Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

 

On 22.11.2021. at 13:31, burekdzija said:

Dobro za nabadanje je barem pruzio objasnjenje: valjda se zove Holcmanov efekt, laser i stit kad se dodirnu ispare i napadaca i napadnutog pa se zato borba prsa u prsa vratila u svemirske samuraje (rece moj sin kad je video Sardukare kad smo gledali film pre neki dan, nije jos citao).

 

On 22.11.2021. at 13:34, Filozof manijak said:

u celom univerzumu se koriste Holzman štitovi koji sprečavaju projektilna oružja, ap se zato borba prsa u prsa u ponovo vratila dobrom starom hladnom oružju.

Osima na Arakisu gde korišćenje štitova privlači i razjaruje peščane crve, pa se ne koristi,

 

Da, ali na tom Arakisu se igrom slučaja niko nije dosetio da vrati u upotrebu zastarelo automatsko oružje i sa distance lepo postrelja nepobedive slobodnjačke koljače sa kris-sečivima u zubima. Džaba bi im bila sva genetska sklonost ka nožekanju.

 

Stoga...

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Erhm, džaba ti kubura i mitraljez kad ne vidiš neprijatelja? Slobodnjaci su gerila koja jako dobro koristi svoje okruženje i ekosistem u kom se nalaze, zato su superiorni, neće oni ikada izaći u otvoren boj. 

One čete i siečeve koje su Harkoneni našli su spalili laserima, svejedno je dal su imali automatsko oružje ili ne. Ali to je sve bila sitnina za Fremen populaciju.

Link to comment

Заправо, слободњаци су и одлична офанзивна формација, нарочито када су религијски и политички фанатизовани. Ограничавају се на герилску борбу јер крију своју пуну снагу и бројност. Али да је онај царев евнух убио Пола, ишли би од планете до планете и убијали све што хода на две ноге. 

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Erhm, džaba ti kubura i mitraljez kad ne vidiš neprijatelja? Slobodnjaci su gerila koja jako dobro koristi svoje okruženje i ekosistem u kom se nalaze, zato su superiorni, neće oni ikada izaći u otvoren boj. 

One čete i siečeve koje su Harkoneni našli su spalili laserima, svejedno je dal su imali automatsko oružje ili ne. Ali to je sve bila sitnina za Fremen populaciju.

 Pa oni možda jesu gerila, ali nisu nevidljivi da se materijalizuju iz vazduha. Možda ti haubice na Arakisu ne bi bile od neke koristi, ali ipak

 

Indiana Jones Fight GIF by Nerdist.com

 

Btw, meni je u Star Treku uvek bilo čudno što Starfleet ne naoruža svoje pripadnike nekim katanama ili sličnim sečivima za borbu protiv Borga. Ne znam kako bi se radilice adaptirale na stari dobri slashing damage neke uber katane od ko zna kog materijala (može biti da sam preskočio neki dobar razlog u lore-u).

  • +1 1
Link to comment

Sreća pa bi se duplo više dobilo izbacivši čitav segment posle Pol-Džesika scene u šatoru (beskrajno letenje ornitopterima, pregovaranje sa Liet Kynes, stradanje Ajdahovo, šetkanje kroz pustinju, dvoboj sa Jamisom, itd, itd).

  • +1 2
Link to comment

A uz to sa banketa odlazi Leto i daje ulogu domaćina Polu, koji pecne špijuna pričom o davljenicima. Džesika pomisli da će ga ovaj zvati na dvoboj (i provaljuje drugi honeypot) a stvar izvlači Liet sa krijumčarem... i još na kraju saznajemo da je nestao tovar las-pušaka te se konačno potpuno definiše šta je ta laserska puška, koliko je moćna, šta sve može da se desi kada se dotaknu laser i štit (od uništenja pojedinaca do eksplozije jače od atomika koje ni ne znam da li su spomenuli u ovoj otegnutoj dosadi) i zašto bi ih neko otimao - a to u perspektivi toga da je već nekoliko puta nagoveštavano da će se svi koji se na štit oslanjaju grdno iznenaditi.

 

EDIT:

I da, to oko vode, kada Pol svojim mentat/bene treningom provali da on prikriva istinu i zaključuje - "So there IS enough water" - da se pokrene ciklus i Arakis pretvori u raj.

Edited by Vapad
Link to comment

Scenu banketa je gotovo nemoguće prikazati sa svim objašnjenjima karaktera i relacija između njih, a da stane u film od 2 i nešto sata. Slažem se da je bitna, samo ne znam kako bi je uklopili. 

Pojedine informacije iz te scene su mogli ubaciti na drugi način u priču, kad već scenu nisu.

I nikako se ne slažem sa ocenom - otegnuta dosada. Ovo je prava SF priča, a ne marveloski produženi video spot sa šljaštećim konfetama i prskalicama.

  • +1 1
Link to comment

Banket je snimljen što znači da postoji neka minimalna šansa da jednog dana izadje trosatni extended cut na nekom blureju, ja bih svakako bio zainteresovan da to gledam.

Problem je što Vilnev nije u tom fazonu, ne voli produžene verzije i nikada ih ne radi.

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Filozof manijak said:

Scenu banketa je gotovo nemoguće prikazati sa svim objašnjenjima karaktera i relacija između njih, a da stane u film od 2 i nešto sata. Slažem se da je bitna, samo ne znam kako bi je uklopili. 

Pojedine informacije iz te scene su mogli ubaciti na drugi način u priču, kad već scenu nisu.

I nikako se ne slažem sa ocenom - otegnuta dosada. Ovo je prava SF priča, a ne marveloski produženi video spot sa šljaštećim konfetama i prskalicama.

 

Ah, dragi kolega, ako neko ne voli video spot, quick, marvelovština obrade kvalitetnih tema to sam ja, na stranu što mogu da uživam u njima, ali iz drugih razloga. Ali tako mogu i u Odiseji u svemiru koji mnogi obeležavaju kao nešto u čemu nisu uživali. Ali nije ovo mesto za te "umem ja i nisam takav ali.." izgovore.

 

Meni ta "kvazi-moderna površnost",  dizajn na uštrb priče, funkcije, onoga što gura radnju i pruža pravi ugođaj ovde fali. Predugo traje, premalo daje. I uz to promašuje. Ali moje preterano nezadovoljstvo leži u tome što, po svemu sudeći, u svog života neću videti kvalitetnu, visoku, produkciju ovog sjajnog štiva. 

 

A te priče da to nije filmično i da treba previše vremena ostavimo na strani, sposobni filmmaker i storiteler može u jako malo ispričati jako puno. Problem ovog lika je prosto i jednostavno opisati ovako - 

 

 

Edited by Vapad
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...