugara je imalo neverovatne skokove u zaradai.

Link to comment

Sta ja znam, tabela/prosek je za celu Nemacku, a te "nove plate" su valjda deo tih "ukupnih" plata, drugacije nebi imalo smisla.

 

Ali nebitno, nisu moje pare.... Ja sam generalno sumnjiv kada ljudi pricaju o zaradi i novcu. A o tome se u Nemackoj bas i ne prica na poslu izmedju kolega jer je mahom tajna ugovora, mozda je kod vas to drugacije...

 

 

  • +1 1
Link to comment

Da nastavim malo sa filozofiranjem o Berlinu pred kraj dana. Nije to samo arm aber sexy, zurke, provod, parkovi, galerije, pozorista... 

 

Ono sto je mene cim sam dosao potpuno neocakivano prakticno udarilo posred grudi ko cekic je istorija koja prosto visi u vazduhu i oseca tj. vidi se na svakom koraku. Pri tome mislim na istoriju 20. veka a posto smo mi deca 20. veka to je nekako drugacije nego kada odes u Rim ili Atinu gde istoriju isto osecas, ali te ne pogadja tako direktno. U Berlinu se fizicki oseca "terrible purpose" koji je taj grad odigrao u proslom veku.

 

Ali ne samo negativno, kad udjes na Humboldt Uni, imaju hol nobelovaca i samo kad zaredjas portrete fizicara smrznes se: Born, Sredinger, Hajzenberg, Herc, Ajnstajn, Plank, Laue...

 

I na kraju cisti kosmopolitizam: opsta kurcobolja ko si, odakle si, kako izgledas i govoris, cime se bavis. To bas nigde nisam video, pretpostavljam da je NY slican, ono par puta sto sam bio sam stekao taj utisak, ali nikad nisam ziveo tamo pa ne mogu zaista da poredim.

 

 

  • +1 2
  • Wub 2
Link to comment

 

3 hours ago, assignment said:

Ja sam generalno sumnjiv kada ljudi pricaju o zaradi i novcu. A o tome se u Nemackoj bas i ne prica na poslu izmedju kolega jer je mahom tajna ugovora, mozda je kod vas to drugacije...

 

I Austrijanci su takvi ali zato i imaju nize plate od stranaca posle par godina. U pocetku daju ti kao strancu manju platu od lokalnih pod izgovorom da su ti sredili papire i sl budalastine. Medjutim ljudi se obicno posle 2,3 godien snadju, vide  situaciju i promene firmu. Ko god ostane u istoj firmi duze od tri godine sigurno gubi ogromne pare. Povisice odavno ne postoje, a svaka promena posla donosi bar 20% vecu platu. Nemci/Austrijanci su po prirodi jako stegnuti sa trosenjem ali na drugoj strani od ovih top-verdienera u IT  koje ja znam (ajd da kazemo nekh 20ak ljudi) nijedan nije Austrijanac/Nemac.

 

Ovo boldovano ja nikad nisam cuo da postoji u u Austriji. Bas me zanima kako to izgleda u ugovoru i kako Nemci misle da to kontrolisu. :laugh: 

 

Moji izvori i jesu uglavnom razni stranci, par kolega sa fakulteta sa kojima sam bas dobar godinama pa eto i ne kriju onda koliko zarade, onda znam na mojim projektima koliko placamo eksterne developere (i na projektima od kolega iz sekcije) i na kraju naravno iz zenine firme.

Link to comment
31 minutes ago, bags said:

Ovo boldovano ja nikad nisam cuo da postoji u u Austriji. Bas me zanima kako to izgleda u ugovoru i kako Nemci misle da to kontrolisu. :laugh: 

 

Evo nadjoh tu recenicu kod mene. Realno niko se ne bavi time niti se kontrolise, ali se prosto ne pominje.

 

Ako bi svi znali ko koliko dobija, moze samo da dodje do komplikacija, zasto bi XX imao vise od mene, a radi manje/losije/krace...sad cu ja da...

Screenshot_20210922-202835_Gallery.jpg

Edited by bebaguza
  • Haha 1
Link to comment
29 minutes ago, bebaguza said:

 

Screenshot_20210922-202835_Gallery.jpg

 

Kakva firma dozvoli sebi ovako nesto u ugovoru? Kakav advokat moras biti pa da ovo prodje u ugovor meni je apsolutno neverovatno.

Naravno da je u interesu firme da ne pricaju radnici o platama ali svakom je valjda svoj interes najvazniji.

11 minutes ago, Pixie said:

Ovo je kao neki paralelni univerzum. Pa ne rade svi u IT-u i okolo-naokolo.

 

Ali IT-evci najvise vise po forumima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...