Jump to content
IGNORED

Vulkani i geologija


אַף אֶחָד

Recommended Posts

On 19.9.2021. at 16:56, chandra said:

explosion-de-lava.r_d.609-383.jpeg

 

Erupcija vulkana na La Palmi. Danima se ocekivalo da proradi i evo ga! Prva erupcija nakon 1971. Lokalnog karaktera, prognoza je da ce biti bitno manja od te prethodne. Za sad 300 porodica evakuisano, nema direktno opasnosti po ljude, mozemo da uzivamo u spektaklu.

jbt :isuse:

Link to comment
2 hours ago, Lancia said:

jbt :isuse:

 

Glupo je naravno meriti i patkometrisati prirodne katastrofe, ali ovo je od svega iz te lige najbezbolnija. Nijedan ljudski zivot nije izgubljen, nijedna domaca zivotinja, nacionalni park na sigurnom, turisticke zone na sigurnom. Zatrpano selo od 300 kuca izgradjeno u high-risk zoni. Od tih kuca 1/4 je za izdavanje, jos bar 1/4 su vikend kuce ljudi nemaca, skandinavaca i ostalih. U ovim kucama koje su ostale netaknute bice potrebno ciscenje i neka sanacija, ali vecina od 5000 raseljenih ce se vratiti u svoje domove jer je steta od prolaska lave lokalne (nije da je zemplotres razdrmao kuce, pa da mora da se rusi sve po dolini). Materijalni gubici ce im biti nadoknadjeni, kuce izgradjene, putevi popravljeni. Najveca katastrofa ce tu biti pljacka i ugradjivanje lokalnih kabadahija u fondove pomoci, ali za to ne treba kriviti vulkan.

 

A da je prirodni spektakl, spektakl je.

 

Bonus: Po skolama se skuplja pomoc za La Palmu. Samo u skoli kod moje omladine skupili su hrane i odece za pola La Palme, - svako dete po odevni predmet, namirnicu (nasa skola dobila zadatak "bezglutenski proizvodi") i nesto za higijenu, 2000 dece. A skola ima na stotine. Ja poslao u neku grupu predlog da se visak te pomoci koja ocigledno nije potrebna ovima na La Palmi preusmeri u migrantske centre. Malo me sramota i da prepricavam reakcije.

Edited by chandra
Link to comment
  • 2 weeks later...
On 24.9.2021. at 9:44, Lancia said:

jbt :isuse:

 

Quote

Najveca katastrofa ce tu biti pljacka i ugradjivanje lokalnih kabadahija u fondove pomoci, ali za to ne treba kriviti vulkan.

 

Da citiram samog sebe - od para iz evropskog fonda za pomoc spanska vlada upravo izdvojila 40MEUR-a za poboljsanje opticke veze La Palme. Oh, yeah.

 

Inace, danima vec tece akcija spasavanje 4 psa lutalice koji su ustali zarobljeni lavom na nekom brdu. Stizu posebni timovi, testiraju se dronovi, picke materine, sve to iz "fondova", treba pse namamite, omamite, podici, dronovi ko mali helikopteri... Volim ja pse, empatija za lutalice, ali odnos u drustvu prema ovoj "katastrofi" je potpuni glavolom. Prvo zato sto su ti psi lutalice po pravilu lovacki psi koje ovi bez problema ostavljaju po planinama, a kad nema zeceva, a ovi se namnoze, malo i njih love. Drugo, jer nema lepseg primera za ono Stulicevo - "ljudi vole katastrofe, to ih zblizava". A jos kad niko ne izgubi glavu, nema ni najmanjih prepreka da se u zblizavanju uziva.

Link to comment
41 minutes ago, chandra said:

 

 

Da citiram samog sebe - od para iz evropskog fonda za pomoc spanska vlada upravo izdvojila 40MEUR-a za poboljsanje opticke veze La Palme. Oh, yeah.

 

Inace, danima vec tece akcija spasavanje 4 psa lutalice koji su ustali zarobljeni lavom na nekom brdu. Stizu posebni timovi, testiraju se dronovi, picke materine, sve to iz "fondova", treba pse namamite, omamite, podici, dronovi ko mali helikopteri... Volim ja pse, empatija za lutalice, ali odnos u drustvu prema ovoj "katastrofi" je potpuni glavolom. Prvo zato sto su ti psi lutalice po pravilu lovacki psi koje ovi bez problema ostavljaju po planinama, a kad nema zeceva, a ovi se namnoze, malo i njih love. Drugo, jer nema lepseg primera za ono Stulicevo - "ljudi vole katastrofe, to ih zblizava". A jos kad niko ne izgubi glavu, nema ni najmanjih prepreka da se u zblizavanju uziva.

Jednom recju, uzivancija :fantom: sad sam i ja pozeleo jedan vulkan ovde kod mene.

 

Nema potrebe da mene kvotujes povodom sopstvenog ushicenja. Imam prijatelje na La Palmi sa spremljenim koferima u predsoblju, zivim na Kanarima vec 22 godine i poprilicno sam upoznat kako funkcionise zivot ovde, voleo bih da delim tvoj optimizam.

Link to comment
19 minutes ago, Lancia said:

Jednom recju, uzivancija :fantom: sad sam i ja pozeleo jedan vulkan ovde kod mene.

 

Nema potrebe da mene kvotujes povodom sopstvenog ushicenja. Imam prijatelje na La Palmi sa spremljenim koferima u predsoblju, zivim na Kanarima vec 22 godine i poprilicno sam upoznat kako funkcionise zivot ovde, voleo bih da delim tvoj optimizam.

 

Ne znam gde si video optimizam kod mene? Znam i ja ljude kojima je postradala kuca. Zivi su, zdravi, s glavom na ramenima i sa obecanjem da ce im adekvatne kuce biti napravljene. Moj pezimizam krece od toga obecanja, ali njegovo neispunjavanje ocigledno nije krivica vulkana vec ljudi. Eto, od tih 40 MEURa bi se dala po koja kuca sazidati na nekom jednako lepom mestu, ali, jebiga, fiber je prioritet.

 

Ono sto je u korenu problema je sto i ljudi ovde znaju kako funkcionise zivot, ali ne znaju ili ne zele da znaju kako funkcionise vulkan na kojem zive. Najbolji dokaz su ti cene nekretnina - u najrizicnijoj zoni na Tenerifeu gde moze da pukne ama bas svakog casa, ni posle ovoga nisu pale ni za cent.

 

O lokalnom cmizdrenju nad 4 lutalice dok se u proseku 10 migranata podavi po ovim vodama da ne pricamo.

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, chandra said:

 

Ne znam gde si video optimizam kod mene? Znam i ja ljude kojima je postradala kuca. Zivi su, zdravi, s glavom na ramenima i sa obecanjem da ce im adekvatne kuce biti napravljene. Moj pezimizam krece od toga obecanja, ali njegovo neispunjavanje ocigledno nije krivica vulkana vec ljudi. Eto, od tih 40 MEURa bi se dala po koja kuca sazidati na nekom jednako lepom mestu, ali, jebiga, fiber je prioritet.

 

Ono sto je u korenu problema je sto i ljudi ovde znaju kako funkcionise zivot, ali ne znaju ili ne zele da znaju kako funkcionise vulkan na kojem zive. Najbolji dokaz su ti cene nekretnina - u najrizicnijoj zoni na Tenerifeu gde moze da pukne ama bas svakog casa, ni posle ovoga nisu pale ni za cent.

 

O lokalnom cmizdrenju nad 4 lutalice dok se u proseku 10 migranata podavi po ovim vodama da ne pricamo.

Oh, oprosti, ovaj put sam skroz procitao dijagonalno, nije pravdanje ali mi se mota neka zamlata od majstora po kuci i nevidjeno mi ide na onu stvar :Miralem:

Citao sam bukvalno, 40 miliona, oh yeh, kucici, zblizavanje... :isuse:

 

Izvinjavam se :blush:

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...