Jump to content
IGNORED

Случај Петница


Recommended Posts

16 minutes ago, Frile said:

Ne vidim u čemu je problem ako bi Petnica ili neka slična organizacija bila autonomna, a sarađivala sa državnim institucijama i bila delimično finansirana iz budžeta.

Prema Petnici izgleda oduvek postoje apetiti da bude stavljena pod državnu upravu, i to bi zaista bio njen kraj.

Autonomija nije problem,

 

Ali autonomija isto implicira sa si od nekog odvisan

  • +1 1
Link to comment
Just now, chandra said:

Nijedna institucija koja radi s decom ne sme i ne moze imati tu vrstu autonomije. Drzava mora da kontrolise sta se radi u Petnici i kako se radi.


Realnost kaže drugačije. Država kontroliše putem zakona koji važe za sve građane, a ne tako što bi svako udruženje građana koje ima kontakt sa maloletnicima moralo da radi pod okriljem nekog ministarstva. Kao da bi nešto bilo bitno drugačije (u vezi seksualnog zlostavljanja) da je Petnica svo vreme bila pod kontrolom ministarstva obrazovanja?

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Frile said:


Realnost kaže drugačije. Država kontroliše putem zakona koji važe za sve građane, a ne tako što bi svako udruženje građana koje ima kontakt sa maloletnicima moralo da radi pod okriljem nekog ministarstva. Kao da bi nešto bilo bitno drugačije (u vezi seksualnog zlostavljanja) da je Petnica svo vreme bila pod kontrolom ministarstva obrazovanja?

 

ah, udruzenje gradjana! tako je i ona mikina skola bila registrovana kao firma za filmsku produkciju.

 

ovo poslednje je potpuna relativizacija. kao da bi nesto bilo drugacija da su vigor i ekipa bili kvalifikovani za rad s decom? da je petnica imala stalno zaposlenog psihologa i pedagoga? da je postojala kontrola "ambijenta i principa rada"?

 

ovde se i radi upravo o tome da se petnica zadrzi van okvira zakona.

 

voleo bih vise da cujem o "pritiscima" raznih "Sarcevica". Ja sam najiskrenije ubedjen da nema "raznijih Sarcevica" od Majica, Bozica, Verbica i ostalih pajtosa.

  • +1 2
Link to comment

pa ako bi sharchevici vrshili pritisak da se ne slikavaju gole shtreberke, mislim, hajde sharchevici, skachite!

 

(pa tako celu deceniju, da svi cute i prave se ludi, jer ne vide problem, a samo se cheka kad ce da pochnu medjusobno da se optuzuju, ko je znao prviji™ i shto je cutao do sada :dry: )

 

nego pusti snovi. prava je shteta shto ne mogu te devojke da se optuze lepo da su same trazile, bivajuci raskoshne zavodnice pritom, i da zavrshimo prichu.

Edited by gospa buba
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, chandra said:

 

ah, udruzenje gradjana! tako je i ona mikina skola bila registrovana kao firma za filmsku produkciju.


da, nisam to slučajno rekao, zato što ima gomila sredina (uključujući i udruženja građana, formalna i neformalna, zakon ih sve prepoznaje) gde postoji kontakt maloletnika i starijih i mogućnost da neki Savan hara neprimećeno. To može biti i folklorno društvo, planinarsko društvo, kurs ikebane, bilo gde. 

Zato mislim da je dovoljno to što postoji zakon koji važi za sve i koji sankcioniše onog što spopada maloletnice bez obzira gde se to dešava.
Tačnije nije sasvim dovoljno - treba raditi na tome da se takvi slučajevi prijavljuju bez ponižavanja oštećenih, da se espresno procesuiraju, itd. 

Da li bi bilo bolje da je Petnica imala pedagoga i da su ljudi kvalifikovani? Teoretski bi bilo mnogo bolje i ne znam kako to izvesti u nekoj neformalnoj instituciji poput Petnice. Možda da bude obavezno zakonom, ako organizacija u okviru svog opisa rada ima rad sa mladima (ali onda će morati pedagog i u svaki foto klub i u svako planinarsko društvo). Nisam pametan, neka se drugi time bavi. Ja mogu samo da primetim da pedagozi i kvalifikovani ljudi postoje recimo u školama pa imaš onoliko slučajeva najrazličitijeg zlostavljanja (zaključno sa nastavnicima fizičkog što su voleli da pipkaju, o tome će se verovatno tek čuti).

O pritiscima raznih Šarčevića će se čuti ako oni pritisnuti budu raspoloženi da pričaju.
Ja znam gde živim i to mi je sasvim verodostojno. Što bi rekli, "pametnom dosta" i to što se Vučić oglasio par dana posle slučaja Savan i rekao nešto u stilu "nije u redu što bi neki hteli da iskoriste ovaj slučaj i unište Petnicu". 

Link to comment
44 minutes ago, gospa buba said:

nekada su i gimnazije imale svoje labotatorije zashta hocesh :sad:
 

 

U mojoj gimnaziji je bio kabinet za hemiju i kabinet za fiziku, u kabinetu za fiziku nikad nismo bili, a u kabinetu za hemiju se samo sedelo i slušala lekcija iz knjige.... valjda da ne pokvarimo nešto. :sleep:

Link to comment

Ovaj tekst T. P. je klasična relativizacija i spašavanje "sistema" koji su uspostavili.
To je bio slučaj i sa drugom ustanovom koja je "obrazovala komisiju".
Ti ljudi se prave da ništa nije toliko strašno, da treba videti "širu sliku".

Nisu svesni sa koliko besnih ljudi je potencijalno moguće da se susretnu.

Pre nedelju dana se dogovorim sa rođakom da se vidimo, imamo neke "porodično - imovinske" stvari da utanačimo, pa ajd da sednemo ko ljudi.
Sedimo mi tako, on inače veseo čovek, ja vidim daje nešto tut mut...
Kažem, "šta si se umusio, ako je ovo reci kako misliš da rešimo nije ništa problem, samo reci..."
A on će:
"Ma jok bre sve je ok oko ovoga nego..."
"Šta bre?"
"Pa moja D. je bila u Petnici u ta doba jbmti... I sad premotavam film, i sećam se sitnica..."
Ja zanemeo ne znam šta da mu kažem, usro se da nešto ne lupim i pogoršam...
A on će:
"Ako mi kaže da je bilo nešto, ja ću keve mi da roknem tu gnjidu, i zapaliću to tamo sve!"
Meni prvo u glavi onaj tekst na BBC o prilazima ljudima koji su zlostavljani, al sam se zablokirao skroz kad mi je ovo rekao...
Sad ga svaki drugi dan zivkam da ga "osetim" po glasu...







... Shiit has hit the fan

  • +1 3
Link to comment

Realnost je polisemična, nije to smislila Tanja Petrović, mada pošto se ne razume, možda misli da joj je ta ideja genijalna. Super joj je naslov, ujediniteljski, vizionarski. Samo, pogrešan. Zaista postoji jedna realnost: ona u kojoj se desilo i dešavalo zlostavljanje, i druga, tj. svet mašte UO u kome nije. Kako ona uspeva to da strpa u jednu realnost je... ne uspeva, samo je dala novi redni broj negiranju i zataškavanju. 

  • +1 4
Link to comment
8 hours ago, chandra said:

Stize i odgovor. "Treca realnost", paz' da ne bi.

https://pescanik.net/petnica-u-trecoj-realnosti-u-kojoj-brinemo-za-sve/

 

Negde na pocetku sam pisao o mediokritetima koji su iskoristili Petnicu kao odskocnu dasku. Ovo je odbrana istih uz kompletno nerazumevanje (da budem blag) toga sta je uloga obrazovnog sistema i ko treba da bude nosilac pruzanja "prozora u svet" deci. I po koju cenu. Ne znam autorku, ali slutim po ovom tekstu da se odlicno kvalifikuje upravo u tu kategoriju mediokriteta i petnicara-sektasa o kojima smo pricali. Kao sto ocigledno zamera Ani Todorovic sto je uopste raskrinkavala problem, tako jos odvratnije pokriva ne samo one koji su problem zataskavali, vec i druge predatore i predatorske prakse u stanici. Jer "Petnica mora da ostane autonomna". Jebote, pa koji je to glavolom i kakav elementarni nedostatak osecaja ne za prvu, drugu ili trecu, vec za bilo koju realnost, osim realnosti Vigorove guzice. I onda perfidno pricas o zaposlenima kojima kasne ionako male plate. Za zaposlene bi za pocetak bilo korisno da postanu deo skolskog sistema (tu plate jesu male, ali bar stizu na vreme), ali ima ljudi koji su se od Petnice debelo okoristili i ovo je odbrana i njihovih interesa.

 

"Trenutno je nacionalna koordinatorka EU projekta R&I PEERS, kroz koji se implementiraju akcijski planovi za rodnu jednakost na istraživačkim institucijama. Mehanizmi za sprečavanje seksualnog zlostavljanja i uznemiravanja na radnom mestu neizostavan su deo tih planova." Osim pozicije koju navodi, nema reci u tome sta je po profesiji, ali - ko sto kaze - nije to tesko izguglati. Studirala je "jezik i knjizevnost" u Beogradu, a predstavlje se kao "lingvista i antropolog".

https://ikss.zrc-sazu.si/en/sodelavci/tanja-petrovic-en#v

 

Ali kvalifikacije su itekako precenjene. Vazno je biti dobro povezan i za mnoge upravo to je bio "prozor u svet" koji im je Petnica pruzila.

 

 

Kakav gaslighting. :puke:

 

Ne znam trenutno šta drugo na ovo da kažem. Iz psihodinamskog aspekta svakako vrlo zanimljivo. Prva asocijacija mi je bila identifikacija žrtve sa počiniteljem.

Edited by Pixie
Link to comment
11 hours ago, chandra said:

Stize i odgovor. "Treca realnost", paz' da ne bi.

https://pescanik.net/petnica-u-trecoj-realnosti-u-kojoj-brinemo-za-sve/

 

Negde na pocetku sam pisao o mediokritetima koji su iskoristili Petnicu kao odskocnu dasku. Ovo je odbrana istih uz kompletno nerazumevanje (da budem blag) toga sta je uloga obrazovnog sistema i ko treba da bude nosilac pruzanja "prozora u svet" deci. I po koju cenu. Ne znam autorku, ali slutim po ovom tekstu da se odlicno kvalifikuje upravo u tu kategoriju mediokriteta i petnicara-sektasa o kojima smo pricali. Kao sto ocigledno zamera Ani Todorovic sto je uopste raskrinkavala problem, tako jos odvratnije pokriva ne samo one koji su problem zataskavali, vec i druge predatore i predatorske prakse u stanici. Jer "Petnica mora da ostane autonomna". Jebote, pa koji je to glavolom i kakav elementarni nedostatak osecaja ne za prvu, drugu ili trecu, vec za bilo koju realnost, osim realnosti Vigorove guzice. I onda perfidno pricas o zaposlenima kojima kasne ionako male plate. Za zaposlene bi za pocetak bilo korisno da postanu deo skolskog sistema (tu plate jesu male, ali bar stizu na vreme), ali ima ljudi koji su se od Petnice debelo okoristili i ovo je odbrana i njihovih interesa.

 

"Trenutno je nacionalna koordinatorka EU projekta R&I PEERS, kroz koji se implementiraju akcijski planovi za rodnu jednakost na istraživačkim institucijama. Mehanizmi za sprečavanje seksualnog zlostavljanja i uznemiravanja na radnom mestu neizostavan su deo tih planova." Osim pozicije koju navodi, nema reci u tome sta je po profesiji, ali - ko sto kaze - nije to tesko izguglati. Studirala je "jezik i knjizevnost" u Beogradu, a predstavlje se kao "lingvista i antropolog".

https://ikss.zrc-sazu.si/en/sodelavci/tanja-petrovic-en#v

 

Ali kvalifikacije su itekako precenjene. Vazno je biti dobro povezan i za mnoge upravo to je bio "prozor u svet" koji im je Petnica pruzila.

 

 

Znam ja Tanju odlicno. Mi smo ispisnici iz Petnice, kada sam ja pohadjao astronomiju ona je bila na lingivistici. Mi smo i super drugari bili, tokom studija devedesetih smo zajedno isli i u proteste protivu onog zla od Milosevica, a zajedno visili i na Jugu (pada mi prvo na pamet Dandi Junajted iz nekog razloga). Izuzetno strucna i obrazovana osoba( ne ocenjujem ja kao neko s druge strane Trga, vec neko ko nije izlazio iz tog lingvistickog kruzoka pa prenosim ocene njenih koleza i kolezinica)...

 

...koju sam zapravo i ocekivao da ce da uskoci i da brani javno Petnicu (mada sam tu ocekivao jos par ljudi, mada ko zna, mozda bude i bilo potrebe da se oglase i da "gase pozar"). Medjutim, ono sto nisam ocekivao je ovakav nemusti odgovor. Ovo je prejadno i svakako nije na Tanjinom nivou, ali nedobranjivo se ne moze ni braniti...

 

@aram

a ako ti i ja posvedocim? kukako je meni 90te, iznosio je planove nikad realizovane atronomsko-meteorolske-geoloske-itd opservatorije na brdu iznad stanice, o tome kako grad Valjevo sabotira sa vodovodom i kanalizacijom, izlokanim putem, edbom koji secka struju itd...pa 93 kada je slavno izmajmunisao dacu@markovica na prvoj strani Biltena Petnice jer je ministarstvo obrazovanja ukinulo finansiranje ispa... ima jos tako epizoda zavera gasenja....

Edited by Њујоркер
aram
  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, aram said:

e, te priče kako neko hoće da otme Petnicu je lično Majić prodavao svakih par godina, ne verujem mu ni slovo. Uz svaku vlast se slizavao u roku od odmah.


Čitam ovih dana vesti o nekoj mesnoj zajednici boguizanogu, gde postoji jedna ne-SNS kandidatkinja koja ima najvise glasova i izabrana je u savet MZ (ili tako nešto). I onda SNS iz meseca u mesec obara i ponavlja izbore zbog jednog odborničkog mesta u SNS koje nije pripalo njima. U jebenoj MZ u nekom selu.
Kako bi onda jedna Petnica ostala nedirnuta...

 

Naravno, ni druga strana nije a priori čista. Normalno je da su se trudili da budu što bolji sa svakom vlašću kad su zavisili od njihovog finansiranja, a verovatno je bilo i onoga "šta me kritikujete sada kad Hilandar gori "

Samo da se vratimo na temu ovog topika - to što neko (verovatno) hoće da stavi šapu na Petnicu, nema nikakve veze sa slučajem seksualnog zlostavljanja. Povezivati te dve stvari kao što radi ekipa oko uprave (u stilu "nije slučajno izašao tekst u peščaniku" (!!!) i "zato što ne ćutite, nestaće petnica") je vrhunac odvojenosti od realnosti, prosto nemam reči kojima bih opisao taj bezobrazluk i samoživost. 

Link to comment
8 hours ago, betty said:

a da li znamo za neki slucaj u srbiji gde je drzava preuzela nevladinu organizaciju? kako to operacionalno izgleda? 

Pa ovi iz Petnice su duboko u Vlasti vec,

 

Verbic, i kompanija,

 

Bozic dobio diplomu privatnog

 

To bi bilo ocas posla utopiti,

 

Pogotovo sada sto su ti naucno tehnolosko centri veoma popularni

Link to comment

pa eto, imamo te dve verzije, o drzavi koja obstruira bazicno funkcionisanje i o drzavi koja finansira veci deo petnice i vec ima svoje ljude tu. i jedno i drugo se uzima za dokaz da samo sto nisu preuzeli. a nikad nista konkretno da cujem kako bi to izgledalo i koje korake drzava poduzima da bi to ostvarila. zato i pitam da li postoji presedan. drzava preuzima zene u crnom? drzava otima sahovski klub? nesto, negde.  

 

(ne sumnjam u ove price iz devedesetih, i ja sam tad bila u ngo sektoru i secam se kako smo svi bili strani placenici i domaci izdajnici. ali tad je ocito cilj bio unistavanje a danas prilicno jasno nije.) 

 

inace, daj boze da se drzava toliko interesuje za nauku. sto se mene tice nek otvore jos 17 istrazivackih stanica svud po srbiji i nek svako dete koga interesuje ima prilike da vidi kako izgledaju razlicite naucne discipline. i nek svih 40 zaposlenih u tih 17 ustanova bude na drzavnom budzetu. zivela drzava, svaka cast vucicu!!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...