Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

23 hours ago, Jozef K. said:

Ta vlada sa više opcija je neka vrsta vlade DFJ, koja znamo u šta je otišla. Jer vlada onaj ko ima silu.

 

 

To se slažem, svakako. Ali opet se za neku dugoročniju i stabilniju vladavinu moraju pronaći odgovori i rešenja na brojna unutrašnja i međunarodna pitanja.

 

Talibani sada imaju u rukama neke karte koje mogu biti prilično kratkog daha. To je pre svega ta međunarodna pozicija koja im daje mogućnost da otvore razgovore i uspostave odnose na raznim stranama. Ali, kao što sam već pomenuo, to se može vrlo brzo izjaloviti ako naprave neki ishitren korak - recimo u smislu izbora Kineza za glavnog partnera (sve preko Pakistana). Vidimo da Iran već negoduje, Rusija se ućutala, Amerikanci i Zapad ne žure sa bilo kakvim priznanjem, Indija uveliko protiv.

 

Na unutrašnjem planu imaju u rukama kartu donošenja mira celom Avganistanu, posle dužeg perioda. Ali i to je kratkog daha. Jer vidimo da već dugo ne izlaze sa nekim ozbiljnim okvirom državnog uređenja. Od toga da li će se zemljom upravljati centralistički pa do nekih pitanja svakodnevnog života. Po meni je jedini temeljniji adut koji Talibani imaju taj paštunski tribalizam. Ali, iako je to jako oružje, ono može češće biti polarizujući nego kohezioni faktor. A kroz istoriju se pokazalo kao nedovoljno da formira i podupre jedno ozbiljnije i trajnije državno uređenje.

  • +1 2
Link to comment

I eto o čemu smo govorili... Talibani objavili novi kabinet. Sva 33 člana iz njihovih redova (mule). Naravno, nema žena. Ali nema ni etničkih Hazara i samo dva Tadžika i jedan Uzbek.

 

Ono što je još gore preovladava tvrdo krilo. Izgleda da je Baradar, koji je bio viđen za premijera sada postao potpredsednik (intervencija ISI u poslednjem momentu?). Premijersko mesto dobio je mula Akhund, koji ima nekih sedamdesetak godina i bio je ministar u talibanskoj vladi, kada su poslednji put bili na vlasti (1996-2001). Ministar unutrašnjih poslova je Sirajudin Haqqani. Ne treba ga posebno predstavljati - ni njega ni Haqqani network. Mula Yacoob je ministar odbrane. Sher Abbas Stanikzai je kao važna ličnost iz kancelarije u Dohi dobio spoljne poslove. Naglašava se i da su ljudi bliski Iranu izostavljeni. Ovi iz kancelarije u Dohi će očigledno biti u drugom planu (mimo onoga što su očekivali).

 

Dakle, čista podela plena, uz očigledne unutrašnje trzavice.

 

 

Link to comment

Ali kakva su to rasisticka govna, zamislite da ovo urade nekoj zapadnoj zemlji, makar samo jednog coveka ovako "greskom" da ubiju. Osovina zla.

Edited by Meazza
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Meazza said:

Ali kakva su to rasisticka govna, zamislite da ovo urade nekoj zapadnoj zemlji, makar samo jednog coveka ovako "greskom" da ubiju. Osovina zla.

 

Pa ubijaju redovno "greskom" ljude u Americi sa "pogresnom" bojom koze... 

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, braca said:

 

Pa ubijaju redovno "greskom" ljude u Americi sa "pogresnom" bojom koze... 

  Ti verovatno nisi svestan da u americi  od strane  policije ginu  ljudi svih rasa   belci,latino amerikanci,azijati itd.  , ali ta ubistva nisu dovoljno sexy da se prikazuju na najvecim americkim  tv mrezama, ne mogu oni da izazovu rasne i socijalne  nemire, pljackanje, paljenje i rusenje poslovnih objekata, prodavnica itd. Plus da ne zalazimo u kriminal u americi , gde afro amerikanci sami sebe ubijaju u velikom broju svakog dana, drive by pucacine , nadrogiranih budala u kojem nisu postedjena ni deca ispod 10 godina , afro amerikanci su sami sebi najveci neprijatelji , to nije policija .  Komentar ti je bas  bezveze:)

Edited by Micko8
  • -1 2
Link to comment
2 hours ago, Krošek said:

nije bas neki intervju, nakon sat i četrespet minuta ovaj pita sagovornika da objasni razliku između šiita i sunita...

 

Ne razumem baš komentar. Baš sam pogledala i mislim da i nije u pitanju klasičan intervju, a kao jedan lični, psihološki (a i literarni) osvrt, i "Afganistan za početnike" skroz OK. Ne znam kakve veze ima u kom minutu se šta spominje?

  • +1 1
Link to comment

Jeste format nešto drugačiji i manje ukalupljen od mejnstrim medijskih reportaža. Sagovornik je vrlo zanimljiv. Uhvatili su tu dosta bitnih stvari, a svemu je dat i neki lični pečat. Dopalo mi se kako je procenio knjige Hoseinija. Ni ja baš nisam nešto specijalno oduševljen, jer ima tu dosta komercijalizacije (da ne kažem tržišni pristup), ali čovek zaista lepo piše. Šteta što ova knjiga Zuka Džumhura teško može da se nađe.

  • +1 2
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...