Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

Guverner Wardaka odbio da se preda Talibanima. Ono što su mnogi već uradili.

 

Najnoviji update je da su Talibani na nekih dvadesetak kilometara od Kabula.

Link to comment
12 hours ago, pacey defender said:

Razgovor sa ambasadorkom u UN je baš... neobičan. 

 

Sedaju za pregovarački sto, nadaju se nečemu. Voditeljka pita, ali vi realno nemate nikakav leverage? Da, nemamo. Koga krivite? Krivimo proces.... Za američku podršku kaže, imamo dobre razgovore ali they are struggling with a high level political endorsement within their own administration. Uglavnom, ja dugo nisam pogledao intervju ovako nemoćne osobe koja se formalno nalazi na nekom položaju. 

 

Da. To je i moj utisak. A ne može ni otvoreno da krivi Bajdena i administraciju, jer svakodnevno sarađuje sa njima i oni ih još uvek finansiraju.

 

Na mene je najbolji utisak ostavio američki general. Kakav bre endless war i gluposti. Zar vi stvarno mislite da će se rat završiti kada vi jednostavno rešite da se povučete. Kaže prošle godine Bajden zvao Ganija i rekao mu da oslobodi 5000 Talibana iz zatvora, jer su tako dogovorili sa Talibanima. A zašto ne zove Habitulaha Akundzadu da od njega nešto traži. Pa ko uopšte zna ko je Habitulah Akundzada. I eto, Gani morao da pusti 5000 ubica od kojih je jedan i ovaj komandant iz Helmanda što se pojavjuje ranije u emisiji. A u međuvremenu Talibani su otvorili sve zatvore na teritorijama koje su preuzeli od vladinih snaga. Verovatno je dobar deo tih ljudi dobio i oružje. Pregovarali smo sa Talibanima jer nema vojnog rešenja, a upravo sada gledamo jedno.

  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, Bojan said:

Ma, jeste nema tu ničega. Ali, čekaj - kako je onda prethodni vođa Talibana Akhtar Mansour ubijen dronom pri prelasku iz Irana u Pakistan. Pre toga boravio 2 meseca u Iranu. Verovatno posetio rodbinu.

Bukvalno (sklonio se kod rodbine i lečio)

https://www.theguardian.com/world/2016/may/29/family-of-driver-mohammad-azam-killed-in-us-strike-on-taliban-leader-mullah-mansoor-file-criminal-case

Quote

Mansour was being driven to Quetta, after a long stay in Iran,[65][62] reportedly to both visit family and seek medical treatment.

Taj Balučistan im je glavno uporište a on se prostire na tri države, to je problem...e sad, da li su Iranske tajne službe to znale da je ovaj u Iranu pa mu još i asisitrale ili se ovaj kao progonjena zver sklonio tamo gde ga najmanje očekuju who knows...

 

Balochistan region in pink

Edited by Tutankamon
Link to comment

Sve u svemu - Iran sada dobija teritoriju gde Amerikanci neće više imati ni približno takve obaveštajne podatke kao do sada. CIA kaže da će to biti veliki nendikep. Bajden je ispao budala.

Link to comment
11 hours ago, askeladden said:

Meni je to vise odgovor USA i Pakistana da imaju 1 malo onako ekstremniju stabilokratiju uz obecanje da ce prvi vodja Talibana koji pocne sa Kalifatom da se nasmeje kameri naoruzanog drona,a na opstu radost nizeg kadra koji bi preuzeo mesto poglavice.Jbga kad su u Evropi vaspostavili kokainski kartel sa preko sto zrtava u tri godine,Talibani mu dodju kao malo preki ali pravedni .

 

Kada bi to tako funkcionisalo stvari bi bile mnogo jednostavne za rešavanje. Prvo takozvane stabilokratije su obično režimi koji se upravo hrane izazivanjem kriza. Drugo, Talibani i postoje da bi se suprostavili Zapadu. Tako da je verovatnije da će Akundzada, Haqqani i Yacoob ukloniti ove umerene talibanske diplomate što sada kao pregovaraju u Dohi, nego obratno.

Link to comment

Gani se obratio javnosti. Ništa specijalno.

 

Talibani igraju najviše na kartu predaje. Iskoristiće i Ismail Khana da ubedi ostale komandante da pređu na njihovu stranu. Dostum se još uvek odupire. Ubijen je jedan od njegovih bliskih saradnika. Od jutros ide napad Talibana na Mazar-i-Šarif. Kažu i da su vladine snage uspele da odbace Talibane sa nekih tačaka na ulasku u grad.

 

 

 

Link to comment

Ali meni je fascinantno u ovome kolika je vojna moc jebenih talibana. Da zauzmes toliku teritoriju u tako kratkom vremenu protiv vojske u koju je opasno ulagano poslednjih destak godina i koja i dalje ima podrsku iz vazduha. Iskreno, meni to sve smrdi da jednu opasnu izdaju gde su razni guverneri i lokalni komandanti predali vlast ovima bez mnogo truda i borbe - jer tako imaju sansu da prelete i da im opet bude dobro, a narod ko jebe.

 

Evo i bbc kaze nesto slicno. S time da kazu da je broj talibanskih boraca 60k uz lokalne milicije 200k i vise. Pa jebo mater, ulozis 88G$ u vojsku i ne uspes da resis problem za 20 goidna?!? Mozda je Biden zajebao Avganistan sto se povukao, ali i strategija iz prethodne 2 decenije je ocigledno tezak fijasko.

  • +1 1
Link to comment

Ta vojska suštinski ne postoji. Borbeno upotrebljivo je samo nekoliko hiljada specijalnih snaga - oni su jedini koji su u stanju da izvode ofanzivne akcije. Ostatak vojske je apsolutno pasivan, nesposoban da uopste iskoristi vazdusnu podrsku da predje u napad. Dobar dio tih vojnika je apsolutno bez motivacije, tu su samo zbog plate i isparice na prvu naznaku da postaje gusto. I to nije nikakva tajna, godinama su na redditu mogla da se procitaju svjedocenja americkih vojnika kako je sve to u praksi izgledalo. Jedino iznenadjenje je donekle brzina kojom sve pada, racunalo se da ce Kabul izdrzati mozda godinu dana ali od toga izgleda nece biti nista. 

Link to comment

Procente podrske talibanima u Avganistanu treba uzimati sa rezervom jer jedno je popuniti anonimnu anketu u bezbednom okruzenju a sasvim drugo otvoreno iskazivati resentiman prema njima i rizikovati glavu... bukvalno. Talibani koriste najstariju ratnu tehniku disciplinovanja stanovnistva i obezbedjivanja podrske milom ili silom, zastrasivanje, u njihovom konkretnom slucaju likvidacijom i sakacenjem.

 

Postoje samo dva moguca scenarija da se to preokrene. Jedan je totalno pacifikovanje talibana i prinudjivanje na odricanje od ekstremnih drustvenih zahteva kako bi se uveli u redovan politicki zivot a drugi je stavljanje talibana i njihovog serijatskog sistema van zakona, rasporedjivanje velikog broja trupa po celom Avganistanu radi zastite stanovnistva, obznana da je svaka podrska talibanima krivicno delo i strogo pritezanje svih regionalnih drzava da i ne pomisle da im daju bilo kakvu podrsku. Oba scenarija su pokusana i videli smo kako se to zavrsilo, vise puta, ali drugog resenja nema. Ulaganje u vojsku, koliko i kakvo god da je, besmisleno je. Znamo odavno da nijedna vojska koja ne moze da obezbedi podrsku lokalnog stanovnistva nije sposobna da se obracuna sa onima koji je uzivaju, obezbedjujuci je na ovaj ili onaj nacin. Da bi se makar ovo drugo sprovelo, neophodno je da se svi veliki svetski igraci saglase oko te politike i pruze joj podrsku, politicku, ekonomsku, vojnu i logisticku. To je takodje nerealno jer je Amerikancima Rusija prvi i najveci neprijatelj a sve drugo je sporedno.

 

Dakle, mrka kapa. Talibani ce i ovaj rat dobiti veoma brzo, mozda vec do kraja ovog, eventualno sledeceg meseca. Nakon toga ce se sa njima napraviti niz trulih kompromisa koje ce oni izigrati jos pre nego sto se osusi mastilo na sporazumu. Izraz "taliban" se ne pripisuje slucajno svakome ko misli da svet moze da funkcionise jedino onako kako on/ona smatra da treba.

 

Cela ova prica treba i mora da posluzi da se jednom konacno sagledaju rezultati svih skorasnjih intervencija u poslednjih 30 godina i izvuku neki zakljucci. Irak, Bosna, Kosovo, Avganistan, ponovo Irak, Libija, Sirija, to je vec sasvim dovoljan uzorak da se zakljuci kako takve intervencije ili nisu funkcionalne ili, jos gore, uopste i nemaju nameru da budu funkcionalne vec sluze da se postignu neki kratkorocni ciljevi a sta ce posle da se desi i kakve ce biti posledice nikog nije briga. To se takodje nece desiti jer bi analiza tih intervencija pokazala neke jako ruzne stvari koje Zapad nije spreman da prizna.

Link to comment

Bosna je ogranicenom intervencijom pacifikovana, tako da je taj deo bar uspeo bez obzira na kasnije probleme. Ovo drugo su sve  totalne katastrofe.

 

Mislim da je glavni problem ideoloska kriza demokratije. Neoliberalizam je bio dominantna ideologija poslednjih 40 godina, a u neoliberalizmu svako gleda svoje dupe. Kolektivna akcija u neoliberalizmu ne funkcionise i to se vidi od Korone, preko istocne Evrope pa do ovih failed drzava gde je ocigledno da i pored pomoci ne postoji ideologija koja ce sve to da poveze i napravi kohezivno demokratsko drustvo koje nije koruptno i koje moze da se odupre drugim ideologijama. Neoliberalizam je uspesno podrio demokratiju i tamo gde je najstarija a sigurno nece da je uspostavi drugde.

 

Ideja je jaca od maca i to Talibani pokazuju - imaju ideologiju i imaju kolektivni cilj koje ovi drugi ocigledno nemaju. Finansije i spoljni igraci jesu vazni faktori, ali odlucujuci je da su ljudi spremni da se angazuju i ako treba poginu za svoju ideju drzave i drustva. Za neoliberalne mrvice to nece niko i to ne samo u Avganistanu.

Edited by Anduril
  • +1 6
Link to comment
1 minute ago, Anduril said:

Bosna je ogranicenom intervencijom pacifikovana, tako da je taj deo bar uspeo bez obzira na kasnije probleme.

 

Mislim da je glavni problem ideoloska kriza demokratije. Neoliberalizam je bio dominantna ideologija poslednjih 40 godina, a u neoliberalizmu svako gleda svoje dupe. Kolektivna akcija u neoliberalizmu ne funkcionise i to se vidi od Korone, preko istocne Evrope pa do ovih failed drzava gde je ocigledno da i pored pomoci ne postoji ideologija koja ce sve to da poveze i napravi kohezivno demokratsko drustvo koje nije koruptno i koje moze da se odupre drugim ideologijama. Neoliberalizam je uspesno podrio demokratiju i tamo gde je najstarija a sigurno nece da je uspostavi drugde.

 

Ideja je jaca od maca i to Talibani pokazuju - imaju ideologiju i imaju kolektivni cilj koje ovi drugi ocigledno nemaju. Finansije i spoljni igraci jesu vazni faktori, ali odlucujuci je da su ljudi spremni da se angazuju i ako treba poginu za svoju ideju drzave i drustva. Za neoliberalne mrvice to nece niko i to ne samo u Avganistanu.

 

U Bosni je zaustavljen rat, ja sam mislio na drugu vrstu pacifikacije. Ono sto najvise cuva Bosnu od ponovnog zaglavljivanja nije OHR vec kakvo-takvo secanje na dominantni nacin zivota i kulturni model kakav je postojao pre devedesetih i rata. U Avganistanu, kao sto i sam napisao, talibanski nacin zivota ako nije dominantan onda je sasvim sigurno dovoljno ambiciozan da to bude.

  • +1 2
Link to comment

 

58 minutes ago, laser lotus said:

Ta vojska suštinski ne postoji.

 

Meni je najzanimljivije sto izgleda niko ne jebe istorijske knjige - mislim na DoD i uopste te generale iz WP i slicnih 'kolevki' amerikanskih vojskovodja. Te dve tri bitke (XIX vek) u kojima su Britanci satrveni do nivoa 'vratilo se njih 5-6 zivih' su (navodno/allegedly) vodjene uz "podrshku" lokalnih snaga gistro lojalnih Britancima koje su bile sve samo ne lojalne Britancima. Jurishaju uz Britance na Afgane da bi se okrenuli i sa ovima u tandemu satrli Britance... Ta vojska sto ne postoji je sve ove godine na korak od tih i takvih istorijskih vojnih snaga "voljnih da saradjuju sa Britancima/Amerikancima/etc"... Ne sumnjam da je ovih 20-30-40 godina jedini jezik koji su tamo svi razumeli onaj o kome prica moj kolega s posla (rodjen tamo, dete nekih osamdesetih) - kao "oni nas, mi njih a onda se oni (Rusi) vrate i pobiju celo selo, sve sto mrda, citavu moju familiju koja se u to vreme tamo zatekla"... 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...