Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

2 hours ago, askeladden said:

Catfish ako zelis da budes vegan,slobodno,ali  ako je zbog zdravlja,nema tu nista inikovano da ces biti zdraviji bez masti i mesa.Cak suprotno.Izbaci rafinisana ulja i brze uglj.hidrate za pocetak.Puter i kokosovo ulje ,palmino ulje,svinjska mast ako mozes .

 

Ne zelim da budem vegan, to je za mene vise ideoloski nego dijetarni koncept. Ne bih se ja odrekao hrane zivotinjskog porijekla u potpunosti, ponekad bih se pocastio dobrim steakom, sa grudvicom putera ili omletom. Svakako ne namjeravam ne koristiti parmezan uz neku pastu ali cu to raditi konzervativno, vise kao soljenje, zacin. Mogao bih bez ikakvih problema postici 90% plant based, ostalih 10% kako mi sta zatreba. To je plan koji sam sprovodio vise od godinu dana i radilo je. Doduse, tad sam trcao po 20-50-100km sedmicno i mlatio sam UH kao mamen. Sada bih pokusao malo vise planski, uz manje UH, ne bi li se sveo na neku malo razumniju mjeru.

 

Inace, trudim se da izbjegavam rafinisane masti, mada uvijek imam sduncokretovo ulje koje trosim koliko se manje moze. Preferiram maslinovo ulje, puter, a s vremena na vrijeme i zivotinjske masti, posebno za peceni krompir. Ima li ista bolje od krompira pecenog u guscijoj ili govedjoj masti? Svinjska mast je tu inferiorna, bolja je za neka tijesta ali da ne idemo u te recepte sad.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, Djuro said:

Nasi preci su se ubijali od hodanja i od rada. Zbog toga su oni bili automati za potrosnju masti.

Mi po ceo dan sedimo i vozimo se autom.

Stoga, poredis neuporedivo.

 

Ali u pravu si: stvari su toliko kompleksne (i individualne ;) ), da ih ne mozemo resiti postovanjem ovde.

 

Za ovo nisam siguran u potpunosti. Zavisi u koji period (pra)istorije gledas. Neka prvobitna zajednica, hunter-gatherers su veci dio vremena provodili ne radeci nista. Recimo zimi, ako recimo ubiju mamuta, sve sto su trebali uraditi je cuvati meso. Ili ako pogledas primitivna plemena po africkim i juznoamerickim dzunglama, samo nekolicina lovaca ide u lov, neke zene melju neke sjemenke za primitivne pogace, ostali se zajebavaju, igraju, pecaju, kupaju. Ishrana je prilicno jednostavna i neprocesuirana osim to nesto drobljenja i termicke obrade. I vjerovatno cesto poste, jer ima momenata kada hrana nije uvijek dostupna u svim potrebnim kolicinama i ako neka namirnica moze da se stedi, stedi se. Konzumi ra se neograniceno samo ono sto se ne moze sacuvati od propadanja. Tako je bilo najduzi dio ljudske istorije i ovaj period blagostanja je kao treptaj oka u odnosu na period kada imanje sledeceg obroka nije bilo zagarantovano.

 

Evoluirali smo da podnosimo periode gladi, ili da izdrzimo bez odredjene vrste hrane duzi period, kao i da obroci ne moraju da budu u odredjeno vrijeme ili da sadrze odredjene namirnice. Savremenoj industriji hrane imamo zahvaliti za odredjene kulturoloske navike, kao npr jedenja jaja, slanine, muslija i slicno, ujutru, za dorucak. Licno, meni je zdjelica korfleksa sa mlijekom vise pasuje uvece, a jaja sa slaninom mogu i za rucak ili veceru mnogo lakse nego rano ujutro.

 

Stvari jesu kompleksne i individualne ali nema potrebe da ih rjesavamo. Malo caskamo.

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, catfish said:

 

Ne zelim da budem vegan, to je za mene vise ideoloski nego dijetarni koncept. Ne bih se ja odrekao hrane zivotinjskog porijekla u potpunosti, ponekad bih se pocastio dobrim steakom, sa grudvicom putera ili omletom. Svakako ne namjeravam ne koristiti parmezan uz neku pastu ali cu to raditi konzervativno, vise kao soljenje, zacin. Mogao bih bez ikakvih problema postici 90% plant based, ostalih 10% kako mi sta zatreba. To je plan koji sam sprovodio vise od godinu dana i radilo je. Doduse, tad sam trcao po 20-50-100km sedmicno i mlatio sam UH kao mamen. Sada bih pokusao malo vise planski, uz manje UH, ne bi li se sveo na neku malo razumniju mjeru.

 

Inace, trudim se da izbjegavam rafinisane masti, mada uvijek imam sduncokretovo ulje koje trosim koliko se manje moze. Preferiram maslinovo ulje, puter, a s vremena na vrijeme i zivotinjske masti, posebno za peceni krompir. Ima li ista bolje od krompira pecenog u guscijoj ili govedjoj masti? Svinjska mast je tu inferiorna, bolja je za neka tijesta ali da ne idemo u te recepte sad.

 

 

 

 

 

 

Kao sto i sam kazes,trcao si kao nenavid i tako je funkcionisalo.Pankreas primata i ljudi nije namenjen da trpi toliko UH.Majmuni u zoo vrtu dobiju dijabetes jer ih trpaju vocem.Hrana bogata vlaknima,siromasna oksalatima i drugim stetnim materijama.Recimo slatki krompir umereno.Meso i zivotinjske masti i nikada mesati velike kolicine UH i masti zbog preopterecenja organizma,Insulin ne stize da raspodeli sve i nesto sto se zove Randel ciklus se ukljucuje.Svinjska mast ima najbolju toleranciju prema toploti i zato je najbolja.Maslinovo ulje ako nije oksidirano k samo u salati,bez termicke obrade.Meso u kolicinama 300gr dnevno.Nema potrebe da se plasis toga.Leguminoze su nezdravije od mesa.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, catfish said:

Whole foods, plant based se cini kao solidna opcija koju vrijedi isprobati. Juce odgledah Ther Game Changer dokumentarac na Netflixu, tople preporuke: https://www.netflix.com/gb/title/81157840#:~:text=2018 | TV-MA | 1h,(“The Cove”).

 

Cijelu 2019 sam bio barem 90% WFPB i to je godina kad sam bio u piku fizicke kondicije i tezine. Nisam narocito vodio racuna o odnosu UH - P - M, pa sam mrsajuci mozda izgubio i nesto misicne mase ali uz malo vise brige i racuna, dijeta se moze korigovati da se te stvari izbjegnu.

 

Ja krecem sa WFPB cim potrosim 'pogresnu' hranu, pa cu si uzeti mjeru, izvagati i onda poceti voditi evidenciju o performansu. 

 

 

O brate,to je pakovanje lazi i propagande,ali sve najbolje ti zelim u tom pravcu

Edited by askeladden
Link to comment
1 hour ago, Djuro said:

Gadjas se parolama, ne razumem sta hoces da dokazes.

Hocu da kazem da zbog navike da se tovare UH cak i jako vitki trkaci postaju reziztentni na insulin i razvijaju dijabetes.Mozes da pakujes odredjene kolicine UH brze ako si u treningu,recikliras glikogen,ali ne mozes da izbegnes zamor pankreasa kad pojedes svaki dan dva tanjira paste,krompira,pirinca.Cak i tako vitki ljudi ne sagorevaju masti dobro i pogadjaju taj cuveni Zid.Napisao sam vec da bi fizioloska rezistencija na insulin u misicima trebalo da sprecava upravo tu pojavu.Glikogen se cuva kao raketno gorivo za nuzdu,a ne kao prvi izbor u sagorevanju.Hocu reci da pogresno redjas po gradaciji goriva.Problem je sto i telo naviklo na stalni priliv UH pocne tako da razmislja .Zato imas ljude koji moraju da pojedu nesto posle treninga.Ili ako treniraju nesto jako zahtevno kao fizicki sparing,ostanu bez snage jako brzo.

Edited by askeladden
Link to comment
48 minutes ago, askeladden said:

O brate,to je pakovanje lazi i propagande,ali sve najbolje ti zelim u tom pravcu

 

Mozes li ovo malo obrazloziti? U cemu je laz i propaganda?

 

Koliko je meni poznato, moze se sasvim normalno i zdravo zivjeti i baviti fizickim aktivnostima bez hrane zivotinjskog porijekla. Ja cak ni ne namjeravam potpuno izbaciti, samo drasticno smanjiti. Pogotovo razne preradjevine.

 

U zadnje vrijeme sam ponovo poceo da jedem kojekakve salame i sunke, i muka mi je od toga. Definitivno mi se nista lose nece desiti ako na neko vrijeme odmorim od mesa i preradjevina, nema potrebe za teatralnoscu. :)

Link to comment
2 hours ago, catfish said:

 

Mozes li ovo malo obrazloziti? U cemu je laz i propaganda?

 

Koliko je meni poznato, moze se sasvim normalno i zdravo zivjeti i baviti fizickim aktivnostima bez hrane zivotinjskog porijekla. Ja cak ni ne namjeravam potpuno izbaciti, samo drasticno smanjiti. Pogotovo razne preradjevine.

 

U zadnje vrijeme sam ponovo poceo da jedem kojekakve salame i sunke, i muka mi je od toga. Definitivno mi se nista lose nece desiti ako na neko vrijeme odmorim od mesa i preradjevina, nema potrebe za teatralnoscu. :)

Moze se ziveti,uz povremeno meso i jaja.Ali nemas nikakve prednosti u tome.Niti ce se ‘procistiti’ organizam,nista pozitivno nema.Generalno se svodi na smanjenje kombinacije vecih kolicina masti i UH u isto vreme.Sam si opisao krompir na masti plus meso plus voce posle.Manji unos masti uz UH sa fiberom iz biljne hrane ce smanjiti aktivaciju Randalovog ciklusa i talozenja masti,ali ces smanjiti unos proteina i polako crpeti rezerve organizma.Smanjices zapalenje ali nivo oksidacije ce porasti i opet ces imati negativan uticaj na telo.

Link to comment
2 hours ago, askeladden said:

Hocu da kazem da zbog navike da se tovare UH cak i jako vitki trkaci postaju reziztentni na insulin i razvijaju dijabetes.Mozes da pakujes odredjene kolicine UH brze ako si u treningu,recikliras glikogen,ali ne mozes da izbegnes zamor pankreasa kad pojedes svaki dan dva tanjira paste,krompira,pirinca.Cak i tako vitki ljudi ne sagorevaju masti dobro i pogadjaju taj cuveni Zid.Napisao sam vec da bi fizioloska rezistencija na insulin u misicima trebalo da sprecava upravo tu pojavu.Glikogen se cuva kao raketno gorivo za nuzdu,a ne kao prvi izbor u sagorevanju.Hocu reci da pogresno redjas po gradaciji goriva.Problem je sto i telo naviklo na stalni priliv UH pocne tako da razmislja .Zato imas ljude koji moraju da pojedu nesto posle treninga.Ili ako treniraju nesto jako zahtevno kao fizicki sparing,ostanu bez snage jako brzo.

 

Ne redjam ja nista pogresno. Napisao sam ti kako funkcionise metabolizam kod 99% stanovnistva. Nisam napisao kako bi trebalo biti (u nekom idealnom svetu), vec kako jeste.

 

Ko je rekao da trkaci jedu 2 tanjira krompira, testenine, pirinca? Ko je rekao da trkaci tovare CH? To su gluposti.

Ko razvija dijabetes, sta ti pricas?

 

(Btw u sparingu, tebi "nestane snaga" zato sto se brzo napunis laktatom a ne zato sto si sprzio svu energiju)

 

Elem, bas zato je i nezahvalno pricati o ovoj temi. Svako ima razlicite ciljeve, razlicite nutricionisticke potrebe i nastupa sa razlicitih pozicija. Nema jednog tacnog odgovora, koji je dobar za sve.

 

 

Link to comment
6 hours ago, Djuro said:

 

Ovo je mit industrije suplemenata, tj potpuno beznacajno za ljude koji se ne bave ozbiljnim sportskim aktivnostima visokog intenziteta.

 

Organizam, prilikom bilo kakve aktivnosti, prvo poseze za CH (iz jetre, pa iz misica), zato sto mu je to najbrze i najlakse. Istovremeno sa tim, poseze i za mastima ali to ide sporo. I tek onda, kada se isprazne zalihe CH a visok intenzitet sprecava potrosnju masti - poseze za misicima.

 

Ali tada ti se vec, usled nedostatka secera, vec vrti u glavi i mozak ti "govori" da usporis/stanes.

Pa evo ovde.Po tebi ako te neko natera na naglu aktivnost dok si u prelaznoj fazi ti padas na mestu bez baterija dok masti ne krenu?

Link to comment
14 minutes ago, Djuro said:

 

Ne redjam ja nista pogresno. Napisao sam ti kako funkcionise metabolizam kod 99% stanovnistva. Nisam napisao kako bi trebalo biti (u nekom idealnom svetu), vec kako jeste.

 

Ko je rekao da trkaci jedu 2 tanjira krompira, testenine, pirinca? Ko je rekao da trkaci tovare CH? To su gluposti.

Ko razvija dijabetes, sta ti pricas?

 

(Btw u sparingu, tebi "nestane snaga" zato sto se brzo napunis laktatom a ne zato sto si sprzio svu energiju)

 

Elem, bas zato je i nezahvalno pricati o ovoj temi. Svako ima razlicite ciljeve, razlicite nutricionisticke potrebe i nastupa sa razlicitih pozicija. Nema jednog tacnog odgovora, koji je dobar za sve.

 

 

https://www.runnersworld.com/nutrition-weight-loss/a20826888/the-right-way-to-carbo-load-before-a-race/
Osim ako nije sala za 1.april,rekao bi da se jos puni ugljenim hidratima.

Link to comment
2 minutes ago, askeladden said:

https://www.runnersworld.com/nutrition-weight-loss/a20826888/the-right-way-to-carbo-load-before-a-race/
Osim ako nije sala za 1.april,rekao bi da se jos puni ugljenim hidratima.

Jao.

Evo, tu se bas vidi koliko ne razumes osnovne stvari. 

Ali evo ti pomoci: kljucne reci su "BEFORE THE RACE". Koja je kod, recimo, maratonca - jednom, max dva puta godisnje.

I ti jbt zakljucis da oni to rade svakog dana, te na tome baziras sve svoje teorije o dijabetesu, insulinu, rezistenciji i ostalom.

:isuse:

Link to comment
19 minutes ago, Djuro said:

Uh, ocigledno je da ne razumes napisano.

Ajde da ne trolujemo vise. 

 

Evo ti kolega forumas pise koliko je trcao i kako je bezbrizno jeo ugljene hidrate.Ne vidim sta tacno ne razumem?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...