Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

"Дина" је јунгијански свет, Френка Херберта, у коме су људи подигли своје психичке моћи до неслућене јачине. Људски ум тренингом може да имитира брзину компјутера, може да заустави физичко старење, да предвиди будућност, прочита мисли, али и да направи врло сложене "завере у заверама завере".... Пошто је и Дејвид Линч у доброј мери јунгијански аутор, који филмски интуитивно и брутално осликава психолошке трансформације ликова, кроз разне симболичке слике, овај ауторски двојац, постигао је нешто феноменално. Један од ретких филмова (Дина, 1984.) који је питак за гледање и после стотог гледања..... Ја бих радије да је Дејвид Линч, док је још жив, снимио наставак епопеје, који обрађује време када су "слободњаци" услед побољшња живота изгубили изворну културу и обичаје, а Полова сестра кренула да се "губи" кроз предачко наслеђе... Али имамо римејк другог аутора, па шта нам је ту нам је... Видећемо...

Screenshot_2021-09-04-12-58-36-511_com.android.chrome~2.jpg

Link to comment

Nije toliko remake, koliko je u pitanju nova adaptacija. Nisam neki veliki ljubitelj Denisa Vilneva, koji uglavnom koristi boje da bi dočarao odredjenu atmosferuu ili psihička stanja, ali to radi na način koji je previše in your face, nema dovoljno suptilnosti. Biće problema i sa muzikom, pošto je "njegov" kompozitor Johan Johanson preminuo pre par godina...

 

Inače, ovaj prvi film iz novog serijala pokriva samo prvu polovinu (prve) knjige, a Legendary još nije odobrio nastavke, tako da tu imamo i druge probleme u najavi, nešto slično kao što se dogodilo sa Ender's Game...

Link to comment
27 minutes ago, Rowanoke said:

@Duhovnost, ljubav i med zar se nije Linc stideo tog filma i hteo da se njegovo ime izbrise ?

Немам појма о томе. А нисам ни пратио изјаве тим поводом. Судећи по филмовима и серијама, њега је ауторски више занимао обичан живот, него сајнс фикшн и

 

19 minutes ago, Jeremija said:

 

револуционарни преврати, транзиције људских друштава у свемиру, и слично. Тј. он је у сваком обичном људском животном путу видео неку врсту свемирских транзиција, није му требала борба политичких ентитета око моћи, да би то приказао. 

 

20 minutes ago, Jeremija said:

 

Inače, ovaj prvi film iz novog serijala pokriva samo prvu polovinu (prve) knjige, a Legendary još nije odobrio nastavke, tako da tu imamo i druge probleme u najavi, nešto slično kao što se dogodilo sa Ender's Game...

Први део књиге је револуција и нарушавање снага моћи у царству. Други део је враћање свега у нормалу, Пол формално жени цареву кћер (у књизи је забележено да је царев елитни убица поштедео Пола, не извршивши по први пут наређење иако га је могао "на кварно" елиминисати - али то би изазвало океане крви после освете Полових следбеника) и постепено слободњаци постају интегрисани у царство. Било би супер када би се држали скроз слова књиге јер, слободњаци, што је занимљивост првог дела прве књиге, изговарају обредне песме на српском језику. :)

Link to comment

Nikako da se nakanim da repriziram Linčov film nakon dugo vremena, i prvi put pročitam knjigu.

Gledaću i novi, mada me trejleri nisu nesto zaintirgirali, deluje mi tehnički lepo ali isprazno.

Link to comment

Neće uzeti specijalni efekti, nego bukvalno boje, kao u svakom njegovom filmu.

 

Inače, prikazan je pre neki dan na Festivalu u Veneciji, i, koliko ja mogu da primetim, prvi utisci/recenzije su uglavnom pozitvni/e...

Link to comment
14 minutes ago, Jeremija said:

Neće uzeti specijalni efekti, nego bukvalno boje, kao u svakom njegovom filmu.

 

Inače, prikazan je pre neki dan na Festivalu u Veneciji, i, koliko ja mogu da primetim, prvi utisci/recenzije su uglavnom pozitvni/e...

Zbog cega je on bas reziser ovog filma?

Link to comment
3 minutes ago, Rowanoke said:

Zbog cega je on bas reziser ovog filma?

 

Koliko sam pročitao, on je lično to želeo, još pre nego što je režirao Arrival i BR2049, a pretpostavljam da mu je (kritički) uspeh tih filmova pomogao da ubedi studio.

Link to comment

Ići ču gledati u kino Denisu za hrabrost, ali strepim da je scenarij istodobno pretenciozan i preplitak.

1. Glavna emocije u prvom dijelu prve knjige je rastuća tjeskoba likova za koje se Frank trudi da ih progresivno sve više zavoliš. Je li Denis uspio da publika zavoli Atreide i da teško podnese rastuću bezizlaznost?

2. Zanima me je li i kako obrađen "We are the Harkonnens" moment. Da to ne bude shvaćeno kao još 1 kliše trenutak, neknjiškoj publici trebalo je reći da je Jessica kao konkubina Letu imala važan i sudbonosan zadatak koji nije obavila, natuknuti da je sparivanje u sljedećem naraštaju trebalo prevladati i "veliku zavadu" (i to upravo u trenutku kad Bene Gesserit drži prijestolje jer je Irulan Padišahica ok to je za 2 dio [emoji1787] ).

U knjizi su elementi toga od početka do kraja, u filmu je bar dio toga mogao lako biti natuknut s nekoliko neknjiških ali sadržajnih rečenica s Mohiam na početku..





Link to comment
26 minutes ago, Jeremija said:

 

Koliko sam pročitao, on je lično to želeo, još pre nego što je režirao Arrival i BR2049, a pretpostavljam da mu je (kritički) uspeh tih filmova pomogao da ubedi studio.

Ali zar nije ta Dune saga,

Zapravo neka vrsta anti tehnologije i anti razvoja tehnoloskog knjiga?

 

Jer koliko sam skontala, ljudi su se pobunili i ustali na dzihad protiv AI i tehnologije jer su ti kompijuteri abortirali decu tj fetuse po nekom njihovom sistemu, i da je to ustanak protiv sve moguce tehnologije, a da su ti Fremeni, 

Koliko kontam neki pandam arapima danasnjim koji imaju naftu, uspeli da se postave u centar desavanja jer na njihovoj planeti raste taj spice melange sto je kao neka izlucevina tog crva i daje ti nadljudske sposobnosti odnosno AI sposobnosti. 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Rowanoke said:

Ali zar nije ta Dune saga,

Zapravo neka vrsta anti tehnologije i anti razvoja tehnoloskog knjiga?

 

Jer koliko sam skontala, ljudi su se pobunili i ustali na dzihad protiv AI i tehnologije jer su ti kompijuteri abortirali decu tj fetuse po nekom njihovom sistemu, i da je to ustanak protiv sve moguce tehnologije, a da su ti Fremeni, 

Koliko kontam neki pandam arapima danasnjim koji imaju naftu, uspeli da se postave u centar desavanja jer na njihovoj planeti raste taj spice melange sto je kao neka izlucevina tog crva i daje ti nadljudske sposobnosti odnosno AI sposobnosti. 

 

 

Bože, sve što si napisla je uvreda za tu knjigu. 

Link to comment
11 minutes ago, Rowanoke said:

Zapravo neka vrsta anti tehnologije

Mnogo je kompleksnije od toga (vise ima veze sa ekologijom nego "Arapima").

 

Btw. jel moze neko da promeni naziv teme da ne bude da se ovde radi o "rimejku planete" (vec valjda filma.)

Link to comment

Herbert je prvi ekolog među sf piscima, i dosta se ta tema provlači kroz knjige.

Ali za mene je Dina o evoluciji pre svega ljudskog uma, i vrste i transcendentiranju na viši nivo postojanja.

Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Планета Дина (2021)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...