Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

2 hours ago, Indy said:

Svet™ je tu dobar, a ne valja lokalni Mile™.

 

Prosto & jednostavno.

Opijum u Avganistanu je isto kao Jovanjica u Srbiji. Zamisli da svet™ krene da plaća Vucica da ne gaji marihuanu po plantažama, biznis koji je on sam razvio. E to je svet™ radio pre 20 godina Talibanima.

Link to comment

Lideri Avganistana pre sto godina ugledali su se na Ataturka. On im je bio uzor za stvaranje normalne države. Druga tačka na koju su gledali bio je Pariz i francuska demokratija.

  • +1 4
Link to comment

Mnogi ovde upitaše zašto nije napravljena velika koalicija i zašto dozvoliti rizik za region i svet pod Talibanima.

 

Ja sam uveren da su Amerikanci ispregovarali da nema napada na njih i da nema podrske onima koji bi da napadaju Ameriku, a zauzvrat će da se prave toše.  A Talibani sebi više neće dozvoliti Al Kaide i Isisovce, tj njihove lidere, da se skrivaju kod njih. 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, mackenzie said:

Jel to znači da je tada (prije 100 godina) afganistanska elita bila progresivnija od britanske?

Tadasnja afganistanska elita je imala viziju kako zemlja moze da se transformise. Britanska elita je gledala svoje intetese.

 

 

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Bojan said:

Genralno, stvar funkcioniše tako što Talibani uzimaju procenat od svih aktivnosti na područjima koja su pod njihovom kontrolom. 

 

Kaže se - porez.

 

6 hours ago, chandra said:

cvijece na granici tone u san

 

Neka te ne brine....

  • +1 3
Link to comment
Tadasnja afganistanska elita je imala viziju kako zemlja moze da se transformise. Britanska elita je gledala svoje intetese.
 
 
Indirektno Gavrilo je srušio najveću imperijalnu silu

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
2 hours ago, x500 said:

Tadasnja afganistanska elita je imala viziju kako zemlja moze da se transformise. Britanska elita je gledala svoje intetese.

 

 

Pa ono Britanija je ili da poseduje Afghanistan ili da to bude sto ludje i grdje da se Carska Rusija a kasnije Sovjetski Savez polome pre neko sto bi dosli do Pakistana,a gde je Pakistan tu je i Indija ocas.Tako da njima neko civilizovanje Afgana ich nije trebalo.

Link to comment
On 12.8.2021. at 19:22, Bojan said:

Izgleda da padaju i Herat i Kandahar. Btw, dobar je ovaj nalog zoya. Izgleda da se radi o novinarki, aktivistkinji organizacije RAWA.

Evo i jednog istraživanja iz 2019. godine iz koga se vidi da je protiv dolaska Talibana oko 85% stanovnika Avganistana. Radi se o dosta velikom i reprezantitivnom uzorku.

 

Ovo je kljuc a Amerikanci su ocigledno debelo prsli sa izgradnjom bilo kakvih institucija u poslednjih 20 godina.

No, imajuci u vidu koliko je americka demokratija i sama prsla u smislu korupcije i fox talibanizacije, sve to nista vise i ne cudi.

Mene je jako zao tih ljudi i kako ih je svet ostavio na cedilu.

Koalicija KSA i koruptnih americkih baja je odradila posao.

Takodje me ne bi cudilo i da su iranske mule ovde pomogle, gledajuci mapu i odakle je pohod Talibana poceo.

Imacemo sada u Evropi opet novi talas izbeglica.

 

- - -

 

23 hours ago, radisa said:

Pa da, ali ode se otvara ozbiljan bezbednosni problem po ceo svet, ne samo region... Ruanda je bila lokalni sukob, bez uticaja na druge... Ovi ludaci ako pokažu da su sposobni da vode državu  samo nebo je granica u kupovini oružija, opremanju terorista, terorističkim napadima...

Prosto, trebalo je napraviti široku koaliciju, Kina, Rusija, Nato i jebati im mater... Slično kao sa Isisom...

 

Nece. U Dohi je napravljen dil da ako Talibani ne postanu baza za teroriste nego postanu nesto kao siromasna SA, sve OK.

Link to comment
7 hours ago, Bojan said:

Specijal Yalde Hakim. Pazite, razgovara sa komandantom Talibana iz provincije Helmand koji je bez problema došao na intervju u Kabul. Vidi se i da su Talibani unapredili PR. Njihov diplomata na pregovorima u Dohi priča jednu priču, dok komandant na terenu govori drugačije. Sve na temu - kako će se ponašati kada preuzmu vlast.

Razgovor sa ambasadorkom u UN je baš... neobičan. 

 

Sedaju za pregovarački sto, nadaju se nečemu. Voditeljka pita, ali vi realno nemate nikakav leverage? Da, nemamo. Koga krivite? Krivimo proces.... Za američku podršku kaže, imamo dobre razgovore ali they are struggling with a high level political endorsement within their own administration. Uglavnom, ja dugo nisam pogledao intervju ovako nemoćne osobe koja se formalno nalazi na nekom položaju. 

Link to comment
1 hour ago, Anduril said:

 

Ovo je kljuc a Amerikanci su ocigledno debelo prsli sa izgradnjom bilo kakvih institucija u poslednjih 20 godina.

No, imajuci u vidu koliko je americka demokratija i sama prsla u smislu korupcije i fox talibanizacije, sve to nista vise i ne cudi.

Mene je jako zao tih ljudi i kako ih je svet ostavio na cedilu.

Koalicija KSA i koruptnih americkih baja je odradila posao.

Takodje me ne bi cudilo i da su iranske mule ovde pomogle, gledajuci mapu i odakle je pohod Talibana poceo.

Imacemo sada u Evropi opet novi talas izbeglica.

 

- - -

 

 

Nece. U Dohi je napravljen dil da ako Talibani ne postanu baza za teroriste nego postanu nesto kao siromasna SA, sve OK.

Kalve veze ima Iran sa Talibanima?Kao da kazes da su Hrvati podrzali stvaranje Rep.Srpske sa Cetnickim vojvodom umesto predsednika.

  • +1 3
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...