Jump to content
IGNORED

Либерализам у Југославији


namenski

Recommended Posts

Zbog ove scene je 1953. u Ameriki bila moralna изгибија.

Obaska sto je US Army zvanicno zabranila da je se uobicajeno konvencionalno pomene u spici filma, a jos zvanicnije zabranila prikazivanje filma za vojsku.

Ne zbog plaze nego zbog ekstremno уштројене epizode o prebijanju do smrti vojnika u vojnom zatvoru.

I obaska sto je film, uprkos gomili Oskara bio nekoliko godina прикочен za prikazivanje van SAD...

Link to comment
3 hours ago, April said:

2. Realno, da li biste vi zabranili neki film? Da - ne?

 

Ja sam za to da, ako drzave postoje, treba da rade svoj posao. Treba da se bave bezbednoscu, obrazovanjem, lecenjem, pravdom, prehranom stanovnistva, obezbedjivanjem krova nad glavom i tako dalje. Nasuprot trendu da se sve to outsourcuje, od privatnih skola do privatnih notara. Ukoliko zabrana filma doprinosi nekoj od tih funkcija, da, zabranio bih ga bez ikakvih problema. Na primer, zabranio bih svaki film, casopis, novine, knjigu koja promovise razne pseudonaucne budalastine, od astrologije do raznih vradzbina. Zabranio ili oporezivao nekom taksom na sund koja bi bila ekvivalent zabrani. Zabranjivao bih na isti nacin tabloide i novinarima uskracivao licence za obavljanje posla ukoliko se dokaze da ponovljeno krse osnovne kodekse profesije izmisljajuci vesti. To je efektivni doprinos drzave obrazovanju. Zabranio bih film koji podstice na mrznju bilo direktno bilo relativizovanjem istorije. Doprinos drzave bezbednosti. Ukoliko je film napravljen s ociglednom namerom ili agendom da siri mrznju, ne bih imao problem da kaznim autora, doduse radije drustveno korisnim radom u zajednici koju ovaj mrzi, nego beskorisnim zatvorom.

 

Nego to seze pravo u centralni paradoks demokratije. Ima li demokratija pravo da se brani nedemokratskim sredstvima? Kada je Jugoslavija slamana, spolja i iznutra, nama je predocavana slika jedne raskosne i neupitne demokratije koja nas ceka umesto fejk izbora. Ispostavilo se i da Jugoslavija nije bila sasvim nedemokraticna, a i da demokratska drustva nisu u praksi ni blizu onom idealu, no da se i jedni i drugi nalaze negde u sivoj zoni gde nivo demokratije kod jednih kontrolise partija, a kod drugih trziste. Back to the topic, i partija i trziste imaju svoje metode zabranjivanja i nametanja sopstvenog jednoumlja.

  • +1 3
Link to comment

Ono što priča Neil DeGrasse Tyson: Njegov posao nije da utiče na političare i da pokušava da ih promeni, njegov posao je da edukuje elektorat. Onda takav obrazovani elektorat neće birati budaletine na bitne pozicije.

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, dragance said:

pa pitam, šta sad. Našao sam sad da su TV stanice izbegavale da ga prikažu, verovatno zbog psovanja. 


Nisu. Mojoj babi se svidjao Aleksandar Gavric jer je licio na dedu ili ovaj na njega. Gledali smo ga mi kao deca, osamdesetih.

Edited by Moonwalker
  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Zbog ove scene je 1953. u Ameriki bila moralna изгибија.

Obaska sto je US Army zvanicno zabranila da je se uobicajeno konvencionalno pomene u spici filma, a jos zvanicnije zabranila prikazivanje filma za vojsku.

Ne zbog plaze nego zbog ekstremno уштројене epizode o prebijanju do smrti vojnika u vojnom zatvoru.

I obaska sto je film, uprkos gomili Oskara bio nekoliko godina прикочен za prikazivanje van SAD...


Pa bio je cenzurisan i spot Dejvida Bouvija za pesmu Kineskinja, tj bile su dve verzije (u nas se prikazivala slobodna)koji je imao omaz ovoj sceni sa plaze iz Odavde do vecnosti. To su bile osamdesete.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Moonwalker said:


Pa bio je cenzurisan i spot Dejvida Bouvija za pesmu Kineskinja, tj bile su dve verzije (u nas se prikazivala slobodna)koji je imao omaz ovoj sceni sa plaze iz Odavde do vecnosti. To su bile osamdesete.


Uf, sećam se moje prve…”reakcije” na taj spot! Usput, pre nekoliko godina sam sreo tu “Kineskinju” što je glumila u spotu, u Auckland NZ

Link to comment

Ode tema topika u stranu, al' nije vazno, 'aj da vidimo sta imamo do sada: obrazovanje, sistem obrazovanja kakav danas (manje-vise) svi imaju - nije resenje, trokira.

Informisanost, kolicina informacija u vreme kada je informacija postala dostupnija nego ikada - takodje.

Dakle: ili je tacna ona stara da je kolicina inteligencije na Planeti konstanta, a da se broj korisnikatm povecava, ili nas neko svesno vraca u majmune.

Imamo vise nego ikada u modernoj istoriji ravnozemljasa, teoreticara zavere, vodimo religijske ratove, kardasijanske guzice su postale estetska jedinica mere, placamo klinca starog 20 godina koji zna dobro da sutne loptu kolicinom para dovoljnom za vise nego ozbiljan naucni projekt od opsteg znacaja, itd, itd...

Prosecan ucenik реалке sa pocetka 20. veka bi nam se podsmevao, dok bi nasu zapenusanu virtuelnu zapenusanost smatrao licemernim izbegavanjem aktivne drustvene akcije usmerene na promenu/poboljsanje stanja u drustvu, a nedostatak, ptcenjivanje i podsmevanje idealima - idiotizmom.

  • +1 1
Link to comment

Dosta toga je vec receno, a zaista nisam imao vremena da se aktivnije ukljucim u diskusiju.

U svakom slucaju, dodacu jos samo par recenica.

Plasticni Isus je sranje, i sto se mene tice film bez vrednosti. I uprkos Lazicinim alkoholnim isparenjima koja su isla toliko daleko da je optuzivao tada svog mentora Sasu Petrovica za namestaljku, uvek cu da stanem u odbranu i najveceg sranja, kada sa druge strane se nalazi drzava. Mala trivija, Stojanovic je uzet na zub par godina ranije, kao urednik Vidika. Radilo se o tematskom broju koji obradjuje fasizam i gde prema misljenju knjizevnih cenzora nije u dovoljnoj meri zauzeta drustvena distanca i ogradjivanje od samog pojma i njegovog znacenja.

Zilnik je naravno picka, i autor sa jednim solidnim filmom, sve ostalo je sranje. Njegova naknadna pamet i generalisanje posle bitke kako to nije bilo tako strasno, on je inace sam, posto je imao polozen pravosudni ispit, na tom procesu zastupao Neoplatnu i verujem da mu je sve to kao intelektualcu bilo interesantno, ali covek koji sam pristane da izbacuje scene iz svog filma nema autorski kredibilitet za bilo kakvo moralisanje i soljenje pameti. Opet mala trivija, sudija tada Okruznog suda u Beogradu koji je odbio predlog tuzilastva za izdavanje privremene mere kojom bi se zabranilo javno prikazivanje RR, je par godina posle toga odbio predlog tuzilastva kojim se pak trazila zabrana distrubicije Anala PF, i to broja u kojem su o najavljenim ustavnim reformama clanke pisali Andrija Gams, Radomir Lukic, Mihajlo Djuric izmedju ostalih. 80-ih kada se pokrenula polemika u NIN-u o svemu tome, neko je otisao do Okruznog suda i taj isti sudija je bio tamo. Dakle, njemu su bila zatvorena vrata za svako dalje napredovanje u karijeri iz cisto politickih razloga.

Mak je naravno ozbiljno precenjen, iako daleko bolji od prethodne dvojice, ja iz njegove filmografije priznajem samo Ljubavni slucaj... ovo sve ostalo je puko plagiranje Godara, ali naravno da je WR morala da ide u redovnu bioskopsku distribuciju i o tome nema polemike. Zapravo njemu je bunkerisanje u neku ruku bilo odskocna daska i plasman za priznanje na zapadu.

...

I naravno da sve ovo nije bio modus vivendi za filmadzije iz istocnog bloka, dovoljno je procitati prvih 50-ak stranica Martirologijuma i videti koja je to borba bila, ali uprkos tome Rubljov je isao u redovnu distribuciju i milioni sovjeta su bili u prilici da vide punu verziju tog sada vec klasika.

Slicno to se desavalo i na zapadu. Pise Linc u Sobi za snove koja je tenzija bila sa njegovom Glavom za brisanje i gotovo svim kasnijim filmovima, ali je takva pozicija bila ipak olaksana i neuporediva sa mestima nasih filmadzija, jer si kao finansijera mogao da imas privatnika, pa makar to bio i italijanski mafijas De Laurentis koji ti veruje i moze da ti ispuni zelje.

 

I da ne duzim previse, upravo sam pogledao Brighton Rock iz '48-e, cistokrvni, tvrdi gangsterski film sa ser Ricardom Atenborom u glavnoj ulozi. I evo sta je prva trivija na imdbu

 

 

 

 

20210609_225546.jpg

Edited by ultra plasticni
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...