Jump to content
IGNORED

Приватно предузетништво у СФРЈ


Bojan

Recommended Posts

7 hours ago, harper said:

 

Da li zaista treba posebno objasnjavati kakav odnos je komunizam kao ideologija imao prema religiji? 

Komunizam kao ideologija je svugde gde je preuzeo vlast morao biti pretočen u određeni institucionalni okvir pa je važno imati podatke o takvim detaljima pre nego što se nešto konstatuje. Recimo, poznato je kakav je odnos imao imao komunizam prema privatnoj svojini pa se ipak tadašnjim institucionalnim okvirom jemčilo određeno pravo privatne svojine i malog preduzetništva.

 

U kontekstu uzroka ili okolnosti za izbijanje rata mi nije jasno na šta se odnosi formulacija "skoro sve kontroverze koje su dovele do ratova bile su takođe duboko umetnute u temelje tog sistema".

Link to comment

Mešaš privatnu i ličnu svojinu. Sredstva proizvodnje nisu smela biti u privatnoj svojini osim u ograničenom obimu. Isto kao i gradsko građevinsko zemljište, nekretnina j polj, zemljišta više od maksimuma i slično

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

 

A tek kad dodje do pitanja odnosa drzave i crkve! Anti-religijski drustveni sistem, zlo svih zala.

 

Nego "sekularna" mozda nije najbolji opis. Jugoslavija je neke religije priznavala (i pomagala), neke ne. Sekularna drzava bi, u punom znacenju, priznavala pravo na verovanje i religijsko organizovanje svima, ali crkve tretirala kao privatne organizacije cije delovanje uredjuje, ali se u njega ne mesa, niti ga pomaze.

Jeste. Ali postkomunizam kod nas je možda doneo i veće udaljavanje od sekularizma. Dodao bih i to da su komunisti, možda i nesvesno, takvim držanjem religije izvan politike čuvali crkve za prave vernike.

Link to comment
18 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Sredstva proizvodnje nisu smela biti u privatnoj svojini osim u ograničenom obimu.

Ovo u teorijitm ili ima nesto blize: po periodima, SFRJ republikama, drugim komzemljama?

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Ovo u teorijitm ili ima nesto blize: po periodima, SFRJ republikama, drugim komzemljama?

Pa nisi imao privatne firme osim ljudi koji su se bavili tzv. ličnim radom - ono što su danas preduzetnici. 

 

Odgovarajući članovi ustava sfrj iz 74


Član 12.
Sredstva za proizvodnju i druga sredstva udruženog rada, proizvodi udruženog rada i dohodak ostvaren udruženim radom, sredstva za zadovoljavanje zajedničkih i opštih društvenih potreba, prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi društvena su svojina.
Niko ne može steći pravo svojine na društvena sredstva koja su uslov rada u osnovnim i drugim organizacijama udruženog rada ili materijalna osnova ostvarivanja funkcija samoupravnih interesnih zajednica ili drugih samoupravnih organizacija i zajednica i društveno-političkih zajednica.
Društvena sredstva se ne mogu koristiti za prisvajanje tuđeg viška rada, ni za stvaranje uslova za takvo prisvajanje.


6 Samostalni lični rad sredstvima u svojini građana
Član 64.
Zajemčuje se sloboda samostalnog ličnog rada sredstvima rada u svojini građana kad obavljanje delatnosti ličnim radom odgovara načinu, materijalnoj osnovi i mogućnostima ličnog rada i kad nije u suprotnosti sa načelom sticanja dohotka prema radu i drugim osnovama socijalističkog društvenog uređenja.
Zakonom se uređuju uslovi obavljanja delatnosti samostalnim ličnim radom sredstvima rada u svojini građana i svojinska prava na sredstva rada i poslovne prostorije, koji se koriste za obavljanje delatnosti samostalnim ličnim radom.
Zakonom se mogu, kad to zahteva društveni interes, odrediti delatnosti koje se ne mogu obavljati samostalnim ličnim radom sredstvima u svojini građana

 

Link to comment
20 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Pa nisi imao privatne firme osim ljudi koji su se bavili tzv. ličnim radom - ono što su danas preduzetnici. 

Sa koliko zaposlenih?

Cuo si za, da se zadrzim samo na Srbiji, za opstine Stara Pazova, Indjija?...

 

Jel' mog'o na primer da ima:

IHC-Dozer.jpg

 

1, 2, 3... komada?

Link to comment

Kao što sam rekao, u ograničenom obimu. Nije mogao da napravi svoju gradjevinsku firmu sa 50 zaposlenih. Čak su i Karići morali na početku neki our da prave.

Link to comment
6 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Kao što sam rekao, u ograničenom obimu. Nije mogao da napravi svoju gradjevinsku firmu sa 50 zaposlenih. Čak su i Karići morali na početku neki our da prave.

Ne bih da me shvatis pogresno ili da zvucim neprijatno, ali - ne baratas ti bas najbolje tom privatnickom problematikom.

Zaboravi. :) 

 

BTW, mogao je da ima firmu sa 50 zaposlenih, radije u Sloveniji pa donekle i Hrvatskoj, u Srbiji malo otezanije, i ne samo gradjevinsku.

Ali, kao sto rekoh - OK je.

Link to comment

http://www.prafak.ni.ac.rs/files/zbornik/sadrzaj/zbornici/z20/12z20.pdf

 

Сада сам мало и читао законе из тог доба, 50 је у Србији била горња граница још 89 године али не за правно лице — фирму јер то није могло да се оснива. Драстична је разлика између радње у којој одгобараш целокупном имовином и фирме која ме посебно правно ливе и одговара само својом имовином, а не и имовином оснивача. Ја нисам ни рекао да није могао да има запослене, већ да је могао приватник да се бави у ограниченом обиму пословањем

 

Могао је само радњу да оснује, не и предузеће као посебно правно лице. Није могао да се бави свим делатностима. Ја сам о томе говорио. 
Ти се, као и обично, расправљаш са нечим што ја нисам уопште рекао да би доказао неку поенту.

  • +1 3
Link to comment
5 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Могао је само радњу да оснује, не и предузеће као посебно правно лице. Није могао да се бави свим делатностима. Ја сам о томе говорио. 
Ти се, као и обично, расправљаш са нечим што ја нисам уопште рекао да би доказао неку поенту.

Naravno, ja sam kriv, izvini molim te. :isuse: 

Obaska sto me 'vatas na razlici izmedju takozvane SZR i preduzeca: 

28 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Nije mogao da napravi svoju gradjevinsku firmu sa 50 zaposlenih.

Pa ispada da ipak jeste:

8 minutes ago, Hamlet Strašni said:

 

Сада сам мало и читао законе из тог доба, 50 је у Србији била горња граница

 

A da nije mogao da se bavi svim delatnostima - nije: nije mogao da se petlja u obrazovanje, zdravstvo i uopste u poslove u koje je privatnike cak i danas malo problematicno pripustati, ali - ukusi se razlikuju.

 

I, BTW, nemam ja poentu, niti mi je do iste: jednostavno pokusah da ti skrenem paznju da malo olako baratas problematikom koju ne poznajes.

Vidim, imas i navijace, jedan je otkrio Kaludjericu pre mesec dana, na bih se ja vise ovde zadrzavao...

 

I - kao sto rekoh - zaboravi... :) 

 

 

Edit: imas doduse uvek ban kao argumenttm...

13 minutes ago, Hamlet Strašni said:

као и обично

;)

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Pa nisi imao privatne firme osim ljudi koji su se bavili tzv. ličnim radom - ono što su danas preduzetnici. 

 

Odgovarajući članovi ustava sfrj iz 74


Član 12.
Sredstva za proizvodnju i druga sredstva udruženog rada, proizvodi udruženog rada i dohodak ostvaren udruženim radom, sredstva za zadovoljavanje zajedničkih i opštih društvenih potreba, prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi društvena su svojina.
Niko ne može steći pravo svojine na društvena sredstva koja su uslov rada u osnovnim i drugim organizacijama udruženog rada ili materijalna osnova ostvarivanja funkcija samoupravnih interesnih zajednica ili drugih samoupravnih organizacija i zajednica i društveno-političkih zajednica.
Društvena sredstva se ne mogu koristiti za prisvajanje tuđeg viška rada, ni za stvaranje uslova za takvo prisvajanje.


6 Samostalni lični rad sredstvima u svojini građana
Član 64.
Zajemčuje se sloboda samostalnog ličnog rada sredstvima rada u svojini građana kad obavljanje delatnosti ličnim radom odgovara načinu, materijalnoj osnovi i mogućnostima ličnog rada i kad nije u suprotnosti sa načelom sticanja dohotka prema radu i drugim osnovama socijalističkog društvenog uređenja.
Zakonom se uređuju uslovi obavljanja delatnosti samostalnim ličnim radom sredstvima rada u svojini građana i svojinska prava na sredstva rada i poslovne prostorije, koji se koriste za obavljanje delatnosti samostalnim ličnim radom.
Zakonom se mogu, kad to zahteva društveni interes, odrediti delatnosti koje se ne mogu obavljati samostalnim ličnim radom sredstvima u svojini građana

 

Da. Imaš taj deo "Samostalni lični rad sredstvima u svojini građana" - članovi od 64-68. Zatim, "Svojinsko-pravni odnosi" od 78-84. Dosta stvari je moglo ići i u okviru Samoupravnih interesnih zajednica - članovi 51-59. I dalje razrađivano zakonima.

Link to comment

Ne nije mogao. Mogao je da ima radnju ne i preduzeće i zaposlene u radnji. Po Opštem zakonu koji je važio do Ustava iz 74 mogao je da ima do pet zaposlenih i jedno teretno vozilo. Po zakonu o svojini nad poslovnim prostorijama Srbije koji je važio do 90 mogao je da ima samo dve poslovne prostorije u vlasništvu. Znači bila su ograničenja i to detaljna i značajna. To sam ja rekao.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Po Opštem zakonu koji je važio do Ustava iz 74 mogao je da ima do pet zaposlenih i jedno teretno vozilo.

A posle Ustava?


 

Quote

 

...mogao je da ima samo dve poslovne prostorije u vlasništvu.

 

A jel pise koliko je jos mogao pod кирију?


 

Quote

 

Znači bila su ograničenja i to detaljna i značajna.

 

Naravno da su bila, to nisam ni sporio: neka sam ti i naveo.

 

Quote

To sam ja rekao.

OK.

 

Imas/imate poentutm

Stvar je dosla do klupe za bezbedno spavanje, ceka se crveni pasos, nemoj vise molim te.

Kao sto rekoh - zaboravi. ;)

Link to comment

Istina je da ti danas možeš biti vlasnik i firme sa 10.000 zaposlenih, ali svakako postoje ograničenja u pogledu raspolaganja imovinom. Recimo, za izuzimanje iz imovine preduzeća moraš platiti 15% poreza.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...