Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

45 minutes ago, mustang said:

jpex last 0.0223

Fcfd  last 0.0009

 

Ovo me nervira kod IBKR (a vidim da se i drugi zale) - sto ne pisu valute.

 

Posto je ovo IBKR UK, valuta account-a je u GBP, a ovo su iznosi u USD... Mislim, kapiram ja da oni zaradjuju na forex-u, ali bi bar mogli da naprave ovo malo preglednije...

Link to comment

Svaka vam cast ljudi, ja bih voleo da mogu da razumem na visokom nivou bilo sta od ovoga. :laugh: 

Uvek me je zanimalo, a nikad mi nije bilo kasno kako i odakle da pocnem da ucim, istrazujem i na kraju ucestvujem. 

  • +1 1
Link to comment

@Plajvi

 

Ako ti engleski nije problem, počni npr. odavde: https://www.marketbeat.com , kreneš od dela Education, pa polako. Iako količina informacija u prvom trenutku deluje zastrašujuće, nemoj da te to obeshrabri, i tako prosečnom malom investitoru barem 80% tih termina i pojmova nikada ne trebaju. Ja sam poslom posredno vezan za ove stvari, pa već imam neko predznanje, ali ni nekom ko ništa ne zna o ovome ne bi trebalo da bude neki problem, brzo se sve to nauči.

 

Ako razmišljaš, evo par saveta:

 

- Ne razmišljaj o trgovini na BELEX-u, to je gubljenje vremena i živaca.

- U Srbiji tehnički ne može da se radi 90% stvari koje su moguće napolju - npr. da vežeš svoj bankovni račun sa aplikacijom za trgovanje na mobilnom, i kupuješ akcije dok si u autobusu GSP-a. Ovde ili možeš da angažuješ domaćeg brokera preko koga ćeš da radiš sve (zvanična varijanta) i dobro ga platiš za to, ili možeš pokušati da proguraš devizne uplate ka stranim brokerima. U oba slučaja ti treba namenski devizni račun u banci, s tim da je u drugoj varijanti to pravo mučenje, sa dostavljanjem raznih papira našoj banci koja uvek može da te odbije za uplatu + je prijava poreza u toj varijanti avantura vredna Indijane Džonsa.

- Bez EUR 1.000 za to nemoj ni razmišljati o ovome, premda sam bliži tome da je EUR 5.000 neka minimalna varijanta da bi zaista (ponekad) nešto i zaradio. Svakako se može početi sa nekom manjom sumom dok se ne pohvataju konci. Ne očekuj da ćeš od EUR 1.000 napraviti EUR 10.000 za par meseci, to ne funkcioniše tako.

- Uzimaj samo ozbiljne brokere, beži od prevaranata tipa Kapital RS, koji će ti nuditi CFD-ove ili valutne parove. Ako ćeš to da radiš, bolje da ideš u Mozzart ili Merdian.

- Tu postoje i neki dodatni momenti, poput prijave poreza na kapitalni dobitak i poreza na dividende. Nije nešto što je potrebno u startu, ali u jednom trenutku je potrebno svakako - npr. čak i da pukneš sve pare i ne dobiješ nikakvu dividendu (što je skoro nemoguće, osim ako baš na slepo ne ideš u OTC tržište i takve markete), opet moraš da prijaviš porez na kapitalnu dobit (premda u tom slučaj, naravno, nećeš ništa platiti).

 

Toliko za sada, pitaj ako te nešto zanima.

 

 

  • Hvala 2
Link to comment

Hvala puno! :wub: Prostudiracu tokom nedelje sve redom lepo polako. 

Imam 'teorijsku/naucnu podlogu', polozio sam trgovinsko pravo (berzansko nisam imao na studijama), poresko/finansijsko takodje, kapiram u nacelu koncept funkcionisanja HOV (emisija, prenos prava, itd.), i porez na kapitalnu dobit, ali nemam znanje o tehnikalijama, kao ni iskustvo i instinkt, gledam vas na ovom topicu vec dugo i sve ne znam kako da pitam, a rado bih se ukljucio i bavio ovim. Kad vi pricate, zvuci lepo, lako i interesantno. :D Generalno bih voleo da se finansijski opismenim i stvorim passive income stream. 

Hteo sam da pitam u startu da li je moguce direktno ucestvovati (bez brokera/posrednika) i da li je moguce koristiti Payoneer karticu umesto deviznog racuna u domacoj banci, vec si mi odgovorio. :laugh: Srbija. :heart:

Jednom davno sam se registrovao na Kapital.rs da bih video neki newsletter/kurs, nekoliko nedelja su me zvali svakog radnog dana, urnisu. :isuse:



 

Edited by Plajvi
Link to comment
  • 2 weeks later...
4 minutes ago, Ayatollah said:

Ja gledao u utorak da kupim CTXS, bio na 83, hoću-neću, i ne kupim. U sredu objave program otkupa sopstvenih akcija, danas su već na 98.4 :isuse:

 

Sad je poslednji voz da se kupuje jeftino, posle ode 

Link to comment
29 minutes ago, jms_uk said:

 

Nice!

 

Ovde 31%

 

Svaka cast!!! 

I'm proud of you :D

 

Nemoj jos da prodajes, tek treba da krene 

 

Sta si jos uzeo?

 

 

 

 

Edited by mustang
Link to comment
  • Redoran changed the title to Stocks & Crypto

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...