Jump to content
IGNORED

Split sa Deutschland 2


bags

Recommended Posts

10 minutes ago, Zlurad said:

o je bilo šta pokušao da radi po Berlinu kad je Berlinski maraton taj ne zna sta je pakao: pola linija svakog prevoza je prekinuto, skoro ceo cenar i okruzenje zatvoreni, ulice gde se ipak vozi zakrcene, pesacenje po/oko ruta skoro nemoguce. Barem je zabavno.

 

Ovo vazi u skoro svim gradovima gde ima maraton. :)

Ja sam jednom krenuo na neki izlet i nisam mogao izaci nikako iz svoje ulice dok traje maraton.

Link to comment
5 minutes ago, Zlurad said:

Problem u Berlinu što i inače, kad nema maratona pola linija gradskog prevoza ne radi emoji23.png

 

Budi srecan sto i to pola radi, zamisli da zivis u nekom manjem gradu ili nedaj boze nekom selu, tamo bus jedino vidis kada je skola za prevoz djaka ;)

  • +1 1
Link to comment

Zar taj vas Berlin ne dozivljava pravi procvat? Sve velike tehnoloske firme otvaraju sedista tamo. Sediste IT scene u Evropi posle Londona i Amsterdama.

Ima li ista da se prelije bar za javni prevoz i neko unapredjenje infrastrukture?

Mislim da je neko od vas pre par meseci spominjao kakav haos tamo vlada ali mora da idu stvari bar malo nabolje ?

 

Link to comment
4 minutes ago, bags said:

Zar taj vas Berlin ne dozivljava pravi procvat? Sve velike tehnoloske firme otvaraju sedista tamo. Sediste IT scene u Evropi posle Londona i Amsterdama.

Ima li ista da se prelije bar za javni prevoz i neko unapredjenje infrastrukture?

Mislim da je neko od vas pre par meseci spominjao kakav haos tamo vlada ali mora da idu stvari bar malo nabolje ?

 

 

Znaš kako, Berlin je interno za Nemačku kao crna ovca, o njemu ne pričamo :D

U unutrašnjoj priči grad i cela ta priča oko Berlina nema isti značaj kao recimo Pariz u Fr. ili London u UK.

 

Dosada sam živeo u Esenu u rurskoj oblasti, Kelnu, Visbadenu, Berlinu a sada na selu u Bavarskoj. Subjektivno mi je Berlin bio daleko najgori za život (doduše sjajni ljudi i kolege), najveći kvalitet imam ovde na selu.

Edited by Boycie
  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, Boycie said:

 

Znaš kako, Berlin je interno za Nemačku kao crna ovca, o njemu ne pričamo :D

U unutrašnjoj priči grad i cela ta priča oko Berlina nema isti značaj kao recimo Pariz u Fr. ili London u UK.

 

Dosada sam živeo u Esenu u rurskoj oblasti, Kelnu, Visbadenu, Berlinu a sada na selu u Bavarskoj. Subjektivno mi je Berlin bio daleko najgori za život (doduše sjajni ljudi i kolege), najveći kvalitet imam ovde na selu.

 

Essen bolji od Berlina? U Berlinu nisam ziveo, ali bio sam poslovno 3 meseci, jedino sam preko vikenda isao kuci. Bio u hotelu, i provodio se ekstra u gradu koji nikada ne spava (sto je za Nemacku maltene jedinstveno) Posto zivim u NRW, bio sam relativno cesto u Essenu, sto poslovno, sto zbog koncerta (Zeche) i dosad sam bio ubedjen da je Essen i pogotovo Alt-Essen najgore ruglo koje postoji u Nemackoj :lolol:

  • Haha 1
Link to comment

Boravila sam zbog posla par nedelja na krajnjem istoku i moj utisak za istok Nemacke je sledeci.

 

Mobilna mreza 3G, ne moze mejl da se primi u putu. Ceo taj deo ispraznjen. Jako puno praznih stanova. Najveci broj stranaca su oni “dnevni” Poljaci koji prelaze granicu da rade i ruski (kazahstanski) Nemci. Platne kartice, prolaze samo nemacke i to debitne, kreditne jok. Bankomati, treba da se traze GM brojacem.

Engleski govore imigranti.
 

Poljaci sa druge strane reke, govore poljski i nemacki, dosta njih i engleski, sve kartice normalno idu, cak je mobilna mreza bolja. U usluznim delatnostima, restoran, imala sam u jednom trenutku nakon pitanja, krace «predavanje» i utisak da me usluzuje Her Flik.  Utisak je bio toliko uverljiv da mi je malo falilo da prsnem u smeh, a tad bi verovatno bilo belaja.


Inace impresivan stari grad, star gotovo hiljadu godina, rodno mesto Pavla Jurisica, nedirnut u saveznickom bombardovanju. Fino mesto za zivot mladih porodica da ima nekog posla. Aerodrom u Drezdenu relativno daleko i slabo medjunarodno povezan. Putna mreza tako, tako.

 

Tajmsov dopisnik iz Nemacke je pisao da defakto depopulacija stvara plodno tlo za ovako sta. Zapravo tamo migranata jedva i da ima. 
Plus sto mislim da ims puno packanja sa strane. I svakako tradicije. Citala sam da im je tu u nekom gradu u okruzenju tridesetih bilo «test» postrojenje za buduce dusegupke. Isprobavano na mentalno obolelilim i homoseksualcima.

Zena koja je u socijaldemokratama (gledala neki dokumentarac za godisnjicu pada Berlinskog zida) kaze da je dosta onih koji su u AfD bilo na drugoj strani prilikom pada zida. Ne sumnjam da je VVP ima svoju ekspozituru. Tad su imali i neke lokalne izbore, cini mi se da im je u fotofinisu gradonacelnik bio imigrant sa Merkelove liste, rumunskog porekla, rekla bih.

 

Tamo je potrebno mnogo, mnogo vise ulaganja pre svega u savremenu infrastrukturu da ljudi mogu da cirkulisu i definisanja od cega ce taj deo zemlje da zivi. Mozda je i neka vrsta turizma odgovor, ali za takvo sta i stanovnistvo mora da ima odredjenu dozu fleksibilnosti.
 

Mislim da su se Nemci glede svog istoka prilicno zajebavali u smislu ulaganja u ono od cega se zivi. Vidim da su ipak neke fabrike stavili u Lajpcig, nisu ih otfurali skroz u Poljsku.

 

Bez ozbiljnih ulaganja, bez poslova, a na pruski mentalitet moze da bude frcno. Nadam se da nece.

 

55 minutes ago, Boycie said:

A ima jako puno njih naših koji se simpatišu sa AFD zato što su oni kao "za malog čoveka", a skoro svi folksdojčeri koje poznajem se isto tako pale na AFD iako su i oni sami bili nekada izbeglice. 


Kao oni sto su glasali za Strahea?

 

Socijalni konzervativizam (evropski rednekovi) i jos ponesto.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, assignment said:

 

Essen bolji od Berlina? U Berlinu nisam ziveo, ali bio sam poslovno 3 meseci, jedino sam preko vikenda isao kuci. Bio u hotelu, i provodio se ekstra u gradu koji nikada ne spava (sto je za Nemacku maltene jedinstveno) Posto zivim u NRW, bio sam relativno cesto u Essenu, sto poslovno, sto zbog koncerta (Zeche) i dosad sam bio ubedjen da je Essen i pogotovo Alt-Essen najgore ruglo koje postoji u Nemackoj :lolol:

 

Ovo sam bio malo brutalan, ipak su to različiti svetovi sa svojim prednostima i manama. U Essenu sam živeo kao student pa je bilo dosta ponuda u gradovima u okruženju, ima jako lepih krajeva oko Bredeneysee a i dosta prirode i zelenila :) U Berlinu sam već bio sa dvoje dece pa sam se suočio sa Berlinskom birokratijom koja je surova od početka do kraja, pa onda problemi oko traženja stana, pa onda imaš besplatan vrtić ali često nisu imali vaspitače pa su roditelji morali da uskaču između ostalog. Tu nam je puklo pa sam otišli ovde u Bavarsku gde nama manje više sve odgovara. 

  • +1 2
Link to comment
Zar taj vas Berlin ne dozivljava pravi procvat? Sve velike tehnoloske firme otvaraju sedista tamo. Sediste IT scene u Evropi posle Londona i Amsterdama.
Ima li ista da se prelije bar za javni prevoz i neko unapredjenje infrastrukture?
Mislim da je neko od vas pre par meseci spominjao kakav haos tamo vlada ali mora da idu stvari bar malo nabolje ?
 
Berlin je jedini glavni grad u razvijenim zemljama koji ima negativan uticaj na gdp zemlje. Pariz, London, Rim, Madrid kao primeri doprinose gdp-ju sa +5, +10% dok Berlin šiba negativno oko -5 (odokativne cifre ali ne daleko od istine).

Slivaju se IT firme jer im Berlin daje subvencije plus je grad prepun omladinaca koji bi da žive u Berlinu zbog "kulturnog" života pa pristaju da rade za manje para, naročito u startupovima (plate u Berlinu su u odnosu na ostatak Nemačke barem za 30% niže). Startapovi ako prežive par godina, što je retkost ne utiču previše na budget, ostali veći i ako utiču je premalo za neke velike investicije.

Nevolja je što je Berlin država, pa ima više struktura a 100 bakica kilavo dete. Plus zbog toga što je Berlin muva se po administracijama i kuso i repato kao odskočna daska ka položajima u državnim organima. Ako nađeš sposobnu i odgovornu osobu taj/ta je tu jer ili je odslužio svoje u strukturama ili pokušava nešto da stvarno uradi. Poor but sexy zna da bude fensi izreka za nekog 25 godisnjeg omladinac koga zabole za sve osim da mu se otvori kitkat i da moze da ids u gender neutral wc, i da gleda orgije u bazenu ali ja imam druge prioritete, digitalna infrastruktura (verovali ili ne barem 30% Berlina dobijaš samo 3g na telefonu a o bezom internetu da ne govorim), loše biciklističke staze, konstatne gužve, štroku, buku, nedostatak nastavnika, škola, fakulteta, poslova, dizanja cena stanova a plate na istom, loša birokratija...jebes ga, ispade da je Berlin Srbija ali ionako Berlin nije reper za Nemačku. Ne znam kako Merkelova nije reagovala za sve ove godine i dovela Berlin u red.
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, Boycie said:

 

Ovo sam bio malo brutalan, ipak su to različiti svetovi sa svojim prednostima i manama. U Essenu sam živeo kao student pa je bilo dosta ponuda u gradovima u okruženju, ima jako lepih krajeva oko Bredeneysee a i dosta prirode i zelenila :) U Berlinu sam već bio sa dvoje dece pa sam se suočio sa Berlinskom birokratijom koja je surova od početka do kraja, pa onda problemi oko traženja stana, pa onda imaš besplatan vrtić ali često nisu imali vaspitače pa su roditelji morali da uskaču između ostalog. Tu nam je puklo pa sam otišli ovde u Bavarsku gde nama manje više sve odgovara. 

 

E super je Bavarska, jedini problem u Bavarskoj je sto je puna Bavaraca :blush:

Link to comment

Ne fali njima nista, obicno imaju i visak... Nemam ja nista protiv coveka iz Bavarske, taman posla...

 

Generalno sam stekao utisak da Bavarci (verovatno zbog proslosti) nisu Nemci. U Westfaliji ako pitas coveka sta je, odgovorice Nemac. Oni odgovaraju da su Bavarci... Mia san mia...Preko CSU-a koji realno tesko da bi presao 5% na drzavnom nivou im CDU daje prilicno jaka ministarstva, mahom min 3, sto su kroz istoriju koristili za bavarsku korist a ne drzavnu. Pa imas Henesa, jao majko.....:blink: Ali to je vise moje subjektivno, jelte....

Link to comment
6 minutes ago, assignment said:

Ne fali njima nista, obicno imaju i visak... Nemam ja nista protiv coveka iz Bavarske, taman posla...

 

Generalno sam stekao utisak da Bavarci (verovatno zbog proslosti) nisu Nemci. U Westfaliji ako pitas coveka sta je, odgovorice Nemac. Oni odgovaraju da su Bavarci... Mia san mia...Preko CSU-a koji realno tesko da bi presao 5% na drzavnom nivou im CDU daje prilicno jaka ministarstva, mahom min 3, sto su kroz istoriju koristili za bavarsku korist a ne drzavnu. Pa imas Henesa, jao majko.....:blink: Ali to je vise moje subjektivno, jelte....


šalimo se naravno. CSU je i meni trn u oku, na lokalu su donekle i normalni ali upravo CSU je dao najviše bisera vladi kao Scheuer, Dobrindt i ostali. 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...