Jump to content
IGNORED

Covid putovanja - korisne i servisne informacije


Redoran

Recommended Posts

On 7.8.2021. at 8:25, Frank Pembleton said:

@Redoran
Kakva je situacija sa turskom u smislu covid papirologije, jel menjaju nešto?
A i značilo bi neki verodostojan sajt za ove požare
 

 

Koliko pratim, za ulazak u Tursku je potrebna potvrda o vakcinaciji ili preležanom kovidu. Ne znam tačno kakav sertifikat Srbija izdaje ali kakav god da je, Turska bi trebalo da ga priznaje.

 

Ako nekim slučajem nemaš takav sertifikat ili ga imaš ali ti je frka, pustiće te bez ikakvog sertifikata ako pokažeš negativan PCR test (72h) ili test na antitela (48h).

 

Sajt direktorata za šumarstvo daje prilično dobar pregled požara koji se stalno osvežava novim informacijama:
https://web.ogm.gov.tr/Sayfalar/OrmanYanginlari.aspx

 

(Devam Ediyor = gori/nastavlja se;  Kontrol Altında = lokalizovan/pod kontrolom;  Söndürüldü = ugašen)

 

Koliko vidim, trenutno gori nešto u Kašu, Dalamanu i Marmarisu ali onako generalno, rekao bih da je najgore prošlo. Temperatura se spustila, ostatak avgusta bi trebalo da bude normalno leto.

Link to comment

Kanada nema zvanični sertifikat o vakcinaciji još uvek, tj. svaka provincija izdaje svoje potvrde o vakcinaciji (za sada jedino Kvebek ima potvrdu sa QR kodom), dok Ontario izdaje samo jedan pdf dokument bez potpisa, bez "pečeta", bez QR koda, bez barkoda, čak je i broj zdravstevene knjižice zaštićen, tj. samo daju poslednje 4 cifre, nema ni adrese gde je vakcina primljena. Da li je neko putovao iz Kanade sa provincijskom potvrdom o vakcinaciji u Srbiju i da li je bilo problema na granici, ili se prihvata bez problema?

 

Sad razmišljam da li da radim i PCR test za svaki slučaj pošto Kanada nema zvanični sertifikat (federalna vlada ima planove da ga izda kasnije ove godine). 

Ali ovde u Otavi su spori u izdavanju PCR rezultata za putovanje (od 48 to 72 sata, samo jedna klinika ga radi u roku od 26 to 36  sati), dok Srbija zahteva rezultat ne stariji od 48 sati. Većina zemalja prihvata test uradjen u roku od 72 sata pre prelaska granice, dok na sajtu vlade republike srbije stoji "48 sati od datuma izdavanja", a ne datuma testiranja. Ovo od datuma izdavanja testa mi nije jasno, ako uradim test datuma X, i oni mi izdaju rezultat za X+5 dana, te datum izdavanja je X+5 dana, tada bi se na tih X+5 dodalo još do 2 dana da predje sprsku granicu sa tim testom. To mi ne izgleda kao dobar metod da se minimizara prelazak putnika koji su potencijalno pozitivni. Logično bi bilo da se gledaju sati od radjenja testa, a ne sati od izdavanja rezultata, ali u tom slučaju 48 sati je prekratko za nas iz krajeva gde test ne može da se obradi istog dana. Ugh, da li neko ima iskustva za prelaskom srpske granice i testom koji je <48 od datuma izdavanja, ali 48+ sati od testiranja?

Link to comment

Ako imas srpski pasos mozes da udjes u Srbiju pa u Srbiji da radis test, mada mislim da ce ti prihvatiti potvrdu o vakcinaciji. Pisali su ljudi da su ulazili sa nekim papiricima iz Amerike. Ja sam u aprilu usao u zemlju sa pcrom starim nekih 50 sati i nisu mi pravili problem

  • Hvala 1
Link to comment
deco, shta se trazi za grchku za nevakcinisano dete, jel moze brzi antigenski  ili mora pcr kod drzave? probao neko?
Pre 20 dana mogao brzi antigenski. Sada, dal su nesto promenili, ne znam.
Link to comment
1 hour ago, Delija67 said:

Ako imas srpski pasos mozes da udjes u Srbiju pa u Srbiji da radis test, mada mislim da ce ti prihvatiti potvrdu o vakcinaciji. Pisali su ljudi da su ulazili sa nekim papiricima iz Amerike. Ja sam u aprilu usao u zemlju sa pcrom starim nekih 50 sati i nisu mi pravili problem

Hvala 🙏, ima smisla onda da će da mi priznaju ovaj pdf, pošto ni Amerikanci nemaju jedinstveni sertifikat, nego često te papiriće / potvrde koje izdaju apoteke. Srpski je pasoš 🤞

Link to comment

Evo, Makedonci vraćaju restrikcije od 1. septembra, traže na granici potvrdu o vakcinaciji ili PCR test ili potvrdu da si bio bolestan, ili ti daju 5 sati da tranzitiraš. Planirao sam da budem od 4. do 6. septembra na Ohridu, i za mene i ženu nema problema jer imamo potvrde, ali nigde ne vidim da li se primenjuje na decu i od kog uzrasta.

Link to comment
12 hours ago, Ayatollah said:

Evo, Makedonci vraćaju restrikcije od 1. septembra, traže na granici potvrdu o vakcinaciji ili PCR test ili potvrdu da si bio bolestan, ili ti daju 5 sati da tranzitiraš. Planirao sam da budem od 4. do 6. septembra na Ohridu, i za mene i ženu nema problema jer imamo potvrde, ali nigde ne vidim da li se primenjuje na decu i od kog uzrasta.

 

deca su iskljucena ... bold je za tebe

 

Здравствените власти изменија еден детаљ кај последните мерки за угостителските објекти. Не земајќи предвид дали угостителскиот објект има капацитет под 30 или над 30 гости, клиентите кои ќе влезат мора да покажат сертификат за најмалку една доза примена вакцина или доказ дека го прележале Ковид 19 во последните 45 дена.

Од денеска и за влез во затворените трговски центри, обложувалници, казина, свадби, родендени, концерти, семинари, тренинзи, конференции, културни и спортски настани, треба да имате доказ за вакцинација или дека сте го прележеле вирусот во последните 45 дена од денот кога сте излекувани. Контролата за ковид документите низ трговските центри ќе ги врши надлежен инспектор, вели Филипче.

Во меѓувреме како за нашите државјани така и за странските, од 1 септември на граничните премини ќе ви ги бараат овие ковид документи.

  • Сертификат за имунизација дека лицето примило две дози вакцина против Ковид 19.
  • Лекарска потврда за прележана инфекција во последните 45 дена од денот на лекување
  • Негативен ПЦР тест не постар од 72 часа од влез во РСМ.

Од МЗ информираат дека за деца под 18 годишна возраст, ниту на граница ниту низ другите угостителски објекти нема да се бараат сертификати за вакцинација ниту доказ за прележан вирус во последните 45 дена. Во меѓувреме за нашите државјани кои ќе се враќаат во земјава по 1 септември, доколку немаат ниту еден ковид документ , ќе им се одреди мерка карантин од 7 дена домашна изолација.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Moze li mi neko potvrditi da za ulazak u Sloveniju (samo prolazak) sa EU pasosem ne trena PCR ili antigenski test za dijete <15 godina (putuje sa nama a mu smo full vakcinisali). Vidio sam na internetu da ne bi trebalo ali sve jee to napisano jebenim pravnim jezikom pa bih volio da mi neko narodski kaze da ne treba.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...