Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

9 minutes ago, betty said:

u moje doba su se seminari dosta razlikovali po kompetitivnosti i verovatno je jos uvek tako. bilo je onih gde mozes da dodjes opet ako odradis sve unapred dogovorene zadatake, a bilo je i onih gde te ni objavljivanje rada ne spasava od moguce eliminacije. ono sto je tu najveci problem je sto su neki seminari su bili poznati po maltretiranju polaznika tako sto bi ih recimo budili u 2 ujutru da rade eliminacioni intervju. jedno dete, sest saradnika, pa se ti snalazi da te ne eliminisu. onima koji su se bunili je govoreno da seminari moraju da imaju autonomiju i da mogu da odlucuju o svojim metodama. tako da kad god ljudi iznuta krenu da galame o autonomiji petnice, meni se odmah digne kosa na glavi. 

 

Pa to, lepo je imati svoje metode i autonomiju, ali to tako jebeno podseca na Mikinu skolu glume i sva ona vredjanja u svrhu izgradnje licnosti. To negde moze i da prodje, ali napisi ti clanak, opisi svoju "metodologiju" na 5 strana, pa onda to procitaj ili daj nekome da procita. To nema veze ni sa pedagogijom, ni sa psihologijom, ni sa bilo kojom drugom disciplinom koja se bavi obrazovnom ili istrazivackom metodologijom.

 

Ali zato je tolika povika uvek bila kad neko dirne u "kvalifikacije" petnicara da rade s decom. Ma sta, koji kurac, kvalifikacije, mi smo najkvalifikovaniji. 'naci glumac Mika 1/1.

Link to comment
15 minutes ago, I*m with the pilots said:

:unsure: Objavljivanje rada u Sveskama nije bio preduslov za dolazak na iduce seminare, ili makar nije bio na svim seminarima. Da je Savan svima predstavljan kao takav autoritet takodje nije bas tacno, kada imamo ljude koji su objavili radove a da ga se ne secaju kao nesto bitnog za njih.

 


//Meni je malo cudno to sta je bilo pisano u prethodnom tekstu u Pescaniku kao i u Vremenu - da su polaznici isli kod Savana na doterivanje tih tekstova, tamo provodili duze vreme pa jos sami. Sa mog seminara se toga ne secam, evo pricala sam i sa nekim ljudima npr. sa geologije, i niko se takvog niceg ne seca iz polaznickih dana. Da li je rec o tolikim razlikama izmedju seminara?


Ocito ima nekoliko stvarnosti u Petnici.

 

Pa nije svaka devojcica spopadana tamo (niti je svaka spopadana, spopadana od strane Savana). A i decaci mu nisu bili zanimljivi za umetnost.

 

Nema to veze sa vise stvarnosti, niti se razlicita licna iskustva ili perspektive mogu nazivati razlicitim "stvarnostima" (Tanja Petrovic je uvela "stvarnost" u cilju prilicno besramne relativizacije "stvarnosti" s kojom se ona ne slaze - problem sa "stvarnoscu" je sto moze biti samo jedna, zar ne).

 

 

---

 

Nevezano za quotovani post -

 

Odbrana Petnice polazi od toga da se ovde radi o licnim iskustvima tih devojaka, sa licnom perverzijom jednog zaposlenog. Odbijanje da se razgovara o tome sta u Petnici ne valja i nije valjalo je nista drugo do nastavak zataskavanja.

 

A pozivi na "autonomiju" su apsolutno sramni. Tu autonomiju koju su oni tamo uzivali (neki koristili, neki zloupotrebljavali) nema nijedna obrazovna institucija na svetu. Nek se Tanja Petrovic javi onima koji je placaju i finansiraju na njenom institutu, pa nek ih priupita kolika je njena autonomija u kreiranju radne atmosfere i metodama istrazivanja (a da tu metodologiju ne mora nigde cak ni da opise). How yes no.


(Samo da se opet ne javi neko s tim da je Petnica NGO pa ne potpada pod akreditacije i skolske inspekcije - Petnica je bila omiljeno Potemkinovo selo vlasti jako dugo i zato joj je i dozvoljeno da sedi na dve stolice, tj. da po potrebi izigrava NGO, a po potrebni obrazovnu instituciju. Od ljudi koji su poslali decu u Petnicu koliko je njih znalo uopste da Petnica nije deo drzavnog obrazovnog sistema, vec udruzenje gradjana?)

  • +1 7
Link to comment
26 minutes ago, betty said:

u moje doba su se seminari dosta razlikovali po kompetitivnosti i verovatno je jos uvek tako. bilo je onih gde mozes da dodjes opet ako odradis sve unapred dogovorene zadatake, a bilo je i onih gde te ni objavljivanje rada ne spasava od moguce eliminacije. ono sto je tu najveci problem je sto su neki seminari su bili poznati po maltretiranju polaznika tako sto bi ih recimo budili u 2 ujutru da rade eliminacioni intervju. jedno dete, sest saradnika, pa se ti snalazi da te ne eliminisu. onima koji su se bunili je govoreno da seminari moraju da imaju autonomiju i da mogu da odlucuju o svojim metodama. tako da kad god ljudi iznuta krenu da galame o autonomiji petnice, meni se odmah digne kosa na glavi. 

Jbt, osato sam bez reči...

Link to comment
6 minutes ago, chandra said:

(Samo da se opet ne javi neko s tim da je Petnica NGO pa ne potpada pod akreditacije i skolske inspekcije - Petnica je bila omiljeno Potemkinovo selo vlasti jako dugo i zato joj je i dozvoljeno da sedi na dve stolice, tj. da po potrebi izigrava NGO, a po potrebni obrazovnu instituciju. Od ljudi koji su poslali decu u Petnicu koliko je njih znalo uopste da Petnica nije deo drzavnog obrazovnog sistema, vec udruzenje gradjana?)

 

izvini, je li ovo teranje sa topika?

Link to comment
34 minutes ago, Frile said:

 

izvini, je li ovo teranje sa topika?

 

Izvini ako si tako shvatio i posebno ako si shvatio licno. Nije trebalo. Odnosilo se na prethodni pasus o autonomiji. Nesto sam obrisao dok sam to pisao, zato je i ostalo u zagradi.

 

Meni je ta petnicka sizofrenija bila problem oduvek, malo smo privatni ngo sa svim pravima koja iz toga proisticu, malo smo drzavni ponos i institucija, opet sa svim pravima - a obaveza - nigde.

 

To nije bio sticaj okolnosti, vec sistematski pristup koji je omogucio stanici da raste do ovog danasnjeg formata, a da opet vlasnicko-upravljacka struktura ostane nezamenljiva u njihovim rotarijanskim visinama.

Link to comment





 
... Od ljudi koji su poslali decu u Petnicu koliko je njih znalo uopste da Petnica nije deo drzavnog obrazovnog sistema, vec udruzenje gradjana?)
od ljudi uopshte? niko?

ja sam se recimo sad zapanjila, kad je pochela ova pricha. mislila sam da je neka ispostava drzave, chim je osnovana u sfrj. chim je sve jugoslavije i srbije rado finansiraju. dalje nisam ni mislila, iskreno.

edip@radisha. i sheldoni vole da se izivljavaju, kad im se ukaze prilika. kako bi ljudi inache dali sebi na znachaju, ako ne da bash pokazu nekom kako su carevi sa mocima. i josh oreol zatvorenog kluba i eto belaja.



sent from novi mnogo jak bubamoto.



  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, gospa buba said:


od ljudi uopshte? niko?

 

pa to ti kazem. oni su uvek pazljivo cuvali tu svoju "autonomiju", a zapravo jedan sizofren status sedenja na dve stolice.

 

inace, bilo je i nekih planova da se prave privatni paralelni naucni instituti (u tom trenutku bilo potrebno 10ak dr-ova), koji bi se "odvojili" od drzavnih i onda sjebali "drzavnu konkurenciju" preuzimanjem finansiranja i sedenjem na dve stolice po slicnom principu.

Link to comment
 
pa to ti kazem. oni su uvek pazljivo cuvali tu svoju "autonomiju", a zapravo jedan sizofren status sedenja na dve stolice.
 
inace, bilo je i nekih planova da se prave privatni paralelni naucni instituti (u tom trenutku bilo potrebno 10ak dr-ova), koji bi se "odvojili" od drzavnih i onda sjebali "drzavnu konkurenciju" preuzimanjem finansiranja i sedenjem na dve stolice po slicnom principu.
znam, bila sam hihi.gif

ali to je proizilazilo iz jedne druge situacije, nedavanja tzv matichnosti institutima bu da mogu da se bave doktorskim studijama. na neki nachin ta sutuacija i dalje traje ispod zita. mi smo se jedared zamalo ocijepili™ i preshli na uns. ili bar pretili.

zauzvrat smo (instituti) ubili doktorske iz nekih oblasti na etf jer vishe ne uzimamo njihove djake, npr.

sent from novi mnogo jak bubamoto.





Link to comment
13 minutes ago, gospa buba said:

znam, bila sam hihi.gif

ali to je proizilazilo iz jedne druge situacije, nedavanja tzv matichnosti institutima bu da mogu da se bave doktorskim studijama. na neki nachin ta sutuacija i dalje traje ispod zita. mi smo se jedared zamalo ocijepili i preshli na uns. ili bar pretili.

zauzvrat smo (instituti) ubili doktorske iz nekih oblasti na etf jer vishe ne uzimamo njihove djake, npr.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

 

Neki su to i uradili. Svasta je bilo i svasta se tu desavalo. Ja sam prvi put cuo za tako nesto u Petnici prilikom jednog sastanka u 4 oka. "A sto ti ne bi malo pogurao, okupio,... neformalni sastanak,... pa da vidimo... dobro za sve".

 

Mnogo je sve tu trulo, majkemi. Meni je kao asistentu nudjeno da preuzmem predmet svog mentora koji je bio sa instituta i tu radio part-time. Hteli da ga se otarase jer im je smetao u kombinacijama, pritom jedini covek kvalifikovan da drzi taj esencijalni predmet. Pa da  onda ja, tada sa magistraturom, drzim predavanja i vezbe, neko drugi to da potpise, a oni da me biraju u zvanje cim zavrsim tezu. Otero ih u tri lepe i otisao. Ali neko drugi je pristao i "vidi ga sad" sto bi rekao Rambo.

 

Inace, kad smo vec kod toga, kad su zapadno nemci usli u istocnu Nemacku, raspustili su tamosnju akademiju nauka i formirali lanac Leibnitz instituta po uzoru na MPI sa zapada. Posle 30 godina, dva lanca su se izmesala i sad postoje MPI-evi na istoku i Leibnitzi na zapadu. Eh, sanak pusti.

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

znam, bila sam hihi.gif

ali to je proizilazilo iz jedne druge situacije, nedavanja tzv matichnosti institutima bu da mogu da se bave doktorskim studijama. na neki nachin ta sutuacija i dalje traje ispod zita. mi smo se jedared zamalo ocijepili i preshli na uns. ili bar pretili.

zauzvrat smo (instituti) ubili doktorske iz nekih oblasti na etf jer vishe ne uzimamo njihove djake, npr.

sent from novi mnogo jak bubamoto.




 

Koliko sam cula, sada se to promenilo.

 

Moze da ze kroz rektorat imaju doktorske i mastwr studije, samo je problem kao sto se te studije ne priznaju na fakultetima. 

 

 

ROFL 

 

Kako je to moguce.??

Link to comment
Koliko sam cula, sada se to promenilo.
 
Moze da ze kroz rektorat imaju doktorske i mastwr studije, samo je problem kao sto se te studije ne priznaju na fakultetima. 
 
 
ROFL 
 
Kako je to moguce.??
tako shto svako chuva svoje dvorishte i pravi se lud. ako neko moze prosto da bude mentor tek tako, a neko mora unatrashke da se penje uzbrdo, a da ga svi polivaju i vuku na dole na svakom.koraku, a formalno svi rade u istoj firmi pod istim zakonom, onda iz toga moze svashta da se izrodi. ukljuchujuci i revolt koji moze da rezultuje ozbiljnom shtetom po univeriztet.

da, sad je malo bolje. mene srecom to vishe nit dotiche nit zanima.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Rowanoke said:

Da li postoji neka vrsta, kako se to kaze, izvini ako gresim,

Intelektualne svojine i prava na kreativno vlasnistvo? Tipa ime fonda to jest ngo-a, trademark zastita, ili mozda nacin na koji uce tj predaju mladim talentima tj ucenicima? Da li je to zasticeno kao svojina  intelektualna neke vrste. 

 

Nadam se da me razumes, bas glupo pisem. 

Постоји интелектуална својина. Не можеш да имаш две организације толико сличног имена да се ствара забуна. Да ли су патентирали свој метод предавања и како би то урадили, то не знам. Морали би да заштите то, исто као и жиг и слично. Али слабо им то помаже ако им узму имовину, тј. држава им забрани да користе државну имовину коју сада користе...

  • Hvala 1
Link to comment

nema tu nikakvog metoda koji se moze patentirati, to su samo ljudi s faksa koji su zvani da rade svoj posao sa decom i to su i radili. to je za decu bilo super, da im se ranije odshkrinu vrata da bace pogled. a sve ostalo su ukrasi, oreoli i zal za mlados, djachka ekskurzija u nauku. i to je sve i lepo i normalno.

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, gospa buba said:

nema tu nikakvog metoda koji se moze patentirati, to su samo ljudi s faksa koji su zvani da rade svoj posao sa decom i to su i radili. to je za decu bilo super, da im se ranije odshkrinu vrata da bace pogled. a sve ostalo su ukrasi, oreoli i zal za mlados, djachka ekskurzija u nauku. i to je sve i lepo i normalno.

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

Kapiram, ali bi teoretski oni mogli da pokušaju da patentiraju nešto, mada i dalje stojim kod toga da kada im oduzmu imovinu mogu da se slikaju. Plus je Petnica ime naseljenog mesta pa bi teško mogli da ga zaštite za sebe...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...