Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

2 hours ago, Rowanoke said:

Mislis tok misli nije pravolinijski?

 

Pa to je koliko sam skontala zbog toga sto spice melange dodatno daje kako se to kaze, te prorocke sposobnosti, pa moras da ciklicno i cudno razmisljas da bi izbegao da si procitan? 

Zar nije to? prescient history

 

Не, баш. Мисли су им религијске. У том свету су религија и наука спојене у нешто нераскидиво, зато су мисли аристократске деце, која су одгајана уз специјалне духовне вежбе, уз надзор "сестринства", пуна религијских појмова и мантри, за ојачавање духа. Меланж само убрзава процес, омогућава све то, "пречицом",  без дугих и напорних вежби... Религије су углавном "научне религије", служе за одржавање мира и равнотеже у царству. И циљ им је углавном племенит, служе да ојачају, а не да покоре дух. Пример конверзације из једне од књига:

Screenshot_2021-09-05-14-30-49-728_com.android.chrome~2.jpg

Link to comment
1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Не, баш. Мисли су им религијске. У том свету су религија и наука спојене у нешто нераскидиво, зато су мисли аристократске деце, која су одгајана уз специјалне духовне вежбе, уз надзор "сестринства", пуна религијских појмова и мантри, за ојачавање духа. Меланж само убрзава процес, омогућава све то, "пречицом",  без дугих и напорних вежби... Религије су углавном "научне религије", служе за одржавање мира и равнотеже у царству. И циљ им је углавном племенит, служе да ојачају, а не да покоре дух. Пример конверзације из једне од књига:

Screenshot_2021-09-05-14-30-49-728_com.android.chrome~2.jpg

Zaista odvratan prevod, ne znam po meni ispravite me molim vas ako gresim, posto nismo citali iste verzije,

Ta religija njihova je zapravo napravljena i konstruisana da drzi sistem takvim kakvim je trenutno. Taj feudalni sistem, ili kako ga oni zovu Faufreluches, zato je on Pisac nazvao IslamoBudisticku veru Frimena tako, ali Bene Geserit su zapravno tajni mozak tog nakaradnog sistema u kome nisu svi ljudi jednaki, ali na neki cudni nacin svako ima svoje mesto 

 place for every man and every man in his place

Bene Gesserit uvek je u potrazi za tim najboljim od najboljih tom vrhu te piramide, 

I mislim da su mislile da ce to Biti Paul Attraides aliiii cudna sudbina ne pravolinijakog uma, a zapravo je cela ta istorijska radnja izuzetno linearna, dok su oni jako sizoidni, 

Nazalost ovaj srpski prevod izgleda izuzetno jalovo na neku ruku

Link to comment
1 hour ago, Rowanoke said:

ali Bene Geserit su zapravno tajni mozak tog nakaradnog sistema u kome nisu svi ljudi jednaki, ali na neki cudni nacin svako ima svoje mesto 

Иако у почетку делују кучкасто, хладно и срачунато, тај сестрински ред у последњим књигама показаће своју топлу, људску страну и биће међу последњим браниоцима људскости. Оне имају моћ преношења предачког наслеђа, у стању су да сагледају "колективно несвесно" од најтамније прошлости до њихових дана, што их чини неком врстом савести човечанства. Осим њих, само млађи нараштаји Атреида имају ту моћ, зато Пол када сагледава шта му је чинити у својству цара, види истовремено и Џингис кана и Хитлера, као и све деспоте до њега и признаје себи да је најбоља опција да ослепи, да се повуче,  умре, и финализује о себи мит као о цару добровољном изгнанику и мученику.  Све друге опције царевања му се чине страшнијима у коначном исходу. 

  • +1 1
Link to comment

Da, one zapravo jedino i nesto rade kako ne bi drustvo stagniralo i pronasao vrhovni taj covek 

 

Generalno koliko shvatam, glavni motiv knjiga je borba protiv ljudske stagnacije i ljudskog propadanja, da ako se covecanstvo ne dispersa nema neke sanse da opstane, umrece kad tad, da li iznutra ili iz spolja tj neke pretnje iz kosmosa, to moze da bude aliens ili pak ta tehnologija koja je pobegla od Butlerskog jihada. 

Paul je kukavica u tom pogledu jer ne zeli da napravi korak koji bi unistio ljudsku stagnaciju, plasi se tog koraka i prosto je nesposoban da to izvede, tog njegov sin ili brat, ne secam se, onaj kralj crv, on je prvi i jedini koji se lata posla da unisti stagnaciju

Link to comment
2 hours ago, Mos said:

Kralj, car, frimeni, Slobodnjaci. Baš niko da ubode na topiku neki ispravni naziv iz knjige, uključujući i prevodioca same knjige. :D

Ja ne znam na srpskom nazive, nisam citala

Link to comment

Meni je taj deo oko "Zlatne staze" i razlicitog stava prema istoj Pola i Letoa II prezanimljiv. 

 

Mislim, mozemo zvati Pola kukavicom, a Letoa hrabrim, ali stvari nisu ni izbliza tako crno-bele. Dzihad koji je Pol vodio je iziskivao stradanja covecanstva merena u milijardama, a jos najmanje 2x toliko bi stradalo kroz slatnu stazu. Leto kad se odlucio na istu je bio dete od jedva 10ak godina i to nije prosao na svojoj kozi. Bicu maksimalno iskarikirano banalan ovde - lako je odluciti se na nesto kad si mlad i glup :D Ozbiljno je pitanje i da li je tolika zrtva i toliko stradanje vredno sputavanja covecanstva sa necega sto mu prirodno sledi, takodje da li je to i jedini nacin, i na kraju ko je taj ko ce da odluci ko strada a ko ne? U tradicionalnim verovanjima to bi bilo vrhovno bozanstvo, a Pol je na kraju krajeva samo covek i prorok, a Bozanski car je crv. 

 

+1 na apel da se promeni naziv teme, film nije rimejk starog filma nego je nova adaptacija romana. Lincova verzija, ma sta mislili o njoj, dobrano odstupa od romana, pa nema ni neke poente gledati na ovu kao rimejk tog filma.

Link to comment

Пол само није желео да му рођени син пати толико дуго и толико страшно. А да га при томе сваки нови "правдољубиви" људски нараштај сматра чудовиштем и тиранином. 

 

Римејк јесте свакако јер је Линч био први, а држао се прилично чврсто концепта књиге. Мислим, књига је прва, али и филм из 1984. је први, тако да... осим ако нова адаптација није радикално другачија (а не видим како би била, нико се не би усудио да одступи толико) ипак је римејк. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
On 4.9.2021. at 18:24, dùda said:

sad vas ovde čitam i shvatam da sam sve pozaboravljala, pročitala knjgu(e) ima milion godina :wacko:

 

vidim da ću čitati ponovo, samo se sećam da mi je film posle knjige bio razočarenje:tongue:

 

+1

 

Ja sam uzeo nedavno da čitam i ne mogu da se načudim koliko je tehnički loše napisano. Skokovi iz jedne perspektive na drugu na svakih pola strane, beskrajna "as we both know" ekspozicija, objašnjavanje značenja izmišljenih termina (sve detaljno objašnjava osim šta je WTO OPEC CHOAM), četvrto poglavlje koje sadrži flešbek na treće... Voleo sam knjige kao mlad čovek, ali imam utisak da ne bih dugo izdržao da ih danas po prvi put čitam.

 

1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Римејк јесте свакако јер је Линч био први, а држао се прилично чврсто концепта књиге. Мислим, књига је прва, али и филм из 1984. је први, тако да... осим ако нова адаптација није радикално другачија (а не видим како би била, нико се не би усудио да одступи толико) ипак је римејк. 

 

Apsolutno nije rimejk, a Linč se toliko čvrsto držao koncepta knjige da u poslednjoj sceni filma Muad'Dib priziva kišu na Arakis :isuse:

 

  • +1 3
Link to comment

Кад кажем да се Линч држао концепта књиге, не мислим да је свака појединост као у књизи, него да лепо прати ток приче Ф. Херберта, не одступа у главном току. Није као у концепту код Јодоровског, који је први несуђени аутор филма, а задирао је у суштину, типа, код њега би Харконени уштројили Лета, а Пол би био створен из капи крви :D (срећа, па то никада није реализовано)

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
49 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Кад кажем да се Линч држао концепта књиге, не мислим да је свака појединост као у књизи, него да лепо прати ток приче Ф. Херберта, не одступа у главном току. Није као у концепту код Јодоровског, који је први несуђени аутор филма, а задирао је у суштину, типа, код њега би Харконени уштројили Лета, а Пол би био створен из капи крви :D (срећа, па то никада није реализовано)

 

"Koncept" nije isto što i "tok priče", ali dobro.

Link to comment

Mali offtopic, vidjam to cesto, evo skoro i kada je u pitanju bio Berlin Aleksanderplac - zar nije u pitanju nova ekranizacija knjige, a ne rimejk filma? Zasto bi se ovaj film dovodio u vezu sa Lincovim, kada je zapravo knjiga ta koja se obradjuje? Ili gresim u necemu?

 

// I ja spadam u one koji su knjigu procitali pre dosta godina i ne secaju se mnogo toga. Ni Lincovog filma se ne secam nesto preterano. Baba.

Edited by I*m with the pilots
  • +1 3
Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Планета Дина (2021)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...