Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

Problema sa talibanima ima toliko da ih je besmisleno nabrajati.

 

Po meni najveći je da se pokret vremenom prelije u, na primer, Tadžikistan, ili da se destabilizuje Pakistan nekom čudnom kombinacijom radikalnog islama i domaće politike. Nemam pojma, znam samo da će talibani destabilizirati komšiluk a to je zeznuta stvar čak i bez terorizma na zapadu.

 

Link to comment
9 minutes ago, nautilus said:

Problema sa talibanima ima toliko da ih je besmisleno nabrajati.

 

Po meni najveći je da se pokret vremenom prelije u, na primer, Tadžikistan, ili da se destabilizuje Pakistan nekom čudnom kombinacijom radikalnog islama i domaće politike. Nemam pojma, znam samo da će talibani destabilizirati komšiluk a to je zeznuta stvar čak i bez terorizma na zapadu.

 

Pogotovo sto Pakistan ima A bombu... Talibani u susedstvu islamske zemlje sa A bombom...

 

Pa šta bi tu moglo poći loše...:fantom:

  • +1 1
Link to comment

Meni je to vise odgovor USA i Pakistana da imaju 1 malo onako ekstremniju stabilokratiju uz obecanje da ce prvi vodja Talibana koji pocne sa Kalifatom da se nasmeje kameri naoruzanog drona,a na opstu radost nizeg kadra koji bi preuzeo mesto poglavice.Jbga kad su u Evropi vaspostavili kokainski kartel sa preko sto zrtava u tri godine,Talibani mu dodju kao malo preki ali pravedni .

Link to comment
46 minutes ago, askeladden said:

Jbga kad su u Evropi vaspostavili kokainski kartel sa preko sto zrtava u tri godine

ne radzume... može objašnjenje kao za 6-ogodišnjaka? :huh:

Link to comment
11 minutes ago, Pantelija jr said:

ne radzume... može objašnjenje kao za 6-ogodišnjaka? :huh:

Vucic =Kosovsko pitanje,zarad toga mu se trpi sve i svasta,evo u zadnje tri god.sa drugarima iz Kotorskog naselja Kavaci uvozi deficitarnu robu iz Juzne Amerike,uz znanje i odobravanje Milove ekipe iz CG.Da ne pominjemo ranije molbe ambasadora upucene opoziciji  da ne ometaju Vucica u radu.Znaju dobro i za namestanje izbora i bunga zurke i sve .Malo se sad preteralo u Ritopeku a i valja ubrzati da se konacno Kosovo prizna inace Vucic za USA decko boli glava.

Edited by askeladden
Link to comment

a, ok. hvala. nisam bio provalio iz tvog prvog posta da misliš na včć pdr-a, jer je meni, ovdje gdje živim, prva asocijacija kad se pomene kokainski kartel jebeni đukanović...

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, radisa said:

Pogotovo sto Pakistan ima A bombu... Talibani u susedstvu islamske zemlje sa A bombom...

 

Pa šta bi tu moglo poći loše...:fantom:

 

Moglo je da se desi i da isis dođe u susedstvo jedne zemlje koja na crno drži stotinak nuklearnih bombi u šteku, pa se niko nije previše zabrinuo zbog toga i isis im je, sa izuzetkom medijske halabuke, bio sekundarna meta u odnosu na režim u Damasku. Prioriteti. jbg.

 

Ovde se uglavnom previđa da talibani koliko god da su zatucani, nisu ni glupi ni operisani od mozga. Znaju oni odlično šta ih čeka ako krenu da izvoze nestabilnost u druge zemlje, Njihov cilj će biti da nametnu sebe kao legitimnu vlast, a qrčiće se samo ukoliko druge zemlje pokušaju da organizuju proksije (pre svega na severu) da se oružano bore protiv njih.

 

Uzgred, nemojte previše da se čudite ovom debaklu avganistanske vojske. Na stranu i evidentan nedostatak morala i sve, ali vojska čiju kičmu čini nekoliko brigada specijalacatm (ništa pešadija, ništa oklop) može da dobije samo batine a ne rat. Rat dobijaju motivisani prašinari a specijalci lepo izgledaju na tviteru i to je to.

 

Link to comment
10 hours ago, Anduril said:


Odnosi Talibana sa Iranom preko Katara su malo slozeniji. Ako vec nemas pojma, barem pitaj:

https://thediplomat.com/2020/02/why-the-taliban-wont-cut-ties-with-iran/

Koliko sam upratio, Iran baš ima problem sa tom granicom sa Avganistanom. Iran je u suštini multinacionalna zemlja a jedna od tih manjina im čuči baš na toj granici, imaju i nekakvu islamističku grupu koja po neki put napravi terorističke napade po Iranu. Granica im je iz tog razloga porozna a ovi se finansiraju uvozom droge koja je u Iranu baš bagatelna iz tog razloga, te imaju relativno velik broj narkomana (na stranu što im je alkohol zabranjen po Kuranu ali eto našli su rupu u zakonu vezano za drogu, cigarete...). Uglavnom, koliko se sećam, čak su na početku ili prvoj polovini Američkog angažmana u Avg nudili i pomoć protiv zajedničkog neprijatelja (čitam Talibana)...ovi su ih odjebali. Sad, to se uveliko promenilo poslednjig godinu-dve, pogotovo nakon ubistva Sulejmanija...verujem da Iran taktizira, da je u pitanju politika neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj ali nema tu mnogo ljubavi...na duge staze su u koliziji...

Link to comment

Iranci su vecinski siti a Talibani su ekstremni suniti. Nema tu ljubavi.

Velikim silama odgovara odredjena stabilnost afganistana a jedino ko to moze da isporuci su talibani. Cak ni Rusi vise ne daju neku podrsku na severu sto su do 2001 cinili.  Mislim da preko Pakistana sada imaju vezu sa Talibanima. Velikim je jako vazno da se trziste heroina stavi pod kontrolu i da znaju tokove heroina i novca. Tu talibani igraju znacajnu ulogu.

 

The Taliban are megarich – here’s where they get the money they use to wage war in Afghanistan

https://theconversation.com/the-taliban-are-megarich-heres-where-they-get-the-money-they-use-to-wage-war-in-afghanistan-147411

Link to comment

Ma, jeste nema tu ničega. Ali, čekaj - kako je onda prethodni vođa Talibana Akhtar Mansour ubijen dronom pri prelasku iz Irana u Pakistan. Pre toga boravio 2 meseca u Iranu. Verovatno posetio rodbinu.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...