Jump to content
IGNORED

Kriminalistički roman - master class


Pixie

Recommended Posts

Divno, baš mi je drago što ima toliko zainteresovanih za ovu temu. :)

 

Pročitala sam sve dosadašnje postove i čini mi se da niko nije spomenuo sicilijanca Andrea Camilleri i njegovog beskrajno simpatičnog, mudrog i duhovitog komesara Montalbana? To je moje poslednje otkriće iz prošle godine i prijalo mi je to druženje u proteklom periodu "socijalnog distanciranja". Mada moram priznati da je prvo što sam od Camillerija pročitala bila jedna sasvim drugačija knjiga, "Maruzza Musumeci" (na nemački prevedena kao "Die Frau aus dem Meer" tj. "Žena iz mora"), koja više naginje magičnom realizmu i koju sam pročitala u jednom dahu i onda tek rešila da dam šansu i "krimićima". Od mene preporuka. Ne znam da li je nešto ozbiljnije prevođen na srpski, meni on ranije nije bio poznat.

 

Već nekoliko meseci mi se na "to read" listi nalazi njegov uzor, Manuel Vázquez Montalbán, ali nikako da dođe na red.

Link to comment

Ima jedan drugi, doduse priznajem poprilicno subjektivan, mozda i generacijski aspekt pogleda na uticaj takozvanih krimi romana: oni, cini mi se, polako izumiru, barem u svom klasicnom ili 'klasicnom' obliku.

Izuzimam nalet Skandinavaca koji su otkrili kriminal i nasilje poslednjih godina, na stranu sto ih se - ja barem - covek brzo na neki nacin zasiti: priznajem da mi se poslednjih par godina dogadjalo sa njima da procitavsi prvih 20 - 50 stranica utvrdim da sam knjigu - vec citao, i to ne tako davno.

Na stranu sto krimic ubija film, ali: klasican krimic je zacudo poprilicno, znacajno - lisen nasilja.

Narocito onog eksplicitnog: u najklasicnijim se, takoreciu fusnoti - pomene les ubijenog i nista vise.

Ostalo je - radnja, prica.

Za razliku od filma, koji je kako vreme odmice, sve prepuniji glava koje se rasprskavaju, odsecenih ruku, rasutih mozgova...

I, najvaznije: citanje krimi romana, ma koliko se podvodili pod lako i zabavu - citaoca navodi, tera da - razmislja, angazuje vijugetm, a cuvena recenica nemoj slucajno da mi kazes sta je bilo na kraju - nije bez nista, ona im je na neki nacin zastitni znak.

Na sve to, doduse kao i svaka knjizevnost - tera, primorava citaoca da se ukljuci, ucestvuje, zamislja.... 

Toliko da, recimo Chet Baker koga u knjizi slusa nadrndani detektiv - po nekad bolje zvuci nego slusan sa zvucnika...

 

Sve u svemu, verovatno, sigurno da se radi (i) o generacijskom pogledu na stvar(i), tek - razlika izmedju tviter/instagram nacina razmisljanja i citanje krimi romana mozda cine deo objasnjenja za neke danasnje dileme.

Ne kazem da je to na dobro ili na zlo, ali...

  • +1 3
Link to comment
On 15.6.2021. at 5:31, pt 2.0 said:

Šerlok je za mene-dete imao v. upečatljivu atmosferu, donekle mračnu. Čak i sada, dok ovo pišem, mogu da evociram osećanje koje je mi je izazivala proza Konana Dojla. Tu atmosferu ću kasnije naći jedino još kod Edgara Alana Poa.

Nije čudo, jer od Poa je učio.

 

Preporučujem

9162N1x8y4L.jpg

 

SaE

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Pixie said:

Ovo ću samo zbog naslova morati da pročitam. :D

U to ime preporučujem još jednu knjigu za koju nisam znao da je objavljena u majčici

 

Posebne-teme-u-fizici-katastrofe-36103.j

 

SaE

Link to comment
9 hours ago, namenski said:

 

citanje krimi romana, ma koliko se podvodili pod lako i zabavu - citaoca navodi, tera da - razmislja, angazuje vijugetm, a cuvena recenica nemoj slucajno da mi kazes sta je bilo na kraju - nije bez nista, ona im je na neki nacin zastitni znak.

Na sve to, doduse kao i svaka knjizevnost - tera, primorava citaoca da se ukljuci, ucestvuje, zamislja.... 

 

retko šta može da zainteresuje čitaoca kao što može ideja o savršenom zločinu

  • +1 1
Link to comment
On 15.6.2021. at 12:25, beyoncé said:

misliš, ranije* :)

dojl je šerloka vrlo kreirao po uzoru na poovog ogista dipena (dupena? :unsure:), i isticao da je e. a. po otac detektivskih priča i njegov spisateljski uzor.

 

* šalim se, pretpostavljam na šta se odnosi "kasnije".

Heh, “kasnije” je, naravno, u odnosu na vremensku osu mene kao čitaoca... nisam znala (ni kao dete a ni kasnije) da mu je Po bio uzor, prosto sam osetila sličnu atmosferu i, donekle, stil. I tako ih pamtim.

 

@Gojko & Stojko Hvala za info, see above :)

 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

The purloined letter sa valja smatra prvom detektivskom pričom u istoriji…

 

Mislim pre "The Murders in the Rue Morgue", ali nebitno, da. Ima nesto u tom XIX veku, posebno u Engleskoj viktorijanskog i kasnije u XX v. edvardijanskog doba. Siromastvo i klasne razlike, prljavstina, smog, magla... plus industrijska revolucija, naucna otkrica, pseudonaucne budalastine... jedno vibrantno™ doba, puno kontrasta svetlo-mrak, nasilja...

  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, Sludge Factory said:

 

 Ima nesto u tom XIX veku, posebno u Engleskoj viktorijanskog i kasnije u XX v. edvardijanskog doba. Siromastvo i klasne razlike, prljavstina, smog, magla... plus industrijska revolucija, naucna otkrica, pseudonaucne budalastine... jedno vibrantno™ doba, puno kontrasta svetlo-mrak, nasilja...

 

I kradje leseva, i prodaja leseva i eksperimentisanje :ph34r:

 

Setila sam se jos jednog serijala koji sam odavno citala - Peri Mejsn, Erl Stenli Gardner.

Nakom prve procitane knjige, progutala sam i preostalih pet.

Ne znam da li je to Peri Mejsn, ali secam se price o slepoj devojci koja ima utisak da je neko kod nje u stanu i da je posmatra. Na kraju se ispostavi da je njen stan povezan plakarom sa susednim stanom i da taj tip redovo dolazi kod nje i da je vec ubio neke devojke. I Peri joj javlja da ubica upravo sedi pored nje dok dok ona telefonira ... brrr jezivo.

 

 

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Mislim pre "The Murders in the Rue Morgue", ali nebitno, da. Ima nesto u tom XIX veku, posebno u Engleskoj viktorijanskog i kasnije u XX v. edvardijanskog doba. Siromastvo i klasne razlike, prljavstina, smog, magla... plus industrijska revolucija, naucna otkrica, pseudonaucne budalastine... jedno vibrantno™ doba, puno kontrasta svetlo-mrak, nasilja...

Ima, ima, bas cudno... :) 

Ima da su, recimo, Zlocin i kazna i Braca Karamazovi, 2 romana koji sigurno idu u Top 10 svetske 'ozbiljne' knjizevnosti, u sustini - krimi romani, ovaj prvi sta vise 'krimi' poprilicno kvalitetantm...

Ima da je, recimo, Dikens hronicar, svedok viktorijanskog podzemlja, bede i kriminala...

Na sve to, oni su savremenicima servirani u nastavcima, u skoro tabloidnom obliku, i - tako i od publike sto bi se danas reklo percipirani: toliko tabloidni i toliko trzisno uslovljeni da je 1 Dikens svoje romane morao da pise - od nastavka do nastavka u zapenjenoj zurbi, zaboravljajuci pri tom po nekad da je glavnog junaka/junakinju u jednom nastavku ubio, da bi je, par nastavaka kasnije, volsebno vratio u radnju - pogledati pod Mala prodavnica retkosti...

Dimu/e da ne pominjem: Grof Monte Kristo je par exellence krimi roman, itd, itd...

Samo doba jeste vibrantno, ali je to doba koje ne zna za eksterne potrese poput ratova, koji se, i ako ih ima, vode negde drugde, uglavnom protiv neprijatelja naoruzanim, sto bi Black Adder rek'o - plodovima mangoa: drustvene napetosti su interne, beda i nejednakost su tu, neposredno ispod prozora i sve to zajedno itekako doprinosi stvaranju jednog licemernog pogleda na svet, ali i drustveni sloj koji sebi moze da dozvoli uvid u taj svet bez neposrednog dodira, bez ucesca, dakle samo preko knjige radjajuci na taj nacin moderni krimi roman koji nikada - osim retkih izuzetaka - nije bio sto bi se reklo angazovan, koji je bio setovan na crno-belo, dobro-zlo, bez nijansi.

Jedan od nacina tacnije.

Sve na stranu, ali bih voleo, da ako imas vremena, ovo:

22 minutes ago, Sludge Factory said:

pseudonaucne budalastine

malo sire obrazlozis: naime, radi se o periodu nastanka, izrastanja neogranicene vere u neprekidan i ljudskom rodu blagorodan napredak nauke, opsti entuzijazam, pri cemu naucno-tehnoloski napredak u to doba jesu cinjenice: naucna otkrica sustizu jedno drugo, nije bez nista da se upravo u to doba pojavljuje 1 Zil Vern...

Mislim da se dosecam sta si imao na umu, ali ipak?

Link to comment
10 hours ago, namenski said:

malo sire obrazlozis

 

Mislio sam na eugnike, frenologije, spiritualizme i slicne gluposti koje su bile hit u to vreme. 

Link to comment
38 minutes ago, aram said:

A jel se ovde priča samo o klasicima krimića ili i o savremenim? 

Mislim, pošto me zanima kakvi su ovi novi srpski, Anja Mijović i Djordje Bajić

 

To onaj filmski novinar-kriticar?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...