Jump to content
IGNORED

Kriminalistički roman - master class


Pixie

Recommended Posts

6 hours ago, aram said:

A jel se ovde priča samo o klasicima krimića ili i o savremenim? 

Mislim, pošto me zanima kakvi su ovi novi srpski, Anja Mijović i Djordje Bajić…

 

Što se mene tiče, priča se o svemu u okviru žanra što neko smatra vrednim pomena, što naravno uključuje i savremene autore. Ove koje pominješ nažalost nisam čitala.

Link to comment

Nekako se podudarilo sa otvaranjem ove teme, Čarobna knjiga je ovih dana krenula sa svojom novom edicijom - Najbolji krimi romani sveta. Prva 3 izdanja su: 

„Dugo opraštanje“ Rejmonda Čendlera, „Stakleni ključ“ Dašijela Hameta i „Jeza“ Rosa Makdonalda. Još par dan su po promo cenama.

Edited by variola
  • +1 4
  • Hvala 4
Link to comment

Da ne zaboravimo Nenada Brixyja, prevodioca Alana Forda i urnebesni roman Mrtvacima ulaz zabranjen.

Pisao je pod pseudonimom Timothy Tatcher.

Ovaj roman je dva puta ekranizovan, kod nas i u Čehoslovačkoj. Postoji i strip.

 

spacer.png

Edited by klimt
  • +1 3
Link to comment

Ne znam da li je neko ovde vec pominjao Borisa Akunjina i njegov serijal o detektivu Fandorinu

Kad sam ga otkrila pala sam u zaludjenost, bukvalno sam cekala pred knjizarom da svaki novi naslov kupim vruc sa police.

Moja preporuka

Treba citati redom.

  • +1 2
Link to comment
On 17.6.2021. at 8:00, Gojko & Stojko said:

U to ime preporučujem još jednu knjigu za koju nisam znao da je objavljena u majčici

 

Posebne-teme-u-fizici-katastrofe-36103.j

 

SaE

 

I taj naslov naravno intrigira, a podsetio me je i na još jednog autora.

 

Da li neko možda zna je li Keigo Higashino prevođen na srpski? Pročitala sam dva njegova krimi-romana, u kojima ima malo drugačiji pristup - zločinac se manje-više zna ili bar naslućuje, ali izazov je otkriti motiv tj. psihologiju zločina i način na koji je izveden, što se dešava skoro hirurški (tj. matematički) precizno, tako da se sve kockice sklope. "Detektiv" u nekim romanima je tako prigodno profesor fizike, a sam Higashino je inače po profesiji inženjer elektrotehnike.

 

A sad počinje vikend. :)

 

20210618_211820.jpg

Link to comment
11 minutes ago, Pixie said:

Da li neko možda zna je li Keigo Higashino prevođen na srpski?

 

Samo jedna prica, "Odvajanje", u "26: Antologija savremene japanske price", izdavac Tanesi, Beograd 2016

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 15.6.2021. at 9:26, klimt said:

Ah ta trivijalna književnost... 

Čitao sam uglavnom 80-tih. Prva dva koja sam pročitao bila su Čendler - Visoki prozor i Čini - Zvezde su tamne, iz očeve kolekcije. Zatim Kristi i Dojl, koji su mi bili zabavni ali ne tako privlačni kao "tvrdokuvani kriminalistički romani". Onda: Simenon, Hemet, Spilejn, Čejz, Mekdonald... Domaći: Nikolić, Pavličić... Sve do čega se moglo doći, edicije "Krimbis", "Zelena biblioteka", "Trag"... Sve što je ozbiljno pisano na tu temu kod nas: Pavličić, Mandić, Lasić, Tirnanić, nešto i Žižek i Močnik... 

Pre par godina, u društvu kod prijatelja, krene rasprava o krimićima, i to samo o skandinavcima. Kažem "Čekajte ljudi, je li čitao neko od vas Hemeta i Čendlera?" Pogledaše me belo, niko nije za njih ni čuo. Krajem dvadesetog veka bila je neka anketa među američkim književnim kritičarima o 100 najboljih romana veka i ispostavilo se da ih je u tih sto bilo više od Hemeta nego od Hemingveja. 

na polici su mi "radovi na krovu".

sada, u selu, najčešće čitam pozajmljene skandinavce. iako mi zasmeta da su začinjeni nekom vrstom morbidarije. 

uz ova dva dodao bih i pitera činija.

 

dosta agatinog sam pročitao. najbolje mi je bilo "ubistvo rodžera akrojda" prvi susret sa takvim epilogom. timoti tačer i njegovi mrtvaci kojima je ulaz zabranjen pročitani su pre jedno pola veka. 

Link to comment

"Borhes i večiti orangutani" je lepa krimi-misterija za književne sladokusce borheovskog senzibiliteta, koja može da se pročita u jednom dahu. Dopalo mi se, iako za sebe ne mogu da kažem da sam veliki obožavalac Borhesa, više me fascinira, kao neka egzotična (ili bolje magična :)) nova vrsta. Sam pisac takođe  deluje kao zanimljiv lik, a i u stanju da to "borheovsko" vešto koristi i kontroliše, moraću da vidim šta je još prevedeno.

Link to comment

Inspirisao me topik da uzmem u ruke knjižicu Ubij me nežno (Solaris, Novi Sad 1996.), koju krasi, rekao bih, pretenciozan podnaslov Antologija tvrde krimi priče. Sam izbor (vidljiv na linku) ili samim pričama u ovoj zbirci ne fali ama baš ništa -naprotiv!

Obnovio sam briljantnog Markhajma, Roberta Luisa Stivensona, koji verovatno stoji rame uz rame sa Poom, kada je u pitanju književni opus koji bi se mogao karakterisati pridevom žanrovski.

Druga priča koju sam odabrao bila je Borhesova minijatura Čovek sa ugla ružičaste kuće, u kojoj je hirurškom preciznošću, ali nikako na uštrb čitalačkog zadovoljstva, slepac oslikao uzavrelu atmosferu noći u argentinskoj zabiti, uz opasne likove sa one strane zakona, koji barataju noževima poput hirurga, prevrtljive žene koje uz zvuk tanga menjaju strane, alkoholom opijenim pukom kao svedokom opasne igre koja će završiti lešom i intervencijom policije.

 

Isti izdavač (Solaris), imao je u to vreme i objavljenog jednog Čendlera koga sada uzalud tražim po policama - Playback

Čendler i Hemet moji su omiljeni autori žanra, uz Dojla kao klasika, ali u svojoj nevelikoj biblioteci imam tek Sestricu, što je bio buvljački ulov nekog hrvatskog izdanja iz osamdesetih. Sve ostalo čitao sam pozajmljeno iz biblioteke, a mislim da su izdanja Hemetovih knjiga bila ova: https://www.kupindo.com/Triler-Misterija/47330325_Desijel-Hemet-Krvava-zetva

Edited by Ras
  • +1 1
Link to comment

Mogu li na ovoj temi da preporučim i Palp (Šund) Bukovskog, koji se u svom poslednjem romanu poigrava obrascima tvrdo kuvanog krimića?

Ne volim baš što linkujem TP-a, ali složiću se da je ovo osvežavajući, nešto drugačiji, a opet, jednako duhovit i vrcav Bukovski.

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Ras said:

Mogu li na ovoj temi da preporučim i Palp (Šund) Bukovskog, koji se u svom poslednjem romanu poigrava obrascima tvrdo kuvanog krimića?

Ne volim baš što linkujem TP-a, ali složiću se da je ovo osvežavajući, nešto drugačiji, a opet, jednako duhovit i vrcav Bukovski.

 

Možeš. :) Tim pre što sam ja (samim se priznati) od Bukovskog jedino pesme zaista čitala + "Beleške matorog pokvarenjaka" pre više godina mrljavila. "Palp" ni to. Tako da je to što se mene tiče dobar tip, pogotovo što mi se često dešavalo da put do autora pronađem tek kroz za njih netipična dela.

  • +1 1
Link to comment

Cekah, cekah - ne docekah.

Da neko pomene Џона Гришама...

 

Prohujalo sa modom/modama, mada je bilo tu nekoliko onako, sto bi se reklo, zapazenihtm....

Link to comment
On 21.6.2021. at 17:54, Ras said:

Isti izdavač (Solaris), imao je u to vreme i objavljenog jednog Čendlera koga sada uzalud tražim po policama - Playback

Čendler i Hemet moji su omiljeni autori žanra, uz Dojla kao klasika, ali u svojoj nevelikoj biblioteci imam tek Sestricu, što je bio buvljački ulov nekog hrvatskog izdanja iz osamdesetih. Sve ostalo čitao sam pozajmljeno iz biblioteke, a mislim da su izdanja Hemetovih knjiga bila ova: https://www.kupindo.com/Triler-Misterija/47330325_Desijel-Hemet-Krvava-zetva

 

Ove edicija? Meni ostala san da je negde nadjem, bilo je bas dobrih naslova tu. Sad vidim da se sve ovo prodaje (ili prodavalo) za 70 jura. :(

104905721_5faec3000e6063-00666717krimbis

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...