Jump to content
IGNORED

Kriminalistički roman - master class


Pixie

Recommended Posts

Na otvaranje ove teme me je potaklo drugo pitanje sa topika koji kratkog forumskog života, pod nazivom "Književnički kviz", koji sam upravo videla. Roman čiji je naziv (i pisca) trebalo pogoditi bio je "Der Richter und sein Henker" ("Sudija i njegov dželat") švajcarskog pisca Friedricha Dürrenmatta. Ovaj roman je za mene (pre nekih već skoro 20 godina) bio prekretnica u smislu da sam od tog romana po prvi put počela da krimi-literaturu uzimam stvarno "za ozbiljno" (ne znam tačno zbog čega do tada nisam). Nakon toga sam nastavila da čitam Dürrenmatta i zatim kasnije otkrila i neke druge "ozbiljne romane" (i pisce) sa kriminalnom tematikom. Ali Dürrenmatt je za mene ipak ostao poseban.

 

Zanimaju me vaša iskustva, preporuke iz žanra i sve šta god ste ikada želeli da kažete na ovu temu (a niste se usuđivali). :)

  • +1 1
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ooo jel moguce da nismo imali ranije ovu temu.

 

Meni Sherlock otvorio ta vrata. Baskervilski pas u Plavoj ptici. A onda na nekom sajmu nasao komplet u osam knjiga, zagrebacko izdanje, crne knjige u mekom povezu sa zlatnim naslovom. Ljubav na prvi i svaki drugi pogled.

 

Kasnije progurao Agathu, to se citalo na moru, neke knjige u tvrdim koricama, sa zastitnim omotima u raznim bojama. Ja mislim da sam ih za jedno leto iscitao sve koje sam mogao da nadjem

 

Kasnije citao Patriciu Highsmith i James Hadley Chasea. Patricia je vrhunska literatura. Chase vrhunski pulp. (Sad ce neko da mi skoci za vrat!)

 

"Sudija i njegov dželat" je remek-delo, ali i Durrenmatt je liga za sebe.

 

Preporuka za letnje citanje - Wilkie Collins, https://en.wikipedia.org/wiki/The_Moonstone Kod nas davno preveden kao Zuti dijamant. Po mnogima prvi krimic ikada napisan. Genijalna knjiga.

 

Poslednjih godina citao Aurelia Zena (by Michael Dibdin) i jos ponesto, ali nista sto me je bas raspametilo.

 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, chandra said:

 

Meni Sherlock otvorio ta vrata. Baskervilski pas u Plavoj ptici. A onda na nekom sajmu nasao komplet u osam knjiga, zagrebacko izdanje, crne knjige u mekom povezu sa zlatnim naslovom. Ljubav na prvi i svaki drugi pogled.

:wub:

Taj komplet mi je jedna od lepsih uspomena iz ranih tinejdz dana, apsolutno uzivanje.

 

Agata - jedno leto sam provela kod sestre u Novom Sadu i njena gazdarica je imala komplet Agate Kristi, te ukoricene knjige sa sarenim omotima, Globusovo izdanje, citala sam dok ih nisam sve procitala, pa sam onda u biblioteci par godina kasnije procitala jos jednom. Prosle godine sam resila ucinim sebi i da kupim taj komplet, i sad mi fali jos par kniga ... Imam sad vec 50+ Agatinih knjiga, ukljucujuci i kratke price i ii ponesto od Mladinske knjige/Lagune.

 

Mojih top 5 sto se Agate tice:

1.Tuzni cempres

2.Macka medju golubovima

3.Treca devojka

4.Kobni prsti

5.Smrt na Nilu

Volim kod Agate kad ima i ljubavni zaplet, cesto u TV adaptacijama dodaju i kad ga bas nema, tu nemam primedbi :isuse:

 

Ruth Rendel - citala sam 'Jezero tame' i 'Presuda u kamenu', obe su pomalo mracne knjige, kod nje ni zrtve ni komsiluk ni slucajni prolaznici nisu simpaticni :D i od pocetka je sve vec tu, ubica i sta i kako, ali opet je dovoljno zabavno, drzi paznju, zaplet je originalan, psiholoska analiza likova dobra.

 

Od Heninga Mankela sam citala 'Ubice bez lica' i nije mi se svidelo.

Ceringamske misterije - lagano stivo za plazu, simpaticno i citljivo.

 

 

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, chandra said:

Preporuka za letnje citanje - Wilkie Collins, https://en.wikipedia.org/wiki/The_Moonstone Kod nas davno preveden kao Zuti dijamant. Po mnogima prvi krimic ikada napisan. Genijalna knjiga.

 

 

Quote

The Moonstone of the title is a diamond (not to be confused with the semi-precious moonstone gem). It has gained its name from its association with the Hindu god of the Moon, Chandra 

:)

 

Inače se slažem, odlična knjiga, može se naći još uvek po oglasima. Postoji i istoimena  mini TV serija iz 2016. koja je gledljiva. 

 

Takođe, Wilkie Collins je jedan od junaka romana Drud (Den Simons). Drud, po meni, "osakaćen" preobimošću, nije krimić, u osnovi istorijska fikcija sa elementima trilera pa i horora. 

  • Haha 1
Link to comment
6 hours ago, variola said:

 

:)

 

Inače se slažem, odlična knjiga, može se naći još uvek po oglasima. Postoji i istoimena  mini TV serija iz 2016. koja je gledljiva.

 

Tu je bilo lepih knjiga - Nolitova edicija "Zanimljiva biblioteka".

Link to comment

44C9A6F2-8397-47BF-89B9-7F58DDA219DB.jpeg.47242e10042375e2479d0d8ff16ff03b.jpeg18D10EBD-04BA-4C7A-8704-5DB1D09759AD.jpeg.fbc30d19e543968bfea83b0e815b87ba.jpegBE4C7040-2923-4C36-9062-950612922C02.jpeg.1dc0cd4c3bad30f572fdac53234cf0fb.jpeg8C7F7641-97DE-47B1-970D-B0AF14B3D143.jpeg.3cd431f2e24c938fedb9f2e3f3fd6cdd.jpeg

 

Kao dete sam prošla put istih knjiga kao mirjam i chandra, prvo sam se dokopala Šerloka (korice dela edicije su iznad), a potom i Agate Kristi (Globus izdanja) u biblioteci Milutin Bojić u Primorskoj ulici, iistoj onoj biblioteci u kojoj je sniman film Varljivo leto 68, i koje više - kao onakve - nema.

 

Ja kao da sam se u periodu od 9-12. godine predozirala ovim knjigama, naročito Agatom, toliko da je ta literatura s jedne strane postala deo mog identiteta, a sa druge kasnije kao da više nisam imala potrebu da čitam tu vrstu literature. Postoji i treća strana - sada, kad je prošlo skoro 40 godina od tog doba, meni je svako ponovno čitanje Agate (naravno, Globus izdanje, nikako srpski prevod, koji je bljutav i  ne nosi nikakvu dozu napetosti... kao neko neslano jelo) vremeplov koji me vraća u idilu detinjstva u kojoj smo svi bili živi i zajedno. Za mene je slika savršenog (ličnog) života trentuak u kojem čitam svoje knjige, okružena oglodanim jabukama, dok se u pozadini čuje žamor porodice... 

 

Šerlok je za mene-dete imao v. upečatljivu atmosferu, donekle mračnu. Čak i sada, dok ovo pišem, mogu da evociram osećanje koje je mi je izazivala proza Konana Dojla. Tu atmosferu ću kasnije naći jedino još kod Edgara Alana Poa.

 

Back to Agata - ceo taj svet koji je opisivala, psihologija likova ili čak stil nekih od njih, zapleti priče i put do otkrivanja počinioca, logika koju treba slediti, estetika vremena iz njenih romana - sve to je jako rano i prilično solidno ugrađeno u mene... I to ne u mene kao čitaoca (nije mi Agata trasirala čitalački ukus uopšte!) nego baš u mene kao osobu.


Udavih, pa ću ovde da stanem. Malo zavidim mirjam na kolekciji Globusovih izdanja. Podsetilo me to kako sam kao dete pokušala da sama sastavim listu SVIH njenih knjiga. To je u doba pre interneta i kad imaš 11 godina bio poduhvat 😂

Razmisliču malo pa možda napravim listu najdražih njenih knjiga kasnije.

Osim toga, gledaću šta pominjete od autora i lnjiga, i pokušati sa nabavim i pročitam... 

Baš ne obradovala ova tema ♥️

  • +1 1
  • Wub 5
Link to comment

0060184.jpg

 

14751380517637509396b64f046.jpg

 

 

Ja imam ove. Dolinu straha obozavam (i ovo konkretno izdanje i sam roman). U ovom Znaku cetvorice je zapravo i Skarletna studija, prvi roman o Seloku, ali Znak je pretpostavljam poznatiji pa je zato samo on na naslovnici. Te crne gore koje kacite sam pozajmljivao iz biblioteke za vreme bombardovanja eksli. 

 

Inace imamo u kuci dosta knjiga iz ove edicije "Dzepna knjiga". Sasvim je to fin skup bio raznih naslova.

Edited by Sludge Factory
  • +1 1
Link to comment

Ja imam u papiru sve priče i romane u jednoj knjizi, uključujući i jednu koja nije objavljena zbog povrede moralnih uzusa i poslednju koja se dešava pred prvi svetski rat. Na engleskom doduše. Mislim da je Šerlok Holms poslednja beletristika koju sam uzimao iz biblioteke…

Link to comment

Ja sam 90tih ovo citao po tri puta  kada nije bilo struje:

 

agatha-christie-komplet-11-knjiga-slika-114828107.jpg

 

Serloka sam procitao nekoliko knjiga davno ali nikada mi nije bio dobar za citanje. Valjda je serija odradila svoje. :)

  • +1 2
  • Wub 3
Link to comment
12 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ja imam u papiru sve priče i romane u jednoj knjizi, uključujući i jednu koja nije objavljena zbog povrede moralnih uzusa i poslednju koja se dešava pred prvi svetski rat. Na engleskom doduše. Mislim da je Šerlok Holms poslednja beletristika koju sam uzimao iz biblioteke…

 

Imam i ja to, mek povez, Wordsworth Editions.

Link to comment
56 minutes ago, bags said:

Ja sam 90tih ovo citao po tri puta  kada nije bilo struje:

 

agatha-christie-komplet-11-knjiga-slika-114828107.jpg

 

Serloka sam procitao nekoliko knjiga davno ali nikada mi nije bio dobar za citanje. Valjda je serija odradila svoje. :)

 

Aaaah, uspomena. Imao sam dosta tih, al sam nekom to nekad davno dao u zamenu za ko zna sta. Kao sto sam otudjio i skoro kompletnih prvih 300 epizoda Alana Forda. Jebene 90-te, otislo za neku hranu ili urgentnu popravku garant.

Link to comment
32 minutes ago, chandra said:

 

Aaaah, uspomena. Imao sam dosta tih, al sam nekom to nekad davno dao u zamenu za ko zna sta. Kao sto sam otudjio i skoro kompletnih prvih 300 epizoda Alana Forda. Jebene 90-te, otislo za neku hranu ili urgentnu popravku garant.

 

Nazalost i ovo nisu moje. :( 

Moram proveriti sa roditeljima da li su negde u zivotu.

 

PS.

Meni su mladja braca od tetki sve vredno razgrabili nakon mog odlaska na faks 2003. 

Imao sam bar 20ak albuma popunjenih sa slicima, kolekcije Asterixa, Umpah Pah, tona retkih stripova iz zlatne serije. 

Edited by bags
Link to comment

158847.jpg

 

Stotine, sto vise ofucani, ispresavijani, menjani iz ruke u ruku, umazani prstima мазача, cuvani, pazeni i mazeni...

Neki i sacuvani...

Ovaj prilazem tek uvida u imena autora, kao dokaz 1 nivoa... :sleep:

 

 

Pravi кримић se ne cita iz knjiga, mada nije da nema... :) 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...