Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

1 hour ago, askeladden said:

Evo ti kolega forumas pise koliko je trcao i kako je bezbrizno jeo ugljene hidrate.Ne vidim sta tacno ne razumem?

 

Mislis na mene?

Kad sam jeo uglavnom biljnu hranu i trcao, bio sam u najboljoj formi. Davao sam krv na analizu i sve je bilo picikato-perfetto. Nikakvi diabetisi ni cuda. Isto je i sada, zadnji puta sam vadio nalaze prije 3 mjeseca, sve perfektno.

 

 

1 hour ago, askeladden said:

Moze se ziveti,uz povremeno meso i jaja.Ali nemas nikakve prednosti u tome.Niti ce se ‘procistiti’ organizam,nista pozitivno nema.Generalno se svodi na smanjenje kombinacije vecih kolicina masti i UH u isto vreme.Sam si opisao krompir na masti plus meso plus voce posle.Manji unos masti uz UH sa fiberom iz biljne hrane ce smanjiti aktivaciju Randalovog ciklusa i talozenja masti,ali ces smanjiti unos proteina i polako crpeti rezerve organizma.Smanjices zapalenje ali nivo oksidacije ce porasti i opet ces imati negativan uticaj na telo.

 

Pa sad, kako se uzme za prednost. Ne ganjam nikakvo "prociscenje", za to mi sluze bubrezi i jetra, hvala na pitanju. Osim sto sam zadnjih nekoliko mjeseci navalio na slatko, smatram da se prilicno zdravo hranim. Za mene bi bilo dovoljno da malo izadjem iz rutine, sama promjena bi mogla da pomogne da se nesto pocne mijenjati, a generalno, sama pauza u jedenju mesa i drugih namirnica zivotinjskog porijekla na neko vrijeme ce me tesko odvesti u "negativan uticaj na telo". Malo da odmorim i mesnu industriju od mojih para, valjda nece propasti dok ja pauziram.

 

Ovaj topik je slozen i kako kolega Djuro kaze, nema tacnog odgovora jer nismo svi isti, ne mora svako od nas da prilagodi ishranu jednom te istom cilju. Mozda je bolje jesti vise masnoca i proteina za bavljenje MMA, a nesto vise UH za endurance sportove, a neka kombinacija to dvoje ili pak nesto trece da bi se skinuo visak. Nadocicemo ili mozda necemo ali da pricamo.

 

1 hour ago, Djuro said:

Elem, bas zato je i nezahvalno pricati o ovoj temi. Svako ima razlicite ciljeve, razlicite nutricionisticke potrebe i nastupa sa razlicitih pozicija. Nema jednog tacnog odgovora, koji je dobar za sve.

 

Uopste nije nezahvalno, samo mozda probati malo opustenije razgovarati. Na ovom forumu prsti od neslaganja, nema niti jednog topika bez suprotstavljenih stavova. Valjda zato i postoji. :)

 

 

 

Edited by catfish
Link to comment
9 minutes ago, catfish said:

 

Mislis na mene?

Kad sam jeo uglavnom biljnu hranu i trcao, bio sam u najboljoj formi. Davao sam krv na analizu i sve je bilo picikato-perfetto. Nikakvi diabetisi ni cuda. Isto je i sada, zadnji puta sam vadio nalaze prije 3 mjeseca, sve perfektno.

 

 

 

Pa sad, kako se uzme za prednost. Ne ganjam nikakvo "prociscenje", za to mi sluze bubrezi i jetra, hvala na pitanju. Osim sto sam zadnjih nekoliko mjeseci navalio na slatko, smatram da se prilicno zdravo hranim. Za mene bi bilo dovoljno da malo izadjem iz rutine, sama promjena bi mogla da pomogne da se nesto pocne mijenjati, a generalno, sama pauza u jedenju mesa i drugih namirnica zivotinjskog porijekla na neko vrijeme ce me tesko odvesti u "negativan uticaj na telo". Malo da odmorim i mesnu industriju od mojih para, valjda nece propasti dok ja pauziram.

 

Ovaj topik je slozen i kako kolega Djuro kaze, nema tacnog odgovora jer nismo svi isti, ne mora svako od nas da prilagodi ishranu jednom te istom cilju. Mozda je bolje jesti vise masnoca i proteina za bavljenje MMA, a nesto vise UH za endurance sportove, a neka kombinacija to dvoje ili pak nesto trece da bi se skinuo visak. Nadocicemo ili mozda necemo ali da pricamo.

 

 

Uopste nije nezahvalno, samo mozda probati malo opustenije razgovarati. Na ovom forumu prsti od neslaganja, nema niti jednog topika bez suprotstavljenih stavova. Valjda zato i postoji. :)

 

 

 

Naravno ,slazem se da Svaka dijeta koja nije bogata rafinisanim secerima i biljnim rafinisanim uljima ima pozitivan uticaj na telo ,problem nastaje u vremenskom periodu u kojem se dijeta sprovodi.Gore sam okacio prof.Noakes koji je i sam maratonac i vrsio je eksperimente o upotrebi ugljenih hidrata pri trcanju na duge staze.

Kolega Djura moze da me ispravi ali misici tela koriste oko 85%masti kao izvor energije.Mozak kad se navikne na veci udeo ketona ,ima manje potrebe za glukozom i manji uticaj na organizam,jetru gde zahteva da se glukoza proizvodi.Bubrezi i krvni elementi su van uticaja,oni koriste glukozu.Poenta je da itekako ima mesta da se forma popravi kroz kondicioniranje tela na potrosnju masti i kroz to skidanje kilaze gde kilogrami silaze lakse nego kroz restriktivne dijete sa brojanjem kalorija.Manji unos UH daje povoljniji odnos izmedju Insulina i Glukagona sto je kljuc za dobru formu i osecaj sitosti i gladi i samim tim gubljenje kilograma bez gubitka misica.Blaga ketoza prekinuta obrocima i povoljan odnos proteina dozvoljavaju da se grade misici,sporije nego sa bujanjem Insulina uz UH,ali aminokiseline daju dovoljan stimulans za Insulin i anabolicke procese,rast misicnog tkiva.

Link to comment

Australija je 70ih neslavno propala u sportu i tada su rešili da to promene i osnovali su NIS (national institute of sport) gde radi Louise Burke, phD nutricionista koja je autoritet u ovoj oblasti i pre jedno dve godine je pokrenula projekat supernova koji ima za cilj da reši neka goruća pitanja. Korona je malo pomrsila konce sad, no dobro.

 

Istraživanja u nutricionizmu su jako, jako problematična. Ona ovde ima nešto što se u svetu retko sreće, a to je uzorak na istom mestu (svi sportisti borave u kampusu) i svima se daje određena dijeta, nema im vrdanja u smislu da odu i kupe šta se njima jede. To je infrastruktura stara 30-40 godina, neće to preko noći.

 

Mora se imati na umu da kada se govori o sportskom nutricionizmu, u pitanju su ljudi kojima je to profesija. Nekoliko treninga dnevno, što kondicioni, što tehnika, što trening snage i tako 280 dana godišnje puta 25-30 godina. Većini ljudi koji se rekreativno bave sportom (na većoj ili manjoj razini) je dovoljan proračun ishrane oko malo deficita pa da se naprave fat loss-muscle sparing efekat.

 

Šta se neizostavno pokazalo kod profesionalaca - ugljeni hidrati. To je osnov performansa. Male porcije akutno da se izdrži trening/utakmica i veće da se ili napravi loading ili obnova depoa. Ali opet, nisu to UH na koje je običan narod navikao. Ishrana više sliči bolničkoj i dozira se prema telesnoj masi, kao i svaki lek i sve je ispunjeno besomučnim računanjima zavisno od makro/mikrociklusa, da li ima povrede, itd.. neki bogati evropski klubovi idu do toga da njihovi nutricionisti zahtevaju od aviokompanija menije na letovima, pa da planiraju unapred šta ko može da pojede

  • +1 3
Link to comment
16 minutes ago, askeladden said:

Naravno ,slazem se da Svaka dijeta koja nije bogata rafinisanim secerima i biljnim rafinisanim uljima ima pozitivan uticaj na telo ,problem nastaje u vremenskom periodu u kojem se dijeta sprovodi.

 

Evo da uzmemo mene za primjer i recimo da od danas jedem uglavnom hranu biljnog porijekla, samo jednom sedmicno pojedem jedan obrok koji sadrzi meso/jaja/sir, koliki je vremenski period kada bih mogao ocekivati probleme koje pominjes?

 

Bas nesto istrazujem dokumentarac koji sam sinoc odgledao, koji me i inspirisao da se vratim na WFPB (jos nisam ni poceo, danas sam se natrpao mesom lol), mnogi vrhunski sportisti su WFPB/vegan - Venus Williams, Carl Lewis, Scott Jurek, David Haye, Mike Tyson, itd...(lista)

 

Pokusao sam keto jednom i nije to za mene, ne zelim da prolazim kroz to ikad vise. Ja volim hranu i uzivam kuhajuci i jeduci, to mi je jako vazno u zivotu. 

 

Imao sam pozitivna iskustva sa WFPB ranije i nakon jedno godinu dana jedenja svega i svacega (a najvise su me zajebali kolaci i cokolada), vraticu se biljojedenju i pratiti rezultate barem neko vrijeme. Ako me krene dijabetes ili sta vec, obavijesticu. 

 

Za sad sam pokupio od kolege Djure, da istrcim u Z1 na prazan stomak, vjerujem da je to bolje jer mi nece povecati apetit kao kad trcim u Z2 i Z3, pa sam kao mecava. To mi ima smisla. Ove keto masne dijete nisu moj stil. Bar dok ne dobijem neku epilepsiju ili diabetes. :) 

 

 

 

 

 

Link to comment
9 hours ago, catfish said:

 

Bas nesto istrazujem dokumentarac koji sam sinoc odgledao...

...mnogi vrhunski sportisti su WFPB/vegan - Venus Williams, Carl Lewis, Scott Jurek, David Haye, Mike Tyson, itd...(lista)

 

 

Taj film je baziran na anegdotalnim dokazima i finansiran od strane sportista koji se u njemu pojavljuju.

 

Prikazali su X vrhunskih sportista kojima je ta dijeta pomogla, i to predstavili kao glavni razlog njihovog napretka u sportu kojim se bave.

Pri tome su prećutali 1000X sportista koji postizu iste (ili bolje) rezultate, a hrane se drugacije.

Link to comment
2 hours ago, Djuro said:

 

Taj film je baziran na anegdotalnim dokazima i finansiran od strane sportista koji se u njemu pojavljuju.

 

Prikazali su X vrhunskih sportista kojima je ta dijeta pomogla, i to predstavili kao glavni razlog njihovog napretka u sportu kojim se bave.

Pri tome su prećutali 1000X sportista koji postizu iste (ili bolje) rezultate, a hrane se drugacije.

 

A ti se zadao da branis jedenje mesa kao da te finansira Gavrilovic. :laugh:

 

Prikazali su vrhunske sportiste: ultramaratonac Scott Jurek, pa svjetski sampion Carl Lewis, pa rekorder u dizanju tegova, Kendrick Farris, pa Arnold Schwarzennegger, pa onaj strongman armenijac sa zulufima... malo li je na ovoj skupoci?

 

Nutrition nije egzaktna nauka, nisam siguran ni ima li smjer na univerzitetima i ko ima kvalifikacije da predaje? Nije meni nejasno da se u sportu vrhunski rezultati mogu postici jeduci raznovrsnu hranu, ukljucujuci hranu zivotinjskog porijekla. Tako se sportisti hrane oduvijek. Ovo sa plant based je dosta novo i sama cinjenica da ima individua koji dugi niz godina postizu vrhunske sportske rezultate jeduci biljke, mi govori da ishrana bazirana iskljucivo na hrani biljnog porijekla, najvjerovatnije nije stetna po organizam. Period.

 

Da li to vazi u mom slucaju cu vidjeti kad se upustim u to, pocinjem cim potrosim hranu koju vec imam. Napravicu jedan spreadsheet u kojem cu voditi evidenciju, pa cemo vidjeti rezultate nakon nekog vremena. 

Link to comment
10 minutes ago, catfish said:

 

A ti se zadao da branis jedenje mesa

 

Gde? 

Nema potrebe za ucitavanjem. Niti jednom recju nisam to pomenuo, nigde, nikad.

Link to comment
11 minutes ago, Djuro said:

 

Gde? 

Nema potrebe za ucitavanjem. Niti jednom recju nisam to pomenuo, nigde, nikad.

 

Nisi eksplicitno ali kad kazes da je film koji promovise plant based nutrition finansiran od strane sportista koji se tako hrane, sta drugo da zakljucim nego da si za dijetu koja ukljucuje hranu zivotinjskog porijekla. Ima li neka treca opcija? 

 

Zasto ja imam utisak da si ti nervozan lik? Nemam namjeru ulaziti u konflikte, blago sam se nasalio, a ti odmah - ua, ucitavanje. Opusti se Djuro, cakulamo neobavezno.  

 

Peace. :) 

 

 

Link to comment


Bavio sam se (valjda ću se reaktivirati) grupno rekreativnim trčkaranjem sa polumaratonskim ambicijama (retki su gurali do maratona), većina nas nije u cvetu mladosti, neki od nas nemamo ništa protiv ako usput skinemo koji kilogram, vodili su nas školovani sportisti - i sve do zadnjeg slova smo dobijali potpuno iste savete kao što Djuro ovde priča.

Edit:

poenta je da je život kratak, kada ima prilike bolje učiti nekog ko hoće da ti prenese znanje, nego pametovati ("ćakulati")

Edited by Frile
Link to comment
1 hour ago, Frile said:


Bavio sam se (valjda ću se reaktivirati) grupno rekreativnim trčkaranjem sa polumaratonskim ambicijama (retki su gurali do maratona), većina nas nije u cvetu mladosti, neki od nas nemamo ništa protiv ako usput skinemo koji kilogram, vodili su nas školovani sportisti - i sve do zadnjeg slova smo dobijali potpuno iste savete kao što Djuro ovde priča.

Edit:

poenta je da je život kratak, kada ima prilike bolje učiti nekog ko hoće da ti prenese znanje, nego pametovati ("ćakulati")

 

Srecom, nauka se nikada ne mijenja i sve je isto sada kao i u tvom cvetu mladosti.

 

Cuj ti, "zivot je kratak, sio mi ga Djura". Lol.

 

Druga stvar, moj glavni cilj je da skinem 5-6kg viska. Da bih to postigao odlucio sam da jedem vise povrca, a manje/minimalno hrane zivotinjskog porijekla. Imam utisak da neki misle da je to pogresno i da bih mogao fasovati dijabetes ili nesto jos gore. Halo?

 

Ovo postaje komicno.  

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, catfish said:

 

Nisi eksplicitno ali kad kazes da je film koji promovise plant based nutrition finansiran od strane sportista koji se tako hrane, sta drugo da zakljucim nego da si za dijetu koja ukljucuje hranu zivotinjskog porijekla. Ima li neka treca opcija? 

 

Omg, pa naravno da ima.

Ja sam kritikovao film, kritikovao sam njegov neozbiljan i nenaucni pristup jednoj ozbiljnoj i osetljivoj temi. Film je najobicnija bućka na koju se kače somovi.

Ali jbg, treba umeti citati i razumeti napisano.

 

Za tebe su stvari jednostavne, pa prema tome nema razloga da ćakulamo o drugim glupostima:

do tvog cilja (skinuti 5 kg) doci ces ako/kad budes prestao da jedes secer i poceo spooorooo (i dugo) da trcis.

Nemoj jesti u pekari, nemoj piti alkohol i kokakolu, a kad trcis ili brzo hodas, disi kroz nos.

 

Nema na cemu.

 

p.s. Neces dobiti dijabetes, to su gluposti.

Link to comment

@catfish

Život je kratak u smislu: ako mi je ambicija da polumaraton sa istrčim za manje od 2 sata, nemam taj luksuz da se pravim pametan kada mi kažu da 90% treninga treba da je u Z1.

Slažem se da je komično.

Link to comment
21 minutes ago, Frile said:

@catfish

Život je kratak u smislu: ako mi je ambicija da polumaraton sa istrčim za manje od 2 sata, nemam taj luksuz da se pravim pametan kada mi kažu da 90% treninga treba da je u Z1.

Slažem se da je komično.

 

Ja sam to sve odradio i bez ovog savjeta. 

 

Spoiler

  

 

 

 

 

31 minutes ago, Djuro said:

 

Omg, pa naravno da ima.

Ja sam kritikovao film, kritikovao sam njegov neozbiljan i nenaucni pristup jednoj ozbiljnoj i osetljivoj temi. Film je najobicnija bućka na koju se kače somovi.

Ali jbg, treba umeti citati i razumeti napisano.

 

Za tebe su stvari jednostavne, pa prema tome nema razloga da ćakulamo o drugim glupostima:

do tvog cilja (skinuti 5 kg) doci ces ako/kad budes prestao da jedes secer i poceo spooorooo (i dugo) da trcis.

Nemoj jesti u pekari, nemoj piti alkohol i kokakolu, a kad trcis ili brzo hodas, disi kroz nos.

 

Nema na cemu.

 

p.s. Neces dobiti dijabetes, to su gluposti.

 

Ajde dobro, hvala na savjetima. Ne treba vise.

 

 

Edited by catfish
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...